Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Cauze si solutii in stoparea terorismului islamic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
969 replies to this topic

#199
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postvio69a, on 17 aprilie 2017 - 11:01, said:

In "focul luptei"....am generalizat si nu e bine...mersi de atentionare
Papa a fost cel care a depus toate eforturile pentru a atenua orice deviatii islamofobice in randurile celei mai mari comunitati crestine, cea  catolica
S-a servit pe el drept exemplu si a rezistat cu stoicism mascarilor stuchite la adresa lui
A fost o reactie normala din partea Papei, in fond crestinismul nu-i despre cum sa-i urasti pe altii ci cum sa-ti iubesti aproapele
Toti suntem rude intru umanitate [asta ca sa nu-mi vina iar propaganda stupida cu definirea aproapelui]

#200
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Întrebați pe Tito cum a reușit să-i transforme pe bosniaci din musulmani extremiști în musulmani moderați

#201
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005

View Postvio69a, on 17 aprilie 2017 - 10:22, said:

continuam? hai ca am timp destul

:D Evident...

#202
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostVelaxa, on 17 aprilie 2017 - 11:14, said:

Întrebați pe Tito cum a reușit să-i transforme pe bosniaci din musulmani extremiști în musulmani moderați

Asa cum Ghadafi a tinut in mana triburile libuene care se razboiau de secole, asa cum Assad a tinut cu o minoritate in frau si sunitii si shiiti, asa cum si Ceusescu a tinut liniste ....prin dictatura

#203
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,427
  • Înscris: 26.04.2016
Solutia e simpla ...trimisi toti inapoi in tara lor si lasati sa se omoare intre ei ,plus interzisi in spatiul europei aceasta plaga a lumii moderne " islamul ".


#204
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Dictaura lui Ceausescu a adus liniste
uneori cand scrii cate o perla a faci mare si lucioasa si nedigerabila, vio

#205
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostVelaxa, on 17 aprilie 2017 - 11:14, said:

Întrebați pe Tito cum a reușit să-i transforme pe bosniaci din musulmani extremiști în musulmani moderați
Imposibil sa il intrebam.Ne lamuresti tu?Nu cred ca au fost vreodata bosniacii  musulmani extremisti.

View Postmariusr1976, on 17 aprilie 2017 - 19:51, said:

Solutia e simpla ...trimisi toti inapoi in tara lor si lasati sa se omoare intre ei ,plus interzisi in spatiul europei aceasta plaga a lumii moderne " islamul ".
Corect.Cea mai simpla si eficienta masura.

Edited by max_01, 17 April 2017 - 20:09.


#206
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View Postmariusr1976, on 17 aprilie 2017 - 19:51, said:

Solutia e simpla ...trimisi toti inapoi in tara lor si lasati sa se omoare intre ei ,plus interzisi in spatiul europei aceasta plaga a lumii moderne " islamul ".
[ https://agsystemsthinking.files.wordpress.com/2016/08/rightandwrong.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Niciodata nu s-a potrivit mai bine.

#207
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
super desenul!

#208
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostThinkAbout, on 17 aprilie 2017 - 11:05, said:


A fost o reactie normala din partea Papei, in fond crestinismul nu-i despre cum sa-i urasti pe altii ci cum sa-ti iubesti aproapele

Păi de aia țintești căpățâna depărtatului, ca să nu îți omoare/elimine aproapele, valorile apropiate. Sunt lucruri pentru care merită să lupți, chiar să mori.

#209
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Atata doar ca musu nu este aproapele crestinului. De 1400 de ani e destul de evident, mai putin pentru 2 clase primare. islamul este antiteza crestinismului, dusmanul de moarte.

#210
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Atat de antitetic este de asteapta si musu re-venirea lui Isus ca sa judece lumea
mnoh....
unii se pricep la teologie de nu mai pot :roflmaofast:

#211
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostThinkAbout, on 17 aprilie 2017 - 19:56, said:

Dictaura lui Ceausescu a adus liniste
uneori cand scrii cate o perla a faci mare si lucioasa si nedigerabila, vio

Nu i-ai prins tu subtilitatea zisei. In limbaj popular ar fi echvalentul lui "rau cu rau, dar mai rau far' de rau".

View PostThinkAbout, on 17 aprilie 2017 - 20:49, said:

Atat de antitetic este de asteapta si musu re-venirea lui Isus ca sa judece lumea
mnoh....
unii se pricep la teologie de nu mai pot Posted Image
In schimb, tu daca te pricepi esti o persoana care incearca sa manipuleze, facand afirmatiile acestea.

Cititul printre randurile micutului tau paragraf da de inteles ca islam, crestinism, aceeasi marie cu diferita palarie.
Crestinii il asteapta pe Isus? Da
Da' musulmanii il asteapta pe Mahdi? Sigur.

Concluzia( lui TA): nu este nici o diferenta, si aia care sustineti altfel le aveti cu teologia ca baba cu pistolul mitraliera.

#212
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostThinkAbout, on 17 aprilie 2017 - 19:56, said:

Dictaura lui Ceausescu a adus liniste
uneori cand scrii cate o perla a faci mare si lucioasa si nedigerabila, vio

Da, liniste.
Asta am scris si eu...
dar era atata liniste ca am tulit-o acum 40 de ani .
Si asta ca am avut unde.
Multi m-au invidiat atunci

#213
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postg_force, on 17 aprilie 2017 - 22:35, said:

Cititul printre randurile micutului tau paragraf da de inteles ca islam, crestinism, aceeasi marie cu diferita palarie.
Crestinii il asteapta pe Isus? Da
Da' musulmanii il asteapta pe Mahdi? Sigur.

Concluzia( lui TA): nu este nici o diferenta, si aia care sustineti altfel le aveti cu teologia ca baba cu pistolul mitraliera.
tu esti la fel ca baba cu mitraliera
la teologie in special Posted Image
Mahdi este diferit de Isus
Isus este numit ad literam Mesiah in quran si  sunt anume versete  anume care spun despre intoarcerea lui
“And (Jesus) shall be a sign (for the coming of) the Hour (of Judgement): Therefore have no doubt about the (Hour) but follow ye Me: this is a Straight Way.” (Az Zukhruf 43.61)
*And there is none of the People of the Book but must believe in him before his death; and on the Day of Judgement he will be a witness against them” (An Nisa 4:159).
“Peace be upon me the day I was born, and the day I die and the day I am raised up again alive.”(Maryam 19:33)
totul este sa nu faci ca vaca in fata computerului Posted Image
-----
in catolicism, BC recunoaste ca atat evreii cat si musulmanii se mantuie
http://www.vatican.v...-aetate_en.html
We cannot truly call on God, the Father of all, if we refuse to treat in a brotherly way any man, created as he is in the image of God. Man's relation to God the Father and his relation to men his brothers are so linked together that Scripture says: "He who does not love does not know God" (1 John 4:8).

Edited by ThinkAbout, 17 April 2017 - 22:59.


#214
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007

View PostCris007, on 17 aprilie 2017 - 07:03, said:

@edy_whezel unde erai sa comentezi mass shooting-urile din SUA din 2015, noiembrie? Ti se pare normalitate de nu le comentezi? Saptamanal sunt in SUA ucisi cu arme de foc oameni, nu te vad comentand. Ti se pare normalitate, nu? In particular, de ce ascunzi sub pres mass shooting-urile fundamentalistilor 'crestini' din SUA prin tacerea ta?

Cred totusi ca am comentat. Problema americana nu-i una la care sa ne raportam, din mai multe puncte de vedere.

#215
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Ca sa-ti dau raspunsul clasic: "daca-ti murea fiul in atentatul din SUA, te raportai".
Sau nu conteaza mortii in atentate? Cum poti sa gasesti cauzele si solutiile daca dai la o parte evenimentele?

Edited by Cris007, 18 April 2017 - 06:38.


#216
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,427
  • Înscris: 26.04.2016
Mahdi ,pe naiba . Niste descrierati dat fiind ca cam toti sunt formati din pruncie cum ca crestinul e dusmanul de moarte al lor.
Eu am expus solutia si cu parere de rau alta nu e .
Lasati sa se macelareasca intre ei daca doar atata stiu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate