Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41532 replies to this topic

#18433
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Un model cu niște probleme de implementare, poate se rezolvă într-o actualizare de firmware.

#18434
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Daca poti detalia putin.

#18435
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Despre A8.

#18436
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Există o setare numită „Luminanță de vârf”, care are patru valori: Oprit(ă), Scăzut(ă), Mediu(e), Ridicat(ă). (Nu mai știu dacă în meniul în limba română e făcut acordul, mi se pare că nu.)
Problema este că pe semnal SDR, doar pe valoarea „Oprită” televizorul aplică o curbă de tip gama, dar care ajunge la un maxim de 130 cd/m2, cu contrastul dat la maximum (lucru contraindicat), ceea ce e suficient doar pentru un mod de noapte. Dacă vrei să faci un mod mai luminos, eventual de zi, televizorul comută pe o EOTF (funcție de transfer electro-optică în română) de tip PQ (Perceptual Quantizer), neadecvată pentru SDR și care conduce la o reproducere incorectă a scării de luminanțe. Se pare că cine a programat versiunea curentă de firmware (în care se găsește și această decizie de schimbare a EOTF la activarea setării) s-a gândit că luminanța de vârf trebuie activată și crescută doar pentru mod HDR și nu a mai verificat ce fel de semnal primește de fapt televizorul. Într-o versiune revizuită de firmare (așa-numita actualizare, de fapt o înlocuire totală a codului cu unul nou, chiar dacă anumite părți nu sunt efectiv rescrise în surse), dacă își dau seama de eroarea comisă, va trebui construit un arbore de decizie mai complet și mai complex.
Interesant este că la alte modele mai vechi de Sony nu am întâlnit această problemă, e un „bug” proaspăt creat, posibil de către un programator nou venit în echipă.

Un efect al problemei este că în mod SDR nu se mai poate calibra curba de gama dacă se activează setarea.

#18437
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
În termeni de efect vizual, un material înregistrat și procesat cu curba gama clasică, dar redat după PQ, va induce black crush pe scene întunecate, va tinde să producă posterizare pe scene luminoase și va avea potențial de clipping (pierdere totală de detalii) pe zona din apropierea albului.

#18438
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
"Cool" :)

Si LG are o setare asemanatoare :"Peack Brightness", tot cu 3 nivele cat si off. Pe SDR nu am simtit nevoia sa o activez.

#18439
bobiadrian

bobiadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.10.2007
Buna ziua,

Ce tv imi recomandati la un pret de aproximativ 3000 lei si cu o diagonala de 140 - 164 cm ?

Merci
Adrian

#18440
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Ma indoiesc profund ca ai sa gasesti OLED la banii astia.
Vazi dincolo, la LED-uri.

#18441
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Se da un OLED55B8SLC legat la Denon AVR-X2700H.
Suntetul care vine prin ARC nu este 5.1, desi sunt filme pe Netflix care au o astfel de coloana sonora. Exista niste cabluri HDMI deosebit de speciale ce trebuiesc folosite sau sa ma las pagubas?
Evident, folosind un bluray player Sony pentru a rula aplicatia Netflix, sunetul redat este 5.1.
Multumesc

#18442
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu a mers deloc sau a mers si nu mai merge acum?

#18443
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Nu a mers deloc, am schimbat progresiv mai multe cabluri, de lab un la foarte bun, dar probabil ca trebuie ceva super special.

#18444
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 22.05.2019

 oaspetele, on 10 iunie 2021 - 15:41, said:

Se da un OLED55B8SLC legat la Denon AVR-X2700H.
Suntetul care vine prin ARC nu este 5.1, desi sunt filme pe Netflix care au o astfel de coloana sonora. Exista niste cabluri HDMI deosebit de speciale ce trebuiesc folosite sau sa ma las pagubas?
Evident, folosind un bluray player Sony pentru a rula aplicatia Netflix, sunetul redat este 5.1.
Multumesc
Eu am 55C8PLA , cu AVR-X1500H și tot ce este de pe TV , se aude exact coloana sonoră emisă de conținutul respectiv , stereo , dolby digital (5.1) , dolby atmos (dolby digital plus) . Dar numai la Netflix ai problema asta ? , sau ai și la conținut de pe playerul TV (usb) ?

#18445
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Netflix redat de pe TV, sunetul e stereo.
Netflix de pe player, sunetul e 5.1, daca e cazul.

Cred ca si de pe playerul TV apare aceeasi problema. Cred ca nu transmite TV-ul mai mult decat stereo.

#18446
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Exclus sa fie probleme de la cablu (de la vechile cabluri HDMI 1.4 ar trebui sa fie ok), cel mai probabil e o setare sau mai degraba nu ai conectat la portul HDMI care suporta (doar unul singur din ce stiu) corectat ca altfel nu aveai sunet deloc.

Edited by Hansolo, 10 June 2021 - 17:23.


#18447
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Dupa cate am verificat, e cel care suporta ARC. Dar mai incerc.

#18448
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 22.05.2019

 oaspetele, on 10 iunie 2021 - 17:16, said:

Netflix redat de pe TV, sunetul e stereo.
Netflix de pe player, sunetul e 5.1, daca e cazul.

Cred ca si de pe playerul TV apare aceeasi problema. Cred ca nu transmite TV-ul mai mult decat stereo.
Păi....verifică și usb-ul (player-ul tv-ului)

Edited by Printdivision, 10 June 2021 - 17:46.


#18449
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Corect, de pus un film cu coloana 5.1 pe USB la TV si verificat sa nu fie o cioaca in aplicatia Netflix.
Am corectat mai sus, esti pe portul cu ARC la TV altfel n-ai fi avut nici sunet stereo. Ar mai fi de schimbat poate mufa din receiver.

Edited by Hansolo, 10 June 2021 - 17:52.


#18450
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Cred ca m-am exprimat gresit. Revin
Netflix redat de pe TV, sunetul e stereo.
Netflix de pe player, sunetul e 5.1, daca e cazul. - citeste aici blurayplayer Sony

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

ioany

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate