Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Frecvente 2G,3G,4G alocate voce si internet

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#91
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJuly02, on 06 mai 2017 - 17:51, said:

intr-un interval in care omul isi duce viata
Total de acord. Doar ca prin tot topicul asta impingeai discutia un pic altfel.

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2017 - 17:55.


#92
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 17:55, said:

Total de acord. Doar ca prin tot topicul asta impingeai discutia un pic altfel.
nu , fiecare are preferintele lui personale in viata unii mananca f dulce altii mananca mai putin dulce sa nu se ingrase,
unora le place caldura altora firgul sunt chestiuni de preferinta fiecaruia
asa daca tot mergem pe reduceri la absurd din nici acoolul nu face bine si totusi toata lumea consuma , e vorba de preferintele oamnenilor
dar retineti nu am zis nicaieri ca omoara sau provoaca cancer...., asadar nu vad de ce insistam pe ceva ceea ce nu am spus eu

doar ca eu prefer frecventele mai joase, e pura mea optiune, nu cred ca ar trebui sa fiu judecat pentru aceasta

Edited by July02, 06 May 2017 - 18:09.


#93
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu ai zis, dar insinuezi ca e diferenta mare intre 900 si 2600 Mhz pe care ti-am tot cerut sa o dovedesti si mai ales sa ne spui cat de mare e diferenta.

#94
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJuly02, on 06 mai 2017 - 18:02, said:

nu vad de ce insistam pe ceva ceea ce nu am spus eu
N-are rost sa punem aici citate din tot topicul. Mai intreaba daca ai alte nelamuriri tehnice.

#95
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View PostdiZy, on 06 mai 2017 - 18:08, said:

Nu ai zis, dar insinuezi ca e diferenta mare intre 900 si 2600 Mhz pe care ti-am tot cerut sa o dovedesti si mai ales sa ne spui cat de mare e diferenta.

prefer frecventele joase si am spus ca le prefer pentru ca genereaza o frecare moleculara mai mica (este preferinta mea)
asa cum la apa minerala sunt ape cu CO2 imbogatit si altele plate asa si eu am dreptul sa prefer ceva sau altceva, e vorba de gusturile fiecaruia

#96
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View PostJuly02, on 06 mai 2017 - 17:51, said:

deci cu alte cuvinte m-ati cam jignit cam pe nedrept in nenumarate randuri si nu stiu de ce caci nu am zis nimic cu rautate
Nu inteleg unde sunt jignirile.  Sau faptul ca te-am contrazis il consideri asa ?

View PostJuly02, on 06 mai 2017 - 17:51, said:

e clar ca ceeea ce am spus nu a fost nimic gresit,
multe lucruri le stiu de la cursurile din facultate despre unde , nu am luat acum de la zero precum credeti
dar sunt de accord este benefic sa spui lucruri interesante.
Daca nici dupa ce ti-am indicat unde e gogomania greseala nu  ai  inteles ma scuzi , nu mai insist sa ti le explic pe celelalte putine unde ai depasit zona de generalitati  . Ducem discutia in derizoriu si suntem pe  o arie tehnica pana la urma.
Bafta cu undele electromagnetice !

#97
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View PostJuly02, on 05 mai 2017 - 03:18, said:

apare TDD si pe Frecventa de 2100Mhz dar la ANCOM 2012 zice ca nu a intrat la licitatie....
deci ce sa intelegem ca TDD apare si pe Frecvengta de 2100Mhz sau nu ?

aici nu a raspuns nimeni

Attached Files


Edited by July02, 06 May 2017 - 18:24.


#98
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu inteleg care-i relevanta codarii datelor in povestea cu frecventa! Undele tot circula, irelevant cum transporta informatia.
Strict la blocurile alea mici, probabil sunt folosite de operatori intre relee.
La 4G banda 1 si 3 de la noi se foloseste FDD si doar 38 TDD (la Digi).

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2017 - 18:28.


#99
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 18:25, said:

mie imi place mai mult TDD-ul , deasta sunt curios daca activeaza in prezent in Frecventele  de 2100Mhz asa cum apare in tabelul de la ANCOM din 2012 dar nu mai apar in celalat tabel din 2017

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 18:12, said:

nu are rost asa e, dar nici nu vreau sa para ca eu am zis ca genereaza cancer , cand defapt altcineva a zis asta YourFane 04 May 2017 - 19:16 Radiatii=tumori, puteati sa dezbateti lucrurile acestea mai degraba cu cine adus vorba despre cancer , nu cu mine

Edited by July02, 06 May 2017 - 18:36.


#100
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJuly02, on 04 mai 2017 - 15:48, said:

daca ar fi 5mhz ar fi foarte nociv pentru sanatate...
Asa ai inceput. Nu mai caut.

#101
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 18:25, said:

Eu nu inteleg care-i relevanta codarii datelor in povestea cu frecventa! Undele tot circula, irelevant cum transporta informatia.
Strict la blocurile alea mici, probabil sunt folosite de operatori intre relee.
La 4G banda 1 si 3 de la noi se foloseste FDD si doar 38 TDD (la Digi).

eu am vazut in tabelul din 2012 de la Ancom ca si in banda de 2100Mhz apare TDD

#102
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Nu folosesti tu serviciile cu operatorul pe 2100MHz TDD cu spectrul de 5MHz. Dar operatorii folosesc resursa asta.

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2017 - 18:41.


#103
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 18:38, said:

deci e clar ca nu eu am inceput eu asa ceva, incercati sa discutati cu cel ce lansat aceasta daca aveti opinii diferite unul fata de celalat, va rog pentru ca am primit nenumarate jigniri gratuite si nimeni nici macar nu si-a cerut scuze,
de parca e nornal sa jignesti oamenii in mod repetat , nu pare deloc elegant, si chiar faptu ca ai alta opinie fata de altul nu da dreptul nimanui la jigniri asa , eu asa cred ca trebuie sa fim mai buni nimeni nu detine adevarul absolut, sa fim mai toleranti

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 18:40, said:

Nu folosesti tu serviciile cu operatorul pe 2100MHz TDD cu spectrul de 5MHz. Dar operatorii folosesc resursa asta.

a inteleg, deci 2100MHz TDD pe 5Mhz e folosit de Operatori.....
dar la ce este folosit pentru companii sau la ce anume....daca nu este secret de stat...

Attached Files


Edited by July02, 06 May 2017 - 18:47.


#104
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJuly02, on 06 mai 2017 - 18:45, said:

deci e clar ca nu eu am inceput
E clar ca percepem diferit! Insa o vorba veche spune ca atunci cand mai multi iti spun ca esti beat, te duci si te culci. Are ea talcul ei, fie si numai pentru statistica. Posted Image

View PostJuly02, on 06 mai 2017 - 18:45, said:

dar la ce este folosit pentru companii sau la ce anume...
Tot felul de comunicatii, sincronizari etc. O retea e mai complexa decat presupune stabilirea legaturii intre doua puncte.

#105
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 18:53, said:

E clar ca atata timp cat nueu am adus vorba cancer, toate jignirile nu-si au rostul.Si inca odata dreptul la opinie nu trebuie blamat si nu e un motiv sa il jignesti pe calalalt!
Atata timp cat nu am gresti cu nimic , nu poti spune ca e beat! asadar sa nu aplicam zicalele abuziv va rog! nu am zis nimanui de rau ca sa primesc tot felul de abjectiuni lingistice, nu se justifica in nici un fel
oricine poate observa ca unii se acopera pe altii si actioneaza ca o gasca, si cum apare cineva care are o parare de orice natura diferita ai dau in cap ca hienele , cred ca traim in civilizatie si nu in jungla vreau sa cred
Tot o vorba e ca nu toti avem cei 7 ani de acasa! asta se poate observa din lipsa respectului fata de celalat cu care ai o discutie indiferent ca esti de acord sau nu pe o problema,
temperamentul trebuie sa fie linistit si nu agresiv
La dumneavoastra totusi apreciez fata de altii ca putem sa avem si dialoguri pe chestiuni tehnice fara rautacisme si va multumesc pentru raspunsurile acordate!

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 18:53, said:

Tot felul de comunicatii, sincronizari etc. O retea e mai complexa decat presupune stabilirea legaturii intre doua puncte.

da inteleg deci tine de logistica retelelor de interconectari, sincronizari, stabilitate
inseamna ca aceasta este explicatia pentru TDD de 5Mhz in frecventele de 2100Mhz

initial mi-am imaginat ca urmeaza sa intre in viitor in uz

Edited by July02, 06 May 2017 - 19:24.


#106
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu sa te fi jignit pe undeva. Insa chiar daca n-ai pronuntat un cuvant dar ai vorbit prin altele ce induceau negresit gandul spre respectivul, tot dracu' ala e. Topicul asta nu l-ai facut sa afli care-s frecventele pentru a sti daca o marca de telefon ar fi compatibila ci pentru cu totul alte povesti. E problema ta insa nu te arata indignat ca nu tu ai inceput! Las-o asa. Revenim la tehnic.

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2017 - 19:24.


#107
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 19:23, said:

Nu stiu sa te fi jignit pe undeva. Insa chiar daca n-ai pronuntat un cuvant dar ai vorbit prin altele ce induceau negresit gandul spre respectivul, tot dracu' ala e. Topicul asta nu l-ai facut sa afli care-s frecventele pentru a sti daca o marca de telefon ar fi compatibila ci pentru cu totul alte povesti. E problema ta insa nu te arata indignat ca nu tu ai inceput! Las-o asa. Revenim la tehnic.
nu dumneavoastra dar altii au facut-o, si hai sa nu mai incurajam pe cei care jignesc gratuit si daca cineva ar avea alta opinie repet: Nu ai nici un drept sa ai jignesti pe celalalt , nicicunul
am vorbit de preferinte si faptul ca se interpreteaza in mod cu totul gresit de catre unii prin reducere la absurd, nu da dreptul sa se atace si sa jigneasca
nu  am zis ca omoara si ca cauzeaza cancer ceea ce e o mare diferenta

Topicul l-am facut sa vad ce frecvente sunt utilizate in romania si cum sunt alocate , dar m-au interesat si compatibiliatitle ulterioare de inteftatare ale retelei cu telefoanele caci e clar ca unele telefoane sunt compatibile FDD altele TDD, sunt multe aspecte interesante care sunt de aflat caci e ceva f complex

oricum m-am mai edificat cu tabelele acelea
acolo am putut observa benzile si altele

am observat ca pe gsmarena nu sunt specificate toate telefoanele care au FDD sau TDD si atunci cum unde vezi ca are FDD sau TDD
noroc e ca uite m-am uitat acum pe emag si acolo poti sa vezi care telefoane sunt compatibile FDD sau TDD

Edited by July02, 06 May 2017 - 19:55.


#108
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Nu incurajez si nici nu tin de limba eu pe cineva.
Cand zici ca afecteaza grav sanatatea si ca unii ar complota la marele secret din fizica de liceu... apar opinii si opinii.

View PostJuly02, on 06 mai 2017 - 19:35, said:

am observat ca pe gsmarena nu sunt specificate toate telefoanele care au FDD sau TDD si atunci cum unde vezi ca are FDD sau TDD
Toti producatorii de telefoane spun detaliile. La o prima vedere, te iei dupa banda din 4G, si indirect afli: https://en.wikipedia...frequency_bands

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2017 - 20:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate