Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Daca ateii detin adevarul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#127
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostLORELYAN, on 13 martie 2017 - 19:30, said:

un ateu nu difera cu nimic, doar numeste credinta "stiinta" !

Este TOTAL gresit, majoritatea ateilor ca si majoritatea bisericosilor nu au nici o treaba cu stiinta. Daca te apuci sa faci gluma cu "oh, stiti ca apa de baut contine o groaza de hidrogen" prin statele nordice unde mai toti sint atei o sa iti iasa tot acelasi rezultat ca in Romania care e neagra pe harta Europei cu 90%+ religiosi (noi si turcii).

De asemenea in cazurile in care erau multi religiosi erau si multi religiosi care faceau stiinta, incepind cu Newton si terminind probabil cu 90%+ din cei care fac stiinta in Romania.

#128
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postf300, on 13 martie 2017 - 19:59, said:

Este TOTAL gresit, majoritatea ateilor........ nu au nici o treaba cu stiinta. ...

urat din partea lor !

Edited by LORELYAN, 13 March 2017 - 20:12.


#129
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postf300, on 13 martie 2017 - 19:59, said:

Este TOTAL gresit, majoritatea ateilor
nu au nici o treaba cu stiinta.

Da' cu ce au?:)

View Postf300, on 13 martie 2017 - 19:59, said:

Este TOTAL gresit, majoritatea ateilor

Buna afirmatie:))

#130
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Postf300, on 13 martie 2017 - 19:39, said:



Pai vezi exemplele concrete (nu ce-mi spune mie personal, presupun ca intrebi la general): sa-i arunci de pe pod pe aia dintr-o alta religie (sau chiar ramura a religiei tale), sa il votezi pe Ponta.
Eu te-am întrebat de exemple concrete de lucruri pe care le transmite Iisus, nu vreun om, fie el preot. Iar El ne-a cerut câteva lucruri simple: sa păzim cele 10 porunci din vechiul testament și in plus, A adus legea iubirii. (Iubește le Dumnezeul tău cu toată făptura ta și pe aproapele tău ca pe tine însuți). Atât! Ce e greșit in asta?


A...ca satana își bagă nasul și prin instituția Bisericii, ca se manipulează oamenii prin intermediul ei, ca unii preoți sunt vai și amar...nimic mai adevărat! Întotdeauna s-au folosit metode de manipulare potrivite, pentru oamenii potriviți, fie prin intermediul Bisericii, fie prin alte metode. Vezi și manipularea grosolana aferentă fenomenului #rezist, care nu are legătura cu Biserica.

Nu e vina celor care manipulează, ci a celor care se lasă manipulați, fără sa își folosească rațiunea și simtul critic. Sa își pună întrebări. Sa citească, in cazul credincioșilor manipulați prin Biserica, Legea ei înșiși, sa mai citească scrierile unor sfinți părinți și sa gândească, cu mintea lor.
Cei care se lasă manipulați de biserica, ar fi fost oricum manipulați, prin alte metode.

Deci din nou: care sunt acele exemple concrete?!

#131
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrichelieu, on 13 martie 2017 - 22:34, said:

Eu te-am întrebat de exemple concrete de lucruri pe care le transmite Iisus, nu vreun om, fie el preot.

Nu putem sa stim ce a transmis Isus, nu stim nici macar daca a existat cu adevarat. Stim doar ce a fost transmis, modificat, interpretat, etc. de-a lungul timpului, mai ales prin mega-institutia de referinta si cu autoritate in domeniu, biserica. Ca acum ne dam un pic inapoi si o luam ca stai, ce fac/spun preotii, pina la patriarh/papa nu reprezinta mesajul lu' Isus si ca fiecare gindeste singur cu mintea lui mi se pare doar ipocrizie (desi rezultatul este foarte bun si de dorit). Daca fiecare gindea cu mintea lui aveam nspe mii sau milioane de pareri diferite nu 90% crestini (sau citi sint in Romania).

#132
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Eh...evident ca lucrurile sunt ceva mai complexe decât le-am prezentat eu, pentru ca nu e locul și nici cazul sa deturnăm discuția prea mult înspre dogmatica creștina. Și nici nu am eu competenta sa duc discuția in acea zona. Dar tot nu am înțeles, ce e greșit in ceea ce ni se transmite prin evanghelie. Imi poți spune măcar un singur lucru greșit din cele scrise in cele 4 evanghelii care stau la baza Noului Testament?

#133
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,362
  • Înscris: 26.01.2007

View Postf300, on 14 martie 2017 - 06:47, said:

Daca fiecare gindea cu mintea lui aveam nspe mii sau milioane de pareri diferite nu 90% crestini (sau citi sint in Romania).
Asa avem: nspe milioane de pareri diferite. Chiar daca-s 90% crestini. Crestinii cu pricina sunt impartiti in zeci de secte, in sute si mii de sectulete si milioane de pareri. La fel ca si in religia ateista.

Macar ca exista un corp comun de doctrine, la care adera o majoritate, totusi crestinii nu au aceleasi pareri. Nu gasesti nici macar doi care sa creada la fel in toate lucrurile. Si e normal sa fie asa.

Edited by Sfantul Jakob, 14 March 2017 - 12:11.


#134
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Uite f300, un contraexemplu la cel pus de tine, referitor la predicile preotilor:

"Dar Eu vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri." (Matei 5:43-48)
Să vă rugaţi pentru ei!
"DACĂ iubiţi pe vrăjmaşii voştri (aşa cum Dumnezeu Îşi iubeşte vrăjmaşii), ATUNCI veţi fi copiii Lui."
"Adevărat vă spun că, oricine nu va primi Împărăţia lui Dumnezeu ca un copilaş, cu nici un chip nu va intra în ea!"
Asta nu înseamnă a-i lua în braţe!
Nu îţi cere Hristos să dormi cu duşmanul în loc de pernă, sub cap!
Ci să te rogi pentru el: "Doamne, îndreaptă-i răuatea!"
Pentru că diavolul, îi întărâtă pe creştini, să se certe între ei!
Şi trebuie să înţelegem că URA CAPITALĂ ESTE STRICT DEMONICĂ! Ura trupească duce la razboaie, la maceluri..
Voi vedeţi ce-i pe planeta!
Câţi nebuni s-au trezit şi-s perfecţi şi fac ei legile!
Şi ce omoruri şi urgii vedem în jurul nostru.
Şi dacă vă uitaţi atent, parcă în mod intenţionat, sunt îndreptate asupra creştinilor.
De ce?
Este foarte uşor să învrăjbeşti două religii între ele şi să le laşi să se bata în demagogie şi în dogmă! Iar Dumnezeu nu vrea lucrul acesta! Dumnezeu vrea ca oamenii să încapă pe pământ şi să se înţeleagă între ei. Şi sub pretextul diferenţelor de dogme şi învăţături, ajungem să ne urâm între noi. Şi culmea.. că nefiind atenţi, putem să cădem în aceasta capcană!
Şi nu ne putem izola pe planetă! Este suficient să omori cu limba, nu numai cu toporul! Este suficient să omori sufleteşte, nici nu mai trebuie să omori trupeşte.. Pentru ca daca te duci şi îi dai în cap unui om şi-l omori, ăla este erou iar tu eşti criminalul. Dar dacă te duci şi îl ucizi cu limba şi cu bârfa, cu vorba şi cu răutatea.. s-ar putea ca ăla să nu îşi mai revină niciodată! Pentru că în momentul în care tu "l-ai pecetluit" aşa cum trebuie... cum se spune? L-ai distrus! Şi asta nu ţine de Creştinism!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yokWBLJazlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parintele Calistrat

Edited by richelieu, 14 March 2017 - 20:21.


#135
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,468
  • Înscris: 10.08.2005
@richelieu unii nu știu să se roage pentru ei, tu te aștepți să se roage pe pentru alții?  
Plus că românul se roagă pentru câștiguri pământești, loto, bacalaureat, capra vecinului.
Pe un zid al unui bloc in Iași este scris mare "Manca-v-ar Raiul", așa că nu contest cele spuse de tine, doar că sunt cazuri rare, și deseori sunt fețe bisericești.

#136
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Nu sunt chiar atât de rare, sa știi :). Doar ca oamenii aceia sunt atât de modești, încât cu greu i-ai remarca pe undeva.

#137
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,468
  • Înscris: 10.08.2005
Am intalnit oameni modesti, unul dintre ei afland convingerile mele a spus ca o sa se roage pentru sufletul meu.
Altii mi-au spus ca inca am timp sa ma intorc cu fata la Lumina.
Fapt care imi ridica alta problema, daca am lumina in fata in spate va ramane intunericul.

#138
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthalflife, on 11 martie 2017 - 14:21, said:

Daca ateismul se bazeaza pe evolutionism, si evolutionismul este adevarat avand in spate dovezi stiintifice, inseamna ca ateii detin adevarul. Nu ar trebui atunci ca ateii sa impuna adevarul celor religiosi asa cum incearca cei religiosi sa-si impuna credinta lor ? De exemplu o scutire de taxe pentru atei ar putea atrage multe persoane spre lepadarea de credinta.


ateismul nu are nici o legatura cu evolutia    ,iar ateismul nu detine absolut nimic ,ateismul e o lipsa ,un minus de credinta ,ce adevar sa detinem ? daca nu afirmam nimic?  nu ai inteles ce e ateismul asta e problema ,ateismul nu e stiinta ,adevar ,filozofie   ,dogma,credinta ,afirmatie    etc

#139
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View PostMarianG, on 15 martie 2017 - 15:05, said:

Am intalnit oameni modesti, unul dintre ei afland convingerile mele a spus ca o sa se roage pentru sufletul meu.
Altii mi-au spus ca inca am timp sa ma intorc cu fata la Lumina.
Fapt care imi ridica alta problema, daca am lumina in fata in spate va ramane intunericul.

Pai evident ca e asa. In toata viata asta vei gasi dualitati. Ideea nu este sa alegi o parte, si sa te tii strict de ea. Ideea este sa gasesti echilibrul. Oricarui lucru ii poti atribui doua parti, una "luminoasa" si una "intunecata". Dar de ce trebuie sa fie asa? De ce trebuie sa gasim cuvinte pentru a descrie unele lucruri? O floare este o floare, un copac este un copac, un curcubeu este un curcubeu, iar un om este un om. Floarea, copacul, curcubeul sau omul nu trebuie sa fie bune sau rele. Pur si simplu lucrurile sunt. Doar sunt, si atat. Alte atribute nu sunt necesare. Omul a creat dualitatile: urat - frumos, dulce - acru, bun - rau, etc., si, chiar daca acestea au un rol in comunicarea dintre noi, nu e necesar sa devii una din cele 2 parti. Poti alege echilibrul

#140
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,468
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Pur si simplu lucrurile sunt.
asta am mai spun si eu, dar unii vor ca ele  sa fie create de o forta superioara.

#141
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View PostR10, on 17 martie 2017 - 19:14, said:

De ce trebuie sa gasim cuvinte pentru a descrie unele lucruri?
Pentru ca, tocmai cuvântul este cel care ne diferențiază de celelalte ființe vii de pe Pământ.

#142
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Asta nu inseamna ca este ceva bun. Daca noi gasim o descriere, asta nu schimba cu nimic natura lucrului descris. Daca eu spun ca apusul soarelui este frumos, asta nu inseamna ca e asa. Este doar o parere personala. Si orice descriere este personala. Dar acel lucru este mai presus decat varianta limitata pe care o putem noi exprima prin cuvinte. Putem gasi descrieri verbale pentru ceva doar cu ajutorul mintii. Dar natura unui lucru este mai presus de mintea noastra. Cineva a spus: "real communication happens in silence". Si acel cineva are foarte mare dreptate

Nu cuvantul ar trebui sa ne diferentieze de restul creaturilor, ci actiunile noastre

#143
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Pai actiunile pleaca de fapt de la ganduri.....care sunt tot cuvinte :).
De acord ca nu trebuie sa catalogam lucrurile, pe principiul pozitiv/negativ, pentru ca nu exista nimic doar pozitiv, sau doar negativ (incluzand frumos/urat).
De aceea exista niste norme, care reglementeaza unele lucruri/actiuni si altele nu. Codul penal de exemplu, ne opreste sa facem anumite actiuni, considerate ca fiind majoritar negative. Dar aceste norme sunt absolut necesare si in felul acesta nu poti spune ca....omorul este pur si simplu.
La fel e si cu codul crestin.
De acord ca natura este dincolo de intelegerea noastra. Ea face parte din infinitul lui Dumnezeu, nu avem noi cum sa-L cuprindem :)

#144
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Pentru mine si omorul este pur si simplu. Dar nu trebuie sa vedem doar actiunea de a omori. Daca mergem la radacina lui, vom vedea ca este doar agresivitate reprimata. In timp, se ajunge la crima. Dar asta e rolul bisericii. Nu ne lasa sa fim noi insine. Biserica ne spune ca nu e bine sa fim nervosi, agresivi, sau alte lucruri. Iar daca eu fac ce spune biserica, daca sunt putin nervos, si nu ma descarc, inseamna ca voi reprima acea stare de nervozitate sau agresivitate. Iar daca voi continua sa fac asta in timp, evident ca ea va creste in mine din ce in ce mai mult, si voi ajunge sa fac astfel de lucruri. De aceea regulile nu ar trebui facute pentru oameni, ar trebui sa fim liberi, astfel nu am avea atatea lucruri reprimate, care se manifesta in crime, violuri, etc. Dar in ziua de astazi, daca oamenii ar face exact ce vor, ar fi haos, asta e evident. Problema este ca suntem prea multi, si exploatam natura intr-un mod agresiv si stupid. Dar probabil in curand natura va avea "grija" de noi, si se vor intampla lucruri grave, in care multi oameni isi vor pierde viata, pentru ca ea nu va mai accepta mult timp astfel de tratament. Dar asta deja e alta discutie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate