Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#1171
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Cum,cum?Esti in mare eroare,furnizorul plateste OD'-ul/OR-ul pt a aduce pe reteaua lor energia electrica la consumator ,nu invers.

#1172
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Sa intaleg ca pot schimba furnizorul ca la telefonie? Acum ca doar ce m-am bransat pot sa ma duc la DigiEnergy, fac cerere si aia e, ei se ocupa de toata hartogaraia?
Iar eu raman si cu BPMT-ul si cu contoarul si nu trebuie sa schimb sau sa platesc nimic?

#1173
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In primul rand, aparatul care masoara consumul se numeste CONTOR.
C-O-N-T-O-R.

Contuar / Contoar este altceva: https://dexonline.ro/definitie/contuar

In al doilea rand, din cate stiu eu, poti schimba furnizorul doar daca ai bransamentul definitiv. Nu se poate la Organizare de Santier.

In al treilea rand, da, schimbarea furnizorului presupune doar semnarea unui contract cu alt furnizor, nu trebuie sa schimbi nici bransamentul, nici contorul, nici un cablu, nimic (energia ti-o transporta si ti-o livreaza acelasi distribuitor ca si acum).

Edited by kolfleading, 15 December 2017 - 18:54.


#1174
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBylly00, on 14 decembrie 2017 - 12:51, said:

Centrala de alarmare oricum vine cu acumulator in cele mai multe cazuri, tine 1-2 zile (stiu ca e o lege care spune cat trebuie sa tina minim, dar nu mai stiu cat exact). Dar chiar si asa, hotii mai fac o chestie - te urmaresc atunci cand pleci in vacanta mai multe zile de acasa. Asteapta sa se termine acumulatorul si apoi opereaza. Dar centrala te avertizeaza prin sms sau e-mail sau whatever app si tu ai timp sa actionezi in consecinta, adica iti dai seama daca s-a intrerupt curentul temporar 5-10 minute sau tine mai mult, suni vecinii, vin cei de la dispecerat, etc etc.

Si eu am pus un lacatel mic. Alte solutii nu prea ai, devreme ce nu mai ai cum sa pui tabloul pe peretele sau inauntrul locuintei...

Billy legea la care te referi este 333/2003 iar norma de aplicare hg301/2013.  Uzual autonomia energetică la un sistem de securitate antiefracție este de 24 ore cu 30 de minute in alarma.. Asta este o valoare minimala, din analiza de risc poate reieși ca este nevoie de 5 zile, tehnic nu e greu citiva acumulatori in plus. Nici nu e scump ( un acumulator este 50-60 lei / 12V-7Ah). Nu mi-as face mari griji cu metoda hoților de a tăia curentul. Si e foarte ok sa știi cind o pana este mai lunga de 30 minute si evident cind se restabilești alimentarea de rețea. Orice sistem cit de cit decent poate face asta. Poate nu știi dar un sistem care ramine pe acumulatori cind tensiunea scade pe la 10 V da drumul la sirene ( si suna citeva ore) deci  in 99% din cazuri hotii nu Își  doresc atit de multă popularizare. In ultima instanța dacă ai fi hot de ce ar trebui sa spargi o casa cu alarma cind 8 din 10 nu au?

Din ce știu este interzis sa pui lacăt pe cutie.

Edited by picomouse, 16 December 2017 - 01:02.


#1175
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postkolfleading, on 15 decembrie 2017 - 18:53, said:

In primul rand, aparatul care masoara consumul se numeste CONTOR.
C-O-N-T-O-R.

Contuar / Contoar este altceva: https://dexonline.ro/definitie/contuar

In al doilea rand, din cate stiu eu, poti schimba furnizorul doar daca ai bransamentul definitiv. Nu se poate la Organizare de Santier.

In al treilea rand, da, schimbarea furnizorului presupune doar semnarea unui contract cu alt furnizor, nu trebuie sa schimbi nici bransamentul, nici contorul, nici un cablu, nimic (energia ti-o transporta si ti-o livreaza acelasi distribuitor ca si acum).

Merci pentru lectia gratis de de gramatica domnu Inculpat, cred ca am lipsit la ora aia...  :)

E definitiv la mine, inca de la depunerea actelor petru ATR (Mai) am facut pe definitiv nu pe organizare,  merci lui @Adrianradu pentru ajutor si sugestie.

#1176
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Neata nu cred ca ai facut pe definitiv , nu prea ai cum.Mai citeste ATR ul care ti a fost emis.

#1177
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Bransamentul este pe definitiv iar contractul pe organizare de santier. Sau ceva de genul asta... La fel am si eu. Au spus ca la sfarsit, dupa ce fac receptia, sa ma duc cu hartiile si o "rezolvam" din hartii.

#1178
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
M-am gandit si eu sa pun lacat, dar capacul pe care ar trebui sa il inchida e de plastic, asa ca...  In plus, lacatele mici se taie foarte usor.
Contoarele astea la care poate sa umble oricine trece pe strada reprezinta cea mai tampita idee din univers.

#1179
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Sa vezi ce misto este la sfarsit cu rezolvatul din hartii...asa mi au spus si mie la inceput.

#1180
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Bransamentul exista fizic, deci eu zic ca oricum vor fi mai putine de facut decat daca era un bransament provizoriu.

#1181
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Ok, ca sa aveti idee ce inseamna sa treci contractul de pe org santier pe definitiv :
- dosar care sa contina 1)proiectul PTh instalatie( oricum este obligatoriu acum la construire imobile) 2) procese verbale de receptie la punerea in functiune a instalatiei electrice interioare - electrician autorizat care sa faca lucrarea sau firma-  vizat enel 3) certificate calitate materiale utilizate 4) buletine ptr verificarea masuratorilor electrice ( tablou, circuite, priza pamant) vizate enel
Cred ca mai erau cateva in dosar nu mai stiu exact si doua taxe de 100 lei fiecare (emitere ATR bransament definitiv si taxa verificare&vizare dosar )
  Ma gandesc ca e usor sa faci rost de toate astea daca lucrezi electrica singur dupa ureche sau cu nea Fane mai mult sau mai putin dupa ureche care sigur e autorizat si o sa semneze toate actele.

#1182
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postvali1900, on 16 decembrie 2017 - 10:54, said:

Neata nu cred ca ai facut pe definitiv , nu prea ai cum.Mai citeste ATR ul care ti a fost emis.

Cand am facut cererea pentru ATR am bifat definitv, nu de santier. Iar pe ATR-ul emis scrie "aproba racordarea la reteaua electrica a locului de consum permanent LOCUINTA amplasat in...." si  nu am regasit temporar sau santier pe niciunde pe ATR. A fost facut bransamentul receptia si dosarul de interior, proiectul tehnic de instalatii electrice, cu prizele de pamant, poze la C-O-N-T-O-R :-) la tabloul cu sigurante din casa si verificare, etc. la fel si pe contractul de furnizare, scrie locuinta client final si scrie chiar si tipul abonamentului, mono cu rezervare si nicaieri nu exista cuvantul temporar sau santier.

E posibil sa gresesc, mici sanse, nu cred...dar totusi unde ar trebui sa scrie pe ATR sau contract si ce anume daca ar fi sa fie pentru temporar\santier?

Edited by Mirel_85, 16 December 2017 - 20:35.


#1183
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
si eu am facut bransamentul definitiv din prima, fara organizare santier (la EON, acum 5-6 ani). in momentul in care am semnat contractul de furnizare casa era la rosu, fara geamuri, fara usi, doar acoperita, fara instalatii. alte vremuri.. acum s-a ajuns la niste aberatii de te doare capul ....

#1184
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Nu stiu care este situatia la tine.Eu la inceputul constructiei am facut cerere la enel ptr furnizare curent obtinand ATR ptr consumator necasnic in care era scris  asa * se aproba racordarea la reteaua electrica a locului de consum temporar organizare de santier in solutie definitiva - construire locuinta tip duplex P+1 cf aut constr ( 15 kva trifazic).Dupa ce am intabulat am m-am intors la enel ptr a incheia contractul definitiv si mi s-a emis un nou ATR prin care mi se aproba racordarea la reteaua electrica a locului de consum permanent apartament nr 1 de la adresa...(15 kva trifazic) apoi am platit factura ptr analiza dosar (descris mai sus) si dupa avizare facut contract furnizare energie electrica ptr loc consum.

#1185
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Eu am semnat contractul acum o luna si este cu bransament definitiv sau de ultima instanta,la fel si in ATR este trecut(racordarea unui loc de consum nou definitiv).
Totusi in contract este stipulat ca contractul este valabil pina in 03.2021 pina la expirare autorizatiei de construire,mai nou cica asa se procedeaza.
Este din ce in ce mai greu sa iti constriesti o casa.


#1186
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postvivaconsult, on 16 decembrie 2017 - 20:56, said:

pina in 03.2021 pina la expirare autorizatiei de construire

2021-2017=4 la tine o autorizatie pentru construire dureaza 4 ani? La  mine in un an de la emitere expira....

#1187
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postvali1900, on 16 decembrie 2017 - 19:59, said:

Ok, ca sa aveti idee ce inseamna sa treci contractul de pe org santier pe definitiv :
- dosar care sa contina 1)proiectul PTh instalatie( oricum este obligatoriu acum la construire imobile) 2) procese verbale de receptie la punerea in functiune a instalatiei electrice interioare - electrician autorizat care sa faca lucrarea sau firma-  vizat enel 3) certificate calitate materiale utilizate 4) buletine ptr verificarea masuratorilor electrice ( tablou, circuite, priza pamant) vizate enel
Cred ca mai erau cateva in dosar nu mai stiu exact si doua taxe de 100 lei fiecare (emitere ATR bransament definitiv si taxa verificare&vizare dosar )
  Ma gandesc ca e usor sa faci rost de toate astea daca lucrezi electrica singur dupa ureche sau cu nea Fane mai mult sau mai putin dupa ureche care sigur e autorizat si o sa semneze toate actele.

Cum zicem, eu nu am contract de organizare de santier, am contract de furnizare energie pentru locuinta (exact asa scrie, bolduit :)) doar ca e pe perioada limitata (1 an). Anul asta l-am prelungit pentru inca un an, pentru ca eu am inceput lucrarile efectiv la 10 luni dupa ce am obtinut AC. Prelungirea am facut-o trimitand la enel o copie de pe anuntul de incepere a lucrarilor.

Bransamentul in sine este pentru organizare de santier, adica cablul de la retea se duce intr-un tablou de exterior cu 2 prize trifazice si 2 monofazice. A existat o punere in functiune facuta de enel cand s-a facut bransamentul dar nu am avut nici un PV sau ceva de genul asta. Sau cel putin nu l-am vazut eu... Eram la mare cand s-a intamplat si stiu ca m-a sunat un nene ca sa imi zica ca a dat drumul la curent... Si sincer, chiar nu vad ce treaba are enel cu instalatia mea interioara. Desi la noi te poti astepta la orice...

Edited by oMariusRO, 16 December 2017 - 22:20.


#1188
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Da mi au dat autorizatia de construire pe 36 luni, plus posibilitate de prelungire inca pe un an, de aici vin acei 4 ani.
Eu sunt din Brasov, oricum am facut reautorizare la vechea autorizatie din cauza unor modificari, aceasta la fel mi-au dat-o pe 36 de luni cit am cerut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate