Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxe cumparare masina 2024

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 

Tesla Model 3: Imaginea de ansamblu

* * * * - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5361 răspunsuri în acest subiect

#2395
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017

 Ford4, on 20 iunie 2018 - 17:47, said:

PS : vorbesc de versiunea de 35k bineinteles fara AP. Aia cu AP il intereseaza doar pe valitudor Posted Image !
e un coleg pe aici care mi-a zis ca autopilotul de 9000 dolari/euro in plus e cerut de public dar nu inteleg eu ce vor oamenii...
eu credeam ca vrem o masina cat mai ieftina care sa aduca electricul la publicul larg...

 bzalex, on 20 iunie 2018 - 22:49, said:

Hai ca imi place riscul. Uite pun pariu cu tine, pe un bax de bere, ca anul acesta va fi produsa, prima Tesla Model 3, versiunea de 35k. Nu stiu exact pretul si nu ne legam de detalii. Te bagi?

PS. Nu stiu cat dureaza livrarile in state, de asta pariez pe producerea ei
deci tu ai ales capatul cel mai convenabil pt  tine din acel interval. Hai sa il stabilim mai precis si undeva la mijloc.
Dar ma bag. nu de alta, dar sa aratam ca putem avea si o dezbatere civilizata, in care ne mai dam si mana la sfarsit.
Desi treaba cu baxu de bere a fost spurcata de cel mai urat fiu al poporului, livache... dar asta e. poate scapam maine de el. ah nu ca nu e sentinta definitiva.

Editat de unbrutus, 20 iunie 2018 - 23:49.


#2396
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.540
  • Înscris: 03.06.2007
Iar o arzi cu Autopilotul de 9000. Ti-am mai explicat ca e 5.000+ 3.000= 8.000. Ia zi-ne, cu cate procente ai dezinformat?

#2397
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017

 inuendo0, on 20 iunie 2018 - 23:56, said:

Iar o arzi cu Autopilotul de 9000. Ti-am mai explicat ca e 5.000+ 3.000= 8.000. Ia zi-ne, cu cate procente ai dezinformat?
pai dintre dezinformarile tale cu locul 1 cand era pe ultimul loc, cu cate procente ai dezinformat???
dar cand ne tot certai ca hidrogenul stie oricine care  a invatat fizica de clasa a 6 ca nu merge si inginerii de la toate firmele astea mari scot masini cu hidrogen?
sa continui? tu nu te potolesti?
ca e 8000 sau 9000 tot mai mult ca un Logan e un rahat de sistem care omoara oameni si pe care nu l-a cerut nimeni.

#2398
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.540
  • Înscris: 03.06.2007
Eu l-am cerut, poftim. Daca nu iti place "rahatul ala de sistem" si Tesla de ce tot pierzi timpul pe aici troland zilnic? Get a life, my friend.

#2399
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.070
  • Înscris: 28.02.2008
Da' tu de ce ce ne trolezi zilnic pe aici, ai ceva de cistigat de la Tesla, sau?
E un forum, nu o fisa tehnica, fiecare isi expune pererea, asa personala si subiectiva cum este ea.
Asa ca "get a life, my friend", ca nu-i nimeni obligat sa-ti dea explicatii tie, ridicatorul sef in slavi al zeului tesla.


#2400
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.312
  • Înscris: 16.08.2016

 unbrutus, on 21 iunie 2018 - 01:20, said:


pai dintre dezinformarile tale cu locul 1 cand era pe ultimul loc, cu cate procente ai dezinformat???
dar cand ne tot certai ca hidrogenul stie oricine care  a invatat fizica de clasa a 6 ca nu merge si inginerii de la toate firmele astea mari scot masini cu hidrogen?
sa continui? tu nu te potolesti?
ca e 8000 sau 9000 tot mai mult ca un Logan e un rahat de sistem care omoara oameni si pe care nu l-a cerut nimeni.
Problema la tine e ca trolezi prea mult și credibilitatea ta e la - 100.

#2401
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.540
  • Înscris: 03.06.2007

 dan78rom, on 21 iunie 2018 - 05:45, said:

Da' tu de ce ce ne trolezi zilnic pe aici, ai ceva de cistigat de la Tesla, sau?
E un forum, nu o fisa tehnica, fiecare isi expune pererea, asa personala si subiectiva cum este ea.
Asa ca "get a life, my friend", ca nu-i nimeni obligat sa-ti dea explicatii tie, ridicatorul sef in slavi al zeului tesla.
Vezi mai intai ce informatii "folositoare" aduce la fiecare postare ala caruia i-am raspuns si apoi compara cu ale mele, chiar daca sunt pro-electrice. Macar informatiile mele sunt corecte si obiective, cu linkuri din surse valide, nu aceleasi minciuni reluate in speranta ca ni se vor intipari in minte ca adevaruri, gen nisipurile sahariene, autobuzele electrice BMW, Tesla de 3 tone, Autopilot-ul de 9000dolari, model 3 nu exista, etc etc. Sa mai zic de criticile pentru orice cacat, venite din partea unuia care nu este nici nu va fi vreodata client Tesla? Sau de grija lui pentru clientii pacaliti, pentru saracii muncitori Tesla, pentru saracii clienti victime ale marketingului? Nu ti se par cam ciudate toate astea?

#2402
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003

 inuendo0, on 21 iunie 2018 - 06:44, said:

Macar informatiile mele sunt corecte si obiective, cu linkuri din surse valide
Mare noroc avem cu asta, motiv pentru care iti suntem recunoscatori

Apropo de AP ala de 8/9000 $. Exista cu adevarat, sau e un artificiu "genial" de-al lui Musk de a lua banii de la naivi?

#2403
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.070
  • Înscris: 28.02.2008

 inuendo0, on 21 iunie 2018 - 06:44, said:


Vezi mai intai ce informatii "folositoare" aduce la fiecare postare ala caruia i-am raspuns si apoi compara cu ale mele, chiar daca sunt pro-electrice. Macar informatiile mele sunt corecte si obiective, cu linkuri din surse valide, nu aceleasi minciuni reluate in speranta ca ni se vor intipari in minte ca adevaruri, gen nisipurile sahariene, autobuzele electrice BMW, Tesla de 3 tone, Autopilot-ul de 9000dolari, model 3 nu exista, etc etc. Sa mai zic de criticile pentru orice cacat, venite din partea unuia care nu este nici nu va fi vreodata client Tesla? Sau de grija lui pentru clientii pacaliti, pentru saracii muncitori Tesla, pentru saracii clienti victime ale marketingului? Nu ti se par cam ciudate toate astea?
Cred ca n-ai inteles. E forum, nu fisa tehnica. E irelevant cit de folositoare sint informatiile postate de useri, atita timp cit discutia se desfasoara in limitele bunului simt. Cine vrea chestii oficiale, se uita in specificatii tehnice, sau se adreseaza producatorului.
Pe aici ne dam cu parerea, in modul cel mai SUBIECTIV cu putinta. Poate unii considera ca autobuzele sint primele care trebuiesc electrificate. So what? E parerea lui/lor, este perfect ok sa nu fii de acord cu ea, o poti combate argumentat, si totul e ok.
Aceeasi chestie ai pentru clientii pacaliti/conditiile de munca si altele. Fiecare avem o parere, si o postam pe forum. Nici eu, nici tu nu lucram in fabrica aia sa stim exact cum stau lucrurile, ne formam pareri din ceea ce apare in online, din surse mai mult sau mai putin credibile. Tu spui ca nu-i adevarat, altul ca este. E adevarat ca exista colegi care insista obsesiv pe anumite chestiuni. Pentru aia ai buton de ignore. Cu totii apreciem un post documentat si argumentat, indiferent daca sintem sau nu de acord cu el. Hai sa nu ne mai gratulam cu troli/mincinosi/dezinformatori. Tu cumva te-ai erijat in aparatorul Tesla. Ma indoiesc ca cineva va cumpara una doar pentru ca ai postat tu pe sp cit de minunata este. E treaba companiei sa-si convinga potentialii clienti ca vor o masina produsa de ei. Iar in acelasi timp, e clar ca tesla, ca orice alta companie, are bubele ei, iar produsele nu sint nici pe departe perfecte, si pot fi criticate in mod realist, ca orice altceva.

#2404
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 02.05.2008

 unbrutus, on 20 iunie 2018 - 23:47, said:

deci tu ai ales capatul cel mai convenabil pt  tine din acel interval. Hai sa il stabilim mai precis si undeva la mijloc.
Dar ma bag. nu de alta, dar sa aratam ca putem avea si o dezbatere civilizata, in care ne mai dam si mana la sfarsit.

Pai nu stiu cum sa stabilim mai precis undeva pe la mijloc. Ca va ajunge la review in mainile presei pana la sfarsitul anului ?

#2405
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

 dan78rom, on 21 iunie 2018 - 07:35, said:

E irelevant cit de folositoare sint informatiile postate de useri, atita timp cit discutia se desfasoara in limitele bunului simt.
Aici ai cam dat-o în bălării. Nu știu daca asta a fost mesajul pe care vroiai sa îl transmiți dar nu suna bine deloc.
Deci cât timp ai o discuție "de bun simt" poți scrie ce rahaturi vrei, chiar dacă sunt 100% produsul imaginației proprii? Și asta pe o arie auto? Și asta ar fi ok?

Editat de ro_explorer, 21 iunie 2018 - 08:20.


#2406
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017

 MicroEdge, on 21 iunie 2018 - 06:07, said:

Problema la tine e ca trolezi prea mult și credibilitatea ta e la - 100.
- de cand a devenit subiectul despre mine?? tot nu ai inteles ca trebuie sa discuti ideile si nu persoana

- ce din ce am spus a fost necredibil?

- pe tine nici nu te-am vazut pe aici, nu erai aici cand spunea inuendo de primul loc si era pe ultimul, numai mie mi-a cerut scuze de vreo 3 ori, nici cand spuneam eu ca masinile electrice sint obligate prin lege sa scoata sunete la viteze mici si colegu sarea in sus, nici cand postam exemple de masini pe hidrogen si el nu si nu ca stie mai bine ca inginerii de la audi, Hyundai etc ca hidrogenul nu merge "ca e clar din manualul de fizica de clasa a 6a dar daca eu nu am fost la scoala" etc

 inuendo0, on 21 iunie 2018 - 06:44, said:

Vezi mai intai ce informatii "folositoare" aduce la fiecare postare ala caruia i-am raspuns si apoi compara cu ale mele, chiar daca sunt pro-electrice. Macar informatiile mele sunt corecte si obiective, cu linkuri din surse valide, nu aceleasi minciuni reluate in speranta ca ni se vor intipari in minte ca adevaruri, gen nisipurile sahariene, autobuzele electrice BMW, Tesla de 3 tone, Autopilot-ul de 9000dolari, model 3 nu exista, etc etc. Sa mai zic de criticile pentru orice cacat, venite din partea unuia care nu este nici nu va fi vreodata client Tesla? Sau de grija lui pentru clientii pacaliti, pentru saracii muncitori Tesla, pentru saracii clienti victime ale marketingului? Nu ti se par cam ciudate toate astea?
tu informatii folositoare? cum ar fi ce? in afara de citate din marketingul tesla, ai adus cele mai putine info folositoare, din surse independente.
De cate ori a trebuit sa imi ceri scuze?

Criticile da, te deranjeaza, dar daca ele sint reale, care e problema? Figo a zis ca masina costa 44k, in loc de 49k, care e problema?

Pt asta o sa ii spui o viata la fiecare postare ca a gresit???

 bzalex, on 21 iunie 2018 - 08:16, said:


Pai nu stiu cum sa stabilim mai precis undeva pe la mijloc. Ca va ajunge la review in mainile presei pana la sfarsitul anului ?
ca va ajunge sa zicem in mainile clientilor, nu stiu... ca nu vreau sa apara iar pe o scena o masina si sa se vanda abia peste 6 luni.

 ro_explorer, on 21 iunie 2018 - 08:19, said:

Aici ai cam dat-o în bălării. Nu știu daca asta a fost mesajul pe care vroiai sa îl transmiți dar nu suna bine deloc.
Deci cât timp ai o discuție "de bun simt" poți scrie ce rahaturi vrei, chiar dacă sunt 100% produsul imaginației proprii? Și asta pe o arie auto? Și asta ar fi ok?
Citez din ro_explorer:

"da, topicul asta e despre mine"
"scriu despre ce vrea muschiu meu"

sa continui?

Tot ce am postat eu a fost intotdeauna documentat.

#2407
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

 unbrutus, on 21 iunie 2018 - 09:17, said:

"da, topicul asta e despre mine"
"scriu despre ce vrea muschiu meu"
Da ... scriu despre ce vreau eu, dar nu fantezii ... poti face diferenta?
Ma acuzi nefondat ca te urmaresc pe forum dar vad ca nu precupetesti nici un efort sa te iei de mine . Asa de inconvenabil am devenit ? Inseamna ca fac ceva bine.

Uite, exemplu de porcarie nereala si nefondata care nu are ce cauta pe un topic auto: made in brutuși, in spatele gradinii, langa gandacii de colorado.

 unbrutus, on 21 iunie 2018 - 01:20, said:

ca e 8000 sau 9000 tot mai mult ca un Logan e un rahat de sistem care omoara oameni si pe care nu l-a cerut nimeni.
E un sistem genial pe care eu il vreau. Deci 2x tampenii mai sus. Cat despre faptul ca e mai scump ca un logan, asa e, nu e un sistem pentru sarantoci.

#2408
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.053
  • Înscris: 15.10.2014
@unbrutus, cand argumentele nu mai fac fata se ataca persoana.
Credibilitatea lor e pe mi us de multa vreme.
@ro daca tu vrei acel AP, iti doresc sa.l ai si sa mergi cu el. Dar ai mare grija, ca ala e sinucigas.

Editat de Torquemada-666, 21 iunie 2018 - 09:38.


#2409
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.182
  • Înscris: 13.11.2017

 dan78rom, on 21 iunie 2018 - 07:35, said:

Cred ca n-ai inteles. E forum, nu fisa tehnica. E irelevant cit de folositoare sint informatiile postate de useri, atita timp cit discutia se desfasoara in limitele bunului simt.
Pe aici ne dam cu parerea, in modul cel mai SUBIECTIV cu putinta.
Poate unii considera ca autobuzele sint primele care trebuiesc electrificate. So what? E parerea lui/lor, este perfect ok sa nu fii de acord cu ea, o poti combate argumentat, si totul e ok.

Perfect de acord cu tine despre prima parte. E aiurea doar ce-ai spus in partea ingrosata.
Cand pe ultimele 3 pagini in loc de Model 3 se discuta despre autobuze electrice desi exista topic dedicat pentru camioane autobuze etc, poate si pentru praf saharian, asta inseamna ca individul doar trolleaza.

#2410
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.303
  • Înscris: 23.02.2017
Va faceti ca nu pricepeti, initial argumentul pt masini electrice de 100.000 dolari/euro (chiar 150.000 model X) era ca ar reduce poluarea.
S-au adus argumente ca doar se muta poluarea in afara oraselor, si praful saharian a devenit tocmai atunci subiect de presa.

Legatura e evidenta: daca particule mari ca cele din praful saharian circula mii de km peste oceane, mari, continente, poluarea e clar ca nu opreste la control frontiera.

Mai era un coleg care spunea ca Norvegia este o tara curata ca are multe masini electrice, din nou, poluarea nu e tinuta in afara granitelor norvegiei, de ex poluarea din rusia de la centralele pe carbune si masinile Lada care nu respecta nici o norma europeana nu opresc la granita.

Atata vreme cat discutia se duce spre reducerea poluarii, praful saharian e relevant, e un subiect recent, real, actual.
Daca e offoftopic, e la fel de oftopic ca orice discutie despre reducerea poluarii prin mutarea mai incolo a sursei

#2411
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.800
  • Înscris: 02.05.2008
Totusi topicul e despre model 3, nu despre poluare. Avem topicuri dedicate pentru asta.

#2412
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
Se vede de la o poștă cât de mult urăsc oamenii ăștie mașinile Tesla.
Ba discută poluarea, ba autopilotul, orice numai să arunce cu rahat.

134 de pagini despre o mașină care nici măcar nu se vinde încă în Europa, ca sa nu mai vorbim de România.
Dar nici o pagină despre e-Up!, e-Golf, e-Tron, e-etc, de parcă alea nu ar fi tot electrice.
Nu, în cazul ălora nu se mută poluarea în afara orașului. Nici praf saharian nu mai există.

ps. Cu sau fără ura lor, Tesla merge mai departe. Posted Image

Editat de ericmario, 21 iunie 2018 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate