Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Frecvente 2G,3G,4G alocate voce si internet

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJuly02, on 04 mai 2017 - 20:35, said:

adica 3operatori Digy ,

Ce operator e ala Digy?

#74
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2017 - 20:44, said:


Ce operator e ala Digy?
RCS&RDS(Digy) asa scrie si in Tabel
https://forum.softpe...tach_id=1872715

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Digy? Sau poate Dygy?

Urmeaza sfatul asta:

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2017 - 20:36, said:

Mai regleaza monitorul.


#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Scrie Digi.
Tu n-ai treaba cu TDD/FDD, tine de alte detalii tehnice.

#77
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2017 - 20:48, said:

Scrie Digi.
Tu n-ai treaba cu TDD/FDD, tine de alte detalii tehnice.

Da Digi fara y, scuze dar cred ca oricine vrea intelegea isi dadea seama ca e vorba despre Digi, oricum m-am corectat
Daca de exemplu esti pe Digi si vrei sa ai banda mai mare ,
Digi are banda pe Frecventa de 2600Mhz de 30Mhz pe TDD ,daca nu ai telefon compatibil TDD nu poti beneficia de latimea benzii de 30MHz pe Freventa de 2600Mhz ci doar de cea de 15Mhz pe Frecventa de 2100Mhz

care permite Upload mai mare FDD sau TDD?

TDD ofera o banda mai generoasa pacat ca e utilizat doar pe Frecvente inalte de 2600Mhz

Edited by July02, 04 May 2017 - 21:18.


#78
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
la telefoanele samsung android ai setare sa poti seta Frecventa pe care sa opereze ? adica daca vreau sa opereze pe LTE 800Mhz se poate seta asa ?
sau daca setez pe Frecventa 1800Mhz am si date si voce in acelasi timp pe aceeasi Frecventa

Edited by July02, 04 May 2017 - 21:52.


#79
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
vodafone-elibereaza-spectrul-de-900mhz??
https://www.gadget.r...ite-de-abonati/

View PostJuly02, on 04 mai 2017 - 16:37, said:


apare TDD si pe Frecventa de 2100Mhz dar la ANCOM 2012 zice ca nu a intrat la licitatie....
deci ce sa intelegem ca TDD apare si pe Frecvengta de 2100Mhz sau nu ?

Attached Files


Edited by July02, 05 May 2017 - 03:19.


#80
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJuly02, on 05 mai 2017 - 03:18, said:

vodafone-elibereaza-spectrul-de-900mhz??
Daca te uiti in documentul de la ANCOM, cel cu licitatia, vezi ca inainte de licitatie RCS nu avea banda aici dar dupa are. Au licitat toti si Vodafone nu a mai achizitionat cat a avut inainte, restul fiind luat de RCS. Dar in povestea ta n-are nici o relevanta.

View PostJuly02, on 05 mai 2017 - 03:18, said:

deci ce sa intelegem ca TDD apare si pe Frecvengta de 2100Mhz sau nu ?
Tot in documentul amintit, spune negru pe alb despre "neutralitate tehnologică = 2G, 3G, 4G" adica operatorul decide tehnologia. Iarasi nu te intereseaza detaliile astea, unda tot circula indiferent cum se codeaza informatia transmisa.

Una peste alta, in zonele urbane vei gasi utilizate frecvente mai inalte datorita razei mai scurte de actiune dar unde avem celule mai dese pe cand in rural frecvente mai joase ce asigura o distanta mai mare de propagare si mai putine celule (nici nr. de utilizatori nu-i asa mare cat sa solicite mai multe celule precum la oras).

View PostJuly02, on 04 mai 2017 - 21:44, said:

ai setare sa poti seta Frecventa pe care sa opereze ?
In general poti dar daca nu are operatorul alocata in zona ta acea frecventa, degeaba.

Edited by neagu_laurentiu, 05 May 2017 - 05:13.


#81
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
@ celor care au publicat in cele 5 pagini anterioare : V-a dat gata initiatorul cu demon_stratiile sale si mai ales cu notiunile de fizica. Singura chestie concreta pe care a spus-o e cea bolduita mai jos. Restul sunt enumerari de pareri , opinii , cauta  documentare ca e plin netul de ele samd.

View PostJuly02, on 04 mai 2017 - 19:00, said:

ti-am explicat inginereste nu ca la copii, ca riscul e mai mare la 2600Mhz decat la 900Mhz , Riscul creste exponential cu frecventa, oricine care cunaote notiunea de frecventa, frecare moleculara, si transfer termic stie lucrurile acestea
Ti-am explicat tehnic , dar vad ca daca nu ai notiuni de fizica cum sa iti explic.
Crezi ca si daca ai folosi Frecvente de 100000000Mhz ar fi la fel cum ai folosi frecvente de 1Mhz?, pentru ca nu cunosti foarte bine notiunile de frecventa, frecare moleculara,nu cunosti pricipii de functionare.
Aceste aspecte poti sa le citesti in cartile de fizica sunt chestii demonstrate asa cum sunt si leglie propagarii electromagnetice, legea gravitatiei care au fost demonstrate,
(nu mai trebuie studii suplimentare sa demonstrezi ca viteza luminii spre exemplu e mc la patrat - dar iti trebuie studii separate pentru a demonstra ca apa se masoara in litri sau ca volumul se masoara in metri cubi ?)
Astept sa ajunga topicul la 10 pagini ca piatra  am vazut-o Posted Image .
Si mutați pe Fun frumușața de topic ca e păcat sa rămână pe o arie tehnica.
Sa aveti o zi buna .

Edited by ggelu, 05 May 2017 - 08:35.


#82
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postggelu, on 05 mai 2017 - 08:19, said:

ce anume nu e concret din ce am spus?cred ca oricine stie inginerie poate sa confirme ceea ce am spus deci e clar ca e f f concret, asa si orice apreciere poate fi dealtfel f f subeictiva
dar daca aici ar posta un profesor universitar l-ati lua in ras , daca tot judecam hai sa fim judecati corect si sa n-i se dea in cap, asa orice pusti de cartier poate sa conteste orice nu ??? sa te ia in ras cum vine asta
sa inteleg ca doar generatiile google cu facultate google isi permit sa conteste si sa ia in ras toata stiinta sau cum vine asta, asa ceva  nu se face, trebuie sa fie un minim de seriozitate ca nu suntem pe maidan
dar despre celealte lucruri de care discutam aici cu frecventele de ce sa nu ne concentram pe ce se discuta ca principal si ne concentram pe chesti secundare

de ce sa mutam nu inteleg ce este asa fun....?, aici sunt lucruri strict tehnice , nu vad nici o argumentare concreta in alt sens

Dumenzeule nu mai rautacisme, nu ai voie sa ai nici o parere ca hop esti atacat
Daca ai spune ca Frecventele sunt microunde , hop vine cineva sa conteste si asta! ajungem sa contestam si legile fizicii! si tehnologia asta a fost dezvoltata si ea pe principiile fizicii!respecta principiile fizicii!

View Postneagu_laurentiu, on 05 mai 2017 - 05:19, said:

Daca te uiti in documentul de la ANCOM, cel cu licitatia, vezi ca inainte de licitatie RCS nu avea banda aici dar dupa are. Au licitat toti si Vodafone nu a mai achizitionat cat a avut inainte, restul fiind luat de RCS. Dar in povestea ta n-are nici o relevanta.


Tot in documentul amintit, spune negru pe alb despre "neutralitate tehnologică = 2G, 3G, 4G" adica operatorul decide tehnologia. Iarasi nu te intereseaza detaliile astea, unda tot circula indiferent cum se codeaza informatia transmisa.

Una peste alta, in zonele urbane vei gasi utilizate frecvente mai inalte datorita razei mai scurte de actiune dar unde avem celule mai dese pe cand in rural frecvente mai joase ce asigura o distanta mai mare de propagare si mai putine celule (nici nr. de utilizatori nu-i asa mare cat sa solicite mai multe celule precum la oras).


In general poti dar daca nu are operatorul alocata in zona ta acea frecventa, degeaba.

ok inteleg, are relavanta ca ma intereseaza Frecventele si benzile operatorilor, daca eu am intrebat inseamna ca are relavanta altfel nu ami intrebam
chiar ma intereseaza FDD si TDD pe ce frecvente sunt, daca eu am intrebat e clar ca ma intereseaza

si care este metoda de setare a acestei frecvente (in limita frecventelor disponibile din zona normal )?

sa inteleg ca adminstrati zonele pentru digi, vodafone  telekom sau orange ?

Edited by July02, 05 May 2017 - 17:54.


#83
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Mai sa te intreb daca esti expus la o frecventa de ...sa spunem 500.000 GHz si o  cu  un camp  echivalent  de 1000 W/mp esti predispus la cancer .  Dar la modul in care raspunzi n-am sperante sa obtin un raspuns de la tine.

#84
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postggelu, on 05 mai 2017 - 19:10, said:

am discutat despre fracventele din retelele noastre, am raspuns civilizat si cu bun simt fara sa fac caterinca asa cum isi permit unii fara sa aduca informatii si intra sa faca doar caterinca care nu au un minim respect
chestia asta cu cancerul nu eu am afirmat-o eu, a-ti putea sa raspundeti celui ce a facut afirmatia aceasta

nu vreau sa intru in polemici dinacestea cu cancer si alte aspecte de genul acesta asa ca mai bine nu ma pronunt, fiecare sa faca ce considera ca este mai bine pentru el,de ce sa faci bine cuiva care are alte prioritati
pot spune doar ca evident nu face bine ceea ce a-ti prezentat mai sus , nici la cuptoarele cu microunde nu se folosesc frecventele acelea.....

oricum traim in era tehnologiei de tot felul unde totul are un risc mai mic sau mai mare, inclusiv poluarea masinilor ne influenteaza vietile, dar se tinde spre ecologizare si nu invers
, dar avem dreptul si libertatea sa ne alegem ceea ce n-i se potriveste mai bine nevoilor noastre, ,nu trebuie sa fim blamati pentru aceasta!

nu o sa treaca nimeni pe fix ca in anii 70 stati linistiti!

va multumesc pentru intelegere, si va rog sa ma ierati daca am deranjat cu ceva!

Edited by July02, 06 May 2017 - 01:25.


#85
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Nu te mai necaji cu notiuni savante ( sau ingineresti cum iti place sa te exprimi )  .   Undele cu frecventa  F=5 THz = 5000 GHz ( care spui tu ca nu fac bine ) fac parte din lumina solara pe care o ai din belsug in fiecare zi. Cand vei afla ce e gresit in ( ma autocitez ) singura chestie concreta pe care ai spus-o e cea bolduita mai jos vei realiza si cat de departe esti de a intelege termenii pe care iti place sa ii enumeri.
Imi amintesti de snoava cu Elena Ceausescu ( fosta profesoara universitara de chimie ) care a taiat de pe o lista de materiale necesare in laborator butelia de CO2 dar a lasat-o pe cea de  carbonodoi.  
In rest total de acord cu tine Posted Image

#86
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postggelu, on 06 mai 2017 - 05:49, said:

si eu sunt de accord sa ne prezentam punctele de vedere dar fara atata ura si fara atatea jigniri, pentru ce toate acestea, sa fim mai buni sa lasam rautatile acestea care nu fac bine nimanui
observ ca la fiecare postare fara sa jigniti nu se poate, ma comparati cu Elena Ceausescu fara nici un temei, e f usor sa criticati si sa jigniti in acelasi timp sustinand ca detineti adevarul absolut
fac parte din spectrul solar, aceste infrarosii de catre le-ati adus in discutie colateral supraincalzesc, daca stai mai mult timp langa o asa sursa nu numai ca te cam usuci dar s-ar putea sa te cam arzi,
oricine sta la plaja a vazut ca daca sta mult timp in soare ai supraincalzeste pielea, energia solara pe întreaga suprafaţă a Pământului ca o medie de aproximativ 200 W / mp, numai la ecuator pe timpul amiezii la altitudine zero avem 1000W / mp , si toata lumea stie ca temperatura acolo poate ajunge la peste 50 grade gratie acestor micorunde, ceea ce nu face asa bine niciunui organism


observ ca duceti discutia intr-o directie care nu are nici o legautra cu frecventele microunde, probabil doriti sa distrageti atentia in alta parte, si poluatorii care creeaza efecte de sera importante fac cam acelasi lucru , ne distrag atentia la altele ca sa nu mai vedem efectele de sera

Edited by July02, 06 May 2017 - 17:27.


#87
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
la ecuator unde aceste infrarosii cad perpendicular pe sol, temperatura acolo poate ajunge la peste 50 grade gratie acestor infrarosii( am gresit mai sus , dar am zis sa ma corectez sa nu las loc la interpretari si la alte jigniri ulterioare), ca sa nu mai zic ca sunt zone unde temperaturile ating si peste 70 de grade Celsius unde orice orice organism , orice celula este afectata de supraincalzire defectand organismele, deci nu face asa bine

Edited by July02, 06 May 2017 - 17:37.


#88
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are nimeni de ascuns ceva! Doar ca nu sunt studii stiintifice care sa spuna negru pe alb ca puterea undelor electromagnetice din dispozitivele destinate publicului te duc la moarte si ca trebuie interzise. Daca exista asa ceva se scoteau din uz. Mai departe e cancan.

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2017 - 17:33.


#89
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
@initiator : Vad ca discutia noastra are si un efect benefic.  Mai pui mana pe carte si mai inveti  ceva.   Ca iar  nu ai inteles decat ce ...poti  e alta discutie. Felicitari si tine-o tot asa !

#90
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postggelu, on 06 mai 2017 - 17:37, said:

@initiator : Vad ca discutia noastra are si un efect benefic.  Mai pui mana pe carte si mai inveti  ceva.   Ca iar  nu ai inteles decat ce ...poti  e alta discutie. Felicitari si tine-o tot asa !
e clar ca ceeea ce am spus nu a fost nimic gresit, deci cu alte cuvinte m-ati cam jignit cam pe nedrept in nenumarate randuri si nu stiu de ce caci nu am zis nimic cu rautate
multe lucruri le stiu de la cursurile din facultate despre unde , nu am luat acum de la zero precum credeti
dar sunt de accord este benefic sa spui lucruri interesante.

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2017 - 17:32, said:

Nu are nimeni de ascuns ceva! Doar ca nu sunt studii stiintifice care sa spuna negru pe alb ca puterea undelor electromagnetice din dispozitivele destinate publicului te duc la moarte si ca trebuie interzise. Daca exista asa ceva se scoteau din uz. Mai departe e cancan.
nu sunt asa puternice sa te omoare intr-un interval in care omul isi duce viata, daca era asa le scoteau din uz, aveti dreptate
nici gazele masinilor , Noxele emise nu te omoara ca altfel erau interzise nu mai vedeam nici masini pe strada, dar unele boli de plamani au fost raportate la subiecti mai sensibili nu la toata lumea
nimic nu te omoara

Edited by July02, 06 May 2017 - 17:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate