Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Zece ani de la primul iPhone. Cit de important a fost ?

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#109
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View PostNenea Zap, on 14 ianuarie 2017 - 22:34, said:

Daca dai un search pe emag sau garaj, majoritatea NAS urilor au 2 sau chiar 1 HDD.

Diferenta de la 2 la unul deja e gigantica. Daca iti cade un hdd te duci si cumperi altul. In afara de furt, foc, cutremur sau scapat de la etaj mai greu sa-ti cada amindoua, si mai usor de recuperat datele.
Alea cu 1 hdd nu sint pentru backup. SInt pentru stocat filme etc, chestii de la care nu cade cerul daca le pierzi.

#110
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postiladi, on 14 ianuarie 2017 - 20:54, said:

Faza total stupefiantă este că și pe celelalte ecosisteme se întâmplă același lucru. Numai posesorii de iphone cred că au descoperit cum se atașează coada la cireașă.

Se poate, nu contest, dar, din punctul meu de vedere ei nu există. Nu mă interesează alte ecosisteme atât timp cât sunt mulțumit cu al meu.
Și cred că ar fi offtopic să spun DE CE nu voi fi client pentru alte ecosisteme.

#111
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View Postiladi, on 14 ianuarie 2017 - 23:36, said:

Unde vrei tu. Îți pot demonstra foarte ușor ce bine lucrează un sistem windows 10 cu un telefon Android:  notificări (sms, baterie, apeluri pierdute, whatsapp), sincronizări de orice aplicații vrei, comune și necomune.

Aha, windows 10. Apple pune coada la cireasa de 10 ani.

Plus ca e seemless. Stiu ca e "cam la fel", si poate nici nu merita diferenta de bani pentru asta pentru multi, dar nu e la fel.
Realitatea este ca e greu sa facem o discutie coerenta pentru ca rar gasesti power useri la amindoua sistemele. Eu de exemplu am o tabeta Nexus (pe care nu o mai folosesc, e gunoi fata de ipad mini din aceeasi perioada si la aceeasi bani asa ca aventura mea cu android s-a termina acolo) dar cam atit... nu-s expert in android. Nici majoritatea celor care nu au avut apple nici nu stiu cu ce se maninca si aud critici ridicole din ignoranta.



Problema mea de baza la android e ca daca vrei un telefon comparabil costa la fel. Daca vrei un laptop comparabil cu windows - care nici nu exista dar sa zicem - costa la fel (sau mai mult?). Si atunci ce motiv as avea sa schimb? ca sa ma chinui cu sincronizari intre windows si android? ca sa schimb un ecosistem intreg?
Motivul real pentru schimbare este ca pe windows gasesti insa laptop la  jumatate de pret cu un sacrificiu de calitate mai mic de jumatate, la fel si la telefoane. Scriu acum de pe un lenovo yoga 3 pentru ca pur si simplu nu am putut trece peste faptul ca pretul era la jumtate fata de un macbook pro la specificatii asemnantoare (eu am dat si mai putin de fapt, dar si macbook pot sa cumpar la pret preferential). Cum este in comparatie? mai nasol, dar numia 30% mai nasol dupa ce te obisnuiesti cu el vreo 3-6 luni.

Edited by vrajitoruldinoz, 14 January 2017 - 23:53.


#112
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 14 ianuarie 2017 - 23:41, said:


La apple e seemless. Stiu ca e "cam la fel", si poate nici nu merita diferenta de bani pentru asta pentru multi, dar nu e la fel.


Și la ceilalți cum crezi tu că e?

View Posttomaso, on 14 ianuarie 2017 - 23:40, said:

Se poate, nu contest, dar, din punctul meu de vedere ei nu există. Nu mă interesează alte ecosisteme atât timp cât sunt mulțumit cu al meu.
.


Știu, e eterna poveste că tot ceea ce e pe apple e bun și e suficient și deși habar nu am ce fac ceilalți e musai să fie prost pentru că așa a zis preotul.

#113
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postiladi, on 14 ianuarie 2017 - 23:53, said:

Știu, e eterna poveste că tot ceea ce e pe apple e bun și e suficient și deși habar nu am ce fac ceilalți e musai să fie prost pentru că așa a zis preotul.

Nu știi bine.
Majoritatea utilizatorilor IOS & Apple nu gândesc așa cum spui tu  :)  
Pentru mine nu importă brandul sau imaginea unui produs.  Contează să-mi placă mie acel produs.  Și dacă-mi place, rămân client fidel, pentru că nu-s genul care își petrece viața în căutări.   Atunci când găsesc ce-mi place, mă opresc și mă bucur de viață.    Avem prea puțin timp pentru asta. Acum scriu pe W7.   Îmi place sistemul și nu voi trece pe 10, așa cum nu am trecut pe 8.   Am văzut, nu mi-a plăcut, asta este, eu sunt cu banii, ei cu marfa.

#114
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 14 ianuarie 2017 - 23:41, said:

1.  Aha, windows 10. Apple pune coada la cireasa de 10 ani.

2. Plus ca e seemless. Stiu ca e "cam la fel", si poate nici nu merita diferenta de bani pentru asta pentru multi, dar nu e la fel.
Realitatea este ca e greu sa facem o discutie coerenta pentru ca rar gasesti power useri la amindoua sistemele. Eu de exemplu am o tabeta Nexus (pe care nu o mai folosesc, e gunoi fata de ipad mini din aceeasi perioada si la aceeasi bani asa ca aventura mea cu android s-a termina acolo) dar cam atit... nu-s expert in android. Nici majoritatea celor care nu au avut apple nici nu stiu cu ce se maninca si aud critici ridicole din ignoranta.



3. Problema mea de baza la android e ca daca vrei un telefon comparabil costa la fel. Daca vrei un laptop comparabil cu windows - care nici nu exista dar sa zicem - costa la fel (sau mai mult?). Si atunci ce motiv as avea sa schimb? ca sa ma chinui cu sincronizari intre windows si android? ca sa schimb un ecosistem intreg?
Motivul real pentru schimbare este ca pe windows gasesti insa laptop la  jumatate de pret cu un sacrificiu de calitate mai mic de jumatate, la fel si la telefoane. Scriu acum de pe un lenovo yoga 3 pentru ca pur si simplu nu am putut trece peste faptul ca pretul era la jumtate fata de un macbook pro la specificatii asemnantoare (eu am dat si mai putin de fapt, dar si macbook pot sa cumpar la pret preferential). Cum este in comparatie? mai nasol, dar numia 30% mai nasol dupa ce te obisnuiesti cu el vreo 3-6 luni.

1. Vorbești prostii, integrarea ios/osx e abia la ultimele variante.

2. Am windows, windows phone, android și, oh lord,  mac air, ipad și nipone

3. Nimeni nu încearcă să te facă să schimbi platforma. Doar să înțelegi că lumea nu a început cu iphone și s-a terminat cu macbook. Dacă înțelegi ce vreau să spun.

View Posttomaso, on 15 ianuarie 2017 - 00:00, said:


Majoritatea utilizatorilor IOS & Apple nu gândesc așa cum spui tu  Posted Image  



Sunt sigur.

Seamless Posted Image

Attached File  Untitled.jpg   36.96K   34 downloads Attached File  Untitled2.jpg   51.96K   33 downloads

Attached File  Screenshot_20170105-163438.png   220.03K   34 downloads Attached File  Screenshot_20170105-163555.png   251.51K   33 downloads

#115
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am o întrebare.
Tu ești mulțumit cu ecosistemul tău, oricare ar fi acesta?

#116
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Posttomaso, on 15 ianuarie 2017 - 00:13, said:

Am o întrebare.
Tu ești mulțumit cu ecosistemul tău, oricare ar fi acesta?

Nu.

Întotdeauna e loc de îmbunătățiri.

#117
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View Postiladi, on 14 ianuarie 2017 - 23:53, said:

Și la ceilalți cum crezi tu că e?




Știu, e eterna poveste că tot ceea ce e pe apple e bun și e suficient și deși habar nu am ce fac ceilalți e musai să fie prost pentru că așa a zis preotul.

Nu e mai prost neaparat dar tu ai spus ca nu au pus coada la cireasa. Ba da, au pus. Acu multi ani. Intial era numai iOS ipad iphone, e drept.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 January 2017 - 00:42.


#118
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 15 ianuarie 2017 - 00:35, said:

. Acu multi ani. Intial era numai iOS ipad iphone, e drept.

Nu prea mă pricep, dar parcă e ceva de genul: și la început a fost Pământul....

Pardon, la o scurtă căutare pe Bing:

La început a fost Cuvântul si Cuvântul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvântul,....  ;)

Edited by iladi, 15 January 2017 - 00:49.


#119
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postiladi, on 15 ianuarie 2017 - 00:32, said:

Nu.
Întotdeauna e loc de îmbunătățiri.

Ok.
Admiți ideea că pot exista oameni care sunt mulțumiți cu ce au și care vor ca totul să rămână așa cum le place lor?

#120
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014


View Postvrajitoruldinoz, on 14 ianuarie 2017 - 23:41, said:


Aha, windows 10. Apple pune coada la cireasa de 10 ani.

Daca windows 10 ti se pare prea recent, poti lua ca exemplu Linux. Pe linux sincronizarea cu android e de cel putin 4-5 (prin kdeconnect, spre exemplu)

#121
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View Postiladi, on 15 ianuarie 2017 - 00:46, said:

Nu prea mă pricep, dar parcă e ceva de genul: și la început a fost Pământul....

Pardon, la o scurtă căutare pe Bing:

La început a fost Cuvântul si Cuvântul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvântul,....  Posted Image

Ia cauta si apple in biblie.
Hint: e in primele trei capitole :D

#122
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Posttomaso, on 15 ianuarie 2017 - 01:21, said:

Ok.
Admiți ideea că pot exista oameni care sunt mulțumiți cu ce au și care vor ca totul să rămână așa cum le place lor?


Desigur. Singura problemă e cu cei care exagerează și fac echivalentă prezentarea unui iphone cu venirea lui Mesia.

#123
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
Lasa Mesia. A fost un produs revolutionar sau n-a fost?

#124
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 15 ianuarie 2017 - 09:36, said:

Lasa Mesia. A fost un produs revolutionar sau n-a fost?

A fost.

#125
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Evoluționar, nu revoluționar. Deși pare greu de crezut, pe vremea aia mai existau dispozitive similare. Doar că nu au fost vândute de Apple.

#126
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 15 ianuarie 2017 - 09:36, said:

Lasa Mesia. A fost un produs revolutionar sau n-a fost?
Ce sa fie revolutionar?

Ecranul capacitiv care a aparut prima data pe LG Prada?
Microprocesorul dezvoltat de ARM despre care degeaba incearca ei sa sugere ca ar fi altceva?
Camera aia de 2 megapixeli care era praf si pulbere?
Lipsa inregistrarii video?
Lipsa camerei frontale?
Lipsa GPS-ului?
Lipsa bateriei interschimbabile?
Lipsa cardului microsd?

Nu. Marketing-ul apple, gloata de fanatici care ar cumpara orice apple si tentativa reusita de gadili impresiile inselatoare ale pulimii cu senzatia de fluiditate obtinuta prin sacrificarea capabilitatilor tehnice in alte directii(nema multi-tasking, nema o gramada altele)

Nokia N95, in ciuda ecranului mic, in ciuda tastaturii obisnuite, in ciuda lipsei touch, era net superior din aproape toate punctele de vedere.
http://www.gsmarena....7&idPhone2=1716

Succesul in esenta a fost: vai ce ecran "mare", vai ce usor se misca doar cu degetul, vai ce frumos e... atata tot! Poate se poate numi chestia asta "revolutionara" si nu stiu eu .. :rolleyes:

Edited by MrReason, 15 January 2017 - 11:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate