Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

upgrade sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#73
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - pe pagina anterioara colegul super8 ti-a pus intrebarile standard la care ar trebui sa raspunzi pt a primi raspunsuri corecte. momentan te joci cu cuvintele si dupa o intreaga pagina de atunci, mai dai cate o informatie, si aia incompleta. pune concret raspunsurile, ca sa stie si colegii cat se intind cu configuratiile care ti le recomanda. daca e sa pastram ritmul de acum, dupa 7-8 pagini ajungem la o concluzie si se pierd toata informatia de pana acum.

#74
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsilenced, on 30 aprilie 2017 - 10:46, said:

Mihai, de la zero, inclusiv monitor.
Gumball merci frumos, ma uit putin ca curca-n lemne.

Nu pot sa zic nimic, inca incerc sa inteleg raportul dintre componente.
Vad ca si tu esti de aceeasi parere ca nu trebuie investit prea mult in procesor, asta pot sa vad... Posted Image
Deci tu vrei un computer complet cu tot cu periferice in bugetul 2500-2600 Lei ?
Se poate, ori PC gata asamblat ori pe componente.
Doar ca trebuie sa raspunzi complet la toate intrebarile astea:
1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)


Pana nu raspunzi la intrebarile alea nu poti primi un sfat pertinent !

#75
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Domnul Moderator,

Inteleg ca consum timpul oamenilor de pe aici, si le multumesc ptr asta.
Am explicat ca nu stiu sa spun mai mult decat am spus, cu cuvintele mele.
Inteleg ca e un tipizat de completat, dar daca nu pot nu stiu sa-l completez ce facem, nu ma mai ajutati?

Aici nu e loc si ptr neinitiati, ptr cei care nu stiu cu ce se mananca?
Daca puteam sa vb in termeni tehnici, intram pe forum dedicat, nu am acel nivel.

De ce apare supararea, chiar nu puteti intelege ca nu toti stim calculatoare.

ma retrag daca v-am deranjat asa de rau
imi cer scuze.

P.S. la ce nu am raspuns pana acum din cele de mai sus?

1. Cand se va face achizitia                                                                                                                               si acum dc ne hotaram
2. La ce va fi folosit PC-ul                                                                                                                                  gaming
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)     25 fara monitor
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)                                                              nu stiu, cat ne permitem, banuiesc ca nu vga
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem                                                                                     nimic
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)                                        nu am preferinte

Edited by silenced, 30 April 2017 - 11:17.


#76
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsilenced, on 30 aprilie 2017 - 11:11, said:

De ce apare supararea, chiar nu puteti intelege ca nu toti stim calculatoare.
Unde-i supararea? Dany ti-a explicat frumos ca trebuie sa raspunzi la intrebarile postate de super8 pentru ca noi sa te putem ajuta. Trebuie sa ne ajuti ca sa te putem ajuta.

Sa zicem ca ai raspuns la intrebarile 2 si 5, dar este nevoie sa raspunzi cat mai explicit si la restul.

Edited by jegmihai, 30 April 2017 - 11:19.


#77
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Mai oameni buni, ce sa va zic mai mult?
Nu stiu de ce pare ca nu ne intelegem, am raspuns cat am putut, povestit in ultimele pagini si succint in postul de mai sus, in dreptul fiecarei intrebari...
ce sa mai va spun?

Edited by silenced, 30 April 2017 - 11:24.


#78
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
stiu ca sunt si neinitiati, e normal, insa intrebarile la care am facut referire nu au nici o treaba cu asta, sunt facute in asa fel incat cineva necunoscator sa le poata raspunde, iar cei cunoscatori sa poata da solutiile cat mai aproape de nevoile initiatorului.

ideea e ca o postare care sa includa din start informatiile acestea, ajuta pe oricine iti poate oferi un raspuns pertinent, insa adunarea informatiilor dupa x pagini, face sa piarda esenta si sa nu se mai stie ce si cum. exemplul cel mai concludent este faptul ca de la 1000 de lei, s-a ajuns la 1600, acum la 2500, cineva ti-a dat configuratie fara monitor si te tot intreaba de el ca sa stie ce placa video sa recomande, abia dupa o pagina vine si raspunsul ca de fapt cumperi si monitor, astfel ca trebuiesc refacute configuratiile sugerate si pt monitor si eventual rezolutia lui.

ce sa zici mai mult -> pune raspunsurile alea pe care ti le tot cerem

ai editat intre timp si ai pus raspunsurile, la momentul postarii mele si a colegului nu era scris nimic de genul.

in fine. pana la urma 2500 este bugetul doar pt unitate, iar monitorul il cumperi ulterior din alt buget? mouse, tastatura, astea le ai? am vazut acum ca nu pastrezi nimic. bun, atunci colegii vor face configuratie stiind exact ce-ti trebuie de fapt. asta asteptam cu totii.

ms de intelegere

Edited by Dany_Darke, 30 April 2017 - 11:30.


#79
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
De ce zici 2500 lei fara monitor? Daca ai deja monitor, ne intereseaza rezolutia, porturile HDMI, VGA ... etc. Daca nu ai monitor inseamna ca trebuie alocat buget pentru el.

#80
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@silenced, din cate bag eu de seama tu nu ai nici 1000 Lei in mana pt. acel upgrade, este ?
Practic, tu vrei o recomandare ipotetica.

Din experienta mea pe aceasta arie am inteles ca nu e recomandabil ce ceri tu deoarece pretul componentelor alterneaza de la o zi la alta, la o saptamana la alta, la o luna la alta  -intelegi ?
Adica iti recomandam configuratia x pe 30-Aprilie-2017 in bugetul y (2500-2600 Lei) iar tu o cumperi pe 30 Mai sau 30 Iunie.
Problema e ca peste 30-60 de zile pretul configuratiei x urca peste bugetul y (2500-2600 Lei).
Si apoi vi aici sa ne injuri ca ai depasit bugetul si ca suntem nesimtiti, ca ne-am batut joc de tine.
De asta trebuie sa raspunzi la intrebarile alea cand ai banii in mana ! hai, poate cu 1-4 zile inainte sa intri in posesia lor.


p.s.:
daca pastrezi monitorul, verifica ce mufe are ! VGA, DVI, HDMI ca sa ti se recomande o placa video compatibila cu porturile monitorului

#81
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Hai sa tragem aer in piept.
Cred ca netul e de vina ptr comunicatia defectuoasa dintre noi.

Faptul ca a variat pretul de achizitie si variantele pana acum, mi se pare normal. Eu o vad ca pe o discutie deschisa.

Topicul a inceput cu o dorinta de upgrade, normal impunea o suma.

Recomandarile voastre au fost altele si diferite, normal ca suma variază.

Am ales una din variante, il vand pe cel vechi, intelegerea e facuta, e in familie. Deci faptul ca il dau acum sau peste o saptamana e neconcludent.

Faptul ca vor varia preturile, se intelege de la sine. Nu va acuza nimeni de nimic.

Cand am zis ca il dau cu totul, asta nu inseamna tot? Adica tot, monitor tastatura, mouse.

Discutia e libera si variaza pana se așează pe un fagas. Nu putea fi clara, dc eu nu stiam exact cum merg treburile.

Dar, cred ca faptul ca m-am simtit certat si tras de urechi de catre voi a fost la fel de fals precum ati simtit voi ca eu bat campii, ca va fac sa pierdeti timpul cu mine.
Sigur e din cauza comunicarii la distanta. Am vazut si in alte topicuri pe alte teme, si acolo eram doar spectator, aici eu sunt cauza si imi cer scuze. Nu asta am vrut sa reiasă.

Deci, 😊

Sa o luam de la cap, sa nu ne despărțim.😊



#82
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
OK. Sa o luam de la capat.
Vrei desktop de maxim 2500 lei fara monitor? Daca ai deja monitor, ne intereseaza rezolutia, porturile HDMI, VGA ... etc. Daca nu ai monitor inseamna ca trebuie alocat buget pentru el.

#83
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Sa continuăm.
Am 41 de ani, vreau sa cred ca sunt om de cuvant, banii sunt disponibili oricând. Nu va fac sa pierdeti timpul aiurea.

Am zis 2500, fara monitor ca de obicei am văzut ca asa sunt si ofertele pe net, fara monitor, si asa am inteles ca se discuta.
Dar imi trebuie si monitor si vad ca parca nu m-as incadra in 2500 si cu monitor.
Adica o placa gtx peste 1xxx, macar i3, cca 6-8gram, poate si SSD.
Stiu dorinte multe bani putini.

De aceea va cer si sfatul, caci altfel ma duc si iau altul de 20-25 mil ca data trecuta si sm scapat de bataie de cap, si eu si voi.

Deci se poate ceva pe aproape?

Primul like, merci nea' Petrică  😊
Incep sa prind curaj.😊

#84
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Asa mai vi de-acasa,@silenced !
Raspunde daca ai un magazin preferat sau vrei de la cel mai ieftin magazin ?

E posibil sa fie nevoie de un compromis la pret; adica magazin preferat cu pret mai mare/configuratie slaba vs magazin neagreat de tine cu pret/configuratie buna.

Eu am sa fac doua liste, una cu monitor si alta fara monitor in bugetul de 2500, maxim 2600 Lei  Posted Image

#85
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
😊
Gata ne împrietenim sau macar incepem sa ne intelegem.

Magazin preferat nu am, doar in prisma garanțiilor e de preferat face to face, dar asa ceva in Pitesti unde? Flanco, media galaxy, altex, cred ca nu au, nu stiu.
Online, nu am preferinte, pretul e f important normal, iar seriozitatea e si ea importanta, eu stiu, livrare corecta, etc...


Vezi nici aici nu am putut raspunde clar, ieftin sau preferat, ce recomandati voi!

Sa nu credeti iar ca sunt neserios si bat campii, sunt doar sincer, va las sa ma sfatuiti, va dau libertate de sugerare.

#86
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
@initiator
O mica informatie despre cum merg lucrurile pe forumul asta,putin off topic.
Vezi ca aici când ceri sistem gaming,chiar gaming ti se recomanda,pt ultimele jocuri in rezolutii full,etc,fără compromisuri :)
Si daca ala mic joaca niste alea de 3 surcele ai dat banii degeaba,il folosesti 10%.

#87
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
S-ar putea sa ai dreptate.

El are acum configuratia extrasa f bine din balariile mele de super8
https://forum.softpe...8#entry21070291
adica:

ASRock H61M-VG3 socket 1155;
Intel Pentium G2020 (Ivy Bridge);
1 x 2GB + 1 x 4GB = 6GB ddr3;
placa video GeForce GT 630;
sursa Myria CP-0748 500W ventilator 120mm;

Cred si eu ca acum nu ii trebuie sau nu intelege calculatorul ce il configurati voi.

Atunci suntem iar la intorsatura, iar ma vor acuza colegii ca nu stiu ce vreau, si acum e din cauza ta:)), glumeam.
Dar e un subiect bun de discutat, ii trebuie copilului acum asa ceva, merita sa dau banii stiind de la ce am plecat. Gandul ca nu il mai schimb 5-7 ani cum zicea un coleg are adevar in el, e asa, merita sau nu?
Stiu ca e imposibil de raspuns, nu stim ce va face copilul, dc va urma informatica, dc va intelege toate astea.

De aceea am zis ca trebuiesc multe discutate.

De ex, eu cand am facut configuratia ptr mine acum aproape 20 de ani, stiam ce vreau si mi-am cumparat.
E o treaba buna sa-i iau copilului acum ceva ce nu intelege, stie doar ca sa mearga jocul cutare si jocul cutare.
In prisma asta, ca un om matur ce se presupune ca sunt la varsta mea, parca nu merita sa iei asa ceva, doar ptr a se juca, daca ii va trebui la liceu sa proiecteze ceva, cum imi trebuia mie acum 20 de ani ptr orcad simulare montaje electronice, dar nu aveam bani in facultate de asa ceva, poate ii voi lua.

Vedeti cum s-a intins discutia si s-a intunecat alegerea?
De aceea v-am zis ca lucrurile nu sunt asa simple, au si o latura parinteasca, materiala, sunt un parinte doar...:)

In speranta ca nu v-am obosit, stiu ca majoritatea alegerilor trebuie sa le fac eu, acum ca parinte si ca furnizor de finante, sper ca vom continua dialogul.

Multumesc anticipat.

Sincer, sper sa nu ma luati iar la suturi, si sa-mi spuneti ca nu stiu ce vreau si va fac sa pierdeti timpul, si sa ma intorc cand voi fi sigur de ceva...:))

P.S.

Ziceam mai devreme ca eu nu mai folosesc calculatorul de ani de zile, acum m-ati facut sa trec la laptopul sotiei, sa va scriu mai repede mai mult si mai bine.

Fara prea multe prescurtari, care pe telefon sunt f usor de folosit si indicate.
:)

#88
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@silenced, mai bine arunca un ochi la monitor si spune-ne ce model e ca ma dau de ceasu' mortii sa fac o configurate si nu stiu ce monitor sa iti pun ! ca depaseste bugetul de 2600 Lei.

Deci, daca nu pastrezi monitorul actual tre' sa stiu de care sa iti pun in configuratie:
de 21 inch sau de 24 inch ? cu panel TN pt. jocuri sau cu panel VA pt. filme ? cu port (pt. placa video) DVI sau HDMI ?
Daca nu esti langa monitor telefoneaza acasa si intreaba brandul monitorului.


mersi

Edited by super8, 30 April 2017 - 13:14.


#89
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
ca si parere personala si fara sa mi-o iei in nume de rau, are 13 ani, varsta adolescentei, varsta cand se formeaza social si interactiunea cu ceilalti, in special cu fetele e cruciala acum. asa ca, de ce l-ai bloca in fata pc-ului cu jocuri? bloca in sensul ca ii oferi materialul cu care se poate bloca. esti parinte, ai maturitate, dar el abia se formeaza.

imi cer scuze chiar eu ca si moderator al ariei, pt offtopic, insa doar incerc sa te fac sa te gandesti si altfel la binele lui, nu doar din prisma pc-ului. e singura referire la subiect care o fac, las sa continue topicul pt achziitie.

#90
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View PostDany_Darke, on 30 aprilie 2017 - 13:15, said:

imi cer scuze chiar eu ca si moderator al ariei, pt offtopic,

Nu e offtopic deloc, sau daca e, atunci o sa va rog sa mutam topicul si sa-i schimbam numele in ceva mai aproape de ce discutam aici.
Daca ai raspuns asa, inseamna ca ai inteles ce vroiam sa spun si nu poate decat sa ma bucure asta. Iti multumesc, incepusem cu stangul cu toti de aici. :)

Si eu imi doresc asta, sa lase calculatorul, sa interactioneze mai mult cu ceilalti, sa fie mai comunicativ, sunt parinte doar.
Dar nu stiu cum sa fac.
Calculator am decis sa-l upgradez, caci asa a inceput topicul, datorita faptului ca e baiatul meu tin la el, iar el isi doreste mult asta. Vine ziua lui, si doar asta isi doreste. Ce sa fac, sa-i iau ceva ce nu-i place?

Am dat-o in filozofie si psihologia cresterii copiilor, dar nu e mai putin important, chiar este cel mai important.

In fine, dc ne dati voie, sau mai bine, daca ne ajutati, poate vom gasi o solutie si ptr asta.

P.S.
Sigur va folosi si altora aceste temeri, nu cred ca sunt doar eu in aceste dileme

Multumesc anticipat
Vali

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate