Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Zece ani de la primul iPhone. Cit de important a fost ?

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9hUIxyE2Ns8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma uit la prezentarea de acu 10 ani, imi aduc aminte bucati din ea pe care le-am vazut in 2007, dar tin minte ca la vremea respectiva nu am tratat video-ul cu seriozitate pentru ca nu am crezut ca ar putea sa existe prea curand asa ceva.
Ma uit si imi dau seama ca, comparativ chiar si cu 7610-le cu Symbian pe care il aveam la vremea aia si ce mai era prin zona, era cu MULT in fata.
Daca ar fi sa vina Google ori Apple cu un salt asemanator acum, ar inseamna sa ne aduce ce are in casa Iron Man.

Cit de important a fost ? Samsung si restul au replicat reteta la fel cu Apple a furat design-ul de la LG Prada lansat cu doar citeva luni inainte ?
S-ar mai facut atatea rate si C.A.R.-uri in Romania ?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Iphone 4/4s nu old, a fost o clona dupa un prototip Sony din 1990.
Apropo de clone, Lumia 620 a fost tot o clona de iphone4s dar cu ecran mai mare, de 3,8 in loc de 3,5, insa carcasa avea dimensiuni identice la proiectia frontala, cu racordare identica la colturi.

Edited by loock, 09 January 2017 - 21:16.


#3
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Avand in vedere ca dupa 10 ani omul cu smartphone in mana a devenit un simbol al epocii as spune ca impactul iPhone a fost fenomenal.

Si nu, nu au existat smartphone-uri inainte de iPhone, nu in sensul de azi al smartphone-ului.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Avand in vedere ca smartphoneuri si PDA-uri au existat si inainte de iphone, si sunt o gramada de producatori, impactul tinde spre zero.

Edited by loock, 09 January 2017 - 21:21.


#5
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu faceam cu nokia cam orice face apple sau altele. Nu telefonul tre sa fie smart, ci utilizatorul. Cred ca ai vazut reclama cu bunicutul si tableta. Si inainte sa sari in sus, am avut acelasi meci si intre android si nokia si intre android si apple. Toata problema asta ''majora'' se datoreaza faptului ca multi nu fac distinctia intre hardware, SO si aplicatii. Cunosc multi cu aifoane care habar nu au sa puna o aplicatie. daca nu a venit preinstalata,'' nu iezista'' . Sau daca are o aplicatie care face ceva, si automat e mai tare aifonu, in 5 minute o aveam si eu instalata si facea acelasi lucru, atat pe nokia cat si pe android.

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Iphone doar a apărut la momentul oportun. Eu la vremea respectivă deja simțeam nevoia de ceva ultraportabil și am avut un asus eeepc cu zapp, pentru că pda-ul asus cu windows era o glumă bună.

View Poste_miron, on 09 ianuarie 2017 - 21:27, said:

Eu faceam cu nokia cam orice face apple sau altele.
Confirm, Nokia su Symbian a fost primul meu dispozitiv inteligent. Puteai asculta stramuri radio, aveai hartă, puteai comunica cu messengerul de la vremea aia, nu îți trebuia nimic în plus.

Dacă investeau la vremea respectivă, Apple apărea doar ca o glumă.

#7
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Apple nu aveau nici camera frontala cand eu aveam faceunlock pe symbian. GPS, efecte la poze, recorder, browser, joace.

#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postnoone2v1, on 09 ianuarie 2017 - 21:16, said:

Si nu, nu au existat smartphone-uri inainte de iPhone, nu in sensul de azi al smartphone-ului.
Inca am prin casa un PDA din 2006 cu Windows Mobile 5 care facea exact aceleasi lucruri ca si primul iPhone ( unele poate mai bine ). Singurul dezavantaj era touchscreenul rezistiv. Telefoane destepte existau mai de mult. E vorba de asta:
http://www.gsmarena....h_m700-1788.php

Edited by Robiacs, 09 January 2017 - 21:37.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Primul Smartphone, in adevaratul sens al cuvantului, a fost IBM Simon !
https://en.wikipedia.../wiki/IBM_Simon

#10
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
In 2007, "era iphone" a fost lanasat...iphone-ul, lg prada, lg viewty, samsung f700 etc. Din ce stiu eu, iphone-ul n-a fost mai destep decat competitorii sai, dat fiind faptul ca n-a avut app store timp de un an de zile. Ba mai mult, concurentii se puteau lauda cu camere mai performante, viteza datelor superioara, etc. Se pare ca oamenii sunt sedusi foarte mult de marketing si prea putin de celalate aspecte. Drept urmare, iata-ne, vorbim acum despre era iphone  - ca si cum ar fii fost singurul smartphone de pe piata la acea vreme.

Edited by awss, 09 January 2017 - 21:45.


#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Symbian-ul de la vremea aia mergea praf, interfata si placerea era 0.
De ce tineti doar de aspectele tehnice si uitati de placere ?

#12
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
IBM Simon? Sa fim seriosi. Cum poti compara asa ceva cu iPhone? Nu sunt fan iPhone, nici nu am avut vreodata unul, dar pana la el nu a exista niciodata un telefon atata de simplist, elegant si performant in acelasi timp. Fara stylus, tastatura slide, antene, baterii de 7kg si mai stiu eu ce aberatii am citit despre asa zisii competitori. Ecran rezistiv la Samsung f700. Ma lasi? Compari OS-il Samsungului de atunci cu iOS? Chiar daca am avut doar experiente cu Android si WP as trece oricand pe iOS daca nu ar avea preturile alea gigantice. Ca si sistem de operare mi se pare cel mai stabil si de incredere dintre toate.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că dacă nu era Jobs cu iFronul lumea era ceva mai inteligentă astăzi.

#14
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
cum puteti compara balariile alea de symbian cu ios ? tehnologia capacitiva a ecranului iphone a schimbat defapt tot .
ecranul lui iphone 2g era mult peste orice altceva . senzorul accelerometru nu mai era pe nici un alt device ( ne miram toti la joculetul cu bila ) , calitatea ecranului si a culorilor batea symbian la fundulet (orice model)

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postnoone2v1, on 09 ianuarie 2017 - 22:10, said:

IBM Simon? Sa fim seriosi. Cum poti compara asa ceva cu iPhone? Nu sunt fan iPhone, nici nu am avut vreodata unul, dar pana la el nu a exista niciodata un telefon atata de simplist, elegant si performant in acelasi timp.
Smartphonul IBM Simon a fost primul telefon mobil inteligent ca in 1994 nu exista Iphone !
Si nu sunt departe cand spun ca Iphone-ul e o copie a mai multor telefoane inteligente [Smartphone].

Insa ideea principala e ca Iphone-ul nu a fost primul smartphone din lume.

#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View PostInTech, on 09 ianuarie 2017 - 22:07, said:

Symbian-ul de la vremea aia mergea praf, interfata si placerea era 0.
De ce tineti doar de aspectele tehnice si uitati de placere ?


Serios?  parcă vorbeam de smartphone nu de sextoys

View PostHondarul_21, on 09 ianuarie 2017 - 22:37, said:

cum puteti compara balariile alea de symbian cu ios ? tehnologia capacitiva a ecranului iphone a schimbat defapt tot .
ecranul lui iphone 2g era mult peste orice altceva . senzorul accelerometru nu mai era pe nici un alt device ( ne miram toti la joculetul cu bila ) , calitatea ecranului si a culorilor batea symbian la fundulet (orice model)

HTC Diamond a fost lansat odată cu iphone. Și avea joc cu bilă, GPS, stylus și chiar și copy/paste ;

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
,,Cit de important a fost ?"
Am fost interesat de el ca de găurile negre, din cosmos.

#18
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postiladi, on 09 ianuarie 2017 - 22:55, said:



Serios?  parcă vorbeam de smartphone nu de sextoys



HTC Diamond a fost lansat odată cu iphone. Și avea joc cu bilă, GPS, stylus și chiar și copy/paste ;

am avut gunoiul ala de diamond. aveai un stylus la el de plastic iar daca voiai sa scrii un mesaj,literele erau asa mici incat iti trebuiau 3 randuri de ochelari chiar daca aveai vederea buna. pe bune,scriai un mesaj in 2 minute. ecranul desi avea rezolutie mai mare,se vedea de 15 ori mai prost, telefonul ala a fost un chin tehnologic.

bineinteles ca am pierdut stylusul ala in prima luna.

daca nu exista iphone, scriati si acum mesajele cu un batz deala de plastic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate