Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Daca ateii detin adevarul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Daca ateismul se bazeaza pe evolutionism, si evolutionismul este adevarat avand in spate dovezi stiintifice, inseamna ca ateii detin adevarul. Nu ar trebui atunci ca ateii sa impuna adevarul celor religiosi asa cum incearca cei religiosi sa-si impuna credinta lor ? De exemplu o scutire de taxe pentru atei ar putea atrage multe persoane spre lepadarea de credinta.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Fiecare e liber sa creada ce vrea. Facand ceea ce fac religiosii, nu ne fac mai buni ca ei. Dimpotriva, am fi exact ca ei. Si pana la urma orice religie e doar un business. Crezi ca sunt usor de distrus niste afaceri ce s-au dezvoltat in mii de ani?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 halflife, on 11 martie 2017 - 14:21, said:

sa impuna adevarul

Cu ce-ar fi mai destepti daca s-ar intoarece la aceleasi practici odioase?

Edited by dani.user, 11 March 2017 - 14:35.


#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Ateismul nu se bazează pe evoluționism.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bisericosii justifica crestinarea (dar nu numai, o mentionez ca e cea mai apropiata) prin foc si sabie pentru ca omul o sa fie mai bine sclav sau in chinuri sau mort sau mai stiu eu ce decit sa fie necredincios, ca e mai bine sa piarda acum dar nu sa piarda imparatia cerurilor si alte prostii.

Nu exista un corespondent in lumea celor care nu cred. Ateii nu au de ce sa omoare oamenii ca nu cred in ceva, ca muncesc in ce zi a saptaminii nu se cade, ca se imbraca in popi sau klingonieni, nu au de ce sa interzica biblia sau romanele lu' Sherlock Holmes. Fiecare face ce vrea in masura in care nu deranjeaza prea tare pe altii, nu exista nici o prioritate ca trebuie sa faci asta acum ca sa cistigi nu stiu ce in viata de apoi.

#6
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

 MembruAnonim, on 11 martie 2017 - 14:38, said:

Dar sa negi existenta unui creator si sa arogi complexitatea lumii in care ne aflam pe asa zisul Big Bang ii califica pe atei drept cei mai prosti.

L-ai cunoscut personal pe creator, si acum detii adevarul? Sau cum poti face o asemenea afirmatie? Nimeni nu stie aceste lucruri. Dar tu faci pe desteptul acum, ca si cum l-ai sti, deci esti exact in acea gloata despre care vorbeai

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 MembruAnonim, on 11 martie 2017 - 14:38, said:

Ateii is o gloata de prosti. No offence. Religiosii, la fel. No offence.
Dar sa negi existenta unui creator si sa arogi complexitatea lumii in care ne aflam pe asa zisul Big Bang ii califica pe atei drept cei mai prosti.

Ok. Si? Tu in ce crezi?

De care tabara a prostilor apartii?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Serafim606, on 11 martie 2017 - 14:43, said:

Ok. Si? Tu in ce crezi?

De care tabara a prostilor apartii?
In primul rand religiosii nu au nicio treaba cu credinta in creator. Ei sunt un fel de PSD, PNL, PLM etc. Aici ateii fac confuzie.
Nu-s de nicio parte. Cred in existenta unui creator, adica in existenta lui Dumnezeu.

Edited by MembruAnonim, 11 March 2017 - 14:47.


#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Nu esti in nicio tabara si totusi adineaori ii faceai propaganda Posted Image. Mai pe neveu asa, dar ii faceai Posted Image)).

Edited by Serafim606, 11 March 2017 - 14:49.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 R10, on 11 martie 2017 - 14:43, said:

L-ai cunoscut personal pe creator, si acum detii adevarul? Sau cum poti face o asemenea afirmatie? Nimeni nu stie aceste lucruri. Dar tu faci pe desteptul acum, ca si cum l-ai sti, deci esti exact in acea gloata despre care vorbeai
Nu trebuie sa-l cunosti. Trebuie sa te intinzi in pat 2 minute, inchizi ochii si te gandesti la milioanele de specii care vietuiesc pe Pamant, te gandesti la anatomia umana, la functiile organismului la tot ce te inconjoara. Daca tu crezi ca un asemenea ”intelligent design” se poate datora unei coliziuni, atunci ce ar ma fi de zis?

Edited by MembruAnonim, 11 March 2017 - 14:53.


#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ateismul e una, evolutionismul e alta. Nu au legatura una cu alta. Exsita evolutionisti care cred in Dumnezeu.

Nu ai de unde sa stii daca exista sau nu Dumnezeu. Poate exista, poate nu exista, dar cel mai corect este sa spui ca nu stii decat sa spui: "categoric da sau categoric nu".

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 halflife, on 11 martie 2017 - 14:21, said:

De exemplu o scutire de taxe pentru atei ar putea atrage multe persoane spre lepadarea de credinta.
Ok, si eu sunt ateu, unde-i scutirea mea de taxe? Posted Image
Scutirea aia ar putea veni numai din partea guvernantilor, corect?
Dar ca sa ajungi guvernant, adica la putere, ai nevoie de votul oamenilor, oameni in marea lor majoritate credinciosi.
Deci ce faci ca si candidat? Te legi de biserica? Inseamna ca ti-ai dat foc la valiza.

Si pana la urma de ce sa fie scutiti de taxe ateii, pentru ca ce? Aduc un plus valoare prin necredinta lor?

#13
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 MembruAnonim, on 11 martie 2017 - 14:38, said:

Dar sa negi existenta unui creator si sa arogi complexitatea lumii in care ne aflam pe asa zisul Big Bang ii califica pe atei drept cei mai prosti.
Aici e diferenta intre ateism si religii, religiosii trebuie sa se lege de ceilalti care nu le impartasesc viziunile religioase, ca ateu te doare undeva de ce face religiosul, eu doar ii spun popei ca n-are ce cauta in curte la mine cu colecta de bani si atata tot, in rest primesc copii cu colinda.
Prin tarile musulmane renuntarea la religia lor si trecerea la ateism se pedepseste cu moartea, acum cateva sute de ani se facea asta si in Europa.
In principiu o religie pt a capata mai multi adepti are trei mecanisme, exterminarea amenintarilor externe, necesitatea credinciosilor de a converti pe altii care nu sunt ca ei si bau bau (diverse forme de iad) daca nu respecti religia aia. Cam toate marile religii ale lumii functioneaza la fel, exceptie budismul si cateva mai putin cunoscute.
Cat despre creationism, in asa ceva poti crede doar daca nu ai cunostinte cat de cat ale stiintelor naturii. 14.5 miliarde de ani e extrem de mult pt a se rafina totul.
Nu ai cum sa fii ateu si sa crezi in creationism, daca faci asta nu esti ateu.
Pt a fi ateu necesita o intelegere a lumi, fara acea intelegere nu ai cum sa iti poti spune clar in minte ca toate religiile si creationismele sunt povesti, ca nu-i doar unul fiecare religie are povestea ei despre aparitia lumii si pt mintile care atribuie ce nu inteleg unei puteri magice.

Edited by SpeedDemon, 11 March 2017 - 15:00.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DIntre cei care se dau atei pe forum, prea putin sunt de fapt, pentru ca fac exact ce ai scris tu mai sus: impun viziunea lor.

 SpeedDemon, on 11 martie 2017 - 14:56, said:


Edited by MembruAnonim, 11 March 2017 - 15:01.


#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Un subiect pentru flame.
Un moderator sa inchida acest subiect.
INITIATOR Nimeni nu vrea sa impuna nimanui nimic, asta e doar in mintea unora, din ambele tabere.

Daca eu cred ca exista un creator, pentru ca fara creatie nu exista evolutie, deci creatia si evolutia merg mana-n mana, asta nu inseamna ca ii impun celui care crede doar in evolutia din nimic sa recunoasca un creator.
El crede ceva eu cred altceva, si ambele sunt defapt credinte, ironia sortii.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 MembruAnonim, on 11 martie 2017 - 14:46, said:

Nu-s de nicio parte. Cred in existenta unui creator, adica in existenta lui Dumnezeu.

Daca nu-s de nici o parte, de ce ajung sa-si renege (sau mai rau) copiii cand isi alerg jumatatea tot credincioasa dar de o religie usor diferita?

Edited by dani.user, 11 March 2017 - 15:08.


#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 SpeedDemon, on 11 martie 2017 - 14:56, said:

ca ateu te doare undeva de ce face religiosul
Sa stii ca si pe mine ca "religios" ma doare undeva de ceea ce face ateul.Posted Image

Edited by ericmario, 11 March 2017 - 15:14.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dani.user, on 11 martie 2017 - 15:07, said:

Daca nu-s de nici o parte, de ce ajung sa-si renege (sau mai rau) copiii cand isi alerg jumatatea tot credincioasa dar de o religie usor diferita?
Nu stiu. Probabil pentru ca aia sunt religiosi. Nu ma priveste.

Trebuie facuta diferenta intre credincios, religios, ateu si agnostic.

Edited by MembruAnonim, 11 March 2017 - 15:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate