Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Trotinete electrice, E-TWOW, Xiaomi Mijia etc

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
1254 replies to this topic

#163
FireMan

FireMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 21.02.2005
@Dragos, se incarca pe OFF, cand s-a incarcat complet, ledul de la incarcator isi schimba culoarea din rosu in verde.

@

 Digynykraf, on 02 septembrie 2017 - 15:26, said:

Ca biciclist si sofer iti zic ca ai si tu partea de vina.

Cand depasesti coloana pe dreapta ai grija(viteza mica, atentie mare) la usi deschise, mai ales pe langa statiile de metrou.
Cand coloana urmeaza sa se puna in miscare iti alegi un loc intre masini si mergi cu viteza lor.
Daca ei opresc sa ii lase pe cei de pe contrasens, opresti si tu.
Daca iti mentii pozitia in coloana le lasi timp sa te vada.
Cand vreunul se baga pe straduta la dreapta, ai sanse mai mari sa semnalizeze. Daca totusi nu te-a vazut, macar nu mergi mai repede ca el, deci poti evita usor.

Atunci cand vitezele cresc prea mult si soseaua e aglomerata si ingusta, urci pe trotuar, fara sa stanjenesti pietonii. Ca acolo esti musafir. Deci fara claxoane.


Pentru nesimtitii care te depasesc ca imediat sa faca dreapta aproape prin tine, n-am solutii.

Sunt pefect constient de partea mea de vina.
Incerc mereu sa fiu atent la usi deschise, la masini, ba chiar reduc viteza cand ma apropii de stradute laterale si treceri de pietoni. Cel mai mult mi-e frica de masinile care sunt parcate pe langa bordura pe dreapta, pentru ca soferii deschid usile fara sa se uite in oglinda.
La faza cu incidentul din coloana, duba a oprit brusc, nu mi-a lasat prea mult timp de reactie. Aici cred ca greseala a fost multipla; duba - masina care facea stanga - eu.
Intre masini nu ma bag niciodata, daca este prea riscant urc pe trotuar, iar daca trotuarul este impracticabil sau inexistent, astept sa se mai elibereze soseaua. Si daca vin autobuze sau camioane din spate, trag pe dreapta si urc pe trotuar. Nu suport masinile mari, de tonaj, pe langa mine.
Crede-ma ca ma straduiesc sa anticipez traficul si am ceva experinta, nu ma arunc inainte. Oricum, de la ultimul incident sunt mult mai prudent, am redus mult viteza, nu mai am incredere in niciun sofer.
In 4 luni, am parcurs aproape 1700Km si cum am scris mai sus, am vazut o multime de idioti si de-o parte si de alta.

Edited by FireMan, 05 September 2017 - 00:46.


#164
shutzu

shutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.10.2006
Salut, Am citit tot topicul cap coada, si sunt aproape decis pe Xioami.
Voi face comanda prin februarie, nu mai are rost acum.
Pentru cei care sunteti din Cluj, o simpla intrebare: Poate sa urce Frunzisului? (nu neaparat Xioami, ci orice aveti voi, e-twow, joyer, etc.)
O alta intrebare ar fi daca se pot testa vreo undeva in cluj trotinete electrice.
Multumesc

#165
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
Urca doar pante line, nu sunt din Cj.

#166
shutzu

shutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.10.2006
Tocmai de'aia intreb pe cineva din Cluj. If you ask me.. Frunzisului nu`i o panta foarte abrupta.. dar nici foarte lina. Iar mie fix pentru aia imi trebuie, urcat/coborat respectiva strada de vreo 3km

La intrebarea mea as mai adauga si: 1.83 cm, 63kg

Edited by shutzu, 07 September 2017 - 09:25.


#167
FireMan

FireMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 21.02.2005
shutzu, asta-i strada, nu? Inclinatia nu pare a fi mare si la 63Kg ale tale ar trebui sa urce. Pentru Xiaomi nu garanatez, dar e-twow Booster urca sigur, la fel si joyor.
Cu e-twow Booster am urcat Calea 13 Septembrie si Strada Izvor din Bucuresti, Izvor a urcat un pic mai greu, are inclinatie mai mare si nici eu nu sunt usor la 90Kg Posted Image
Daca nu-ti cumperi nimic acum, asteapata pana in aprilie la anul si pune banii deoparte, posibil sa apara mai multe noutati.

Edit:
Cred ca strada Frunzisului are inclinatie mai mare decat Calea 13 Septambrie.

Edited by FireMan, 07 September 2017 - 11:46.


#168
shutzu

shutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.10.2006
Este semn de 7% ceva mai la vale pe street view, nu'sh cat de precis e totusi, de'aia as prefera un raspuns de la cineva care a urcat efectiv aceasta strada. Dupa cum se vede si pe streetview, trotuarul este perfect pentru trotineta, si nu este circulat mai deloc, asadar as ajunge la lucru 4km, in vro 15 minute, mult mai bine decat cu masina

#169
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu merg 10km cam in 30-40min.  E ok atat timp cat ai loc pe unde sa mergi cu trotineta.

#170
shutzu

shutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.10.2006
Ok, am mai facut ceva research..

7% cred ca se calculeaza procentul din 360 de grade, inseamna 25.2 grade

La xioami mijia am vazut: Climbing Gradient: Approx 14 degree
E-twow Booster: Unghi urcare 20 grade
Joyor: Grade ability 15-degree slope

Asadar o trotineta electrica nu mai pare cea mai buna idee, poate doar daca reusesc sa testez efectiv urcarea cu una si atunci voi sti daca ma duce sau nu.

#171
FireMan

FireMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 21.02.2005
Daca ma uit la specificatii, Joyor ar trebui sa urce, acum nu stiu sigur. Poate reusesti sa faci un drive test.

#172
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 shutzu, on 08 septembrie 2017 - 09:43, said:

7% cred ca se calculeaza procentul din 360 de grade, inseamna 25.2 grade

7% inseamna o diferenta de nivel de 7 metri la 100 de metri.

Practic tangenta unghiului 0.07
Daca calculezi tangenta pentru 14 grade vine ~0.24.


Deci mult mai mult decat acel deal. De vreo 3 ori si jumatate mai mult.
(Bineinteles, cu conditia ca 14 grade sa se refere la unghiul format de planul orizontal cu axul drumului. nu vreo unitate obscura: panta de gradul țșpe)



Desi teoretic posibil.
In practica insa, nu stiu cat o sa te tina bateria daca o fortezi zilnic.

#173
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Digynykraf, on 08 septembrie 2017 - 12:40, said:


7% inseamna o diferenta de nivel de 7 metri la 100 de metri.

Practic tangenta unghiului 0.07
Daca calculezi tangenta pentru 14 grade vine ~0.24.


Deci mult mai mult decat acel deal. De vreo 3 ori si jumatate mai mult.
(Bineinteles, cu conditia ca 14 grade sa se refere la unghiul format de planul orizontal cu axul drumului. nu vreo unitate obscura: panta de gradul țșpe)



Desi teoretic posibil.
In practica insa, nu stiu cat o sa te tina bateria daca o fortezi zilnic.
Cumperi alta baterie dupa 1 an.
Si probabil iesi mai ieftin cu transportul public sau masina decat sa cumperi bateria.

#174
Dragos2013

Dragos2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 08.09.2013
9 mil e bateria la Xiaomi..

#175
shutzu

shutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.10.2006

 adiatric, on 08 septembrie 2017 - 12:46, said:

Cumperi alta baterie dupa 1 an.
Si probabil iesi mai ieftin cu transportul public sau masina decat sa cumperi bateria.

transportul public iese din discutie deoarece legaturile sunt foarte proaste de unde stau eu

masina personala, 2 litri diesel, mai rau o stric facand zilnic drum de doar 12 km (doar ce am bagat vro 5000 de lei in ea)

asadar trotineta ramane una din cele mai bune solutii, deoarece pot merge dupa lucru in oras la o bere, o pun in taxi si viu cu ea acas..  la 3 iesiri pe saptamana, drumurile cu du masina acas, ia taxi, taxi inapoi.. deja trotineta suna si mai bine

#176
pityku96

pityku96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.12.2006
Pentru cine are nevoie ...am o geanta tip troller originala Etwow pentru trotinete electrice ..eco ..master..booster. pretul lor pe site 250 lei , eu o dau cu 150 ! Am folosit-o o singura data !
Si o roata spate din cauciuc plin moale , folosita in jur de 100km . ...150 lei .
Le vand pentru ca am vandut trotineta !

Edited by pityku96, 09 September 2017 - 15:17.


#177
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut ca emag vinde o trotineta care seama cu etwow. Nu prea se vede bine in poze.

Trotineta electrica 2Drive W3, roti 8 inch, autonomie 30 km, viteza maxima 25 km/h, Black.
LA specificatii parre interesanta, la fel si pretul.

Am descis sa incerc si o varianta cu fibra de carbon. Cata fibra are nu se stie.
Pretul acceptabil 12-13mil.
Lexgo 5
6.3kg
Merge in combinatia cu transport public.

#178
FireMan

FireMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 21.02.2005
Vedeti ca in Carrefour se accepta voucher de la primaria dUamnei, daca va cumparati trotineta :D Stiu ca pentru e-twow se primeste sigur, nu stiu pentru restul.

#179
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Mai se dau vouchere?


Eu stiam ca nu.

#180
bogdyivan

bogdyivan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2017
Salutare! Am și eu o întrebare, poate fi încărcată o trotineta electrica de la o baterie externa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate