Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41680 replies to this topic

#18397
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
siryn11@ , ce tv deții? Vorbeai mai acum vre-o săptămână de calibrararea în 2 și 10puncte. Dezvolta subiectul

Edited by Calin_fdx, 31 May 2021 - 20:59.


#18398
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Cred ca mai devreme am întrebat pe thread-ul greșit, cel cu LCD astfel ca revin aici:

Are cineva samsung QLED cuplat la soundbar samsung? Cum se aude? le-am comandat azi ambele si eram curios daca stie cineva cum suna impreuna, daca e bun Q-Symphony-ul ala.

#18399
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
QLED-ul e tot LCD. Ai intrebat pe topicul corect.
Aici e gresit. QLED nu are nicio legatura cu OLED.

Edited by edigee, 01 June 2021 - 00:37.


#18400
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 22.05.2019

View Postsoryn11, on 31 mai 2021 - 20:21, said:


Hai sa mori tu! Pe bune? Cu ce-l compari? Cu plasma ta din 1910 toamna? Stati cu destu'n cur zi de zi sa vedeti daca nu a aparut ceva " in plus" pe display fata de ceea ce trebuie sa se vada...halal...tehnologie de varf...trec astia intr-o veselie de pe oled pe lcd si voi,... Batman, Batman...n-ati recunoaste astea nici arsi. Hai pa!
De ce ai atitudinea asta ? , puțin bun simț nu se poate.....serios , tot în peșteră , nu evoluăm și noi....măcar puțin ?
Acum două zile , eram cu câțiva amici , la Shoping Băneasa (în fața la Media Galaxy) , unde este o "insuliță LG" , cu un oled (65CX) și mai multe nanocell-uri 4k , 8k (diferite diagonale) . Amicii mei nu sunt cunoscători și nici nu ar da pe un televizor mulți bani , dar credeți-mă că au remarcat diferența dintre televizoare . I-am întrebat , la care se vede mai bine , sau uitat (la toate) și din depărtare și de aproape , din unghiuri diferite care prindea oledul cu celelalte lcd-uri . Au văzut diferența clară (negrul/contrastul și strălucirea culorilor) la un oled . Le-am spus că acela este un oled și mi-au spus că.......au auzit de QLED-uri că se văd bine 😁 . Vă dați seama cât de bine a funcționat și încă mai funcționează (presupun) marketingul la Samsung ?
Presupun că , marketingul , "va funcționa" mult timp......dacă nu "ieșim din peșteră"

Edited by Printdivision, 01 June 2021 - 02:37.


#18401
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View PostPrintdivision, on 01 iunie 2021 - 02:25, said:

De ce ai atitudinea asta ? , puțin bun simț nu se poate.....serios , tot în peșteră , nu evoluăm și noi....măcar puțin ?
Acum două zile , eram cu câțiva amici , la Shoping Băneasa (în fața la Media Galaxy) , unde este o "insuliță LG" , cu un oled (65CX) și mai multe nanocell-uri 4k , 8k (diferite diagonale) . Amicii mei nu sunt cunoscători și nici nu ar da pe un televizor mulți bani , dar credeți-mă că au remarcat diferența dintre televizoare . I-am întrebat , la care se vede mai bine , sau uitat (la toate) și din depărtare și de aproape , din unghiuri diferite care prindea oledul cu celelalte lcd-uri . Au văzut diferența clară (negrul/contrastul și strălucirea culorilor) la un oled . Le-am spus că acela este un oled și mi-au spus că.......au auzit de QLED-uri că se văd bine �� . Vă dați seama cât de bine a funcționat și încă mai funcționează (presupun) marketingul la Samsung ?
Presupun că , marketingul , "va funcționa" mult timp......dacă nu "ieșim din peșteră"
evolutie?....)))))))....mie imi place, ca intotdeauna, cei mai slabi la mansarda sunt cei mai siguri pe ei SI sunt SI cei mai obraznici SI tupeisti...))))) ma amuza de tot.)))

Edited by hariseldon01, 01 June 2021 - 03:37.


#18402
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

View Postedigee, on 01 iunie 2021 - 00:36, said:

QLED-ul e tot LCD. Ai intrebat pe topicul corect.
Aici e gresit. QLED nu are nicio legatura cu OLED.

Asta e si singurul răspuns pe care l-am primit. Dincolo nu s-a deranjat nimeni. :) Mulțumesc mult!

#18403
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 03.01.2007

View PostPrintdivision, on 01 iunie 2021 - 02:25, said:

De ce ai atitudinea asta ? , puțin bun simț nu se poate.....serios , tot în peșteră , nu evoluăm și noi....măcar puțin ?
Acum două zile , eram cu câțiva amici , la Shoping Băneasa (în fața la Media Galaxy) , unde este o "insuliță LG" , cu un oled (65CX) și mai multe nanocell-uri 4k , 8k (diferite diagonale) . Amicii mei nu sunt cunoscători și nici nu ar da pe un televizor mulți bani , dar credeți-mă că au remarcat diferența dintre televizoare . I-am întrebat , la care se vede mai bine , sau uitat (la toate) și din depărtare și de aproape , din unghiuri diferite care prindea oledul cu celelalte lcd-uri . Au văzut diferența clară (negrul/contrastul și strălucirea culorilor) la un oled . Le-am spus că acela este un oled și mi-au spus că.......au auzit de QLED-uri că se văd bine �� . Vă dați seama cât de bine a funcționat și încă mai funcționează (presupun) marketingul la Samsung ?
Presupun că , marketingul , "va funcționa" mult timp......dacă nu "ieșim din peșteră"
Foarte buni amicii tai care stiau notiuni despre televizoare cum ar fi negrul, contrastul si stralucirea culorilor. Chiar asa ti-au spus ? "Asta din dreapta are culori mai stralucitoare decat asta din stanga." Sau cum ti-a spus mai exact ? De dolby vision ti-a spus ceva ? Poate aflai mai multe decat stiai tu.

#18404
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 22.05.2019

View PostFeDaYin, on 01 iunie 2021 - 08:21, said:

Foarte buni amicii tai care stiau notiuni despre televizoare cum ar fi negrul, contrastul si stralucirea culorilor. Chiar asa ti-au spus ? "Asta din dreapta are culori mai stralucitoare decat asta din stanga." Sau cum ti-a spus mai exact ? De dolby vision ti-a spus ceva ? Poate aflai mai multe decat stiai tu.
Termenii de: contrast , culori strălucitoare , etc. , i-am spus eu (ca să vorbim aceeași limbă aici) , vrei să-ți formulez exact cum au spus ei la ce au văzut ? Nu am mințit și nu am exagerat cu nimic !
P.S Ești "amic" cu "exemplarul" de mai sus ? .....întreb și eu 😉

#18405
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 11.08.2016

View PostMixMaster, on 31 mai 2021 - 23:56, said:

Cred ca mai devreme am întrebat pe thread-ul greșit, cel cu LCD astfel ca revin aici:

Are cineva samsung QLED cuplat la soundbar samsung? Cum se aude? le-am comandat azi ambele si eram curios daca stie cineva cum suna impreuna, daca e bun Q-Symphony-ul ala.

View PostMixMaster, on 01 iunie 2021 - 07:35, said:

Asta e si singurul răspuns pe care l-am primit. Dincolo nu s-a deranjat nimeni. Posted Image Mulțumesc mult!
Dupa parerea mea, ai gresit in ambele cazuri topic-urile in care sa pui intrebarea. Daca aici e clar, pt ca e vorba de OLED, dincolo, pe cel cu sfaturi de achizitii, cel mai probabil nu ti-a raspuns nimeni pt ca acolo se discuta chiar despre sfaturi de achizitii de tv-uri, in general.

Pt intrebarea ta as incerca:

https://forum.softpe...d#entry27892790

sau

https://forum.softpe...forum/13-audio/ (aici poti deschide topic separat, daca nu gasesti vreunul care sa-ti raspunda la intrebare)

Edited by MediumPlayer, 01 June 2021 - 09:00.


#18406
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,003
  • Înscris: 06.09.2004

View PostValmont43, on 31 mai 2021 - 17:06, said:

Cum ai tras tu concluzia asta inteligenta, unde am spus eu asa ceva? ...
Haide, bre, Valmont... Chiar asta ai zis. N-o mai da de gard!

View PostMixMaster, on 01 iunie 2021 - 07:35, said:

Asta e si singurul răspuns pe care l-am primit. Dincolo nu s-a deranjat nimeni. Posted Image Mulțumesc mult!
Omule, am vazut postarea ta de dincolo. Dar n-am soundbar. Sunt sigur ca nici ceilalti care au citit, nu au soundbar Samsung. Cum adica "nu s-a deranjat nimeni"? Ai fi vrut sa-ti raspunda fiecare ca n-au soundbar?

Edited by isr2002, 01 June 2021 - 09:33.


#18407
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

View PostMediumPlayer, on 01 iunie 2021 - 08:58, said:

Dupa parerea mea, ai gresit in ambele cazuri topic-urile in care sa pui intrebarea. Daca aici e clar, pt ca e vorba de OLED, dincolo, pe cel cu sfaturi de achizitii, cel mai probabil nu ti-a raspuns nimeni pt ca acolo se discuta chiar despre sfaturi de achizitii de tv-uri, in general.

Pt intrebarea ta as incerca:

https://forum.softpe...d#entry27892790

sau

https://forum.softpe...forum/13-audio/ (aici poti deschide topic separat, daca nu gasesti vreunul care sa-ti raspunda la intrebare)

Multumesc mult!

View Postisr2002, on 01 iunie 2021 - 09:27, said:

Omule, am vazut postarea ta de dincolo. Dar n-am soundbar. Sunt sigur ca si ceilalti care au citit, nu au soundbar Samsung. Cum adica "nu s-a deranjat nimeni"? Ai fi vrut sa-ti raspunda fiecare ca n-au soundbar?

Nu era vreun atac la persoana. Ma asteptam ca totusi cineva sa aiba o astfel de combinatie la cata activitate e pe acolo. Nu sunt vreun fidel al ariei, dovada ca habar nu am ce fel de televizoare detin.

#18408
nemessiss81

nemessiss81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.01.2007
Salutare.
Am o problema cu oledul meu (LG OLED55B8PLA) si vreau sa va cer parerea.
Acum 3-4 zile mi-a disparut sonorul de pe intrarile hdmi (mentionez ca pe hdmi1 am receiver de la orange tv, pe 2 e conectat calculatorul si pe 3 e conectat un ps) dar aveam sonor in toate palicatiile (netflix, youtube, hbo go etc etc etc). Atunci am incercat sa il scot din priza si sa il las cateva min (crezand ca s-a incarcat electrostatic) dar nu s-a intamplat absolut nimic. Acum doua zile a disparut sunetul si din aplicatiile instalate. Am sunat ieri la LG si am avut noroc sa dau de cineva cu multa rabdare: am dat reset mai intai la setarile AV, apoi am dar reset la setarile din fabrica, dar din pacate nici una din aceste operatiuni nu a schimbat nimic. M-am tot jucat cu setarile de sunet incarcand sa comut din boxele interne ale tv la alte surse de iesire si cred ca le-am incarcat pe toat, inclusiv o boxa bluetooth, cu exceptia iesirii audio optice (nu mai am nici un device in casa care sa suporte aceasta intrare). Tot frecand televizorul am observat ca si imaginea de standby se vede cumva distorsionat ... de parca s-ar procesa din doua in doua linii. Mentionez ca imaginea pe tv este impecabila indiferent de sursa.
Credeti ca s-a ars ceva pe placa de baza?
Pe mine toata chestia asta ma duce cu gandul la o eroare software. Am verificat si am ultima versiune de web os. Totusi as fi tentat sa fac un downgrade in ideea ca ceva s-a corupt in memoria interna.
Ce parere aveti?

PS Am uitat sa mentionez ca ieri, pe masura ce ma jucam prin setari, la anumite combinatii de Dolby Atmos cu Dolby Digital - activate/dezactivate si combinatii intre ele - televizorul scoate niste sunete ciudate de parca ar fi fax ... (la fel face si cand selectez boxe interne + optic out).Mie mi se pare ca difuzoarele functioneaza corect.

Edited by nemessiss81, 01 June 2021 - 12:51.


#18409
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Salutare. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste achizitia unuia dintre televizoarele de mai jos:

- https://www.samsung....ue43tu8072uxxh/
- https://altex.ro/tel...HDUE43AU7172UX/
- https://altex.ro/tel...HDUE43AU8072UX/

In cazul in care aveti alte recomanadari, va rog ca acestea sa se incadreze pana in suma de 2000.

Va multumesc pentru sfat su suport.

Edited by nickwhu, 01 June 2021 - 15:34.


#18410
sorinbabei

sorinbabei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.02.2009
Salut.
Ce setari ar trebui folosite in Calman penru a calibra un LG CX in hybrid log-gamma (HLG) ?
Pentru SDR, HDR  si Dolby Vision m-am descurcat dar despre HLG nu gasesc nimic pe net.
Multumesc.

Edited by sorinbabei, 01 June 2021 - 15:44.


#18411
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Nici unul dintre tv-urile de mai sus nu e OLED. Vezi topicul dedicat cu achizitii LCD/LED.

#18412
soryn11

soryn11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.01.2006

View Posthariseldon01, on 01 iunie 2021 - 03:36, said:

evolutie?....)))))))....mie imi place, ca intotdeauna, cei mai slabi la mansarda sunt cei mai siguri pe ei SI sunt SI cei mai obraznici SI tupeisti...))))) ma amuza de tot.)))

Tu ai tupeu sa vorbesti despre evolutie? Pe bune? Tu care, pe HDR, te uiti cu 60% luminozitate pt. a-ti proteja minunea tehnologica numita OLED? Sunt vorbele tale d'aici de pe topic! Hai fa-ti un bine si nu mai intra in penibil! Sau pe la voi prin nord-vestul extrem al Romaniei e la moda asta?

Edited by soryn11, 01 June 2021 - 18:11.


#18413
T@V

T@V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 09.07.2007
Salut! Cum fac sa instalez eurosport player pe un oled BX? Am un abonament platit pina la anul (am uitat de reinnoire si mi-a tras banii din cont, macar sa ma uit la ce meci vreau la RG). Multumesc anticipat.

#18414
soryn11

soryn11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.01.2006

View PostPrintdivision, on 01 iunie 2021 - 02:25, said:

tot în peșteră , nu evoluăm și noi....măcar puțin ?
Daca vrei sa evoluezi, fa-o! Macar incearca, sper sa nu fie mult prea greu pt. tine. N-o sa-ti pun nici o piedica, crede-ma! Succes!( la iesit din pestera). Vointa sa ai!

Edited by soryn11, 01 June 2021 - 18:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate