Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Joburi groaznice de evitat - companii cu cele mai proaste evaluari privind conditile de lucru si salariile

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#55
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Teoretic se poate elimina si interactiunea umana complet, adica cumparatorul isi va scana produsele ... dar la noi cu cine?

Edited by honeymik, 23 June 2017 - 12:34.


#56
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2017 - 12:22, said:

Ai c-o duci in extremul negru.
Ayrton Senna, ce crezi? I-a placut "munca" (facuta pentru altii) sau nu?



Vorbind cu ei despre pasiunea ta.
Ce poate fi mai frumos?


Crezi cu lui Ayrton Senna i-ar fi placut sa transpire pe pista la antrenamente in timp ce nastea nevasta-sa? Posted Image))
E fain sa fii pilot, jucator de tenis. Dar munca nu e doar aia care se vede la televizor.
Asa crede toata lumea. Ce fumos e sa canti la pian pe scena. Prea putini stiu cati ani ai stat la scoala si acasa studiind asiduu, ca sa primesti niste aplauze dupa un concert de o ora.

Daca nu se concretizeaza ceva, ramai cu vorba...in gura. Posted Image

Edited by mihaigerard, 23 June 2017 - 12:42.


#57
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Posthoneymik, on 23 iunie 2017 - 12:34, said:

Teoretic se poate elimina si interactiunea umana complet, adica cumparatorul isi va scana produsele ... dar la noi cu cine?

Am folosit sistem automat de plati in aeroporturi si era ok cata vreme erai in stare sa intelegi cum se utilizeaza.
Interactiunea umana se poate elimina cata vreme functioneaaza impecabil toate 'aparatele' necesare.

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihaigerard, on 23 iunie 2017 - 12:40, said:

Crezi cu lui Ayrton Senna i-ar fi placut sa transpire pe pista la antrenamente in timp ce nastea nevasta-sa? Posted Image))
E fain sa fii pilot, jucator de tenis. Dar munca nu e doar aia care se vede la televizor.
Asa crede toata lumea. Ce fumos e sa canti la pian pe scena. Prea putini stiu cati ani ai stat la scoala si acasa studiind asiduu, ca sa primesti niste aplauze dupa un concert de o ora.

Daca nu se concretizeaza ceva, ramai cu vorba...in gura. Posted Image

Ia un catarator pe Himalaya.
Moare pe drum.
Ce crezi, a murit fericit sau nu?

Crezi ca lui Senna ii era sila sa se antreneze?
Nu inteleg ce vrei sa spui.

#59
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Ce vreau sa spun e ca pasiunea pe care o ai în mintea ta, devine mult mai complexă atunci când se transforma în job, adică atunci când trebuie sa câștigi bani de pe urma ei.

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2017 - 14:09, said:



Ia un catarator pe Himalaya.
Moare pe drum.
Ce crezi, a murit fericit sau nu?


E o pasiune sau un job? Cine îl plătește sa facă cățărări? Sponsorii? Ce a negociat cu Sponsorii?
Man, nimic în lumea asta nu e gratis și complet roz. :))
Hai sa vedem: serpasii sunt oameni fericiți?

Edited by mihaigerard, 23 June 2017 - 15:16.


#60
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017

View PostroxanaRabinowitz, on 23 iunie 2017 - 09:49, said:

Repet - ai fost vreodata angajat la vreuna din firmele carora le faci morala aici ?!




Esti de la un HR de le iei apararea acestor companii cu servicii si asa mediocre?

View Postmihaicozac, on 23 iunie 2017 - 10:23, said:

Când îţi spun părinţii: "du-te mă la scoală, să nu ajungi spălător de vase sau casier prin supermarket", şi faci ureche şută, cine este de vină?

Parintii, ca il trimit la scoala in loc sa-l puna sa invete meserie sau sa-si valorifice talentul pe altceva decat pe toceala fara rost pentru o diploma cu care patronii se sterg la fund.

Se preda prost si se toceste la greu, dar de invatat, nu se invata.  Pur si simplu, elevii in ziua de azi nu sunt invatati sa gandeasca.  Se preda la fel ca-n comunism pe stilul :  scrieti dupa dictare,  memorati, memorati, a doua zi repetati ca papagalul tot ce vi s-a spus la ascultare sau la examen, ati luat nota de trecere,  acum uitati tot

Intalnesc des  elevi de clasa a XII-a in ajunul BAC-ului care nu pot intelege  si nu pot interpreta  un text simplu pe care il  citesc, care nu stiu logica elementara, ba chiar mai prinzi si din aia care nu stiu tabla inmultirii, dar stiu sa-ti spuna teorema lui Pitagora de pe rost ca papagalul fara sa o aplice.  Si la facultate intalnesti destui care din pacate reusesc sa obtina licenta.  Pur si simplu, de dragul ca sa-i treaca si sa fie cat mai multi studenti in facultatile fantoma, se favorizeaza mediocritatea, multi elevi mediocri sau prosti  fiind trecuti de mila.   Sunt multi care se inscriu in  facultati, dar nu au nicio tangenta, nicio lipire cu profilul la care invata.  




FFS, invatamantul era la fel si in comunism, dar atunci mai existau scoli de arte si meserii, mai aveam meseriasi, fermieri, medici si constructori apreciati, dar acum?

La nivelul deplorabil pe care il au, multi absolventi sunt nevoiti sa se angajeze ca operatori call center memorand doar niste texte ca sa pacaleasca clientii la telefon (ca pentru asta fac ei 12 ani de scoala si 3 ani de facultate, sa memoreze si sa prosteasca clientii),  ori ajung casieri sau lucratori comerciali ca sa nu moara de foame avand in vedere ca peste tot li se trantesc usile in nas, chit ca au diploma de master la drept sau jurnalism.

Ca o meserie nu vor sa invete, ceva ce le-ar asigura o cariera stabila si independenta financiara.......nu domne, visam munca la birou, vrem cu totii sa ne facem  programatori, avocati si manageri.

Edited by fireplane, 23 June 2017 - 17:51.


#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihaigerard, on 23 iunie 2017 - 15:14, said:

Ce vreau sa spun e ca pasiunea pe care o ai în mintea ta, devine mult mai complexă atunci când se transforma în job, adică atunci când trebuie sa câștigi bani de pe urma ei.



E o pasiune sau un job? Cine îl plătește sa facă cățărări? Sponsorii? Ce a negociat cu Sponsorii?
Man, nimic în lumea asta nu e gratis și complet roz. Posted Image)
Hai sa vedem: serpasii sunt oameni fericiți?

Nu, serpasii fac un serviciu.

Hai, alt exemplu:
Jucator de tenis, sportiv in general.
Scriitor
Chef
Web design
Fotograf
Veterinar
Producator de bijuterii
Spalator de fotomodele
F*cker
Aeromodelist

View Postmihaigerard, on 23 iunie 2017 - 15:14, said:

Ce vreau sa spun e ca pasiunea pe care o ai în mintea ta, devine mult mai complexă atunci când se transforma în job, adică atunci când trebuie sa câștigi bani de pe urma ei.

Absolut, pentru ca trebuie sa multumesti si chiar mai mult... si pe client, nimeni nu contrazice asta

#62
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostPSC, on 23 iunie 2017 - 11:08, said:

NICIODATĂ!!!

Si io voiam sa ma fac popa.

Da' am ajuns contabil.

Da' cre' ca inca ma pot face popa. Un popa cu background contabil. As fi cel mai al dracu' popa.

Da' n-am voce.. si cica popii tre' sa aiba voce. Ce satisfacut as fi fost daca as fi fost popa.


Priceputarati ceva?

Edited by Alecsandru010, 23 June 2017 - 21:42.


#63
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2017 - 17:51, said:



Nu, serpasii fac un serviciu.

Hai, alt exemplu:
Jucator de tenis, sportiv in general.
Scriitor
Chef
Web design
Fotograf
Veterinar
Producator de bijuterii
Spalator de fotomodele
F*cker
Aeromodelist



Absolut, pentru ca trebuie sa multumesti si chiar mai mult... si pe client, nimeni nu contrazice asta

Din postura de fotograf iți pot vorbi eu. Una e pasiunea, alta treaba e jobul de fotograf. Cum spuneam, din pasiune fotografiezi pentru tine, ce îți place ție, ce ți se pare frumos, prin filtrul personalității tale.
Când trebuie sa faci bani, trebuie sa te iei în considerare ce vrea clientul. Și nu întotdeauna esti pe aceeași lungime de undă cu el. Constrâns de situație, vei face anumite compromisuri.

Mai clar de atat nu se poate.

Edited by mihaigerard, 23 June 2017 - 22:16.


#64
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
@Alecsandru101: Cred ca ai avea mare succes. Oricum majoritatea popilor de toate confesiunile nu sunt decat niste contabili.

Edited by pufonel, 23 June 2017 - 22:20.


#65
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmihaigerard, on 23 iunie 2017 - 15:14, said:

Ce vreau sa spun e ca pasiunea pe care o ai în mintea ta, devine mult mai complexă atunci când se transforma în job, adică atunci când trebuie sa câștigi bani de pe urma ei.

Te inseli. Nu numai banii te motiveaza sa evoluezi la un alt nivel.

#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihaigerard, on 23 iunie 2017 - 22:15, said:

Din postura de fotograf iți pot vorbi eu. Una e pasiunea, alta treaba e jobul de fotograf. Cum spuneam, din pasiune fotografiezi pentru tine, ce îți place ție, ce ți se pare frumos, prin filtrul personalității tale.
Când trebuie sa faci bani, trebuie sa te iei în considerare ce vrea clientul. Și nu întotdeauna esti pe aceeași lungime de undă cu el. Constrâns de situație, vei face anumite compromisuri.

Mai clar de atat nu se poate.

Io inteleg ce spui, dar intre unul care merge la servici ca la ghilotina sa-si plateasca o casa si tu care cu hobby-ul tau TREBUIE sa te mulezi pe client, cine e mai avantajat?

#67
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2017 - 22:54, said:



Io inteleg ce spui, dar intre unul care merge la servici ca la ghilotina sa-si plateasca o casa si tu care cu hobby-ul tau TREBUIE sa te mulezi pe client, cine e mai avantajat?

Ai mers în extrema, exact ce-mi imputai mie.:))
Dacă e ghilotina, ar fi cazul sa schimbi. Ideea e sa găsești un sens în ceea ce faci, și asta nu înseamnă că găsești sens doar în pasiunile tale.:)

View PostCr1spy, on 23 iunie 2017 - 22:22, said:


Te inseli. Nu numai banii te motiveaza sa evoluezi la un alt nivel.

Banii nu sunt o motivație ci un suport pe care ori ți-l faci singur, ori îl primești de la alții. Fără suport, nu ai cum sa te întreții și să-ți cultivi pasiunile.

#68
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmihaigerard, on 23 iunie 2017 - 23:07, said:



Ai mers în extrema, exact ce-mi imputai mie.:))
Dacă e ghilotina, ar fi cazul sa schimbi. Ideea e sa găsești un sens în ceea ce faci, ș

Banii nu sunt o motivație ci un suport pe care ori ți-l faci singur, ori îl primești de la alții. Fără suport, nu ai cum sa te întreții și să-ți cultivi pasiunile.
Sus ai scris altceva.
Acum scrii ca nu poti trai fara bani, ceea ce stie si un copil de 5 ani, nu cred ca era necesar sa comunici asa ceva pe un forum. Si ce e legatura are una cu alta, numai tu stii.

#69
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014

View Postfireplane, on 23 iunie 2017 - 17:28, said:

Parintii, ca il trimit la scoala in loc sa-l puna sa invete meserie sau sa-si valorifice talentul pe altceva

esti dintr-un alt film. crezi ca daca iti place sa pictezi, parintii te lasa sa mazgalesti foi de hartie pe principiul "sa-si valorifice talentul pe altceva", dar cand te intreaba careva despre ce pictezi, ce stil abordezi, ce curent te inspira, etc, e ok sa vii cu un raspuns de genul nu stiu nene, eu sunt un talent nemaintalnit, scoala e pt prosti, sunt un pictor desavarsit si asta e tot ce conteaza.

esti un tinichigiu si ai nevoie sa faci desfasurata la un panou, ce zici atunci? lasa-ma nene cu calculele, eu sunt meserias si tai tabla pana cand imi iese o bucata pe care oricum o sudez stramb, ca sunt meserias, nu am stat sa tocesc in scoala matematica, la ce-mi trebuie ca sa indoi tabla?

iar exemplele pot continua. pt ca nu intelegi ce inseamna scoala, oricat de rea este ea in zilele noastre. chiar si pt careva care isi urmeaza un vis sau care invata o meserie, scoala joaca un rol important, il ajuta sa inteleaga anumite chestii si sa le analizeze cu cap, nu sa fie o stana de piatra si cand vb cu el sa se uite la tine ca la ozn-uri, iar tu doar ii zici ca motorul unei masini functioneaza cu benzina si nu cu titirez cum a vazut el la masinutele de acasa.

te lauzi ca ai lucrat la EA, ma intreb atunci, tu cum ai acumulat cunostintele respective pt a te angaja acolo? nu cumva prin scoala aia pe care acum o calci in picioare si o consideri inutila? sa nu-mi spui ca ai invatat singur absolut tot ca nu te crede nici pisica ce sta cu mine si citeste topicul.

#70
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017
Putem si noi sa ne intoarcem la subiectul discutiei la care eram?

De exemplu, sunt companii inselatoare prin tara asta gen Millward Brown care corup tinerii naivi.  

Eu personal am asistat la un interviu, anul trecut prin ianuarie 2016.  Cum am auzit ca suntem platiti doar cu 400 lei si trebuie sa rupem Bucurestiul in doua,  sa batem din usa-n usa sa facem publicitate si sa vindem produse (de parca nu traim in era internetului), mi-am bagat efectiv picioarele....

Culmea e ca sunt foarte multe fete angajate. Nu stiu cum rezista ele, dar din ce stiu, exista multe riscuri e a fi abuzate daca dau de locatari in stare de ebrietate sau violatori.  



Este probabil cel mai cretin job din tara asta,  adica sa deranjezi numerosi locatari care si asa stau rau cu banii.

View PostDany_Darke, on 23 iunie 2017 - 23:49, said:

te lauzi ca ai lucrat la EA, ma intreb atunci, tu cum ai acumulat cunostintele respective pt a te angaja acolo? nu cumva prin scoala aia pe care acum o calci in picioare si o consideri inutila? sa nu-mi spui ca ai invatat singur absolut tot ca nu te crede nici pisica ce sta cu mine si citeste topicul.

Ce cunostinte nene? Tot ce am tocit in scoala romaneasca nu mi-a folosit cu nimic la EA, ci doar zilele libere in care jucam cate ceva.  Atat!  

Avand in vedere ca acolo se poate angaja orice cocalar care a jucat FIFA sau NFS,   minimul cerut e 18 ani si 12 clase,  engleza elementara si cam atat,  nu cred ca trebuie sa fii vreun nu stiu ce mare programator experimentat sa te angajezi acolo.

Edited by fireplane, 24 June 2017 - 00:14.


#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007

View PostXORIAN_L, on 23 iunie 2017 - 04:21, said:

Serios? Ce legatura are bac-ul cu jobul?
Din pacate exista multe "specializari"  d'astea marunte, unde se impune o cerinta minima de 10-12 clase, uneori si bacu'. Vrei sa-ti faci coafor , firma, studii cu diploma de coafeza sau ceva de genu- pac ai nevoie sa depui la dosar diploma.
Ca sa nu mai zic de un rahat de curs de protectia muncii,  din start iti cere  diploma de facultate -studii tehnice.

View Postfireplane, on 23 iunie 2017 - 09:21, said:

Asta voiam sa spun si eu.


Iar in tarile cu apa calda, au inceput sa fie dati afara casieri fiindca erau inlocuiti cu scannere.......adica, clientul devine propriul sau casier. Cica e foarte eficient si rapid, deci gata cu cozile.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NrmMk1Myrxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Deja se testeaza la Auchan.
Încercare de aliniere la retailul din vest. Auchan testează plata cumpărăturilor fără casier | Ziarul Financiar


Se presupune ca un angajat acolo se mai si odihneste. Din auzite, cica se dau pauze cu portia sau deloc din cauza volumului mare de clienti si a personalului prea mic.
La TESCO in Londra  sunt zeci de magazine unde este angajat un paznic un casier si unu care aranjeaza pe raft. Marfa ti-o scanezi si o platesti singur.
Inclusiv la aeroport se face self check in la bagaje: il pui pe cantar, scanezi biletu' iti da eticheta sa ti-o lipesti singur pe geamantan si apoi mergi si o predai la banda rulanta.  Din 14 ghisee au ramas doar doua cu operator "uman".

View PostCr1spy, on 23 iunie 2017 - 10:35, said:

De-asta se duc profesoarele din Romania sa se spele scari de bloc in Spania sau Italia. Si se simt mai putin umilite si epuizate decat intr-o tara de idioti, in care nr. pensionarilor depaseste nr. angajatilor.
Cica si Sensual Jane era profesoara.. dar  uite ce-a ajuns. Ce mi-ar fi placut sa-mi fie mie profa de franceza..

View PostJurasikMan, on 23 iunie 2017 - 10:45, said:


Stimate coleg , nu m-ai inteles . Ideea este ca daca faci din ceva care te pasioneaza un job ...dispar toate problemele . Daca mergi pe ideea ca salariul este singurul important , " no matter what " , apar probleme de stres , inadaptare , depresie cronica , etc .
La radio ziceau, ca un angajat poate munceste 8 ore, pe un salariu, si e nesatisfacut.. in timp ce unul care munceste in propria afacere munceste si 12 chiar 14 ore pe zi, si este mult mai satisfacut,  dar si castiga de de la triplu in sus.

#72
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostJurasikMan, on 23 iunie 2017 - 10:45, said:

Ideea este ca daca faci din ceva care te pasioneaza un job ...dispar toate problemele .

View PostCr1spy, on 23 iunie 2017 - 23:39, said:

Sus ai scris altceva.
Acum scrii ca nu poti trai fara bani, ceea ce stie si un copil de 5 ani, nu cred ca era necesar sa comunici asa ceva pe un forum. Si ce e legatura are una cu alta, numai tu stii.


Te-ai bagat ca musca in lapte, fara sa pricepi la ce am raspuns eu si care era discutia. Posted Image

Edited by mihaigerard, 24 June 2017 - 08:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate