Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41932 replies to this topic

#18361
soryn11

soryn11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.01.2006

View PostMMike, on 28 mai 2021 - 18:45, said:

Un review interesant al lui V. Teoh, LG C1 vs CX vs C9 :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1SdhfbAcqPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De parca ar conta un astfel de review in fata JLP-ului!!! Hai sa fim seriosi, nu te poti pune cu miezul universului!
Obiectii, ceva?

PS. - nu scot si baietii de la LG o serie P? Poate o confunda cu Pana...sa vezi atunci review-uri!

Edited by soryn11, 28 May 2021 - 20:10.


#18362
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 28 mai 2021 - 17:12, said:

Auziti?! Dar oare la calibrari microled trebuie purtat vreun echipament anticaldura ca la pompieri?
Nu, dar se încadrează în grupa I de muncă și putem să ne pensionăm mai devreme. :)

#18363
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
O solutie pentru cei care aleg un asemenea televizor ar fi sa monteze, in spatele lui, un cooler cu lichid, racit de o unitate externa, cum este cea de la aparatele de aer conditionat.

Eventual sa lipeasca pe spatele acelui televizor, impreuna cu racirea pe lichid si o placa de aluminiu, care sa preia mai usor sarcina termica si sa o transmita sistemului de racire Posted Image

Edited by razor01, 28 May 2021 - 20:39.


#18364
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 11.08.2016
Si neaparat niste led-uri RGB, ca sa "sparga", la capitolul estetica, orice prototip de PC prezentat la CES si alte conventii de genul. Posted Image

Edited by MediumPlayer, 28 May 2021 - 21:28.


#18365
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Un lucru surprinzator la OLED a fost, pentru mine, tocmai temperatura de functionare.

Tin televizorul, de regula, pe setarea de lumina OLED la 40 si merge cateva ore, uneori fara pauza. Nu se incalzeste niciodata, doar la fantele de racire se simte un aer usor cald, in rest tot spatele televizorului este rece.

#18366
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postrazor01, on 28 mai 2021 - 11:19, said:

Cum ar fi sa cumperi MICROLED, ca sa nu ai probleme cu burnin si sa te trezesti ca apare mai repede decat la OLED. Posted Image



Aici nu sunt de acord. Eu stau la 2.5 m distanta de un ecran de 120 inch si proiectorul nici macar nu e 4k nativ, iar majoritatea continutului vazut de mine e 1080p. Nu am niciun moment senzatia de rezolutie prea mica.

E drept ca aici e vorba despre proiectie, la televizoare nu prea ma impac cu 1080p. Cel putin pe OLED, chiar daca raportul diagonala/distanta este identic cu cel de la proiectie, trebuie sa am mereu 4k. Asa a fost la toate monitoarele/televizoarele pe care le-am utilizat pana acum, cu exceptia elor care aveau diagonala foarte mica (22-23 inch).

P.S. chiar as fi curios sa vad un MICRO LED dar nu cu prostiile lor de materiale de prezentare, facute cu camere 50K si masterizate sa-ti ia ochii, ci sa probez filme, in special materiale bluray 1080p.
....pai asta fiind un tv...de aceia am scris ce am scris...n-am proiector, dar stiu ca acolo e diferit si nu e o problema asa de grava ca la tv-uri...

View Postrazor01, on 28 mai 2021 - 20:38, said:

O solutie pentru cei care aleg un asemenea televizor ar fi sa monteze, in spatele lui, un cooler cu lichid, racit de o unitate externa, cum este cea de la aparatele de aer conditionat.

Eventual sa lipeasca pe spatele acelui televizor, impreuna cu racirea pe lichid si o placa de aluminiu, care sa preia mai usor sarcina termica si sa o transmita sistemului de racire Posted Image
...))))) iti dai seama, dupa ce cumparam un tv de 150000 de euro, mai bagam, adica proiectam, ca de ce nu, suntem toti ingineri....un sistem de racire se 50000 de euro...nu?...))))))))....DA sigur.)))))

#18367
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,837
  • Înscris: 09.01.2007
Nu ca vreau sa insit pe off-topic, dar ca idee:

- nici eu nu sunt de acord cu rezolutia. Exista un cledis in Romania de 4x3 metri. Facut cu module d-astea: https://pro.sony/en_...deo-walls/zrd-1 deci rezolutia totala e undeva in jur de 4K, si se vede impecabil (ce-i drept, de la vreo 4 metri distanta), nu l-am vazut cu filme bluray, dar am vazut mai mult continut pe el si e foarte ok. Pe langa asta la ISE am vazut cledis IMENS, undeva la 8x5 metri, si rula continut demo dar se vedea foarte bine de la 2-3 metri distanta. Si video si continut generat de PC (unde ma asteptam sa vad urme de antialising si pixelare pe linii fine dar nu am observat).
Samsung zicea ca a vandut si vreo 3 the wall pana acum pe la noi, la rezidential. Deci radem glumim dar sunt care au. Ori asta ori minte Samsungu'. Posted Image

- din ce stiu, sony a fost gandit pentru professional nu residential. Adica il au diverse companii mari si-l folosesc la design, la factory floor pentru diverse, etc. Nu se uita nimeni la filme pe ele. Si cel din Romania e folosit la aplicatii de tip SCADA (unde chiar nu era nevoie de microled dar asta s-a cerut). Samsung au facut un pas inainte si au obtinut certificarea aia de cinema, dar tot din prisma utilizarii profi, sa le foloseasca pentru cinemauri ultra-high tech in loc de ecranele "standard" de proiector. Probabil apoi s-au gandit ca merge si unu de apartament, daca tot s-au intins pana aici.

- problema cu caldura e majora. Nu-mi imaginez cum iti incalzeste o camera de apartament, fie ea si enorma, de 100 m². Ce-i drept poate cele mici nu degaja la fel de multa caldura ca cel de la ISE, dar acolo aveai impresia ca stai in fata caloriferului, no joke. Totusi, poate de-atunci au mai imbunatatit racirea sau cum ziceam, cele "mici" poate se incazesc mult mai putin.

- OLEDuri din bucati nu poti face, ca-s prea mari "pixelii" si prea apropiati. Sau poti face dar cu efect de videowall, adica linii subtiri intre module. Ce au facut astia cu micro-led dpdv tehnic e impresionant. Modulele au leduri pana la muchie, inclusiv "pe muchie". Daca nu esti trainuit cu asamblarea sigur distrugi o gramada de pixeli cand il montezi, umblau japonezii cu ele de zici ca era uraniu. Iar atunci cand le monteaza, daca o fac bine, distanta dintre pixelii de pe muchii e de maxim 1.5 mm, atat de apropiati de margine sunt. Dupa ce ca te chinui cu montajul unui oled "normal" ca-i subtire ca naiba, imagineaza-ti cum ar fi sa nu aiba rama. Posted Image

Cum au zis si altii aici pe thread mai de mult, mai are ani buni sa se maturizeze tehnologia ca sa ajunga de consum in masa, daca va ajunge vreodata.

Edited by TehCube, 28 May 2021 - 23:03.


#18368
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostTehCube, on 28 mai 2021 - 23:01, said:

Totusi, poate de-atunci au mai imbunatatit racirea sau cum ziceam, cele "mici" poate se incazesc mult mai putin.

Nu racirea trebuie imbunatatita ci temperatura de lucru, adica sa nu mai genereze caldura asa multa.

Cred ca ai inteles ce vreau sa spun. Racirea imbunatatita inseamna ca arunca mai eficient caldura in camera, ca sa tina televizorul rece, nu altceva Posted Image

E ca si cum inlocuiesti coolerul stock al procesorului cu unul foarte performant. Tot atata caldura produce, doar ca nu mai ajunge el la temperatura mare.

Edited by razor01, 28 May 2021 - 23:12.


#18369
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,837
  • Înscris: 09.01.2007
Da, se poate. Se poate ca fiind in environment de demo, sa fi setat si toate chestiile la maxim, gen luminozitate, caz in care e normal sa se incalzeasca mai mult. Intr-o camera de vizionare ar rula la brightness mult mai mic overall.

#18370
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostTehCube, on 28 mai 2021 - 23:12, said:

Intr-o camera de vizionare ar rula la brightness mult mai mic overall.

Daca te uiti la continut dolby vision si HDR10, il dai la blana, ca d-aia ti-ai luat MICRO LED, nu sa te uiti la SDR, ca ala se vede bine si pe un proiector. :)

#18371
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,321
  • Înscris: 25.04.2016
Au fost bune discutiile astea pe aici despre microled. Ma fac sa-mi mai cumpar un oled :D

#18372
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 11.08.2016
Ia-ti fratele mai mare, 65CX. Acum e momentul.

#18373
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,837
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrazor01, on 28 mai 2021 - 23:14, said:

Daca te uiti la continut dolby vision si HDR10, il dai la blana, ca d-aia ti-ai luat MICRO LED, nu sa te uiti la SDR, ca ala se vede bine si pe un proiector. Posted Image

Da, dar continutul HDR in general nu tine displayul la 1000 nits, are doar anumite scene unde anumite zone sunt luminate la intensitate mare, daca se poate masura un film intreg HDR pe oled sunt convins ca brightnessul mediu panoului e foarte jos, pe la 100-200-300 nits in functie de continut si setari. Eu il tin pe isf dark de exemplu, pentru ca ma uit doar seara/noaptea la chestii, si sunt convins ca nu e foarte bright in 99% din cazuri.

View PostMediumPlayer, on 29 mai 2021 - 11:35, said:

Ia-ti fratele mai mare, 65CX. Acum e momentul.

Amin. Daca aveam unde sa-l pun il schimbam si eu, la sub 7000 de lei deja e pomana. :)

Edited by TehCube, 29 May 2021 - 14:16.


#18374
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,321
  • Înscris: 25.04.2016

View PostTehCube, on 29 mai 2021 - 14:15, said:

Amin. Daca aveam unde sa-l pun il schimbam si eu, la sub 7000 de lei deja e pomana. :)
Cam asa si eu. Si oricum, nu mai pot sa-i fac retur si sunt f.multumit de upscalingu pe care-l face coroborat cu diagonala de 55 inch la care pot viziona bine si f.bine continut din orice sursa si la rezolutii mai scazute.
Eu ma refeream la un al doilea oled pentru dormitor, ar fi 48A1 cand o fi la promotie.

#18375
Olimpiucaramanmarcel

Olimpiucaramanmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 19.02.2019
Oare când va apărea seria noua de oled pe anul 2021 de la panasonic si mai ales ce preturi sunt estimate?

Edited by Olimpiucaramanmarcel, 30 May 2021 - 08:12.


#18376
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Salut,am intrat si eu in randul posesorilor de Oled.Tocmai am comandat din noul showroom Emag Iasi Iulius mall un CX65 inch (am mers special in showroom pt discountul de 10% care il ofera ei fata de website).Vin de pe un Sony 65XF9005 deci nu ma astept ca diferenta sa fie wow.Dac Jean Luc va mai avea curand drum prin Iasi,il rog cu ocazia asta sa imi rezerve si mie cateva ore din timpul lui pentru o calibrare.Multumesc

#18377
Olimpiucaramanmarcel

Olimpiucaramanmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 19.02.2019
Diferențele sunt cam wow, iar dacă îl și calibrezi... Zic ce zic pentru ca mai toți ce postează pe aici au trecut la oled după ce au avut leduri din gama de varf, uneori de la același producător. E diferența mare.

#18378
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Atunci nu pot decat sa ma felicit pentru achizitie,si sa ma bucur de imaginea oferita de ecranul Oled

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate