Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Omorul rutier" - cand va fi introdus si in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#127
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Pentru evitarea unui accident ?
Fara discutie franez, mai mult ,chiar opresc sa treaca derbedeul .

#128
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Intrebarea mea e alta: cel de pe drumul cu prioritate are obligatia sa se asigure cand intra in intersectie? Daca raspunsul este "nu", de ce am considera ca pietonul are obligatia legala de a se asigura pe drumul lui cu prioritate?
Atentie, vorbesc de "obligatie", nu de "supravietuire". Si nu luam cazul masinilor cu prioritate speciala (fata de care nici pietonii n-au prioritate pe trecere), pentru ca alea fac nino-nino.

#129
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cred ca asta a vrut sa sublinieze si colegul, femeia nu a fost deloc prudenta si nu a anticipat situatia, cu urmari fatale. Multi pietoni habar n-au de ce distanta de franare are nevoie o masina, multi au impresia ca ingheata instantaneu cand apesi frana...

Acum mai bine de doua decenii, dupa prima ora de condus la scoala de soferi, m-am transformat intr-un pieton model vazand cum e si din partea cealalta (aveam idee si ca pasager dar incordarea inerenta incepatorului amplificase mult senzatiile). Pur si simplu eu caut sa pastrez contactul vizual cu soferii masinilor cu a caror traiectorie m-as intersecta in caz ca se deplaseaza.

@danvlas, instinctul de supravietuire este unul primar, nici o lege nu i se poate substitui... atat ca riscul asumat depinde de fiecare persoana in functie de experienta, antrenament si personalitate.

Edited by Bogdansv1, 26 June 2017 - 13:43.


#130
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Stiu. Eu incerc sa le deschid ochii soferilor care considera ca pot sa scape cu fata curata dupa ce lovesc un pieton tampit pe zebra  daca se poate dovedi ca ala a fost prost si nu s-a asigurat. E irelevant, verdictul va fi "vinovat" si se vor alege cu cazier.
Pe pietonii tampiti nu-i putem schimba, asa ca nici nu incerc asta.

#131
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postdanvlas, on 26 iunie 2017 - 14:32, said:

...
Pe pietonii ... nu-i putem schimba, asa ca nici nu incerc asta.

Am eliminat un cuvant. Eu incerc, avand doi copii minori. Si de aceea stiu si cat de usor li se distrage atentia si uita ceea ce le spun si exemplific.

#132
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
HAL9000 nu te supara dar la cum pui problema nu ai nici o traba atat cu soferia cat si cu legislatia.
Tu ai D-ul atunci cand am eu permis de aeronava.
Acum discuti cu unul care a lucrat o perioada buna pe camion cu semiremorca.
In cazul de fata vina e 90% a femeii!
Eu te intreb doar atat:Da' legea aia aspra care sa educe comportamentul pietonilor cand mai vine si pe la noi?
Dar legea foarte aspra care sa-i bage la bulau pe cei care au proiectat si intretin infrastructura asta de rahat care genereaza accidente pe banda cand mai vine?
Afara amicu,este infrastructura!Acolo tiristul tranziteaza tara pe autostrazi unde nu sunt treceri de pietoni,intersectii si curbe periculoase nesemnalizate.
Intelegi acum care e smenul?
A fi sofer in romania este misiune imposibila.De fiecare data cand urci la volan esti cu un picior in groapa si cu unul in puscarie.
Pacat ca unii nu inteleg ca in trafic NU TOTUL DEPINDE DE TINE!
Tocmai din aceste considerente am hotarat sa ma orientez catre altceva.


Edited by geo123, 17 July 2017 - 19:57.


#133
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Eu de ceva vreme am o "vorba" a mea :
Cum sa mai mearga ceva bine in tara asta cand votantii ei nu-s in stare  nici sa traverseze strada .....
Clar oricat ne-am certa noi pe aici soferul o sa iasa vinovat  ... si sa-l fereasca sfantu' si de cativa ani de parnaie ...
Dar CUM SA TRAVERSEZI FRATE ASA ? mai ales ca era femeie in varsta (am pretentii la oamenii astia ) ....
Nu va mai [email protected] pe voi cu figuri din alea ca voi sunteti perfecti la volan ... ca nimeni nu e asa , oricare din noi soferii putem sa ajungem in situatia prapaditului ala ...
Eu chiar am postat o data pe aici cum mi-a sarit o pustoaica in fata (dar l-au sters sefii  ) ...
Dumnezeu sa o ierte !

#134
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Eu vazui ca e omor pe strada tot timpul :D

#135
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Eu, cand sunt la volan, indiferent ca ma grabesc sau nu, cand vad trecere de pietoni ma gandesc ca traverseaza fimea in fuga. Viata are prioritate. Daca, noi , ca si conducatori auto, nici pe trecere nu incercam sa-i protejam pe pietoni atunci unde ?
Nu contest faptul ca si eu, ca oricare altul, poate fi neatent, dar cand iti faci un reflex in a reduce viteza si a fi mai atent in zona trecerilor de pietoni este mult mai greu sa accidentezi pe cineva sau daca o faci consecintele sunt mai putin daunatoare pentru pieton.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate