Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Freezuri in jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Buna ziua! Dupa cum spune si titlul am freezuri in jocuri de la o vreme, doar in jocuri.
Componente:i5 6400
ram 4 gb corsair 2133
placa de baza msi h170a pc mate
ssd integral p4 series
sursa airflow kcas 400W
iar ca placa video o folosesc pe cea din procesor
Treaba e ca de la o vreme( de cand mi am schimbat ssdul si am reinstalat windows 10, aveam acelasi model inainte doar ca nu mai mergea) am inceput sa am freezuri in jocuri(dota si cs go atat ma joc).
Prima data a inceput cu cate un freez rar in cs go, apoi am inceput sa am chiar si cate 5 pe minut, iar apoi a inceput si in dota.
Procesorul nu se incalzeste foarte tare(zic eu) are undeva la 45-50 de grade in jocuri.
Am cautat pe net dar nu gasesc, credeti ca procesorul meu e pe moarte? Sau de la ce poate fi?

Edited by RobertMP, 23 February 2017 - 15:40.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ai instalat toate driverele PC-ului ? sau l-ai lasta cu driverele generice din windows 10 ?!
Tmperatura procesorul este normala, daca depaseste 55-60 de grade C0, atunci sa te ingrijorezi.

#3
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
nu am instalat niciun driver, e cu cele de la windows, dar pana acum tot asa a fost si nu am avut probleme

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
Pai 4gb ram pt windows + sa aloce la placa video integrata nu prea e tare ok. Nu stiu ce sa zic despre sursa, daca tine sau nu.
Incearca sa mai bagi o placuta de 8gb ram... ca sunt ieftine.

#5
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
sursa imi duce un gtx 960 ca i am intrebat pe baietii de la pc garage si am mai avut o sursa exact ca asta care s a ars deoarece am avut 480 de volti la priza dar de care nu a trecut nimic, deci eu cred ca e destul de buna daca a rezistal la 480 de volti(adica nu a trecut nimic de ea)

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostRobertMP, on 23 februarie 2017 - 16:08, said:

deci eu cred ca..
deci eu cred ca trebuie sa instalezi toate driverele placii de baza !
Driverul placii video Intel HD 530;
al placii de sunet onboard;
al placii de retea onboard;
si chiar al chipset-ului !

Iar diverele placii de baza MSI H170A PC MATE le gasesti pe pagina producatorului !
Doar alege sistemul de operare instalat si downloadeza driverele==>https://www.msi.com/...tml#down-driver

#7
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
le am instalat acum de pe cd, si am ceva MSI super charger, ce e ala?

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Driverul "super charger" e sa incarci mai repede telefonul cand in pui la incarcat la USB.
Nu cred ca e asa important driverul ala, nu-l instla !

#9
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
oricum nu il incarc la pc dar ma rog. mi a mai instalat si norton security iar cand dau sa scaneze imi apare blue screen cu "your pc ran in to a problem, need to restart" sau ceva de genul si se restarteaza
Acum parca nu mai am asa freezuri. adica am jucat 1 meci de respawn si am avut 3 freezuri tot meciul

Edited by RobertMP, 23 February 2017 - 17:00.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Fa update la Windows
Instaleaza driverele de pe siteul placii de baza, NU de pe CD
Fa update si la BIOS, poate ii ceva bai cu memoriile.

#11
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Nu ai nici un hard disk disponibil ?
Eu cred ca e de la ssd (driver,controler,defectiune).

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLex404, on 23 februarie 2017 - 18:41, said:

Fa update si la BIOS, poate ii ceva bai cu memoriile.

E un pic riscant BIOS update, n-ar trebui facut doar ca sa fie, zic si eu Posted Image

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca are probleme din cauza semi incompatibilitatii cu modulele Ram, nu este logic sa faca update la BIOS pt. a elimina problema ?

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAnn0nyym0us, on 23 februarie 2017 - 18:46, said:

E un pic riscant BIOS update, n-ar trebui facut doar ca sa fie, zic si eu Posted Image
Ce e riscant in anul 2017, cand toate palcile de baza au protectii sa nu le busesti?

Si sa vrei, nu ai cum s-o faci...

Si se face tocmai pentru ca sunt module care nu au fost testate/ certificate de producatorul placii de baza la momentul lansarii versiunii x de bios. Sa vezi ce distractic a fost cand au aparut Z170-le...aveau 20 de memorii pe lista de compatibilitati. Bine, riscurile sa nu-ti mearga si alea de nu-s pe lista sunt mici dar exista.

Edited by Lex404, 23 February 2017 - 19:08.


#15
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Pc ul este asamblat de la pc garage deci nu se pune problema incompatibilitatii componentelor. Update de bios sincer nu ma pricep si nu as face o. Windowsul este updatat la zi. Am si un hdd mai vechi de 5200 rpm pe care l am folosit pana cand mi a venit al doilea ssd(ca primul se stricase..v am explicat). Cu hdd ul mergea pc ul mult mai greu, dar aveam aceleasi fps uri in jocuri si nu aveam freezuri. Am instalat driverele placii de baza de pe cd si nu mai am chiar asa multe freezuri, dar tot mai am. Pe dota nu mai am deloc iaf pe cs go am doar cand mor, omor pe unul, sar, cad, dropez o arma, dar asa cand merg si ma misc nu prea am freezuri.
Dar pe mine ma enerveaza ca am inceput sa am freezuri dupa instalarea windowsului pe noul ssd(care e identic cu cel care s a stricat)

Edited by RobertMP, 24 February 2017 - 06:30.


#16
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Inca am freezuri

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@RobertMP, ijnstalaeaza pe curat windows 10;
instaleaza ultimele drivere [https://www.msi.com/...tml#down-driver] ale placii de baza de pe site-ul producatorului !
daca e necesar, downloadeaza si driverul placii video din procesor !
https://downloadcent...HD-Graphics-530
alege Drivers si la Any Operating System (18) ce sistem de operare ai tu;
daca instalezi w10, fa update la el.

Daca peroblema inca persista, instaleaza si tu un windows mai vechi ! windows 7 sau windows 8/8.1  Posted Image

#18
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Am windows 10 care a fost instalat pe ssd nou(prima data am instalat windowsul si asa l am lasat) o sa incerc acum sa iau ultimele drivere de pe net si sa fac un update la windows
sau poate fi din cauza ca am doua partitii pe primary? O am pe primary pe cea din ssd si una din hdd dar careia i am dat format cand am instalat windowsul pe ssd dar a ramas tot pe primary
App am decat o placuta de 4 gb ram
Dar e normal ca procesorul sa imi coboare pana la frecventa de 1GHz cand nu e necesar restul? Ca el e de 2,7 pana la 3,3 cu intel turbo boost

Edited by RobertMP, 25 February 2017 - 16:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate