Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Jean-Claude Juncker pledeaza pentru introducerea salariului minim in UE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Doamne, ce tampenii rupte de realitate..

are nea Junker un plan si cum sa faca fiecare firma din UE profitabila? sa se dea o lege cum ca sa aiba fiecare SRL, fiecare butic, fiecare saormerie un nivel minim de profit. intai in zona Euro apoi peste tot prin toata UE  Posted Image

pe cand o lege ca fiecare barbat din UE sa aiba minim 20 de cm de stromeleag?

sa se dea o lege sa fie bine ca sa nu fie rau si sa nu se mai aiba timp populimea sa se gandeasca la fleacuri cum ar fi de exemplu apararea granitelor

Edited by casablanca1000, 24 January 2017 - 00:19.


#20
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcasablanca1000, on 24 ianuarie 2017 - 00:18, said:

pe cand o lege ca fiecare barbat din UE sa aiba minim 20 de cm de stromeleag?

atentie si la curbura, ca si aia trebuie reglementata.

#21
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014
Doar nu e castravete!:)

#22
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postionutzitaly, on 24 ianuarie 2017 - 00:17, said:

@Balaurul si Blancone,  atat de greu era sa cititi alea 10 randuri?Posted Image

Io am citit, si am inteles.
Da tu cum definesti pragul demnitatii in RO? In functie de ce?

#23
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

View Postpink_flamingo, on 23 ianuarie 2017 - 23:07, said:

exista deja.

Nu, nu exista. Nu este vorba de salariul pentru care muncesti, este vorba despre un salariu social, un fel de ajutor. La mine, abia in vara incepe, intr-un singur oras, ca experiment. Se preconizeaza undeva la 900 euro de familie.

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006

View PostPlaton, on 23 ianuarie 2017 - 23:49, said:


Parfum de parfum, dar intrebarea este, ca sa primesti banii astia esti capabil sa produci inca vreo 5000 pe langa ? La 1000 de euro taxele mai sunt aproape inca 1000, nu chiar 1000, dar la 4500 net trebuie sa ai in firma 7893, hai sa rotunjim la 8000, deci sa zicem 2000 de euro una peste alta, apoi bani pentru restul si pentru patron respectiv firma, salariile astea ar zgudui din temelii Romania, toti mergem pe preturi mici, in bransa mea sunt preturi din 1990, si inca scad, daca as fi nevoit sa dau salarii de 1000 de euro, ori inchidem ori marim preturile, venim pe preturi de vest, si mi-ar conveni sincer, munca ar fi respectata, si oamenii ar fi mai atenti
Dubios, poate dv. sinteti exceptia. In afara de chirii, majoritatea preturilor sint egale sau mai mari ca in restul tarilor UE.

#25
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Posttytysor, on 24 ianuarie 2017 - 00:27, said:

Dubios, poate dv. sinteti exceptia. In afara de chirii, majoritatea preturilor sint egale sau mai mari ca in restul tarilor UE.

Bine punctat ;)

#26
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014
Tytysor,  Andrei,   nu e chiar asa, vreti sa spuneti ca pe apa,gaz,paine, parcare, iesit la o bere, un tuns dati in Romania cat dau eu?

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005

View Postandrei_ionut, on 23 ianuarie 2017 - 23:32, said:

Da, se respecta.



Nu poti incheia un contract cu salariu pe ora mai mic de suma prevazuta de lege din tara respectiva.

Exemplu concret: Germania.
Acolo salariul se calculeaza la ora. Si brut.  In germania minim pe ora este 8,5 euro brut. Mai putin de atat nu vei vedea pentru ca orice contract devine nul daca este prevazuta o plata mai mica de 8,5 euro brut pe ora. De fapt nu este valid. Contractele alea sunt si ele inregistrate ca la noi. Si institutia abilitata nu "valideaza" un astfel de act.

Orice ar lucra un om in germania, nu va primi mai putin de ~1100 euro(NET/in mana) pe luna (vorbim de norma intreaga adica 8h/zi)


LE: Impozitarea este progresiva

Nu mai există salariu minim, de când cu Hartz IV.

#28
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postionutzitaly, on 24 ianuarie 2017 - 00:32, said:

vreti sa spuneti ca pe apa,gaz,paine, parcare, iesit la o bere, un tuns dati in Romania cat dau eu?

Ca doar nu sunt Mafalzi...ei stiu cat dau ei in Romania, de unde vrei sa stie cat dai tu (ca poate stai la Polu` N )

#29
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014

View Postionutzitaly, on 24 ianuarie 2017 - 00:32, said:

Tytysor,  Andrei,   nu e chiar asa, vreti sa spuneti ca pe apa,gaz,paine, parcare, iesit la o bere, un tuns dati in Romania cat dau eu?

Nici eu nu cred asa ceva, dar stiu sigur ca mancarea in Romania este mult mai scumpa decat mancarea in Olanda. Pe undeva au dreptate, dar nu in totalitate.

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006

View Postionutzitaly, on 24 ianuarie 2017 - 00:32, said:

Tytysor,  Andrei,   nu e chiar asa, vreti sa spuneti ca pe apa,gaz,paine, parcare, iesit la o bere, un tuns dati in Romania cat dau eu?
Da Maria Ta, desi nu ne faci onoarea sa ne spui unde zici ca esti. Dam, pentru ca multi dintre noi, din ce in ce mai multi ne permitem sa cumparam lucruri de calitate si mincare asemenea, nu numai de la SH! Iar daca or fi preturi cu un cent mai mici, nu schimba datele problemei. E asa de scump in vest, ca toti care ajung acolo vin cu porbagajele si masinile pline de orice. In Germania, am cumparat odata o remorcuta, la cite chestii adunasem in camera de hotel! Dupa ce cu citeva luni in urma cumparsem portbagaj, in tara nu ne trebuise. Sau excursii pentru soping in austria sau tarile vecine! Asa ca da, datorita lui patronake care inca nu a iesit din foamea ancestrala, preturile sint apropiate sau mai mari in Ro. Poate si din cauza ca lumea are bani, chiar daca statul face eforturi disperate sa ne scape de ei!

View Postcuculili, on 24 ianuarie 2017 - 00:36, said:


Ca doar nu sunt Mafalzi...ei stiu cat dau ei in Romania, de unde vrei sa stie cat dai tu (ca poate stai la Polu` N )
Exceptind Polul Nored, ne mai preumblam si noi, deci vedem cu ochii personali nu mai sintem asa de usor de imbrobodit!

#31
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu sunt pro, si haideti sa va spun de ce ar fi o masura buna si cum poate fi realizabila in Romania.

Acest salariu minim garantat (sa-l numim 1000 euro) trebuie sa vina musai cu unele masuri/legi ce-l fac realizabil in Romania, cat si in restul tarilor mai slabe (Bulgaria, etc). Aceste masuri/legi trebuie impuse de catre UE, ba chiar de catre Juncker, intrucat este cel mai bine pregatit din toata UE privind Finantele (a fost 20 ani din cate imi amintesc Ministrul Finantelor in Luxemburg, si uitati cat de sus se situeaza acest stat; si presedintele Eurogrup).

Noi avem cei mai slabi pregatit politicieni, insa aceasta este sansa Romaniei de a avea un trai mai bun, doar cu masuri si legi dictate de catre UE, si sa fim seriosi, daca le adopta toate tarile puternice din UE, noi de ce nu?

#32
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postmihaicozac, on 24 ianuarie 2017 - 00:35, said:

Nu mai există salariu minim, de când cu Hartz IV.

Hartz IV... daca nu ma inseala memoria... este vorba despre ajutorul social primit de catre o persoana care a lucrat pe teritoriul germaniei nu mai mult de 12 luni. Daca a lucrat mai mult de 12 luni, nu se mai incadreaza la hartz 4 ci la ajutorul de somaj.

Daca am dreptate, ceea ce ai spus tu nu are legatura cu subiectul nostru. Noi vorbim de salariu minim garantat de catre statul german si anume: minimul pe ora este de 8.5 euro brut

Edited by andreiMembruAnonimut, 24 January 2017 - 01:34.


#33
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Subiectul zicerii este sa sa introduca un salariu minim pe economie.

NU ESTE despre venitul garantat pentru statul degeaba si NU ESTE despre aceeasi suma in toate statele, uniform.

Topicul se poate inchide, avem deja topic despre salariul minim pe economie in Romania, iar la noi in tara mereu a existat asa ceva dupa 1989, nu avem ce introduce nou.

#34
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Cred ca multora dintre comentatori le-a scapat pasajul boldat.

View PostAstute, on 23 ianuarie 2017 - 23:05, said:

"Exista in Europa un prag al demnitatii care trebuie respectat. Acest venit minim nu trebuie sa fie acelasi in toate tarile noastre. Ar fi aberant sa revendici asa ceva", a recunoscut el.

Avem salariu minim. Avem si venit minim garantat. Avem si ceva de reinsertie.

Adica nu ne incalzeste cu nimic ce-a zis ala. Poate daca s-ar stabili un nivel minim comun(mai mare ca in ro) si finantat partial de UE, ar mai fi ceva.

#35
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Deci practic ala a zis ca sa facem sa fie bine sa nu fie rau si galeo a facut un thread ca poate poate mai dam in niste patroni burgheji exploatatori.
K then.

#36
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sa se dea o lege prin care toate preturile la produse ,carburanti ,servicii,chirii si imobiliare sa  se alinieze mediei europene.apoi imediat si salariile sa se alinieze salariilor europene.si gata  traim si noi bine.
ce tot pusca mea se caca pe ei patronii astia ca vezi doamne trebuie sa munceasca muncitorul cu 6 maini daca vrea salariu european...ce aia in europa au 6 maini ?!
sa lase vrajeala asta si sa fie si ei patroni care sa aiba un profit mai mic an de an ..ca aia in strainatate.
ca se tot vaita da vaz ca patronii de aici acumuleaza niste averii de te sperii ,intr un nr mic de ani .aia de afara ca sa acumuleze ce au acumulat astia in 25 de ani trebuie sa traga cu afacerea 100 de ani ...
acolo sant banii pentru salarii europene ....in averea patronilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate