Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Corectitudine Politica in Istorie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
337 replies to this topic

#55
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostTsunnnami, on 29 august 2017 - 16:01, said:

Vrajeli de pe iutub
Vad ca cineva a sters.
Mostre de iutub rasist negru.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qsNqE1lWAwg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



View Postleogoto, on 30 august 2017 - 09:23, said:

Sistemul e crapat deja.
Inca functioneaza.
Oarecum. O vreme.
Din pacate o tine inca in zombie mode si e o gramada de imbecili sa-l creada etern pe chestia asta.

Edited by grrrrr, 30 August 2017 - 09:28.


#56
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postgrrrrr, on 29 august 2017 - 09:29, said:

View Postpletosu, on 28 august 2017 - 08:13, said:

Un bun exemplu ar fi India, unde nu există doar săraci care își ard rudele moarte și aruncă cenușa în Gange, ci și tipi deștepți care scriu aplicații sau administrează servere sau lansează rachete în spațiu. Alte exemple ar fi tot prin Asia: Coreea de Sud făcea parte din lumea a treia pe vremea cînd s-a terminat războiul civil, fiind mai săracă și mai distrusă decît orice țară africană - dar astăzi este în avangarda tehnologiei pe plan mondial. Și China tinde să ajungă în avangardă, deși pe vremea lui Mao (dar și pe vremea împăraților) făcea parte tot din lumea a treia.
Dai numai exemple de societati care in trecut faceau parte din plutonul civilizat. S-au industrializat mai tarziu, atata tot. Dar au facut-o prin efort propriu, bazandu-se pe calitati proprii si indubitabile.
Pe cand calitatile africane sau islamice...
La începutul perioadei medievale, civilizația islamică era mult pestea cea europeană. Pe vremea cînd țăranii europeni trăiau în iobăgie și nobilii europeni se mîndreau cu faptul că habar n-au să citească, arabii aveau biblioteci imense, traduceau scrieri din antichitate, făceau medicină și astronomie și matematică la cel mai înalt nivel al epocii etc. Ca exemplu, ai putea să te interesezi un pic de unde provin cuvinte ca algebră sau algoritm.



View PostDoctorFelix, on 29 august 2017 - 22:35, said:

Tsunnami, sa inteleg ca pentru tine, e ok ca  se interzice filmul "Pe Aripile Filmului"?
Esti multumit ca acum planuiesc sa demoleze statuile lui Columb si Robert Lee?
Sau ca intr-un viitor deloc indepartat vei fi extrem de bucuros ca  se pot demola toate statuile lui George Washington si Thomas Jefferson pentru ca au detinut sclavi?
Evident că interdicțiile filmelor și demolarea statuilor și cenzura în general sînt total incorecte. Eu unul nu sînt partizanul negrilor care critică absolut tot ce-au făcut albii în trecut, dar nu sînt nici partizanul albilor care fac generalizări complet eronate referitoare la negrii care încalcă legea sau alte chestii de-astea. Pur și simplu consider că adevărul este undeva la mijloc: ambele părți au dreptate în unele probleme și nu au dreptate în altele.

Edited by pletosu, 30 August 2017 - 10:29.


#57
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postpletosu, on 30 august 2017 - 10:29, said:

La începutul perioadei medievale, civilizația islamică era mult pestea cea europeană. Pe vremea cînd țăranii europeni trăiau în iobăgie și nobilii europeni se mîndreau cu faptul că habar n-au să citească, arabii aveau biblioteci imense, traduceau scrieri din antichitate, făceau medicină și astronomie și matematică la cel mai înalt nivel al epocii etc. Ca exemplu, ai putea să te interesezi un pic de unde provin cuvinte ca algebră sau algoritm.
Asa. Este interesant ce spui acolo. Si din ce motiv stateau lucrurile in acest fel, si ce s-a mai intamplat de-atunci incoace.

#58
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View PostDoctorFelix, on 29 august 2017 - 22:35, said:

:roflmaofast:

Mi-a prins bine doza de umor, dupa postarile imunde pe care le-am putut citi azi in Poiana.

#59
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postpletosu, on 30 august 2017 - 10:29, said:

La începutul perioadei medievale, civilizația islamică era mult pestea cea europeană.
N-ai nici cel mai mic habar de istorie.
Culmea ca exact pe aria asta e un topic mare si lat dedicat exact acestei chestiuni.
https://forum.softpe...a-traditionale/

Edited by grrrrr, 30 August 2017 - 11:50.


#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlucifer76, on 30 august 2017 - 06:31, said:

No problem, pana si adeptilor comunismului sau nazismului li se rupea in 14. Cand s-au trezit ca sunt afectati si ei, a fost cam tarziu. Am observat de forum ca daca cei care propovaduiesc cenzura sunt la randul lor cenzurati, urla ca din gura de sarpe. Eu iti doresc un singur lucru, sa ii doara pe cei din jurul tau in 14 cand o sa fie vorba de ceva ce iti pasa tie.

Una e sa am o opinie politica/sociala, alta sa mi se rupa de 2 statui.
Daca statuia nu strange adepti rasisti, xenofobi, nationalisti, daramarea ei se face NUMAI cu scopul excitarii maselor de prosti.
E si parerea mea ca ce s-a intamplat in State a fost o actiune "democrata", dar de statui, chiar nu-mi pasa

View Postgrrrrr, on 30 august 2017 - 09:01, said:

De fapt ti se rupe de toate, ca la toti bunii mondialisti fara mama si tata si dumnezeu.
Pana o sa crape sistemu' si o sa ramai fara jucariile care-ti plac si care-ti vin prin sistem.
Te vad io atunci.

Ma poti vedea si atunci.
Am trecut prin atatea incat ma adaptez mult mai usor decat ar face-o altul, ne-mondialist

Nu-mi duce grijania ca pierzi timpul

View Postgrrrrr, on 30 august 2017 - 09:27, said:

Vad ca cineva a sters.
Mostre de iutub rasist negru.

Nu stiu si nici nu ma intereseaza sa vad.
Am spus eu undeva ca rasistul alb e mai prost decat unul negru?
Eu nu fac diferente de culoare.
Poate exista rasism si la cei de culoare dupa cum exista la cei albi.
Prosti pot fi impreuna

#61
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,300
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgrrrrr, on 30 august 2017 - 09:01, said:

Da dar in ziua de azi, occidentalii aproape ca au ales cu entuziasm sa devina arabo-africani. Nu mai au mult timp sa carmeasca. Maxim cativa ani dupa care devine ireversibil.
Ceea ce e de 10 ori mai rau decat mongoli.
Lucrurile trebuie privite in context.

Pe tine nu te banuiesc ca ai fi o drona decerebrata a propagandei muscalesti. De aia iti raspund.

Totusi, te cam grabesti sa canti prohodul Occidentului.

Occidentul e cea mai brutala si sangvinara forma de civilizatie care a existat vreodata - multumita mijloacelor tehnologice pe care si le-a creat. Nu pentru ca ceilalti ar fi mai blanzi, dimpotriva! Dar daca ei merg la lupta cu ace de cusut, Occidentul merge cu barosul. Iar prapastia dintre avansul tehnologic occidental si al restului Lumii nu numai ca s-a pastrat ci si s-a adancit.
Occidentul european este superior pentru ca recunoaste violenta arbitrara si atunci cand o practica; ceilalti o iau ca pe un dat natural; legea junglei.

Asta nu inseamna ca resursele de cruzime si violenta ale rasei albe sunt epuizate. Sunt doar poprite. Temporar. Avem o toleranta mai mare la chestiile care ne sacaie. Dar nu este infinita. Odata torpoarea cauzata de traiul prosper - o prosperitate neegalata nicicand in istoria speciei - se va disipa sau doar va parea ca este amenintata, bestia isi va arata coltii.

Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de momentul ala.

Stiu, tu il astepti, il conjuri. Ti se pare ca doar un dezastru ar mai schimba cursul.

Poate ai dreptate. Inseamna ca esti pregatit sa te alaturi senin milioanelor de victime colaterale. Doar in filme personajele pozitive supravietuiesc.

#62
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostTsunnnami, on 30 august 2017 - 12:48, said:

1Ma poti vedea si atunci.

2Nu stiu si nici nu ma intereseaza sa vad.
1O, te voi vedea curand. Te-o fi invatand vagabondajul mondialist multe, dar solidaritate tribala sigur nu. Si exact de aia vei avea mai mare nevoie.
2Normal ca nu, utopia e dulce. Cat mai tine.

Edited by grrrrr, 30 August 2017 - 15:11.


#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgrrrrr, on 30 august 2017 - 15:10, said:

1O, te voi vedea curand. Te-o fi invatand vagabondajul mondialist multe, dar solidaritate tribala sigur nu. Si exact de aia vei avea mai mare nevoie.
2Normal ca nu, utopia e dulce. Cat mai tine.

Nu, unu care foloseste ca argumente iutub sau desene animate pentru ca e impotent sa le sustina logic, nu ma intereseaza.
Asa spun si eu:
Romanul e scursura Europei si folosesc un iutub sa arat ca un roman fura.
Nu e nici o diferenta

:lol:
"Solidaritate tribala"?
Sa sustin prostii pentru solidaritate?
mai bine mor singur, :lol:

#64
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostMount_Yerrmom, on 30 august 2017 - 15:08, said:

1Pe tine nu te banuiesc ca ai fi o drona decerebrata a propagandei muscalesti. De aia iti raspund.

2Totusi, te cam grabesti sa canti prohodul Occidentului.
Asta nu inseamna ca resursele de cruzime si violenta ale rasei albe sunt epuizate. Sunt doar poprite.
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de momentul ala.

3Stiu, tu il astepti, il conjuri. Ti se pare ca doar un dezastru ar mai schimba cursul.

4Poate ai dreptate. Inseamna ca esti pregatit sa te alaturi senin milioanelor de victime colaterale. Doar in filme personajele pozitive supravietuiesc.
1Pai nah, rusii profita de situatie si-si fac o imagine buna intre nationalisti. N-am incredere in ei dar nici nu pot spune ca daca cel ce zice ca apa e uda e rus, inseamna ca e uscata. In ziua de azi cine spune adevarul cumpara usor simpatie, atata tot.
2Posibil sa mai fie un 33% capabili de lupta, dar nu mai multi. Restul is perfect senini la gandul sinuciderii colective.
3Pai dezastru va fi oricum la final, porcaria actuala nu se mai resoarbe fara operatie dura pe viu. Si cu cat mai tarziu, va fi mai dur si va muri mai multa lume.
4Unul din motivele pentru care n-am plecat aiurea e ca nu vreau sa fiu intr-o cloaca multiculti gen New York cand explodeaza buba. Si de aia vreau sa fie concluzia mai iute, sa nu ajungem si noi la fel.
Deja ca avem t i g a n i i...
Nu-i vorba s-o faci pe viteazul, e vorba ca vor veni vecinii de soi diferit de-al tau sa-ti dea in cap. In locurile puternic multiculti vrand-nevrand va trebui sa fii gata sa versi sange daca vrei sa fii printre supravietuitori.

View PostTsunnnami, on 30 august 2017 - 15:17, said:


1Nu, unu care foloseste ca argumente iutub sau desene animate pentru ca e impotent sa le sustina logic
2"Solidaritate tribala"?
Sa sustin prostii pentru solidaritate?
mai bine mor singur, Posted Image
1Tu vorbesti de logica?
E vreo farama de logica in multiculti?
2Nu. Pentru supravietuire. Daca nu refaci legaturi cu cei similari tie ti se va implini dorinta.

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgrrrrr, on 30 august 2017 - 15:23, said:


1Tu vorbesti de logica?
E vreo farama de logica in multiculti?

Bineinteles ca este.
Vine din dezvoltare, progres si capitalism.
Globalizarea impune ca sa ne intelegem. Asta inseamna sa respectam si sa intelegm cultura fiecaruia, sa eliminam ceea ce ne separa prin legi si sa incurajam ceea ce ne apropie.
Pana la urma am plecat toti din Africa, am umplut pamantul, acum ne-am adunat iar prin globalizare.
E logic?
Eu zic ca e, pentru ca tu iti permiti acum sa scrii pe net datorita globalizarii si ca o trasatura secundara a accpetarii multiculturalismului


View Postgrrrrr, on 30 august 2017 - 15:23, said:

2Nu. Pentru supravietuire. Daca nu refaci legaturi cu cei similari tie ti se va implini dorinta.

Difficult mate,
Sunt asa pretentios ca nici cu mine n-as fi prieten

#66
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,300
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgrrrrr, on 30 august 2017 - 15:23, said:

Pai nah, rusii profita de situatie si-si fac o imagine buna intre nationalisti. N-am incredere in ei dar nici nu pot spune ca daca cel ce zice ca apa e uda e rus, inseamna ca e uscata. In ziua de azi cine spune adevarul cumpara usor simpatie, atata tot.

Ai face bine sa n-ai incredere in ei. Alternativa pe care o propun nu este mai buna. De abia aceasta alternativa ar putea sa insemne sfarsitul civilizatiei europene.

Si ai face bine sa nu te inhami la caruta hodorogita muscaleasca nici cand iti susura cuvinte blonzi si ariene la ureche.

#67
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostMount_Yerrmom, on 30 august 2017 - 16:18, said:

Ai face bine sa n-ai incredere in ei. Alternativa pe care o propun nu este mai buna. De abia aceasta alternativa ar putea sa insemne sfarsitul civilizatiei europene.

Si ai face bine sa nu te inhami la caruta hodorogita muscaleasca nici cand iti susura cuvinte blonzi si ariene la ureche.
Totul depinde ce fac vesticii.
Deocamdata se scufunda in cacat si se simt bine asa.
Daca se scufunda pana la capat, pur si simplu n-ar mai fi alternative alta decat rusii.
De aia as vrea sa crape dracului sistemul mai iute, sa nu ajung in extrema de a alege doar intre arabi si mongoli.
N-am incredere in rusi dar n-am nici cum fi solidar cu sinuciderea vestica.
Poate se vor trezi poate nu, dar oricum nu pot aproba ce se intampla acum nici sta fluierand ca or sa se descurce ei si-or sa dea cu bagheta magica si-or sa rezolve tot fara efort.

View PostTsunnnami, on 30 august 2017 - 15:48, said:

1Bineinteles ca este.
Vine din dezvoltare, progres si capitalism.
Globalizarea impune ca sa ne intelegem. Asta inseamna sa respectam si sa intelegm cultura fiecaruia, sa eliminam ceea ce ne separa prin legi si sa incurajam ceea ce ne apropie.
Pana la urma am plecat toti din Africa, am umplut pamantul, acum ne-am adunat iar prin globalizare.
E logic?
Eu zic ca e, pentru ca tu iti permiti acum sa scrii pe net datorita globalizarii si ca o trasatura secundara a accpetarii multiculturalismului

2Difficult mate,
Sunt asa pretentios ca nici cu mine n-as fi prieten
1De capul meu ce legaturi faci, dupa tine capra e ruda cu varza.
Capitalismul e o inventie pur vestica, si care desi pare a se raspandi peste tot, de fapt e doar versiunea corporatista complet corupta care o face. Si care distruge adevaratul capitalism. Ce vedem acuma e ceva tip semi-interventionism-de-stat, semi-camarila. Ca dovada, corporatistii tin cu comunistii anarhici dementi gen Antifa, si cu musulmanii.
Nu e nici o intelegere a culturii altuia, e doar colonizarea Vestului cu barbari, pe banii contribuabilului vestic.
Nu e nici o incurajare a ce avem in comun, e doar o reducere la cel mai josnic numitor comun. Twerking in loc de tango. Basquiat in loc de Dali.
etc etc
Iar internetul e o inventie minunata dar tehnologia si circulatia informatiei e si ea ceva tipic vestic, si pe care camarila pe care o lauzi vrea s-o REDUCA, nu s-o creasca, sau s-o creasca doar in aspectele infecte gen propaganda comunista/tribala/consumerista etc.
2Exact genul asta nu va avea zile multe daca pica sistemul. Nu ca eu as fi mult mai gregar dar macar nu o ard "lone wolf hipster".

Edited by grrrrr, 30 August 2017 - 16:55.


#68
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostTsunnnami, on 30 august 2017 - 05:26, said:

Am spus pe prosti, asa ca ai grija
Exact.
Adica:multiculturalistii.
si cu extremistii lor: Antifa, BLM, Obama, samd.

View PostTsunnnami, on 30 august 2017 - 12:48, said:

Am spus eu undeva ca rasistul alb e mai prost decat unul negru?
Eu nu fac diferente de culoare.
de exemplu Obama si puiul sau: BLM.

hai, da din tine, arata-ne cum te dezlantui cand iti atingem idolii. :)

#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,973
  • Înscris: 20.10.2015

View Postenough1453, on 30 august 2017 - 17:22, said:

Exact.
Adica:multiculturalistii.
si cu extremistii lor: Antifa, BLM, Obama, samd.


de exemplu Obama si puiul sau: BLM.

hai, da din tine, arata-ne cum te dezlantui cand iti atingem idolii. Posted Image

part

View Postgrrrrr, on 30 august 2017 - 16:52, said:

1De capul meu ce legaturi faci, dupa tine capra e ruda cu varza.
Capitalismul e o inventie pur vestica, si care desi pare a se raspandi peste tot, de fapt e doar versiunea corporatista complet corupta care o face. Si care distruge adevaratul capitalism. Ce vedem acuma e ceva tip semi-interventionism-de-stat, semi-camarila. Ca dovada, corporatistii tin cu comunistii anarhici dementi gen Antifa, si cu musulmanii.
Nu e nici o intelegere a culturii altuia, e doar colonizarea Vestului cu barbari, pe banii contribuabilului vestic.
Nu e nici o incurajare a ce avem in comun, e doar o reducere la cel mai josnic numitor comun. Twerking in loc de tango. Basquiat in loc de Dali.
etc etc
Iar internetul e o inventie minunata dar tehnologia si circulatia informatiei e si ea ceva tipic vestic, si pe care camarila pe care o lauzi vrea s-o REDUCA, nu s-o creasca, sau s-o creasca doar in aspectele infecte gen propaganda comunista/tribala/consumerista etc.
2Exact genul asta nu va avea zile multe daca pica sistemul. Nu ca eu as fi mult mai gregar dar macar nu o ard "lone wolf hipster".

Unde-ai citit prostiile-astea?

#70
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMount_Yerrmom, on 30 august 2017 - 15:08, said:

Ti se pare ca doar un dezastru ar mai schimba cursul.
Iti propun, ca esti simpatic, ipoteza ca dezastrul s-a produs deja, fiindca acum douazeci-treizeci de ani, creca mai tii minte vremurile celea, ce se intampla acum nici cu mintea nu gandeai.
Ai fi si mai simpatic daca ai putea dovedi ca gandeai ce se-ntampla acum, dar, ma indoiesc. Cel mai probabil erai in grupul foarte mare de omuleti (din care faceam parte si eu) care avea cu totul alte idei si perspective, retrospectiv caracterizabile drept ”delirante”, asupra aceea ce azi numim ”prezent” si atunci numeam ”viitor”.

View PostMount_Yerrmom, on 30 august 2017 - 16:18, said:

De abia aceasta alternativa ar putea sa insemne sfarsitul civilizatiei europene.
Si cam cum anume ai descrie tu ”civilizatia europeana”.
Si, respectiv, alternativa la care te referi in mod misterios si ezotermic.

Edited by leogoto, 30 August 2017 - 19:40.


#71
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postleogoto, on 30 august 2017 - 19:36, said:

Si cam cum anume ai descrie tu ”civilizatia europeana”.
e clar ca e vorba de o civilizatie NE-dacica.
E vorba de o civilizatie greco-romana si crestina.
Una, care si-a gasit definitia (i s-au creat axiomele) in timpul lui Iustinian,
un imparat de origine balcanica, de limba latina (nicidecum dacica, nici o legatura cu dacii,
decat faptul ca facea parte din zona culturala denumita Dacia, vorbim de sudul Dunarii)

View Postleogoto, on 30 august 2017 - 19:36, said:

Si, respectiv, alternativa la care te referi in mod misterios si ezotermic.
alternativa, un proiect falimentar, precum leninismul, stalinismul, fascismul si nazismul,
este multiculturalismul lui tsunnami.
Ala, care pune in fruntea sa un monstru precum Obama si o hilara precum clintoneasa.

#72
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

View PostTsunnnami, on 30 august 2017 - 12:48, said:

Una e sa am o opinie politica/sociala, alta sa mi se rupa de 2 statui.
Daca statuia nu strange adepti rasisti, xenofobi, nationalisti, daramarea ei se face NUMAI cu scopul excitarii maselor de prosti.
E si parerea mea ca ce s-a intamplat in State a fost o actiune "democrata", dar de statui, chiar nu-mi pasa


Daca nu-ti pasa nu scriai. Adevarul este ca jubilezi la ideea ca istoria va fi rescrisa pe placul minoritarilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate