Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Aventura de constructie (P+1E) Mogosoaia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#127
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 picomouse, on 12 octombrie 2017 - 21:44, said:

La beton discuți cu stațiile din zona , afli păreri de pe forum, vezi ce zic alți beneficiari din zona te zbați nițel. Cind te hotărăști le spui ca faci toată casa cu ei dacă îți dau un preț bun si vezi ce obții. Ideal ar fi sa fie o stație apropiată ( te ajuta mult la turnari mai ales cu traficul de azi ).
   La beton recomand extrabeton, e statia la 5-7 minute de terenul tau, sunt  spirt cu termenele, daca zic 7 am atunci e fixat elefantul la 7 am! Plus ca daca le zici ca faci test de laborator iau si ei probe ca sa le compari ulterior, mie imi par de incredere. Plus preturi f ok, de ex C16.20 (B250 cum se spune) e 215 ron cu tva inclus. Dar pana la beton ..e cale lunga, trust me :))

#128
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 Bylly00, on 12 octombrie 2017 - 17:23, said:

Nu te lua dupa vio, te induce in eroare (si pe urma va trebui sa darami tot). Oanzele sunt niste chestii fara de care dorel nu poate lucra, un fel de muza a lui. Sa nu zici ca n-ai stiut cand o sa te sune : "Sefa, noi astazi plecam acasa, nu mai putem munci pentru ca nu mai avem oanze". =)))))) E ce e oopul pentru cofraj, e ce oanta pentru acoperis. Termeni tehnici, nu ma astept sa ii stii inca, mai ai timp sa-i inveti.  

Pai lucrez si la termenii tehnici dar sunt multi rau...:( si eu am terminat filologie si drept)Posted Image


Preturili, preturili, astea ne intereseaza. 160E/mpc cu o firma (si o firma serioasa) este cam greu zic eu. Eu am iesit cam la 176000 lei cu Dorel, am 240construiti la casa + 25 la beci + 45 terase. Deci undeva la 130E daca socotim tot sau 145 daca socotim doar constructia in sine, fara terasa. As zice sa-ti bugetezi 200E/mpc si sa te bucuri daca te apropii mai mult de 160 decat de 200.

Mi-a spus un prieten una tare legata de scari. Cineva a cumparat o casa la rosu pe strada lui. Casa are etaj, dar nu are scara. Nu ar fi mare bai, dar nu are nici golul si nici macar nu e prevazut un loc rezonabil pentru a pune scara. Cred ca nu a avut proiect sau asa ceva si totusi omul a cumparat-o...

PS: la rosu nu include acoperit (adica include sarpanta de lemn dar nu si invelitoarea in sine) - acolo sunt alti bani, alta distractie. Daca o includ la mine ajung la 144 in primul fel de calcul si la 165 in al doilea mod dar poate varia mult pretul in functie de ce alegi. Orientativ  pleaca de la 60-70 lei per mp de sarpanta si pana la 120-150 cat timp vorbim de materiale omenesti. Pretul orientativ este pentru solutia la cheie a invelitorii (sistemu pluvial, folia anticondens si caroiaj sipci de lemn).

Imi veti spune ca visez frumos dar eu sper sa obtin preturi bune tocmai pentru ca firma are mai multe lucrari si ia in cantitati mai mari.Posted Image

#129
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 viotl, on 13 octombrie 2017 - 07:28, said:

Neata!
Pin' la urma asta-i scopul ariei...
Hihi, eu astept ziua cind se va supara pe noi prima data. Cam toti am trecut prin asta, nu?

Nu stiu daca ma voi supara pe voi.
Probabil ma voi enerva datorita situatiilor ivite in aventura de constructiePosted Image
Deocamdata sper sa avansam incet si bine si la anul sa vin sa zic ca se poate.Posted Image
Eu Dorei nu vreau si asta sunt 100% sigura Posted Image

 picomouse, on 12 octombrie 2017 - 21:19, said:

Scoate liniștita autorizația. Termenele încep sa curgă de la momentul cind declari începerea lucrărilor. Si asta trebuie sa o faci in 12 luni de la data emiterii autorizației. Si declari cind te apuci sa ridici ceva. De exemplu poți face puțul care este de fapt o gaura înainte sa începi lucrările.
Cum zice si Vio puțin probabil sa poți avea un contract comercial cu penalități cu o echipa de Dorei. Cu o firma de construcții sa zicem ca se poate dar la rata de falimente in construcții si modul relativ simplu de a înființa o firma nu as pune baza pe eventuale penalități. Singura cale in a evita țepele majore este etapizarea lucrării si plata la etapa cu avans mic sau deloc. Cit timp banii sunt la tine si ai stabilite obiectivele din etapa in mod clar nu ai probleme.se face treaba plătești. E foarte simplu dar trebuie sa te ții de acest principiu si sa nu te abați sub nici o forma de la el. Doreii sunt experți in a stoarce o lacrima odată cu portofelul.

Uite o informatie de aur. Multumesc! Posted Image
Noi vrem sa facem gard anul asta dupa ce scoatem AC-ul si apoi put.
Am omul pt put, stiu ca e serios.
Dar la gard vreau sa il fac cu acelasi constructor ca si la casa..

O sa fie firma cu toate chestiile necesare si infrastructura.
Nu voi avea ce sa discut cu Doreii, penalitatile tin de sefii mai mari.
Pentru plata constructiei oricum Creditul de Constructii poti sa-l accesezi numai cu firma si facturi la etape, ca banii vin direct de la banca la costructor. Nu face treaba, nu ia banii.
Face treaba proasta vine evaluarea de la banca pe etapa si iar fluiera...Posted Image

#130
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Sper sa ai norocul sa dai peste o firma care sa fie asa deschisa cum te astepti sa fie. De obicei..daca-s credite de constructii..firma cere un avans considerabil la inceput..Tocmai pt ca banii vin dupa etapa..si dupa evaluare + procesarea documentelor de banca..etc..

Cat priveste penalitatile..pt mine suna a gluma..Nici statul nu reuseste de multe ori sa recupereze penalitatile de la unii..dapoi noi ..pleava.

Eu zic sa te concentrezi pe calitatea lucrarii si nu pe penalitati.

PS: a se lua ca un sfat..nu un repros..sau ironie..Am trecut prin asta si stiu cum e..cu banci..firme..credite...recuperare avansuri.

Edited by manghels, 13 October 2017 - 15:22.


#131
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 manghels, on 13 octombrie 2017 - 15:17, said:

Sper sa ai norocul sa dai peste o firma care sa fie asa deschisa cum te astepti sa fie. De obicei..daca-s credite de constructii..firma cere un avans considerabil la inceput..Tocmai pt ca banii vin dupa etapa..si dupa evaluare + procesarea documentelor de banca..etc..

Cat priveste penalitatile..pt mine suna a gluma..Nici statul nu reuseste de multe ori sa recupereze penalitatile de la unii..dapoi noi ..pleava.

Eu zic sa te concentrezi pe calitatea lucrarii si nu pe penalitati.

PS: a se lua ca un sfat..nu un repros..sau ironie..Am trecut prin asta si stiu cum e..cu banci..firme..credite...recuperare avansuri.

Apreciez maxim toate parerile voastre.
Uite, si cu putul absorbant mi-ati deschis mintea si am mai verificat ceva.

Eu nu am o problema sa dau avans dar cu scrisoare bancara. Insa, pentru firma serioasa pe care o caut eu nu ar trebui sa fie o problema sa ia banii si sa imi dea scrisoare de garantie.
Iar cu penalizarile iar e simplu, ca ele se scad din factura urmatoare pe care o emite constructorul. Ca banca plateste la faza/etapa pe care o stabilesc de comun acord cu constructorul.
Ca exemplu, si termenele arhitectilor s-au depasit la livrarea de DTAC si acum o sa vina momentul facturii si abia astept sa discutam despre penalizari. Ca ei au dat termenele, nu le-am cerut eu :).

#132
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Si cam cum penalizezi?

#133
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,658
  • Înscris: 11.03.2006
Scrisoarea de garantie bancara o sa fie o premiera pe forumul asta.Posted Image

#134
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Hai s-o luam incet, ca se sperie si fuge ca veveritele....si nu stiu daca la ea merge cu nuci si alune.

O fi stiind ea ceva ce noi nu stim.....

@ana, ai citit jurnalul @acc?

#135
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 anam-pop, on 13 octombrie 2017 - 14:22, said:

Pai lucrez si la termenii tehnici dar sunt multi rau...:( si eu am terminat filologie si drept)Posted Image
Hopaa. Acum am vazut. Pai, se schimba situatia.....
-Stie sa vorbeasca
-Stie legile, are frenzi in domeniu.
Is mincati Doreii. Fripti.

#136
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 picomouse, on 13 octombrie 2017 - 07:24, said:

Nea Vio după ce am rămas doar cu o bucata de codița si cu mustățile albite in lupta cu Doreii ma gindesc ca poate Ana Maria scapă mai puțin scarmanata dacă are informații in avans.

Multumesc mult!
Sper sa pot sa ma revansez si eu catre alti temerari :)

 viotl, on 13 octombrie 2017 - 16:52, said:

Si cam cum penalizezi?

Asta a fost la arhitecti in contract
"8.1. Din valoarea  Contractului se va retine o garantie de buna executie a lucrarilor de proiectare, pentru a garanta calitatea lucrarilor de proiectare, precum si predarea acestora la termen.
8.2. Garantia se va constitui prin retinerea a 5% din facturile de plata aferente Fazei 1 - Concept preliminar/studiu de temă si a Fazei 5 - Supraveghere execuţie lucrări asa cum sunt mentionate in Contract .
8.3. Dupa deducerea sumelor retinute potrivit prezentului Contract, dacă va fi cazul, garantia va fi restituita dupa cum urmeaza:
- Suma echivalenta procentului de 5% din factura emisa pt Faza 1 în termen de 7 zile de la acceptarea documentaţiilor pentru Faza 1 si semnarea Procesului Verbal;
- Suma echivalenta procentului de 5% din factura emisa pt Faza 5 în termen de 30 de zile de la semnarea recepţiei, după construire, dar nu mai târziu de 2 ani de la data reţinerii.

• În cazul în care Proiectantul întarzie predarea Proiectului şi/sau obţinerea verificărilor faţă de termenii şi datele stabilite prin Contract sau le livreaza necorespunzător, va suporta penalitati în valoare de 0,05% pe zi de întârziere calculate din valoarea Contractului, fara a putea depasi suma asupra careia se calculeaza penalitatile"

#137
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pe bune, fara misto si fara suparare.
Sper si iti doresc sa nu fie cazul, dar daca ar fi, ce faci, cum penalizezi?
Mi se pare ca stii destul de bine ce faci pe partea de "hirtii", dar la cite am vazut pe aici....

Cu firmele...e cu dus si intors. Ca sa fiu scurt, daca nu ai o relatie mai apropiata cu responsabili din firma respectiva care sa se preocupe indeaproape, sansele sa nu fie totul pe placul tau sint destul de mari. Doreii sint dorei, chiar daca ai tu alta impresie. Am tolba plina cu exemple.

Chiar sint curios.

Edited by viotl, 14 October 2017 - 11:35.


#138
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 viotl, on 13 octombrie 2017 - 17:30, said:

Hai s-o luam incet, ca se sperie si fuge ca veveritele....si nu stiu daca la ea merge cu nuci si alune.

O fi stiind ea ceva ce noi nu stim.....

@ana, ai citit jurnalul @acc?

Nu cred ca l-am citit. O sa il caut. Dar am vazut multe situatii cu oameni pacaliti desi le-a fost atrasa atentia pe forum. Sau cu tot felul de belele la terenuri, cu echipe schimbate pe motiv de incompetenta...
Nu ma speriati usor, m-am pregatit mult pentru aventura asta.Posted Image

 viotl, on 14 octombrie 2017 - 11:34, said:

Pe bune, fara misto si fara suparare.
Sper si iti doresc sa nu fie cazul, dar daca ar fi, ce faci, cum penalizezi?
Mi se pare ca stii destul de bine ce faci pe partea de "hirtii", dar la cite am vazut pe aici....

Cu firmele...e cu dus si intors. Ca sa fiu scurt, daca nu ai o relatie mai apropiata cu responsabili din firma respectiva care sa se preocupe indeaproape, sansele sa nu fie totul pe placul tau sint destul de mari. Doreii sint dorei, chiar daca ai tu alta impresie. Am tolba plina cu exemple.

Chiar sint curios.

Pai nu platesti toata suma, factura se face pe mai putin fata de ce era prevazut in contract pentru etapa respectiva. Si treci la urmatoarea etapa.
Poate parea bizar dar depinde cum pui problema de la inceput. Dureaza mai mult, e mai spinos dar te scuteste ulterior.
Si in CVC pt teren am prevazut ca daca sunt probleme, coloane, tevi, fire, etc pe sub teren vom fi despagubiti cu avansul... Au ras de mine apropiatii dar daca ar fi tras cineva neautorizat ceva sau terenul era cu probleme ca la Marius si altii... eram acoperiti.

#139
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ok, cum zici. Bafta.

Oricum, uite. Nu dai toata suma. Ok. Cit anume nu dai? Cum stabilesti? Cit inteleg eu jungla asta...trebuie o expertiza, facuta de un expert, in anumite conditii...in timpul asta lucrarea stagneaza etc. Asta, ca sa fiu mai catolic decit papa.
Oricum iar, pari destul de pregatita dpadv. Bafta si succes.

 anam-pop, on 14 octombrie 2017 - 11:45, said:

Si in CVC pt teren am prevazut ca daca sunt probleme, coloane, tevi, fire, etc pe sub teren vom fi despagubiti cu avansul... Au ras de mine apropiatii dar daca ar fi tras cineva neautorizat ceva sau terenul era cu probleme ca la Marius si altii... eram acoperiti.
Nu e de ris, intradevar, cine ride nu stie de ce ride. Terenurile pot fi grevate de o multitudine de sarcini, probleme, care daca nu sint descoperite la timp pot crea mari dureri de cap. Ca sa nu mai spunem de patania lui Marius.
Ideea e ca daca intri in probleme, e destul de greu de rezolvat. Au si escrocii experienta cu clientii, au avocati, au relatii.... E mai bine sa nu intri, daca se poate.

#140
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 viotl, on 14 octombrie 2017 - 12:14, said:

Ok, cum zici. Bafta.

Oricum, uite. Nu dai toata suma. Ok. Cit anume nu dai? Cum stabilesti? Cit inteleg eu jungla asta...trebuie o expertiza, facuta de un expert, in anumite conditii...in timpul asta lucrarea stagneaza etc.

De aia exista contracte pe care le poti adapta pentru nevoile tale... :)
O sa fiu tot aici si o sa va povestesc.
Lucrarea nu stagneaza decat cand lucrezi cu Dorei... care fac ce vor ei...
Un constructor serios prefera sa isi ia bani si sa avanseze decat sa se opreasca dintr-o suma de penalizare...

#141
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Sper sa gasesti un constructor care sa intre in hora, numai firmele mari se incurca cu scrisori de garantie(implica deschiderea unui cont comun ) iar o firma mare nu o sa se incurce sa ia o lucrare mica, poate dupa criza care vine in decembrie anu asta...
Si eu am cautat in TImisoara o firma care sa accepte varianta propusa de tine cu garantie etc dar am fost refuzat de firme mari gen Constructim cand au auzit ce fel de lucrare am in plan.

Edited by vali1900, 14 October 2017 - 12:29.


#142
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
SGB nu implica deschiderea unui cont comun!

#143
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Criza vine in decembrie anul asta? Si acum ne spui? Credeam ca suntem toti tovarasi de suferinta... :)) De rosu am trecut, o sa profit de finisaje si altele la anul, vir face coada la mine finisorii. De 2-3 ori i-am sunat pe unii sa vina sa vada lucrarea sa le dau arvuna pentru la anul, cred ca ma duc la ei acasa si le dau banii cu forta sa fiu sigur :P

#144
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Help!
Cine a facut un calcul energetic cum recomanda aici pe forum @andreilesan?
Eu am primit ceva dar nu ma pricep sa il interpretez...
Si cum noi vrem vata la termosistem si avem si placa peste etaj... nu stiu daca si cum sa ma asigur ca avem un calcul corect.
Vazusem sfaturile si calculele altor useri dar mi-am prins urechile.
Cine stie sa ma indrume? Pls Posted Image

 viotl, on 13 octombrie 2017 - 17:30, said:


@ana, ai citit jurnalul @acc?

Am citit deja mai mult de jumatate din jurnal si e foarte folositor ce am gasit acolo. Multumesc pentru recomandare! Posted Image
Daca mai sunt proprietari care sa recomande jurnale mai vechi (ca unele au inceput prin 2007 si s-au sfarsit demult, cred ca sunt arhivate) va rog dati-mi nume sau link-uri.

Mi se par atatea lucruri de avut in vedere... Si deja instalatorii vor sa se apuce de PT. Nici nu stiu daca sa astept sa recomande ei si apoi sa vin cu intrebari sau sa-mi fac o lista eu deja.
Panoul electric, cablurile de toate felurile, centrala, putul, tevile, puffer-ul... sunt doar primele care ma gandesc sa le mentionez in discutie.

Parca e mai greu decat la discutia de structura pentru ca acolo erau calcule si dimensiuni de fier respectiv clase de beton.Posted Image

Edited by anam-pop, 16 October 2017 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate