Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

"Omorul rutier" - cand va fi introdus si in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#109
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postbuntzi, on 23 iunie 2017 - 21:47, said:

Civilă, adică nu militară, sau cum?
:D pardon pentru greseala gramaticala (nu sunt roman) am corectat.

#110
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postbuntzi, on 23 iunie 2017 - 18:20, said:

Sigur, ăsta este țelul suprem al traficului rutier, mașinile să meargă cu 5km/h ca nu cumva vreun tâmpit să se arunce ĂŽn goană pe carosabil. Totul se reduce la educație. Aparent e la modă ca numai una dintre categoriile de participanți la trafic să fie educată și răspunzătoare. Deloc srprinzător, e și singura care plătește pentru folosința infrastructurii. Restul sunt mai mult cu drepturile, cu responsabilitatea mai puțin așa. Întrebare: dacă ĂŽn loc de ditamai camionul era un Matiz și reușea s-o evite pe cucoană da' intra ĂŽn șanț sau ĂŽntr-un stâlp și făcea mașina daună totală, CINE O PLĂTEA? RCA-ul pietonului vinovat?

Apoi, parcă prin codul ăla rutier scria ceva cu "să nu se angajeze ĂŽn traversare fără să se asigure". Venea ditamai camionul dintr-o parte și un autoturism din partea ailalta. Era greu să se oprească dracului PE TROTUAR la trecere, să se uite ĂŽn stânga și ĂŽn dreapta și după ce treceau AMÂNDOUĂ mașinile să traverseze. Da' nu-i bai, găsiți-le ĂŽn continuare scuze, sigur o să rezolve problema pe viitor...
Exista un articol care spune cand este pietonul de vina. Atunci cand e cazul, cel cu Matizul il poate da in judecata pe pietonul vinovat pentru recuperarea pagubei. Dar in nici un caz pe trecere.
Aia cu obligativitatea asigurarii e pentru traversarea pe la coltul strazii, unde pietonul nu are prioritate, nu pe trecerea de pietoni.
Frica pazeste bostanaria. Mie, sofer, mi-e frica de cazier. Mie, pieton, mi-e frica de soferi.

#111
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postdanvlas, on 24 iunie 2017 - 06:39, said:

[...]Atunci cand e cazul, cel cu Matizul il poate da in judecata pe pietonul vinovat pentru recuperarea pagubei[...]
Rrrright, și vă dorim succesuri nemăsurate. În ăia trei ani cât durează procesul, omul ăla cu ce merge? Nu de alta, dar cu un RCA iei o rablă de schimb...

View Postdanvlas, on 24 iunie 2017 - 06:39, said:

Aia cu obligativitatea asigurarii e pentru traversarea pe la coltul strazii, unde pietonul nu are prioritate, nu pe trecerea de pietoni.
(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.
Mi se pare complet lipsit de logică și elementar bun simț să consideri că dacă e trecere de pietoni e ok să traversezi fără să te asiguri, indiferent câtă prioritate ai. Aș zice că tantea aia n-a respectat niciuna dintre obligațiile care-i reveneau.
Cum ziceam mai devreme, regulile sunt numai pentru unii.

View Postdanvlas, on 24 iunie 2017 - 06:39, said:

Frica pazeste bostanaria. Mie, sofer, mi-e frica de cazier. Mie, pieton, mi-e frica de soferi.
Complet de acord și mi se pare cea mai sănătoasă filozofie de viață. O aplic la fel.
Și atunci rămâne doar sa ne întrebăm de ce mama dracului sunt atâția care ignoră bunul simț? Dileme existențiale bre...
Hai, drumuri line!

Edited by buntzi, 24 June 2017 - 09:41.


#112
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 29.06.2011
Uite accident. din fericire doar cu raniti, dar se putea termina tragic :http://stirileprotv....nt-ranitii.html
Ce spune "soferul" si ce spun martorii "Scapat nevatamat, soferul sustine ca a pierdut controlul volanului din cauza drumului, dar martorii spun ca circula cu viteza foarte mare ingnorand ploaia si soseaua uda."
Deci, unii dintre noi avem copii, copii care mai merg in tabere, excursii, si in mare majoritate a cazurilor mer cu autocare/microbuze si speram sa nu aiba astfel de "soferi". De aceea unii dintre noi incearca sa trezeasca in "soferi" factorul uman si sa aprecieze viata asa cum trebuie.

#113
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Drumurile in localitati sunt ale comunitatii locale, adica ale betivilor din birt, ale lui nea gica cocosatul satulu, ale lui tata Maria, cea oloaga, ale lui Dorel cel cu minte putina,..............etc.
Soferii cei motivati si super profesionisti sa mearga pe circuite special amenajate, dar ei nu se pot desfasura acolo in toata spendoarea meseriei lor din cauza ca le lipseste publicul ???????????

Edited by tiupedix, 24 June 2017 - 10:22.


#114
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postbuntzi, on 24 iunie 2017 - 09:37, said:


Rrrright, și vă dorim succesuri nemăsurate. În ăia trei ani cât durează procesul, omul ăla cu ce merge? Nu de alta, dar cu un RCA iei o rablă de schimb...


(3)
Mi se pare complet lipsit de logică și elementar bun simț să consideri că dacă e trecere de pietoni e ok să traversezi fără să te asiguri, indiferent câtă prioritate ai. Aș zice că tantea aia n-a respectat niciuna dintre obligațiile care-i reveneau.

Pe logica asta, ar trebui sa ai obligatia de a te asigura si cand esti pe drumul cu prioritate fata de cei care trebuie sa-ti cedeze trecerea... Prioritate inseamna ca nu ai obligatia sa te asiguri, aceasta fiind obligatia celuilalt. Ca eu ma uit si in dreapta in giratoriu e altceva.

#115
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,281
  • Înscris: 13.03.2015

View Postdanvlas, on 24 iunie 2017 - 10:38, said:

... Prioritate inseamna ca nu ai obligatia sa te asiguri, aceasta fiind obligatia celuilalt. Ca eu ma uit si in dreapta in giratoriu e altceva.

Conduita preventivă îți cere să te asiguri în orice situație. Refer la textul de lege privitor la traversarea pietonilor, eu consider că acolo e o enumerare și două chestiuni separate, trecerea prin locuri nemarcate și prin locurile marcate. Adică obligația de a te asigura funcționează în ambele cazuri, ca regulă comună. Dacă nu mă înșel, chiar Godina spunea că a amendat un pieton ce traversa pe trecere pentru că nu s-a asigurat.

De pe telefon îmi vine greu să caut, poate reușește altcineva să pună link-ul...

#116
esa

esa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.03.2007

View Postdanvlas, on 22 iunie 2017 - 13:03, said:



M-am tot gandit la motivele care ar fi facut-o sa o rupa la fuga exact atunci si nu gasesc decat o explicatie: a vazut masina rosie care venea din sens opus, avea in subconstient ideea ca "din stanga" e liber si nu a realizat ca ea, de fapt, ar fi trebuit sa se uite in spate. A zbughit-o la fuga pe trecere ca sa nu-l jeneze pe cel cu masina rosie. Pacat ca s-au aliniat planetele in halul asta.
Imi pare rau, intr-un fel, si de sofer, dar tot i-as da sanctiunea minima pentru omor din culpa.

Cel mai probabil din stanga femeii era liber pentru ca inainte de aceea trecere de pietoni este o curba daca imi amintesc eu bine drumul respectiv.

#117
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostBogdansv1, on 24 iunie 2017 - 12:10, said:



Conduita preventivă îți cere să te asiguri în orice situație. Refer la textul de lege privitor la traversarea pietonilor, eu consider că acolo e o enumerare și două chestiuni separate, trecerea prin locuri nemarcate și prin locurile marcate. Adică obligația de a te asigura funcționează în ambele cazuri, ca regulă comună. Dacă nu mă înșel, chiar Godina spunea că a amendat un pieton ce traversa pe trecere pentru că nu s-a asigurat.

De pe telefon îmi vine greu să caut, poate reușește altcineva să pună link-ul...
Conduita preventiva este, de fapt, bunul simt. Dar... bunul simt e subiectiv - fiecare il aplica cum vrea sau poate, legea e obiectiva - se aplica reguli clare, scrise.
Scrie ca pietonul are prioritate pe trecere? Scrie. Punct.
A nu se intelege ca incurajez berbecii. Degeaba au dreptate daca mor.

#118
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,281
  • Înscris: 13.03.2015

View Postdanvlas, on 24 iunie 2017 - 13:37, said:

.. legea e obiectiva - se aplica reguli clare, scrise.
Scrie ca pietonul are prioritate pe trecere? Scrie. Punct.
..

Spune si conditiile.

http://mariangodina....rea-de-pietoni/

apoi a completat:

http://www.bzb.ro/st...-trecere-a96777


Si uite si o discutie cu politistii si ce spun si ei:

http://www.politisti...#comment-172072

Edited by Bogdansv1, 24 June 2017 - 15:21.


#119
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Attached File  pietoni.JPG   136.59K   14 downloads
Este sau nu este zebra loc special amenajat ?
asdta este intrebarea !

Edited by tiupedix, 24 June 2017 - 15:21.


#120
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,281
  • Înscris: 13.03.2015

View Posttiupedix, on 24 iunie 2017 - 15:20, said:

Attachment pietoni.JPG
Este sau nu este zebra loc special amenajat ?
asdta este intrebarea !

GRESIT: vezi si conditia din alineatul 3 care se aplica inclusiv la trecerile de pietoni (ai explicatiile in link-urile de mai sus si sunt ale unor politisti rutieri).

Acum nu mai caut link-uri dar urmarind in decursul timpului anumite spete, e greu de demonstrat cand e culpa soferului si cand a pietonului. Aici este o filmare si nu sunt judecator sa ma pronunt, mai ales cand a avut loc o tragedie. Postarea mea are drept scop sa atraga atentia celor ce citesc ca atunci cand sunt pietoni, chiar si daca au trecere de pietoni, sunt OBLIGATI sa se asigure.

#121
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostBogdansv1, on 24 iunie 2017 - 15:43, said:

GRESIT: vezi si conditia din alineatul 3 care se aplica inclusiv la trecerile de pietoni (ai explicatiile in link-urile de mai sus si sunt ale unor politisti rutieri).

Acum nu mai caut link-uri dar urmarind in decursul timpului anumite spete, e greu de demonstrat cand e culpa soferului si cand a pietonului. Aici este o filmare si nu sunt judecator sa ma pronunt, mai ales cand a avut loc o tragedie. Postarea mea are drept scop sa atraga atentia celor ce citesc ca atunci cand sunt pietoni, chiar si daca au trecere de pietoni, sunt OBLIGATI sa se asigure.
Pai ce vrei sa zici ?
Femeia respectiva NU s-a asigurat ?
A coborat de pe trotuar, a traversat statia de autobuz, a mai facut 4 pasi si abia apoi a realizat ca vine tare un meserias suit pe un camion .
a incercat sa-si salveze viata fugind, o reactie perfect normala si umana .
Ce voiai sa faca ? Sa dea un anunt in monitorul oficial ca la data de, ora de , va traversa ?

View PostBogdansv1, on 24 iunie 2017 - 15:43, said:

sunt pietoni, chiar si daca au trecere de pietoni, sunt OBLIGATI sa se asigure.
Nu, Nu sa se asigure in felul in care o fac soferii, ci doar sa se uite, si sa aprecieze pericolul asa cum o face un creier mediu, poate usor retardat .
Obligatie de " asigurare " o au soferii. Ei trebuie sa se asigure ca atunci cind efectueaza manevra ( oricare dintre cele 5 manevre ), acorda prioritate celor in drept .
Pietonul nu trebuie sa faca calculele necesare astfel incat sa nu care cumva sa oblige un camionagiu sa puna piciorul pe frana .
A da prioritate celui in drept inseamna  sa nu-l obligi pe respectivul sa franeze, cel care are prioritate trebuie sa-si continue drumul nestingherit .

Edited by tiupedix, 24 June 2017 - 16:01.


#122
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am putea inlocui semnul de trecere de pietoni cu indicatorul "Oprire" :P
Atunci sa vedem cate nemultumiri apar, ca trebuie sa opresti chiar daca nu e nimeni pe langa zebra :D

#123
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017

View Posttiupedix, on 24 iunie 2017 - 15:20, said:

Attachment pietoni.JPG
Este sau nu este zebra loc special amenajat ?
asdta este intrebarea !
este boss,bineinteles ca e,dar punctul 3 ce zice? In cazul de fata a fost respectat?

#124
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,474
  • Înscris: 10.08.2005
Nenea @tiupedix , matale cand nu primesti proritate intri cu masina din lateral? Doar pentru ca ai proritate sau astepti, trece meseriasul apoi treci si matale?

#125
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
? nu inteleg

#126
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,281
  • Înscris: 13.03.2015

View Posttiupedix, on 26 iunie 2017 - 13:23, said:

? nu inteleg

A pus o alta situatie, in loc de trecere de pietoni a folosit ca analogie o intersectie unde tu esti pe drumul cu prioritate si mergi pe directia inainte in timp ce de pe drumul lipsit de prioritate din dreapta vine o masina ce nu da intentii de oprire. In situatia asta, vine intrebarea lui: intri in intersectie sau nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate