Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Totul despre SPANIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1218 replies to this topic

#19
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View Postcornete, on Mar 13 2006, 21:46, said:


Multam !!!

O sa bem un San Miguel rece, in cinstea ta, daca reusim sa ajungem in oraselul ala la timp !!

:peacefingers:

#20
Maria_Iulia

Maria_Iulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.07.2005
noi avem 4 bilete in 18-28 august 06 cu swiss air spre palma la 200 eu dus intors insa inca nu am gasit hotel, putem sta si in apartament..ce statiune de pe langa palma (la mare) ne recomandati? multumiri

#21
flores76

flores76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.04.2006
Ai gasit ceva curse charter? Ma intereseaza si pe mine.
merci

#22
mmyyttoo

mmyyttoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.02.2004
Salutare!

Si eu ajung tot la 7 seara cu Tarom-ul pe El Prat in BCN si am de ajuns in Lloreta de Mar.
Am inteles ca ultimul autobuz(SARFA) pleaca din Barcelona din centru catre Loreta la ora 9 seara. Stie cineva daca e fezabil din punct de vedere a timpului(check-out + taxi) ? Daca nu, stiti cumva si alternative ?

Multam  mult!

Edited by mmyyttoo, 30 April 2006 - 13:12.


#23
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

View Postmmyyttoo, on Apr 30 2006, 14:11, said:

Salutare!

Si eu ajung tot la 7 seara cu Tarom-ul pe El Prat in BCN si am de ajuns in Lloreta de Mar.
Am inteles ca ultimul autobuz(SARFA) pleaca din Barcelona din centru catre Loreta la ora 9 seara. Stie cineva daca e fezabil din punct de vedere a timpului(check-out + taxi) ? Daca nu, stiti cumva si alternative ?

Multam  mult!


R:

Daca nu ma insel, pt. ca eu nu am aterizat pe El Prat, exista sigur transport RENFE ( trenurile lor ) de la aeroport catre Blanes ( cap de linie ), dupa care se ia autobusul Blanes - Lloret de Mar.
Trenurile nu ajung in Lloret de Mar - doar cu autobusul se ajunge.
Costul aprox. pe tren RENFE aeroport El Prat - Blanes ( aprox. 4 eur- dar mai verifica ) si pret autobus Blanes - Lloret de Mar aprox. 1,5 eur. Nu cunosc orarul trenurilor nici al autobusurilor, dar merg destul de tarziu in seara, adica din Barca pleaca si dupa 10 pm ( deci tu la 7 pm ai tot timpul ) iar de la Blanes autobusurile sunt dese - aprox. unul pe ora ( parca ). Nu cred sa ai probleme, se circula f. civilizat.
Timp aprox. aeroport - Blanes : 90 min ( tren )  si Blanes - Lloret 15 min ( autobus ).

Mai verifica ! Nu stiu exact cand e ultimul autobus care pleaca din Blanes ( se pare ca la 21:40 ), pentru ca trenul RENFE sigur ajunge la Blanes ( pe la aprox. 9 pm esti acolo ). Cauta si autobus direct aeroport blanes.

citeste si tu aici:

http://www.blanes.net/mobilitat
http://www.blanes.ne...ort/horaris.jpg

aici
http://www.castellde...eropuerto_3.htm

uite ce zice si omul asta, mai jos:

Tip Rating:
SARFA bus to Barcelona
Written by markusch on January 16, 2006.

When trying to travel from Lloret to Barecelona by bus, beware that time tables may only give you a rule-of thumb orientation about when to expect your bus. Information about fares and departure times of buses is generally not very good, and the closest you can get to a concise information on buses to different locations from lloret is at the tourist office inside the provisional bus terminal building (marked with a blue "i"). Here you will get a leaflet which aggregates the arrrivals and departures from different locations. When going to Barcelona by SARFA bus company, really the only positive thing to be said is that it is relatively quick (around 57 minutes for the trip) which is to say, when and if you happen to catch the bus. Buses go seldom (no more than 4-5 departures daily with the last return from Barcelona at 19:45h), cost around double of what you would spend when going to Blanes station by bus and from there to Barcelona by train, and the service by drivers is deplorable. When trying to pay at the driver's, he will reject with a "no tickite, no tripe". Of course, it would be asking too much of Catalan hospitality and of him to indicate the ticketing office, a mere 20 metres away. You may not drink beverages, and seat numbers are assigned. That, unlike important service information, the bus drivers will make sure to let you know in a mixture of rude talk and infantile vocabulary. Nonetheless, as a time saver, you could consider to travel one way (e.g. in the morning) from Lloret to Barcelona by bus. Your return could be by train (e.g. from Placa Catalunya direction Macanet-Massanes, watch the departure lists on TV screens), get off at Blanes and change to local bus to Lloret in front of the station building at Blanes. Make sure to depart from Barcelona no later than around 21:15, else you will miss the last bus from Blanes to Lloret. SARFA charge you around 7.80 EUR (bad service included) while going by train will cost you around 1.20 EUR (bus) and 3.80 (train) one way.

Ultima parte este f. explicita.

sapa bine in net.
uite f. multe inform. extrem de utile despre Lloret de mar - asa in general....
este o statiune f.f. frumoasa, o sa-ti placa !

enjoy


View Postmmyyttoo, on Apr 30 2006, 14:11, said:

Salutare!

Si eu ajung tot la 7 seara cu Tarom-ul pe El Prat in BCN si am de ajuns in Lloreta de Mar.
Am inteles ca ultimul autobuz(SARFA) pleaca din Barcelona din centru catre Loreta la ora 9 seara. Stie cineva daca e fezabil din punct de vedere a timpului(check-out + taxi) ? Daca nu, stiti cumva si alternative ?

Multam  mult!


Informatii utile :

http://www.virtualto...ret_de_Mar.html

enjoy !

#24
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 08.02.2006
as fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu ceva informatii referitor la inchiriat apartamente ptr. 2 persoane in jurul barcelonei pentru o vacanta faina...vazusem la animatorul ca zicea ceva de 40-50  Euroi pe noapte de apartament...multumesc si astept ceva sfaturi...

#25
pacapescarul

pacapescarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.12.2004
Am fost anul trecut in Mallorca, in iunie, cu agentia Jinfotour. Am stat in statiunea Magaluf, la circa 15 km de Palma de Mallorca. Pe bilete am dat mai putin de 500 euro/persoana. Asta a inclus avionul, cazare la hotel de 4 stele si masa (demipensiune). Cu tot cu taxe pt. 2 persoane am platit in jur de 1000 de euro (prima plecare a charter-ului), dar a meritat din plin. E o insula foarte frumoasa. Am stat o saptamana, dar ne-a parut rau ca nu am luat sejur dublu, fiindca am umblat mult si nu prea am avut vreme si de plaja.
Anul asta vrem sa mergem in Tenerife, cu aceeasi agentie. Charterul incepe pe 29 iunie si la primele plecari sunt preturi mai mici (490 euro la hotel de 3 stele si incepanad cu 530 de euro la hotel de 4 stele, transport, cazare si demipensiune).
De asemenea, am auzit ca in Costa del Sol e foarte frumos si ai multe de vizitat, dar poate anul viitor.

#26
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.05.2006
Vreau sa plec la vara intr-un circuit-sejur Europa-Spania.Sunt oferte de genul:circuit Europa si sejur SPania Costa Brava,7 zile circuit,7 zile sejur.A fost cineva intr-o excursie de acest gen?

Ce stiti despre Simpa Turism,Giulia Tour si Mondo Tours?

Mersi mult

#27
KraveN

KraveN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 10.03.2006
Spune-ne ruta care o vei urma si poate iti spunce cineva daca a mai fost :) , adica orasele prin care ai sa treci (vizitezi) . Sau te duci cu avionu dus-intors ?

#28
adysse

adysse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.05.2006

View PostKraveN, on May 9 2006, 18:04, said:

Spune-ne ruta care o vei urma si poate iti spunce cineva daca a mai fost :) , adica orasele prin care ai sa treci (vizitezi) . Sau te duci cu avionu dus-intors ?

BUDAPESTA,VIENA,LIECHTENSTEIN(VADUZ),ELVETIA(Zurich, Berna,Geneva),COASTA DE AZUR(Monaco,Nisa,Cannes), BARCELONA, MADRID, ANDORRA,NORDUL ITALIEI(Verona, Milano) +sejur Costa Brava

Cam asa suna ofertele....

#29
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Postgeluadi2000, on May 1 2006, 10:21, said:

as fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu ceva informatii referitor la inchiriat apartamente ptr. 2 persoane in jurul barcelonei pentru o vacanta faina...vazusem la animatorul ca zicea ceva de 40-50  Euroi pe noapte de apartament...multumesc si astept ceva sfaturi...
eu vreau sa inchiriez o casa de vacanta pt 1 saptamana, am gasit ceva prin tui.com

#30
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
Doresc sa plec in Spania...in vacantza...in urma cercetarilor...mi-am stabilit urmatoarele prioritati....

-si prima varinata ar fi o excursie prin Ungaria,Austria,Frantza,Monaco,Italia etc si sejur de 7 zile in Spania CostaBrava descriere completa la http://www.bluelinet....ite&tid=156624

- a doua http://www.giuliatou....?id_oferta=727 ...asta nu da prin Elvetzia,Frantza...etc...dar tot 7 zile in Spania..pe Costa Brava

-si a treia ramane cu avionul doar 7 zile direct in Spania pe Costa Brava http://www.varianttr....r=97&turType=1


Am vazut ca sut cateva circuite mari si late pe care le fac toate agentziile....Stie cineva ceva despre aceste circuite...a fost cineva ...in special in primul ....?

#31
camelia_andreea

camelia_andreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2006
Buna. am si eu o problema: caut cazare in Madrid pentru o perioada de 5 luni de zile. am obtinut o  bursa acolo, dar la camin e foarte scump si caut ceva mai ieftin, eventual gazda. daca stie cineva ceva pls help!!!!
deja intru in criza de timp!!

#32
camelia_andreea

camelia_andreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2006
Buna. Am si eu o problema foarte mare. am obtinut o bursa ERASMUS  la Madrid si inca nu am facut rost de cazare. la camin nu am vrut pt ca e foarte scump. caut ceva mai ieftin, eventual gazda, preferabil in afara Madridului, eventual in nord. astep raspuns cat mai repede. sunt in criza de timp!!!!!!!

#33
luminita29

luminita29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.06.2006
Anul acesta intentionez sa merg in Spania la Santa Susana. Cunoaste cineva hotelul Onabrava Aquahotel?

#34
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

View Postluminita29, on Jun 29 2006, 17:35, said:

Anul acesta intentionez sa merg in Spania la Santa Susana. Cunoaste cineva hotelul Onabrava Aquahotel?


R:

aici ceva detalii, daca inca nu ai gasit:

http://www.aquahotel...folleto_ona.pdf

http://www.aquahotel...x.aspx?pageid=5

http://www.ariadnetr...otel.php?id=582

http://www.holidayho...215123154458947

nu am stat in acest hotel, dar l-am vazut pe dinafara.
toate hotelurile din santa susanna sunt noi si f. frumoase, majoritatea de 4*.
le vedeam in fiecarea seara - promenada dupa cina.
la intoarcerea in tara, am vorbit si cu romani care au fost cazati in santa susanna la 4* si erau f. multumiti.

enjoy !
metalactual


#35
luminita29

luminita29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.06.2006
In discotecile din zona Costa Brava au acces si copii?   :angry:

#36
maticd31

maticd31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.07.2006
@Metalactual:

Ai fost in Santa Sussana?Cum e?
Da mai multe detalii , te rog, referitor la plaja, locuri de haleala si dixtractie....

Eu o sa merg la Caprici Verd in august....

Mersi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate