Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#1207
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 vivaconsult, on 17 decembrie 2017 - 18:21, said:

Una peste parter.
Inca odata specific 3 luni la rosu ,si inca 3 luni am ajuns la etapa descrisa mai sus.

Si presupun ca peste parter ai pod, sau cel mult mansarda. Ceea ce inseamna ca ca nu a trebuit sa stai minim 3 saptamani cu popi la fiecare placa (adica 1.5 luni la 2 placi) timp in care nu prea aveai ce face pe nivelul respectiv. La fel presupun ca nu ai avut nici iesiri in consola care sa necesite grinzi cu bare de fi21 mm care sa trebuiasca ridicat la 7m inaltime.

Eu nu zic ca ce spui tu e imposibil, dar nu toti suntem in aceeasi situatie. Eu stiu ca l-a mine s-a avansat destul de greu din diverse motve, dar casa mea nu o terminau doar 2 oameni niciodata. Din pacate nu am facut poze sa vezi cum arata o grinda inainte sa fie coborata pe pozitii.. Nu mai zic de problemele cu terenul si fundatia in trepte pana la 3m adancime (vezi si cateva posturi mai jos cofrajele finale si umplute)...

 vivaconsult, on 17 decembrie 2017 - 18:43, said:

Nu gasesc din pacate.
Am doar butonul Reply.
More Reply Options nu gasesc.

Intri de pe un calculator sau de pe telefon? De pe calculator il gasesti in josul paginii

Attached Files


Edited by oMariusRO, 17 December 2017 - 18:57.


#1208
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Aici am pozele.
Inca odata specific 3 luni la rosu in doi oameni.
Total tencuit in jur de 1100 mp poate mai mult am pierdut numarul.

Edited by vivaconsult, 17 December 2017 - 19:18.


#1209
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Mirel_85, on 17 decembrie 2017 - 14:03, said:

Tavanele vor fi de rigips finisate cu glet +lavabila

Nu pot face eu ca tre sa muncesc ca sa platesc rata la banca, si oricum nu sunt priceput ca alti ;-)

Nu va fi sapa de nivelare ci direct EPS peste care IPAT si dupa sapa. Copexurile sunt duse perimetral tocmai pentru usurinta in punerea EPS-ului.

Ai vazut solutia alternativa rigipsului pe tavane pe jurnal la mine?

#1210
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 vivaconsult, on 17 decembrie 2017 - 19:07, said:

Aici am pozele.
Inca odata specific 3 luni la rosu in doi oameni.

Arata bine casa (iar peisajul e superb!), dar tot sunt convins ca la mine nu se putea asa ceva... Din poze grinzile tale pare sa fie maxim de fi14, 2 bare sus si doua jos... Eu am avut cate 3 bare sus si 3 jos, numai fier de 16 si 18, plus unele de 20, la 8m lungime. Si pentru 4 oameni era greu sa le pozitioneze, pentru 2 era imposibil... De fapt, unul din motivele pentru care dupa 9 luni am casa la rosu pe interior (daca nu punem stropul pentru tencuiala) plus termosistemul cu o mana de masa de spaclu este ca am avut perioade in care am avut doar 2 oameni pe santier...

 Benderbut, on 17 decembrie 2017 - 19:19, said:

Ai vazut solutia alternativa rigipsului pe tavane pe jurnal la mine?

Nu. Unde e? :)

Edited by oMariusRO, 17 December 2017 - 20:12.


#1211
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Da unde e solutia?

Marius sper ca nu ai dat strop si ai lasat asa. Din cate stiu a doua zi se tencuieste nu peste cateva luni!

#1212
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Multumesc.
Am avut si eu fier de 16 si ceva de 18.
Lungime am avut de 10 m, stiu fiindca a fost o problema sa ajung cu el la santier.
Probleme am avut la lucarna din fata, care a fost complicat de cofrat.
Bine ca acum ma credeti.

#1213
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Mirel_85, on 17 decembrie 2017 - 20:20, said:

Da unde e solutia?

Am finisat tavanul din beton cu doua maini de adeziv pentru gresie si o mana de tinci. Firele pentru becuri le-am tras pe la etaj.

Mai bine inchid jurnalul ala ca oricum nimeni nu se uita pe el ...

Quote

Marius sper ca nu ai dat strop si ai lasat asa. Din cate stiu a doua zi se tencuieste nu peste cateva luni!

Nu conteaza.

#1214
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Mirel_85, on 17 decembrie 2017 - 20:20, said:

Marius sper ca nu ai dat strop si ai lasat asa. Din cate stiu a doua zi se tencuieste nu peste cateva luni!

Cum zice si bender, eu nu am auzit asa ceva. La etaj am chiar si feșele pentru pontaj, dar nu am apucat si sa tencuiesc.. Nu cred ca se supara nimeni daca stau asa o luna, maxim doua..

 Benderbut, on 17 decembrie 2017 - 20:44, said:

Am finisat tavanul din beton cu doua maini de adeziv pentru gresie si o mana de tinci. Firele pentru becuri le-am tras pe la etaj.
Mai bine inchid jurnalul ala ca oricum nimeni nu se uita pe el ...

Sa ne scuzi Bendere, dar mai scapam si noi cate un post :)

Oricum, la mine solutia ta ar merge doar pentru parter, ca la etaj ar insemna sa gauresc placa de deasupra, si cum eu am terasa si nu pod/acoperis, nu vreau sa fac asa ceva... Daca acum nu am nici o grija referitor la infiltratii, nu la fel as spune si daca o gauresc..

#1215
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Benderbut, on 17 decembrie 2017 - 20:44, said:

Am finisat tavanul din beton cu doua maini de adeziv pentru gresie si o mana de tinci. Firele pentru becuri le-am tras pe la etaj.

La  mine s-a folosit folie la placa si am tavanul sticla, e lucios si total neporos si neaderent, nici adezivul nu cred ca ar prinde, da pai tencuiala.


 Benderbut, on 17 decembrie 2017 - 20:44, said:

Mai bine inchid jurnalul ala ca oricum nimeni nu se uita pe el ...


Nu conteaza.

Posted Image

Edited by Mirel_85, 17 December 2017 - 21:26.


#1216
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Mirel_85, on 17 decembrie 2017 - 21:25, said:

La  mine s-a folosit folie la placa si am tavanul sticla, e lucios si total neporos si neaderent, nici adezivul nu cred ca ar prinde, da pai tencuiala.
Adica la fel ca la mine.

Meseriasii ”de top” din sat park la mine mi-au recomandat sa il ciopartesc cu pickamerul dupa care strop si tecuiala. Posted Image

Edited by Benderbut, 17 December 2017 - 21:28.


#1217
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Daca tavanul e ca sticla deoarece sa folosit folie (si la mine sa folosit folie) nu e mai bine de lipit niste polistiren peste el in loc sa-l buciardezi si pe urma sa-l tencuesti ?
Eu cred ca voi merge sau pe rigips sau pe tavane suspendate - ultimele nu prea le-am vazut sa fie folosite pe jurnale.

Edited by d_dutca, 17 December 2017 - 21:34.


#1218
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Din cate am mai aflat si pus in practica daca faci pontajele azi cel mai ok este sa te apuci de tencuit maine, altfel se vor putea identifica stalpii de pontaj in masa tencuielii f usor si posibil aparea ceva probleme la finisaj.

#1219
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 Mirel_85, on 17 decembrie 2017 - 21:25, said:

La  mine s-a folosit folie la placa si am tavanul sticla, e lucios si total neporos si neaderent, nici adezivul nu cred ca ar prinde, da pai tencuiala.
Daca vrei totusi sa tencuiesti trebuie sa buciardezi: https://www.google.r... pentru tencuit

#1220
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Webber GR 100 amorsa de profunzime si ai rezolvat problema sau ceva de la Sika mai era in meniu.Webber ul e f ok l am folosit de cateva ori si face priza f buna rezultand o suprafata rugoasa.

#1221
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 vali1900, on 17 decembrie 2017 - 21:34, said:

Din cate am mai aflat si pus in practica daca faci pontajele azi cel mai ok este sa te apuci de tencuit maine, altfel se vor putea identifica stalpii de pontaj in masa tencuielii f usor si posibil aparea ceva probleme la finisaj.

Prea tarziu... Oricum peste tencuiala e vorba sa dau un strat subtire de MP, in loc de tinci, si peste el glet. Sau MP driscuit si direct lavabila.. oi vedea...

#1222
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Mirel_85, on 17 decembrie 2017 - 21:25, said:

La  mine s-a folosit folie la placa si am tavanul sticla, e lucios si total neporos si neaderent, nici adezivul nu cred ca ar prinde, da pai tencuiala.
Nu mai poti , cica trebuie neaparat sa buciardezi  Posted Image Asa a spus internetul:

Quote

Daca vrei totusi sa tencuiesti trebuie sa buciardezi: https://www.google.r... pentru tencuit

 vali1900, on 17 decembrie 2017 - 21:40, said:

Webber GR 100 amorsa de profunzime si ai rezolvat problema sau ceva de la Sika mai era in meniu.Webber ul e f ok l am folosit de cateva ori si face priza f buna rezultand o suprafata rugoasa.
Interesant.

Problema este ca aceste amorse izoleaza cele doua suprafete ca si cum apa din tinci nu este absorbita de suprafata pe care este aplicat.Tencuiala peste aceste amorse este imposibila.

Edited by Benderbut, 17 December 2017 - 21:50.


#1223
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 oMariusRO, on 17 decembrie 2017 - 21:46, said:



Prea tarziu... Oricum peste tencuiala e vorba sa dau un strat subtire de MP, in loc de tinci, si peste el glet. Sau MP driscuit si direct lavabila.. oi vedea...

Baumit mpi 25? Vrei sa dai tencuiala fina in loc de tinci? Cum se procedeaza uzual ca straturi succesive peste tencuiala de interior: 1)tinci+ glet grosier+glet finisaj sau 2)glet grosier+a doua mana de glet grosier + glet de finisaj? Eu stiu ca varianta 1 dar e posibil sa ma insel?

Edited by Mirel_85, 17 December 2017 - 22:17.


#1224
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
N-am inteles nimic man .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate