Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

"Omorul rutier" - cand va fi introdus si in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013
Stau si ma intreb oare cum poate un sofer de camion sa conduca cateva zeci de tone in halul asta (si este doar un caz):

http://stirileprotv....de-pietoni.html

Soferului i se deschide un dosar penal pentru "ucidere din culpa"

In alte tari evoluate si civilizate au introdus infractiunea de "omucidere stradala" sau "crima rutiera"

Oare nu ar fi cazul sa se introduca asa ceva si pe la noi?

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
si cu ce ar fi schimbata situatia reala daca se adauga o noua infractiune?
si acum, incadrarea pentru omor din culpa este extrem de larga. de la 1 la 5 ani, dar in functie de situatie se poate ajunge si la 7 ani sau chiar mai mult daca e vorba de 2 victime sau de un concurs de infractiuni.

practic judecatorul decide in functie de fiecare caz, de circumstante

spre exemplu in cazul ala eu cred ca si femeia are o vina (judecatorul va decide cat de mare sau de mica). vine din lateralul trecerii iar inca de la primul pas de pe trecere ea este deja in fuga. consider faptul ca exista aceasta filmare este o circumstanta atenuanta pentru sofer. Adica foarte bine pentru el ca exista aceste imagini. parca din imagini se vede si ca femeia nu se uita in stanga deloc. (imaginea nu e totusi clara)

Edited by bossake, 21 June 2017 - 19:14.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Si oare cand vor invata si pietonii sa se uite in stanga si in dreapta inainte sa intre pe o trecere de pietoni. Stiu ca au prioritate, dar e viata lor in joc nu a soferului. Daca te uiti la clip vezi ca efectiv nu s-a asigurat deloc. La secunda 35 se vede efectiv cum femeia alearga de pe trotuar in fata camionului.

Edited by PoeOvidiu, 21 June 2017 - 19:19.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In filmare se vede cum femeia incearca sa traverseze mai repede zebra; daca s-ar fi intors de unde a plecat sigur n-o mai lovea camionul in plin.
Dar si soferul e vinovat ca nu a mers cu viteza mai mica.

Ideea e ca acest incident are mai multi factori pt. a determina vinovatul.
Dupa mine si soferul si victima sunt vinovate  Posted Image
Spoiler


#5
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si uite ce inseamna sa ai drumuri prost proiectate care trec fix prin mijlocul satului, pietoni prost educati care desi teoretic au prioritate pe trecere uita faptul fierul te loveste la fel de tare indiferent daca esti pe trecere sau nu si soferi prosti care merg blana fixati doar pe ce au in fata si atat.

#6
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostPoeOvidiu, on 21 iunie 2017 - 19:16, said:

Si oare cand vor invata si pietonii sa se uite in stanga si in dreapta inainte sa intre pe o trecere de pietoni. Stiu ca au prioritate, dar e viata lor in joc nu a soferului. Daca te uiti la clip vezi ca efectiv nu s-a asigurat deloc. La secunda 35 se vede efectiv cum femeia alearga de pe trotuar in fata camionului.
Asigurare e importanta, dar pe primul loc:

Nu alergi NICIODATA pe trecere!!

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Scrie clar in legislatie ca inainte sa traversezi, te asiguri si treci doar daca nu pui in pericol si ceilalti participanti la trafic. Femeia aia a vazut tirul, care era deja foarte aproape, si a inceput sa alerge. Eu zic ca e vina ei, cel putin moral.

Edited by Robiacs, 21 June 2017 - 19:23.


#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View PostDigynykraf, on 21 iunie 2017 - 19:21, said:

Asigurare e importanta, dar pe primul loc:

Nu alergi NICIODATA pe trecere!!
Si te asiguri dracu din ambele directii ca nu e blindata trecerea. Culpa comuna as zice si eu.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai in imagine arata clar ca femeia ( nebuna ) a alergat brusc pe trecere fara sa se asigure , deci mergea calma pe trotuar si brusc sare pe trecere in alergare ,  pai sa-i fie tarana usoara dar e vina ei 100% , parerea mea . Trotuarul era mul departe de trecerea de pietoni , mai era si banda de refugiu dar se pare ca tanti s-a grabit efectiv spre rotile camionului .
Nu as dori la nimeni ca sofer sa i se intample chestia asta ca sa vad cum reactionati ..

Edited by Baxon, 21 June 2017 - 19:29.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Alta greseala clasica e cand pe banda 1 franeaza tirul la trecere si bizonul de pe banda 2 trece ca racheta. Pietonul nu se mai asigura ca vede ca a oprit camionul iar bizonul nu are cum sa vada pietonul.

#11
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Utilajul din imagine nu poate fi oprit in 2 secunde si 5 m, cum cred unii.
La viteza de 50 km/ora, distanta totala de oprire este de peste 30m.

#12
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostRobiacs, on 21 iunie 2017 - 19:22, said:

Scrie clar in legislatie ca inainte sa traversezi, te asiguri si treci doar daca nu pui in pericol si ceilalti participanti la trafic. Femeia aia a vazut tirul, care era deja foarte aproape, si a inceput sa alerge. Eu zic ca e vina ei, cel putin moral.
Moral?

Putea fi un copil speriat.

Dupa lege incetinesti la trecerile de pietoni, mai ales ca intentia se vedea de mult.

Dar cand mergi cu 80km/h incarcat prin localitate mai opresti o laie.


Stiti de ce s-a apucat sa alerge in halul ala o femeie de 50  de ani? Goarna de tir.


Din  punctul meu de vedere: Femeia poarta o vina insignifianta.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
pai daca a observat ca nu s-a oprit in pusca calului, de ce a inceput sa algerge?
asta este sinucidere

Edited by MarianG, 21 June 2017 - 19:34.


#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Păi să îl bage odata..că întro localitate lîngă mine unu beat a pierdut controlul masinii în localitate din cauza vitezei si a întrat într o statie de autobuz si a omorît o fetita de 8 ani..si iau dat trei ani cu suspendare...apăi dacă asta e dreptate ...

Edited by althea, 21 June 2017 - 19:58.
limbaj


#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Se vede clar la secunda35 ca femeia incepe practic sa alerge inainte sa calce pe trecere. Fix de la marginea trotuarului. Eu cred ca a vazut tirul dar avrut sa treaca inainte sa ajunga, s-a luat cumva la intrecere.
  Plus ca basculele alea in 99% din cazuri au peste sarcina maxima utila cel putin 50% de obicei aproape dublu. Cand ii intrebi toti soferii zic "duce motorul" dar uita ca trebuie sa si opreasca, si uneori destul de brusc.  Nu stiu cum simt la franare camioanele cand au depasita incarcatura, dar la utilitara simteam a dracului de tare cand puneam 900 kg cand maxim era 700. La demaraj nu prea simtea tare dar  la franare era jale, mergea ca trenul.

Edited by PoeOvidiu, 21 June 2017 - 19:41.


#16
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013
Deci ia spuneti-mi voi toti care ii luati apararea soferului vitezoman: de ce nu se conduce asa prost prin strainatate?
Zebra e sfanta! cand o vezi de la indepartare trebuie sa incetinesti chiar daca e libera, punct! asa am invatat la scoala de soferi in Italia, si am D-ul

#17
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostMarianG, on 21 iunie 2017 - 19:33, said:

pai daca a observat ca nu s-a oprit in pusca calului, de ce a inceput sa algerge?
asta este sinucidere
Poate nu vedea bine. Si a crezut ca vine peste ea.


Daca tiristul venea cu viteza normala chiar fiind surprins oprea capul tractor pana sa se termine trecerea, nu dupa ce a trecut si cu remorca.

#18
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostDigynykraf, on 21 iunie 2017 - 19:29, said:

Moral?

Putea fi un copil speriat.

Dupa lege incetinesti la trecerile de pietoni, mai ales ca intentia se vedea de mult.

Dar cand mergi cu 80km/h incarcat prin localitate mai opresti o laie.


Stiti de ce s-a apucat sa alerge in halul ala o femeie de 50  de ani? Goarna de tir.


Din  punctul meu de vedere: Femeia poarta o vina insignifianta.

Femeia aia merge pe trotuar, se uita in directia din care vine tirul si incepe sa alerge, zici ca s-a dus intentionat sa se sinucida.

Tirul ala nu avea mai mult de 50-60km/h dupa cum a oprit, nu e masinuta sa opreasca in cativa metri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate