Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

upgrade sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Poti gasi placa video si sursa SH.
Vezi aici=>https://www.olx.ro/e...siness]=private care placa video e mai buna decat GT 630;
iar aici=>https://www.olx.ro/e...float_price:asc cauta surse de la 150 Lei in sus !
Chiar acum gasesti si merita luat cam sursele astea:
KEEPOUT FX900 900W = 200 Lei
Chieftec Smart Series 700W  = 280 Lei Negociabil (merita cam 200 !)
Super Flower Golden Green SF- 550P14XE(GX) 550W  = 380 Negociabil (merita cam 300, maxim 350 Lei)

Dintre toate trei, Super Flower e cea mai OK sursa  Posted Image

#38
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Sursa de 900W? :lol:

Sunt de acord ca SF este o sursa foarte buna, dar e prea mult pentru bugetul lui. O Sirtec noua la 200 de lei este de ajuns.

#39
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Mulțumesc de ajutor, incerc sa vad ce placa gtx iau, si apoi sa vad dc merge sau nu sursa.
Sa aveti noapte buna.

#40
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjegmihai, on 29 aprilie 2017 - 22:20, said:

Sursa de 900W? Posted Image

Sunt de acord ca SF este o sursa foarte buna, dar e prea mult pentru bugetul lui. O Sirtec noua la 200 de lei este de ajuns.
A zis ca vrea Second Hand   Posted Image

#41
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
Salut!
Eu as lua un i5 2400 care e cam 250 lei sh, nu ai nevoie de i7 in jocuri.
1x GTX 770 2gb aprox 400 lei sh. E putin peste gtx 1050. - depinde ce carcasa ai, ideal ar fi una care sa traga aer rece din fata si sa scoata aerul cald prin spate sau pe partea de sus. Placa asta emite ceva caldura-
1x 8gb ram (ai grija sa nu fie de server, sa NU fie ECC) 150 lei, si ii vinzi pe aia vechi.
1x sursa Sirtec EP-500BR cu 2x 6+2 pin pci‐e pentru placa video 230 lei noua pc garage, restul de pe okazii.
O sa ai aprox 7100 de puncte in Firestrike si cam 2100 in Time Spy, ar fi echivalent sau peste un sistem cu i5 6500, gtx 1050 care e mult mai scump.

#42
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Daca erai pe langa Pitesti te cinsteam sa ma ajuti sa fac aceasta configuratie, asa nu stiu dc ma descurc...😞

#43
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
M‐am stabilit in UK de vreo 2 ani. poate ai vreun prieten care se pricepe.

#44
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Domn Petrică, nu e problema, trec eu pe la tine, in UK ai zis, stiu unde e. Cum ies din tunel pe stânga sau pe dreapta?

Acum serios.
Azi e o noua zi si alte planuri avem.
Am gasit sa dau sistemul vechi cu 600 ron.

Ce e de facut de acum incolo?
Ma puteti ajuta?
Cumpar ceva din ofertele pcgarage, emag, cel.ro... Etc sau facut din bucati?
Multumesc anticipat

#45
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Deci, efectiv, vei avea 1600 Lei buget ?
Pentru a ti se putea recomanda PC facut din bucati sau gata asamblat, trebuie sa raspunzi la niste intrebari:
1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)


#46
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sfatul meu e ca daca ai facut si rost de ceva banuti, sa iei pe componente, dai un ban, dar stai mai in fata putin, il faci mai ok decat unul cumparat gata care incepe sa pice curand si plangi dupa garantii pe urma.

#47
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Pai bugetul e in jur de 2500 ron.
Nu pastrez nimic, nu am cum, sistemul il dau lui cumnata meu, ptr copii.

Nu am nici o preferinta.
Cum stiti voi mai bn, si mai ieftin, stiu ca bun si ieftin nu exista, dar macar mai bun decat in magazin cum l-am luat pe asta acum 3-4 ani de la media galaxy. 😞

#48
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca bugetul tau va fi de 2500 Lei, eu te sfatuiesc sa il faci pe componente.

Sa vi aici sa intrebi ce sa cumperi cand ai banii in mana !

#49
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
E alegerea ta. Eu am avut vreo 6 sisteme , toate le luam din bucati si le faceam singur, din pasiune.
Nu am avut niciodata probleme, decat cu sursele, au pocnit vreo doua pentru ca nu duceau. Una chiar a facut flama (firma Xilence). Avea 600W, teoretic trebuia sa duca. Nu a luat cu ea alte componente, desi ma speriasem. De atunci am pus numai surse bune.
Nu imi convide sa le iau noi deoarece se devalorizeaza foarte repede. De obicei ma plictiseam de jocuri si il vindeam, dupa vreo jumate de an iar ma lua dorul si ma apucam sa caut componente.
In general cand le vindeam pierdeam cam 20%, unele le-am vandut si cu profit.
Daca vrei sa o iei pe drumul asta te ajut.
La orice asamblare sa ai in vedere evitarea plasticul, materialele sintetice, hartia sunt cateva dintre acele lucruri care produc energie statica, recomandata e imbracamintea din bumbac.
La montarea coolerului si aplicarea pastei termoconductoare trebuie sa ai putina grija, nu e greu.

View Postsilenced, on 30 aprilie 2017 - 09:19, said:

Pai bugetul e in jur de 2500 ron.
Nu pastrez nimic, nu am cum, sistemul il dau lui cumnata meu, ptr copii.

Nu am nici o preferinta.
Cum stiti voi mai bn, si mai ieftin, stiu ca bun si ieftin nu exista, dar macar mai bun decat in magazin cum l-am luat pe asta acum 3-4 ani de la media galaxy. ��

Deci il vinzi cu tot cu monitor, tastatura mouse ?

#50
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View Postsilenced, on 30 aprilie 2017 - 09:01, said:

Am gasit sa dau sistemul vechi cu 600 ron.
Dupa mine zic sa nu vinzi.

View Postsuper8, on 29 aprilie 2017 - 20:09, said:

Dar daca pur si simplu esti incapatanat si vrei doar sa faci upgrade actaulului PC, atunci trebuie sa schimbi:
procesorul G2020 cu un i5 Ivy Bridge;
un SSD de 120-128GB;
o sursa cu eficienta 80-85%;
o placa video

si neaparat sa schimbi cei 6gb Ram cu 2 x 4gb = 8gb ddr3-1600 !

Sincer, nu stiu daca poti cumpara toate astea Second Hand cu 1000 Lei.
Si da, eu te sfatuiesc sa fii "incapatânat" Deoarece un i5 3570 + GTX 1050Ti o sa dea mai bune performante decât orice platforma noua in 1300RON.

1. Procesor, da trebuie. Link=ul dat de super8 e bun, 300RON un i5-3570.
https://www.olx.ro/o...826892;promoted

2. SSD poate fi amânat

3. Sursa poate fi amânata GTX 1050Ti consuma 75W.

4. Placa video NOUA 690RON
http://www.pcgarage....b-ddr5-128-bit/
Aici poate fi o problema sa ai nevoie de un adaptor ACTIV de tip HDMI->VGA, depinde ce intrari are monitorul tau.

5. Memorie trebuie si asta, dar poti sa o cumperi SH cred ca este 60RON o placuta de 4GB.

6. Ai nevoie de cineva care sa surubareasca in PC. Chiar nu este nici un meserias in Pitesti sa faca asta pt 3-4 poli?

Edited by paulicamic, 30 April 2017 - 09:37.


#51
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Deci tu zici sa urmez calea second-hand?

Nu am teama decat de faptul ca pot lua teapa, sa fie defecte. Cum sa fac, sa iau de pe okazii sau olx doar din imprejurimile pitestiului, si sa fac proba la ceea ce iau?

Ca si construire de sistem pc, a trecut ceva vreme decand am facut si eu unul, defapt l-am comandat pe piese si mi l-au montat la magazin in Pitesti.

Era acum cca 17 ani, parca.
P4, cdwriter, rack, tvtuner, seagate, nvidia, ce-mi mai amintesc. Monitor lg cu nu mai stiu ce dots! 😊
Ce vremuri.

Eu de meserie sunt ing electronist, manevrez placi electronice, touchscreenuri, plc uri uzual. Deci pot spune ca pot manevra placi.

Acum am imbatranit, 😞, am trecut deja de 40, iar baiatul meu are nevoie de calculator iar eu, cu rusine spun, nu mai sunt la curent deloc cu arhitecturile. Imi amintesc ca am dat atunci vreo 30mil pe sistem, o grămadă de bani.

El deja e in clasa a 7-a, vad ca sta numai pe calc si are nevoie de mai mult. Ar trebui să-l ajut, dar nu ma mai pricep.

Stiu cel mai simplu e sa iau cat mai scump, dar nu-mi permit chiar asa sa trec de 30mil, parca e inca mic ptr investitii din astea, vom vedea peste cativa ani la liceu, ce va face, daca va urma informatica,daca va avea nevoie.

Acum, zicea un colegvsa vin sa va deranjez, cand am banii, bani sunt ptr situatii ca aceasta, de aceea strângem bani in viata, nu? Deci considerati cabanii sunt pe masa.

Sa purcedem, ce e de facut?

#52
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
Parerea mea e sa il vinzi. 600 lei e bun pretul, scapi de procesor, altfel nu iti cumpara nimeni procesorul ala, scapi si de carcasa, iti trebuie una cu ventilatie buna.

#53
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Cu procesor sh nu cred ca iei teapa, mai rămâne sa găsești o placa de baza cu garanție si pe socket 1155 nu prea se mai găsește noua.

#54
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postpaulicamic, on 30 aprilie 2017 - 09:36, said:

Dupa mine zic sa nu vinzi.


Si da, eu te sfatuiesc sa fii "incapatânat" Deoarece un i5 3570 + GTX 1050Ti o sa dea mai bune performante decât orice platforma noua in 1300RON.

1. Procesor, da trebuie. Link=ul dat de super8 e bun, 300RON un i5-3570.
https://www.olx.ro/o...826892;promoted

2. SSD poate fi amânat

3. Sursa poate fi amânata GTX 1050Ti consuma 75W.

4. Placa video NOUA 690RON
http://www.pcgarage....b-ddr5-128-bit/
Aici poate fi o problema sa ai nevoie de un adaptor ACTIV de tip HDMI->VGA, depinde ce intrari are monitorul tau.

5. Memorie trebuie si asta, dar poti sa o cumperi SH cred ca este 60RON o placuta de 4GB.

6. Ai nevoie de cineva care sa surubareasca in PC. Chiar nu este nici un meserias in Pitesti sa faca asta pt 3-4 poli?
690 placa video
320 lei cu transport procesorul
100 lei 4 gb ram( acum nu stiu cate sloturi o avea pe placa de baza) RAM-ul s-a scumpit si sh, vreo 100 lei e 4 GB
EDIT: dar nu stiu ce o face cu placuta aia, acum are deja 6 GB, iar placa de baza are doar doua sloturi, deci nu merita)
20 lei pasta termoconductoare
probabilitatea sa strice ceva la montare, pentru ca a spus ca nu se pricepe, ori posibilitaea de teapa cu SH, de nepretuit
1130 lei ai pana aici

apoi mai adauga cu semnul intrebarii sursa, ca nu stiu daca va face fata cu i5 si gtx 1050 Ti cea pe care o are, sper totusi sa nu le dea buleala la toate componentele
adauga cu semnul intrebarii si carcasa, probabil e vreo conserva cum se pune la sistemele gata asamblate din mediagalaxy.
ai adaugat deja cu semnul intrebarii si portul monitorului

Edited by gumball3000, 30 April 2017 - 09:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate