Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#1171
rachim23

rachim23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.03.2009

View Postcatalijns, on 27 ianuarie 2019 - 12:47, said:

Marti dimineata s-a intamplat o minune, au venit cei de la distrigaz sa extinda reteaua, aprox 100ml, in 2 zile au facut lucrarea insa evident drumul e cam dezastru, trebuie refacut.
Salut,
Cat ti-au cerut pentru cei 100m de extindere? Am si eu de facut o lucrare similara, 110ml din care 50 drum public asfaltat si 60 drum privat de pamant, cost pt estindere 31.600 lei.

#1172
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postrachim23, on 27 ianuarie 2019 - 19:39, said:

Salut,
Cat ti-au cerut pentru cei 100m de extindere? Am si eu de facut o lucrare similara, 110ml din care 50 drum public asfaltat si 60 drum privat de pamant, cost pt estindere 31.600 lei.

Lucrarea a fost facuta cu finantare distrigaz, asa cum ar fi normal in majoritatea cazurilor. Noi am mai tras gazele inca o data acum aproape 3 ani, extindere de retea 140ml pe drum public si instalatie de utilizare 100 ml pe drum de servitute/privat. Am participat 5 vecini, avem act notarial in acest sens, 3 dintre ei s-au bransat atunci dar ceilalti 2 (inclusiv eu) nu am reusit acest lucru pentru ca nu aveam AC la acel moment. Ulterior nu s-a mai putut pentru ca legea spune 1 bransament = 1 contor (deci un proprietar) iar de la inceputul lui 2017 distrigaz s-a hotarat sa respecte legea...degeaba le-am aratat eu contractele vecinilor, mi-au dat de inteles ca i-au bransat ilegal pe ceilalti 2 (bransamentul este pe numele unuia singur, nici nu se putea altfel..). Practic au finantat lucrarea asta si ca o recunoastere a faptului ca au gresit atunci, mi s-a spus informal treaba asta.
Acum platit doar 2000 ron taxa de bransament. La extindere anterioara de retea (140+100ml) pretul total a fost in jur de 34.000 ron.

PS: in ultimele 48 h in santul sapat de distrigaz (ceva subcontractor evident..) au ramas vreo 3 masini, trebuie facut ceva dar sa pui pe vremea asta pietris nu inseamna decat sa il ingropi in noroi.

#1173
rachim23

rachim23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.03.2009

View Postcatalijns, on 28 ianuarie 2019 - 08:04, said:


Lucrarea a fost facuta cu finantare distrigaz, asa cum ar fi normal in majoritatea cazurilor. Noi am mai tras gazele inca o data acum aproape 3 ani, extindere de retea 140ml pe drum public si instalatie de utilizare 100 ml pe drum de servitute/privat. Am participat 5 vecini, avem act notarial in acest sens, 3 dintre ei s-au bransat atunci dar ceilalti 2 (inclusiv eu) nu am reusit acest lucru pentru ca nu aveam AC la acel moment. Ulterior nu s-a mai putut pentru ca legea spune 1 bransament = 1 contor (deci un proprietar) iar de la inceputul lui 2017 distrigaz s-a hotarat sa respecte legea...degeaba le-am aratat eu contractele vecinilor, mi-au dat de inteles ca i-au bransat ilegal pe ceilalti 2 (bransamentul este pe numele unuia singur, nici nu se putea altfel..). Practic au finantat lucrarea asta si ca o recunoastere a faptului ca au gresit atunci, mi s-a spus informal treaba asta.
Acum platit doar 2000 ron taxa de bransament. La extindere anterioara de retea (140+100ml) pretul total a fost in jur de 34.000 ron.

PS: in ultimele 48 h in santul sapat de distrigaz (ceva subcontractor evident..) au ramas vreo 3 masini, trebuie facut ceva dar sa pui pe vremea asta pietris nu inseamna decat sa il ingropi in noroi.
Multumesc frumos si spor la lucrari!

#1174
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcatalijns, on 28 ianuarie 2019 - 08:04, said:

PS: in ultimele 48 h in santul sapat de distrigaz (ceva subcontractor evident..) au ramas vreo 3 masini, trebuie facut ceva dar sa pui pe vremea asta pietris nu inseamna decat sa il ingropi in noroi.
Daca e grav..atunci trebuie niste piatra mai mare..sa 'astupe' santul apoi ceva pietris mai mic.

Si pe drum la mine e aceeasi situatie: s-a bransat cineva la gaz, sapatura transversala pe drum..care bineinteles ca s-a lasat..si acu trebuie sa mergi cat de incet posibil ca sa nu-ti sara scutul de sub masina cand treci santul. Omu' in cauza nu se sinchiseste deloc sa puna ceva pietris acolo..iar vecinii 'orgoliosi' nu fac nici ei nimic. Eu avand masina un pic mai inalta decat media..nu ma strofoc nici eu. Tipic romanesc.

Cred ca niste piatra sparta mai mare..ar rezolva situatia..in ambele cazuri..macar temporar.

Tot sapatura transversala am avut si eu la bransamentul la curent..insa am astupat de vreo cateva ori..cand vedeam ca se lasa. Am lasat special o movilita de nisip+pietris acolo pe care-l tot nivelam pe sant.

#1175
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 28 ianuarie 2019 - 09:42, said:

Daca e grav..atunci trebuie niste piatra mai mare..sa 'astupe' santul apoi ceva pietris mai mic.

Am rezolvat ieri cu astia de la distrigaz, ce face un telefon la primarie si unul de la primarie la firma respectiva :) . Practic au fost anuntati ca nu adus drumul la starea initiala si conform legii sunt pasibili de o mega-amenda. In 2 ore erau cu o masina de piatra pe teren, au astupat santul cu ceva pietris 16/32 :)

In alta ordine de idei mi-am convins vecinii sa pietruim drumul, sunt 4 familii care locuiesc deja acolo plus noi. Vrem sa bagam niste piatra concasata pe care sa o compactam cu panta dorita, speram sa "tina" bine drumul 1-2 ani.
Le-am propus un algoritm de impartire a cheltuielilor proportional cu cota din terenul de servitute pe care o are fiecare si nu o simpla impartire la 5 gen pausal pentru ca asa se impart cheltuielile pe spatiile comune de ex. in asociatiile de proprietari (cf legii). Voi cum ati procedat in situatii asemanatoare?

#1176
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu exista 1 branșament un contor !


#1177
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Post86-APP, on 29 ianuarie 2019 - 06:16, said:

Nu exista 1 branșament un contor !
Un bransament are un beneficiar adica este pe numele unei singure persoane. Nu stiu daca o persoana poate sa isi monteze mai multe contoare dar si daca poate atunci acestea vor fi toate pe numele acelei persoane si nu pe numele altora. Stiu ca am citit legea la momentul respectiv, era indicata in refuzul de racordare de la distrigaz - legea 123/2012 articolul 150. Practic refuzul se bazeaza pe faptul ca nu exista retea de distributie in acel loc desi de facto vecinii din stanga si de dreapta aveau deja contoare instalate si teava de gaz (instalatie de utilizare) trecea prin fata gardului.
Ultimul vecin care a reusit sa se branseze de pe acea instalatie de utilizare a intampinat probleme mari cu toata spaga consistenta solicitata si platita (1000 eur!). Niste spagari nenorociti (probabil si astia se considera patrioti pe principiul ca fura niste romani adevarati!). Imi pare acum rau ca nu am gandit mai bine situatia si investit si mai mult in izolatie a.i. sa te incalzesti mult mai usor (vezi cele explicate de Kolf). Ar trebui sa ii lasam sa moara de foame si sa se manance intre ei ca niste sobolani rosii ce sunt...

#1178
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pe un branșament se pot lega și 2367 de case .
Depinde de configurație .

#1179
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Post86-APP, on 29 ianuarie 2019 - 07:32, said:

Pe un branșament se pot lega și 2367 de case .
Depinde de configurație .
De facto da, sigur ca se pot lega, sunt mai multe blocuri legate la un singur bransament in Popesti Leordeni de exemplu. Dar e ilegal, au fost reclamatii la ANRE si Distrigaz si-a luat niste amenzi uriase prin 2016/2017. Dar daca zici ca se poate asteptam o lege si in articol in acest sens (dar e mai mult retoric avind in vedere situatiile anterioare in care ti s-au mai solicitat astfel de argumente legale). Sper sa nu mai postezi inca o data CV-ul pe aici ca sa te credem "pe cuvant" in baza iexperientei..
Cam cat se mai practica zilele astea "configuratia" potrivita, 1500...2000 ioro?

Edited by catalijns, 29 January 2019 - 07:45.


#1180
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Deci nu am pt ce sa mai dau un răspuns , deoarece voi le știți pe toate .
Apelați o firma autorizata !😀

#1181
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Post86-APP, on 29 ianuarie 2019 - 09:22, said:

Deci nu am pt ce sa mai dau un răspuns , deoarece voi le știți pe toate .
Apelați o firma autorizata !��
Chiar pe toate recunosc ca nu dar cateva lucruri le mai intelegem si noi... Am raspunsuri scrise si documentate precum si orale (audiente) de la distrigaz, crezi ca nu am incercat altfel decat sa mai trag o conducta de gaz pe 100ml de servitute?
Altfel ti-am urmat sfatul cu firma autorizata, pentru instalatia interioara am gasit deja 2 firme autorizate la pret de 1800/1900 ron. Cam asta e diferenta intre piata libera si monopoluri gen distrigaz, concurenta ajuta!
Sapatura o fac eu in cateva ore (abia sunt atent pe unde sap ca e in zona critica cu utilitati) si asigur si 5 roabe de nisip.

#1182
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu am montate doua contoare de gaz pe acelasi nume dar sunt 2 bransamente,2 proiecte diferite.

#1183
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De ce pe doua bransamente , sint adrese diferite ?

#1184
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
aceasi adresa, e un duplex dupa cum am zis dar utilitatile sunt separate: 2 barnsamente de curent, 2 bransamente de gaz, doar apa e pe acelasi bransament.

Edited by brawnie, 31 January 2019 - 10:23.


#1185
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Adresa identica , si doua bransamente , inca n-am vazut sau auzit , sau cel putin in sud ... Nu are logica .
Trebuie sa existe o diferentiere la numar postal , A , B .....

#1186
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 21.01.2013
Bineinteles ca la final vor fi adrese diferite fiind duplex, daca se intabuleaza separat cele 2 jumatati.

#1187
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu spun că au fost din start doua adrese .

#1188
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Numarul postal se da de catre urbanism inainte de eliberarea AC, este necesar pentru obtinerea autorizatiei. Asta stiu sigur din propria experienta.
Poate sunt obiceiuri diferite de racordare la gaze in functie de zona tarii si compania care activeaza in zona. Despre zona in care suntem noi (Ilfov) am explicat cum sta treaba, mi-ar fi placut sa fie alta situatia si sa evit cheltuieli si alergatura inutile, sapaturi, refacere drum etc. dar cu toate eforturile nu a fost posibil...Si recunosc ca am incercat si altfel gen "inside job" dar tot nu se mai poate, e anormal ca am facut asta dar sa joci dupa niste reguli ale unor monopolisti care fac cum considera, uneori e contraproductiv.

Altfel, am fost la tikurilla si pe langa vopselurile proprii au lazuri si de la V33 care ne-a-au placut mai mult pentru anumite nuante potrivite noua (am dus o scandura arsa pe care am facut acolo teste). Poate a folosit careva aceste lazuri, poate stie Dan sau DIY ceva mai multe detalii.. :) Lazurile testate si recomandate de vanzator (care pare ca se pricepe) sunt pe baza de solvent.
Faza faina e ca scandura trebuie curata bine de funingine inainte de a aplica vopseaua, deci si mai multa munca :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate