Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Daca ateii detin adevarul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#181
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View PostShade_Wo, on 24 decembrie 2017 - 20:08, said:

Teza d-tale este foarte șchioapă iar asta ți-o spune un ateu.

Ateismul nu se bazează pe evoluționism (bănuiesc că ai vrut să scrii Teoria Evoluției din biologie). Ateismul se bazează pe inexistența unei demonstrații coerente că D-zeu există (la timpul prezent).

Judecând invers, chiar dacă s-ar demonstra (thought experiment) că D-zeu sau ceva similar a creat prima celulă acum 1 miliard de ani, T. E. ar rămâne în picioare, întrucât se sprijină pe fapte verificabile empiric de către oricine, cum ar fi arhiva fosiliferă. Mulți creștini au acceptat ideea asta - T. E. oferă un cadru explicativ compatibil cu teismul - și nu o mai contestă.


poti incerca si la imperfect, perfect compus, perfect simplu,  mai mult ca perfect, viitor sau viitor anterior. demonstratie nu vei gasii.

#182
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 25 decembrie 2017 - 06:37, said:

Credinta cuprinde îndoiala? Citi ani ai, 5?

Nu fi idiot. Prin definitie, credinta inscrie un anumit procent variabil de indoiala. Altfel, s-ar numi certitudine.
Cum existenta lui Dumnezeu, tot prin definitie, nu poate fi demonstrata stiintific, nu ramane decat sa crezi in El. Altfel spus, sa ai in permanenta o indoiala pozitiva, potentatoare de credinta.
Fara indoiala, credinta inseamna or ignoranta si prostie, or vreun caz patologic.
Daca e adevarat ca sfintii au vazut, unii dintre ei, pe Dumnezeu, prin minunile Lui, atunci ei tind spre certitudine. Dar nici aceea nu e completa, dat fiind ca linia dintre halucinatie si revelatie e, totusi, una subtire.

#183
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsubjective, on 25 decembrie 2017 - 06:19, said:

Eu cred ca si ateismul e bazat in principal, ca si credinta, pe convingeri morale, pe un anume mod de viata asumat.

Un mod de viata asumat e orice de la o cura de slabire la nazism. Doar ca unii fac poza patriarhului si o pun pe clopot (asta in cazul fericit in care nu vor sa-i omoare pe toti care nu-s de acord cu ei) pe cind altii fac poze la CMB.

[ https://2ai9u93bg0gn4e99nu2g8mbj-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/cmb1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#184
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postf300, on 25 decembrie 2017 - 08:27, said:



Un mod de viata asumat e orice de la o cura de slabire la nazism. Doar ca unii fac poza patriarhului si o pun pe clopot (asta in cazul fericit in care nu vor sa-i omoare pe toti care nu-s de acord cu ei) pe cind altii fac poze la CMB.

[ https://2ai9u93bg0gn4e99nu2g8mbj-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/cmb1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desigur. Tot ce spui mai sus deriva, din punctul meu de vedere, dintr-un anume mod de a trai dpdv moral. Adica, mai intai decizi (daca o faci tu sau esti determinat e alta discutie) cum vrei sa traiesti, ce iti place sa faci, ce inseamna sa urasti si sa iubesti etc, abia apoi creezi modele cu floricele, teorii despre existenta sau inexistenta vreunui Dumnezeu.

#185
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostoMariusRO, on 23 decembrie 2017 - 20:07, said:

Te-ai simtit cu musca pe caciula sau ce?

Chiar din postul pe care ti l-am adresat reiesea ca nu.


View Postvrajitoruldinoz, on 25 decembrie 2017 - 06:37, said:

Credinta cuprinde îndoiala? Citi ani ai, 5?

Credinta poate implica desigur grade de incertitudine sau nesiguranta(adica suporta si grade de comparatie, credinta mai mica, ori credinta mai mare). Cand certitudinea e de 100% atunci cred ca vorbim chiar de stiinta, verificata in totalitate si empiric si matematic.

#186
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 29.03.2010

View Postsubjective, on 25 decembrie 2017 - 08:19, said:

Nu fi idiot. Prin definitie, credinta inscrie un anumit procent variabil de indoiala. Altfel, s-ar numi certitudine.
Cum existenta lui Dumnezeu, tot prin definitie, nu poate fi demonstrata stiintific, nu ramane decat sa crezi in El. Altfel spus, sa ai in permanenta o indoiala pozitiva, potentatoare de credinta.


Hai ca imi place. Il faci pe el idiot, dar tu cum esti spunand ca indoiala poate fi pozitiva?
Daca imi spui ca exista indoiala pozitiva, inseamna ca si gelozia pe partener este un lucru pozitiv, pentru ca te indoiesti de fidelitatea lui/ei. Si daca in continuare sustii ca asa e, atunci e cazul sa taci si sa termini aceasta discutie, pentru ca te depaseste total, dar prin prostia cuvintelor tale poti influenta unii oameni

#187
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View PostR10, on 25 decembrie 2017 - 13:18, said:



Hai ca imi place. Il faci pe el idiot, dar tu cum esti spunand ca indoiala poate fi pozitiva?
Daca imi spui ca exista indoiala pozitiva, inseamna ca si gelozia pe partener este un lucru pozitiv, pentru ca te indoiesti de fidelitatea lui/ei. Si daca in continuare sustii ca asa e, atunci e cazul sa taci si sa termini aceasta discutie, pentru ca te depaseste total, dar prin prostia cuvintelor tale poti influenta unii oameni

Indoiala este aceea care genereaza intrebari profunde. O credinta in care nu exista intrebari este ori una ipocrita, ori una patologica. In sensul acesta indoiala este pozitiva, adica potenteaza credinta, nu o subjuga, nici nu o distruge.

So, mergi si rumega pe alta pajiste, bade.

#188
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 29.03.2010

View Postsubjective, on 25 decembrie 2017 - 13:26, said:

Indoiala este aceea care genereaza intrebari profunde. O credinta in care nu exista intrebari este ori una ipocrita, ori una patologica. In sensul acesta indoiala este pozitiva, adica potenteaza credinta, nu o subjuga, nici nu o distruge.

So, mergi si rumega pe alta pajiste, bade.

Ia explica-mi te rog cum poate fi potentata o credinta. Poate asa o sa inteleg ce spui, si iti pot arata din nou unde gresesti. Asta daca vrei sa inveti ceva. Daca nu, continua sa spui lucruri generale si aberante, cu care nici nu imi voi mai pierde timpul sa le citesc si demontez

#189
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Uite cum zice aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TdsQtnB2_bA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nico123, 25 December 2017 - 14:30.


#190
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

View Postsubjective, on 25 decembrie 2017 - 08:19, said:



Nu fi idiot. Prin definitie, credinta inscrie un anumit procent variabil de indoiala. Altfel, s-ar numi certitudine.
Cum existenta lui Dumnezeu, tot prin definitie, nu poate fi demonstrata stiintific, nu ramane decat sa crezi in El. Altfel spus, sa ai in permanenta o indoiala pozitiva, potentatoare de credinta.
Fara indoiala, credinta inseamna or ignoranta si prostie, or vreun caz patologic.
Daca e adevarat ca sfintii au vazut, unii dintre ei, pe Dumnezeu, prin minunile Lui, atunci ei tind spre certitudine. Dar nici aceea nu e completa, dat fiind ca linia dintre halucinatie si revelatie e, totusi, una subtire.

Serios? Și necredință ce înseamnă atunci? Toma necredinciosul cum a păcătuit?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate