Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Pareri Dacia Duster

- - - - -
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#307
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mcd2020, on 16 noiembrie 2020 - 09:19, said:

Majoritatea faniilor Duster sau impatimitii cum ii numiti voi sunt fostii fani Dacia,carora le-au crescut pretentiile dar au ramas fideli marcii..Posted Image .Ii recunosc de vreo 30 de ani,duminica plecau din targ cu pivoti si alte piese mioritice facute pe genunchi........Sunt tot aia sau urmasii celor ce intrebau peste tot de visul umed si suprem- capete de planetara Glentzer,ca de planetara intreaga nu aveau bani...Tot ei,duminica dupa-amiaza  schimbau juma de masina,asa de hobby,pe sunetele de muzica populara ale radiolului din dotare...

Te inseli. Cat am avut dacia 1300 umblam pe la toate magazinele dupa piese OEM. Din simplul motiv ca toata lumea stia de fiabilitatea indoielnica a pieselor aftermarket.
Dacia veche avea si ceva avantaje, mergea pe gazolina mai mult sau mai putin aditivata, se repara oricand si oriunde. Dupa care am trecut la Logan. Care Logan a refuzat in 15 ani sa se strice. In acest timp am zis sa incerc si marfa nemteasca, superlaudata, cu motoare indestructibile care pana in 500k km sub nici o forma nu se strica....mare teapa...dupa 3 ani am maritat-o la samsari (passat cumparat cu 3 ani vechime) ,pt. piese de schimb.......mi-a fost jena sa o bag  pe olx.....dupa care am trecut la duster care in ciuda eforturilor mele de a strica ceva la el nu am reusit. Nu sunt nici fan dacia, nici impatimit, doar multumit de marfa romaneasca.

Edited by bumpocbum, 16 November 2020 - 17:12.


#308
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Bumpocbum-in incercarea de a iti raspunde-nu cumva tentativa ta de a trece la o masina germana a fost sortita esecului din motiv de trecere de la Dacia la Vw?

#309
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mcd2020, on 16 noiembrie 2020 - 17:29, said:

Bumpocbum-in incercarea de a iti raspunde-nu cumva tentativa ta de a trece la o masina germana a fost sortita esecului din motiv de trecere de la Dacia la Vw?

A fost doar o oferta foarte buna, masina arata si mergea impecabil, mitul cu masinile nemtesti superfiabile era la cote inalte...
Din pacate s-a stricat  de multe ori cat a fost in cei 3 ani la mine,  statea cate 1 luna pe an in service. Facturile de reparatii au fost atat de mari cat la toate daciile mele  luate la un loc pe 100 de ani daca nu si mai mult.

Asa ca las pentru cunoscatori VW si eu raman la dacie Posted Image  .

#310
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sau in viata asta mai tragi un loz si incerci o trecere la ceva mai mult decat VW....Posted Image

#311
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007

 bumpocbum, on 15 noiembrie 2020 - 15:26, said:



Subturarea are direct legatura cu turatiile mici.  La turatii mari se numeste supraturat. Ca are sau nu putere sa mentina o anumita viteza este alta treaba si tine de cuplu. Eu la 6000 RPM nu am reusit sa urc o rampa in trepta 1. Era subturat motorul ????? ....

Ca idee, la diesel, la relanti, mai ales pe reductor ( nu neaparat) , o bagi in viteza si urca fara probleme dealul.

Cu cat mergi in ture mai putine cu atat motorul o sa consume mai putin. Cu cat mergi in regimuri supraturate cu atat o sa ai consumuri mai mari...

Oricum asta este parerea mea personala.
Nu e subturat motorul, doar ca ai incercat sa urci o rampa peste posibilitatile masinii.

La urcare iti pot arata exemplu ca e consum mai bun in tr 3 sa zicem la 2000 rpm decat in tr 4 la sub 1500 rpm, e testat. Explicatia e ce spuneam mai sus, motorul merge subturat si trage mai tare carburant ca sa poata sustine urcarea, in schimbare tr inf mai turat, consumul e mai mic la urcare.

#312
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Octavian___, on 18 noiembrie 2020 - 07:36, said:

Nu e subturat motorul, doar ca ai incercat sa urci o rampa peste posibilitatile masinii.

La urcare iti pot arata exemplu ca e consum mai bun in tr 3 sa zicem la 2000 rpm decat in tr 4 la sub 1500 rpm, e testat. Explicatia e ce spuneam mai sus, motorul merge subturat si trage mai tare carburant ca sa poata sustine urcarea, in schimbare tr inf mai turat, consumul e mai mic la urcare.

De fapt sunt mai multi factori pentru care nu poti sa urci o rampa la 6 mii RPM. Incluzand ASR-uri, pierderea aderentei sau cuplu prea mic- aici intra depasirea posibilitatilor-. In cazul meu a fost ASR-ul...
Despre consum, poate scoti un consum mai bun in cazuri particulare dar la 100k km de exemplu mersul subturat face economie mare la portofel, daca tine motorul !
Daca ai diesel si pica turbina sau se infunda DPF-ul deja e cu semn mare de intrebare daca a meritat.

In fine, eu unul am trecut pe GPL asa ca domeniul de facut economie nu mai e cazul. Dar majoritatea taximetristilor merg subturat ! Cu tot cu GPL. Oare de ce ? ....

#313
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/02xm6GZIEAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#314
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 22.03.2007
Dezastru...

#315
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 27.07.2006
Vai de capul producatorilor de portofele "manuale" si vai de ceilalti.
Am o mare nedumerire: manelistii aia sunt platiti, sunt doar oligofreni sau si una si alta?
Singura problema la Dusterul ala e legata de zgomotul la virarea rotilor. Si ceva ma face sa cred ca masina a fost crunt exploatata.
In rest, as vrea eu sa am bani cata "rugina" are masina aia.

#316
Sagacious

Sagacious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 20.11.2020
Lucrezi la Dacia de ai atitudinea asta ?
Vrei sa spui ca tu nu vezi rugina ? e cumva pixelul albastru ?
Pragul ala dupa 2 ani se dezintegreaza iar tu spui ca nu are nimic, dubioasa abordare ai.

#317
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 27.07.2006
Nu lucrez la Dacia, am un Duster. Mi-e tare frica sa n-ajunga ca cel din film 😀.

#318
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pai data viitoare(daca va mai fi o data viitoare pentru tine)cumpara o masina facuta de alta specie,nu de romani.Bineinteles ca ce ai e identic cu cel din film,ce crezi ca la a ta au folosit alta tabla si alta antifonare?Posted Image

#319
Sagacious

Sagacious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 20.11.2020

 ergon, on 01 decembrie 2020 - 07:39, said:

Nu lucrez la Dacia, am un Duster. Mi-e tare frica sa n-ajunga ca cel din film ��.
Stai sa inteleg, pe tine de fapt te-a deranjat ca in clip este un Duster la care niste vloggeri arata niste chestii nasoale ?

#320
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 27.07.2006

 mcd2020, on 01 decembrie 2020 - 07:43, said:

Bineinteles ca ce ai e identic cu cel din film,ce crezi ca la a ta au folosit alta tabla si alta antifonare?Posted Image
Pai da, al meu e pe PCR, comanda speciala 😂. Glumesc, bineinteles.

 Sagacious, on 01 decembrie 2020 - 07:45, said:

Stai sa inteleg, pe tine de fapt te-a deranjat ca in clip este un Duster la care niste vloggeri arata niste chestii nasoale ?
Avand in vedere ca nu ne cunoastem, iti va fi foarte greu sa crezi ca nu ma intereseaza absolut deloc parerea acelor conlocuitori.
Pot sa "injure" Dusterul si Dacia pana li se usuca vopseaua pe portofelele alea 😃.
In rest, sunt 11 ani de la lansarea Duster-ului. Ai vazut vreunul cu pragul "dezintegrat" sau cu podeaua gaurita?

#321
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Masina frecata bine pe burta peste tot, la o inaltime de la sol la care altele gen Vitara (doar pentru context) ar fi lasat baia de ulei si diferentialul in urma si, care, ce sa vezi? Lasata asa belita si folosita dupa aia prin sarea de pe strazile din Romania vreo 2 ierni, a prins rugina. Soc si mirare! Cine s-ar fi asteptat.
Si, alt soc si alta mirare, folosita in conditiile alea, a prins si joc la directie.
Cam cum trebuie sa fii ca sa fii socat si mirat ca o masina folosita in felul ala si intretinuta ca una de bulevard nu mai e perfecta?
Ignorant? Rau voitor? Idiot de-a dreptul?
Probabil ca toate.

Dar respectam dreptul la parere. Nu si parerea in sine, ca nu e nimic de respectat.

Edited by underb, 01 December 2020 - 08:01.


#322
Sagacious

Sagacious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 20.11.2020
Ma "bucur" sa observ ca exista persoane care accepta cu buna stiinta si cauta sa estompeze lucruri evidente, de aceea o sa ramanem un popor de linge blide si fara coloana vertebrala.

#323
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De fapt care e mirarea ta?
Ca o masina care a intrat unde restul din clasa nu vor intra vreodata (urmele de pe burta arata asta) si lasata asa dupa aia, a ramas cu urme?
Si daca nu ne miram si noi prosteste suntem linge blide?
OK, se accepta (din complezenta, evident). E mai bine asa decat sa ma mir prosteste de niste lucruri evidente.

Esti constient ca pe unde farami alte masini, pe asta nu o atingi? M-as mira.

Te-ai intrebat vreodata de ce exista scuturi pentru toate masinile care pot iesi de pe drum? Aparent nici soferul Dusterului din clip.
Dar de ce pentru alea care nu pot iesi de pe drum (adica restul din clasa) nu sunt disponibile scuturi? Iti spun eu. Pentru ca nu au ce face cu ele.

Edited by underb, 01 December 2020 - 08:33.


#324
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,975
  • Înscris: 03.12.2005
Welcome to price point engineering. Acum, daca ai un Duster si vrei sa tina ceva mai mult in conditii de folosire “ca la noi” salta cotetul pe ceva si baga-te sub el cu doua tuburi de ceara de protectie. Oriunde vezi fer, dai cu sprayul, oriunde vezi o gaura, bagi teava care a venit cu sprayul si acoperi in interior.
Si, daca esti nevoit sa mergi pe drumuri condimentate cu sare, poate te impiedici dupa de vreo spalatorie din aia cu fise si mai bagi furtunul ala pe sub masina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate