Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#433
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
Pentru caini exista dispozitive cu ultrasunete, directionale si foarte eficiente.
In cazul extrem nu uitati ca trotineta in sine e facuta din 4-5kg de material metalic si poate deveni o arma alba.

#434
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa aruncam o privire si la egalitatea sanselor. tu cu o parghie de 5kg, indoita si careia trebuie sa-i faci avant pt o singura lovitura si 3-4 caini cel putin care se misca natural pe 4 picioare si care se dau la tine din toate directiile sa te composteze.

care crezi ca va castiga?

#435
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
Eu.

#436
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca sunt mai multi caini nu prea vad cum te-ai putea apara cu trotineta. Cainii sar la ce se afla mai aproape de ei si sunt foarte rapizi. Tu incerci sa lovesti un caine, iar el apuca brusc cu dintii inainte ca tu sa ai timp sa retragi obiectul. Daca unul iti apuca, de exemplu, roata cu dintii si nu-i mai da drumul, cum te mai aperi de ceilalti? De regula, cainii vagabonzi tin strans cu dintii minim 2-3 secunde si au falcile foarte puternice. Doar sa arunci cu cainele agatat de trotineta spre alt caine, daca esti suficient de puternic, doar ca asta nu prea ajuta...
Cainii reprezinta o mare problema atunci cand circuli cu trotineta, mai ales seara sau noaptea, daca umbla in haite.

#437
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
din tastatura ne batem si cu martienii, dar la fata locului ne gandim daca suntem cina sau in cel mai bun caz desertul.

#438
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostDany_Darke, on 28 august 2017 - 18:02, said:

oz - o sa fac un test, momentan din graficele postate de mine pe celelalte pagini  am avut o viteza de ~12km/h. dar o sa incerc intr-o noapte, pt ca tre sa merg pe strada prin sensul giratoriu si sa nu ma gasesc cu vreo masina, mai ales cu vreo politie.
Pai aia ziceam ca ar fi de evitat: fara zna stradala, ba vad ca ai mai avea de gand sa meri si noaptea si prin intersectii giratorii. Nu recomand.

View Postarg, on 28 august 2017 - 18:10, said:

Pentru caini exista dispozitive cu ultrasunete, directionale si foarte eficiente.
In cazul extrem nu uitati ca trotineta in sine e facuta din 4-5kg de material metalic si poate deveni o arma alba.
Nu intodeauna sunt eficiente astfel de dispozitive, fie nu merg la cainii surzi, fie la cei foarte agresivi. N-am testat eu ci nevasta care facea munca de teren si obisnuita cu eficienta aparatului s-a mirat cand a venit un caine in fuga spre ea. Am testat aparatul ulterior, functiona, bateriile erau bune. Am intrebat daca a apasat pe butoane aiurea si a zis ca nu, a procedat ca de obicei.

Intre timp eu mi-am luat un spray cu piper dar de cand l-am luat il "uit" mereu acasa. La alergare am reusit sa calmez cativa caini care ma ignora, la plimbarea cu trotineta inca n-am reusit.

Totusi, intr-o zi, nereusind sa scap de un caine, am oprit brusc si, din inertia trotinetei, am rotit-o in jurul meu iar cainele s-a speriat si a fugit. Daca era mai aproape il loveam, in starea respectiva nici nu mai stiu ce voiam: sa-l alung, sa-l lovesc, stiu doar ca voiam sa scap de el.

#439
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
pai doar asa pot face testul, atunci am nimerit strada goala, a fost norocul meu. acum trebuie sa prind la fel si sa am grija si la caini. am zona in care cei 2 sunt pasnici, dar nu pot avea o certitudine ca unul din ei cel putin nu ar fi avut o zi naspa si sa incerce sa se descarce pe mine.

iar sensul giratiriu de care zic e unul in care se intalnesc 5 strazi, asa ca am o sansa din 5 sa fie strada libera.

#440
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
ultima testare pe fuga pe care am reusit sa o fac este cea de mai jos. se vede ca, cu cei 6m as fi putut inregistra 1km intreg si sa fi avut timp inregistrat oficial. dar pt timpul respectiv, viteza rezultata este de 17km/h

timpul inregistrat nu a fost facut pe traseul de care am mentionat anterior, in ultimele seri am vazut politia prin zona si nu m-am avantat aiurea.

Attached Files



#441
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
tocmai ce am venit de la o trotineala. am fost plecata cu ceva treburi, astfel ca am reusit ca in 53 de min sa fac dus intors un drum care altfel mi-ar fi luat cred ca putin peste 2 ore daca mergeam pe jos, plus timpul petrecut in locul cu pricina.

apare ingrosat traseul pt ca e dus intors, asadar sunt 2 suprapuse.

evident ca am avut si peripetii, un bosorog trece de intersectia unde tocmai a virat dreapta, la vreo 70m era trecerea pe unde eram cateva persoane care traversam deja, iar el accelera ca nebunul sa treaca el inaintea noastra, cat pe ce sa ne loveasca, eu eram prima din pluton.

mergand pe trotuar, din cauza traficului acerb la o asemenea ora a diminetii zilei de sambata, am ocolit toate gaurile si santurile din asfalt pt ca nu aveam pe unde sa merg altfel, de aici si viteza de 13km/h pt ca nu am avut cum sa merg mai repede.

de altfel pe langa gaurile din asfalt, am dat si peste o gaura sociala, pt ca nu o pot numi altfel. am nimerit un trotuar cu pista de bicicleta, bucuria mea, ma bag pe acolo ca sa merg si eu ca omul normal. un mos merge fix pe mijlocul ei (mai avea si alte persoane pe lateral si ocupau tot trotuarul) si astfel il rog sa-mi faca loc. atat mi-a fost, ca de acolo a inceput showul:

el: nesimtitilor, ce cautati cu bicicletele pe trotuar (desi eu eram cu trotineta), halal de tineret, nu aveti pic de respect pt oamenii in varsta, ca mergeti ca nebunii pe trotuar si ma loviti, cine v-a dat voie sa circulati pe trotuar? cu ce drept vii sa ma dai la o parte pe mine, ca eu la viata mea ... etc etc etc.

eu: stai nene ca nu te-a lovit nimeni si nu ti-a zis nimeni nimic, doar te-am rugat sa-mi faci loc sa trec, avand in vedere ca asta e pista de biciclete facuta special in acest scop, sa putem circula pe trotuar fara sa deranjam restul pietonilor

el: baaai, sunteti niste nesimtiti, daca vreti sa mergeti pe roti, mergeti pe strada, trotuarul este pt noi sa mergem pe jos, nu pt astia ca voi, ca daca aveti roti inseamna ca sunteti masini si nu aveti dreptul sa mergeti pe trotuar, pe strada cu voi, veniti sa deranjati lumea cu noaptea-n cap ...

eu: cu o privire Posted Image  ii zic, nene, este ora 10, nu ti-am claxonat in cap, desi am si sonerie, o trotineta nu este masina ca sa circul pe strada, de fapt nici nu am voie pe strada cu ea, numai pe trotuar, iar daca eram cu rolele ma intreb ce ai mai fi avut de comentat

el: pai nu meritati mai, ca v-as pune tepi la fiecare trotuar ca sa nu mai calcati pe el, ca sunteti niste nesimtiti. ai sa vezi ca o sa se puna, pt ca am facut reclamatie la politie si la primarie ca deranjati lumea pe strada si ii loviti intentionat

iar acolo am pus punct si-am plecat, era clar ca mosul nu doar ca avea o tigla lipsa de pe casa, cred ca mai ramasese doar cu una si aia era ultima farama de rationament a lui. nu aveai cu cine discuta, omul era ancorat in lumea lui ideala. ma intreb cati or fi ras cand au vazut reclamatia lui, daca o fi facut-o.

si uite asa mi-am mai pierdut 3 min din viata pt un om plecat de acasa si la propriu si la figurat.

in rest, mi-am lovit partea spate la trotineta urcand un trotuar, nu am estimat inaltimea prea bine si am lovit bordura. in rest, doar "tranteli" din cauza imbinarilor denivelate din asfalt si era sa ma dau cu rotile-n sus dupa ce am trecut peste o frunza care de fapt acoperea o piatra  Posted Image

Attached Files



#442
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am avut si eu surprize de genul, dar in general de la mamici care isi simt plozii amenintati si daca ocolesti pe partea cu mamica la distanta de peste un metru. Cu batrani chiar nu am avut probleme, adica nu am primit comentarii directe.
Pistele pentru biciclisti sunt folosite de pietoni fara jena. In unele locuri nici nu mai sunt marcate vizibil (atat sunt de sterse).

Ai grija sa nu iti busesti suspensia de pe spate! La mine s-a cam stricat, in sensul ca ramane in permanenta podeaua foarte jos si nu prea mai oscileaza vertical.

#443
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
o sa am grija, ideea este ca pe marginea drumului avem destule pietricele si de obicei cam prind pe la roti, mai aud cate o busitura la roti, ambele atunci cand loversc pietrele. roata fata daca nu ma insel are o ciupitura chiar buna de la o piatra, efectiv a luat o bucata din ea cand am trecut peste.

in una din postarile anterioare am si zis ca am auzit cand mi-au sarit pietre de sub roti in masinile pe langa care treceam. s-a auzit zgomotul de tabla. nu sunt asa grea pt trotineta, insa cred ca durerea mare pt ea este exact acest asfalt care e cu denivelari destule si astfel cand trec peste delimitarile de asfalt care la noi de obicei sunt puse prost si se lasa, ori sunt cu prag generos, iar atunci efectiv lovesti trotineta intr-o ceva, iar suspensia, precum si rotile o incaseaza chiar bine.

View Post_-_, on 02 septembrie 2017 - 11:43, said:

Ai grija sa nu iti busesti suspensia de pe spate! La mine s-a cam stricat, in sensul ca ramane in permanenta podeaua foarte jos si nu prea mai oscileaza vertical.

ti s-a detensionat arcul sa inteleg?

Edited by Dany_Darke, 02 September 2017 - 14:18.


#444
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Ieri am avut treaba in oras. Proaspat trezit dupa un somn de dupa-masa mi-am adus aminte ca rezolva deplasarea respectiva suind-ma pe trotineta. Mai intai m-am uitat ciudat intrebandu-ma de unde are o zgarietura. Apoi mi-am adus aminte ca mi-a cazut copilul cu ea.
Apoi am iesit in oras, dar parca eram beat. Asa ca sfat: nu mergeti cu trotineta daca inca nu sunteti in deplinatatea simturilor.
A fost ok totusi pentru ca deplasarea respectiva mi-a servit drept incalzire la musculatura picioarelor pentru o alergare ulterioara, desi un picior statea pe trotineta si altu impingea.

#445
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
m-am bisnuit sa alternez la cateva sute de metri, nu pot schimba piciorul din mers si astfel ca trebuie sa ma opresc. e o vreme posomorata si rece afara. nu am mai putut iesi cu trotineta. in dimineata asta imi propusesem chiar, insa pt drumul care il am de facut, ar fi insemnat sa merg prin aerul rece al diminetii, evident ca ma incalzeam pana acolo pt ca am numai deal, insa cu tricou umed pe mine la temperatura asta ... mai bine nu.

#446
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MZdAS6R7W8k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#447
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
ideea e buna, doar ca nu-mi e asa usor.

#448
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
trebuie doar exersat....
e ca si la betisoarele de mancat chinezesti, conteaza tehnica potrivita si exercitiul...

#449
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
Sounds good, doesn't work.

Merge la trotinete cu platforma mai lata decat cea de la Oxelo Town 7 XL. Eu port doar 42 la picior, si e prea ingusta ca sa pot schimba asa picioarele.
In schimb am gasit alta solutie, ma ridic pe varfuri cu piciorul de pe paltforma, pun piciorul cu care impingeam in spatele lui si pe urma piciorul ce era pe platforma il folosesc pentru impins. Uneori mai trebuie sa fac un salt pe platforma, pentru ca sa-mi ajunga piciorul ce tocmai l-am pus pana in fata.

Edited by Hider141, 06 September 2017 - 10:09.


#450
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
nu-i vorba de latimea platformei ci de jocul rotit cand pe varf cand pe calcai,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate