Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

incarcare baterie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunderb, on 12 noiembrie 2016 - 02:00, said:

Ai o sursa la prima mana pentru afirmatia asta? Nu un link cu un nene care spune eventual in engleza pt mai multa credibilitate ca a citit undeva asta.
Intreaba un electronist familiar cu integratele moderne, pe net nu prea gasesti decat abureli cand vine vorba de tehnologii noi detaliate, fiecare firma isi protejeaza schemele si patentele. Prin constructia incarcatorului din telefon acesta nu mai livreaza intensitate odata ajuns la tensiunea de 4.20v sau dupa caz si tip baterie. In rest normal ca o sa stea float la unele ca altceva nu are de ce sa faca, sau sta in rampa la alea mai destepte, nu se strica insa e alt smen, bateriile litiu prefera sa nu tie tinute mult la full charge, isi reduc viata cu vreo 20% daca stau deseori si pe perioade lungi voltate la max, asa cum patesc alea de laptop de ex in lipsa circuitelor moderne de limitare a incarcarii.
In rampa inseamna ca incarca full dupa care taie complet si o lasa sa scada la 99% dupa aia iar ii da putin si si iar taie tot asa, nu constant si slab cum ar fi la float obisnuit. De aia la multe telefoane moderne odata incarcate si lasate in incarcator mai mult timp, cum le scoti de pe incarcator sau foarte rapid, ajung la 99%, nu raman mult tiump la 100%. Pe de alta parte daca ajunge la 100% si-l scoti atunci o sa tina mai mult pe 100%.

Edited by andreic, 12 November 2016 - 11:39.


#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Situatie concreta.
Baterie incarcata complet, incarcatorul conectat si incepi sa folosesti aparatul. Dupa 1 ora bateria ramane tot la 100%.
Asta presupune ca incarcatorul nu e de fapt deconectat. Probabil face unul din cele 2 lucruri descrise de tine sau e posibil sa fie alimentat tel direct de la incarcator dupa ce bateria ajunge 100%?
Alta sit concreta. Incarcator prea slab. Bateria scade 1% si ramane asa pe perioada folosirii. Se intampla la o tableta daca e folosita un incarcator de tel. Instinctiv evit sit asta. E vreo dif pt baterie intre a lasa tableta nealimentata in stand by cu bateria la 1% si a o folosi cu un incarcator/cablu care nu-i pot asigura energia necesara incarcarii ci doar incetineste descarcarea si apoi mentine bateria la 1%? Dauneaza cu ceva sit asta?

Edited by underb, 12 November 2016 - 12:13.


#21
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011
Va multumesc pentru sfaturi. Voi incerca sa prelungesc durata de viata a baterie cat se poate mai mult.

Referitor la cea de-a doua intrebare as vrea sa stiu in cat timp pierdeti voi 1 % dar in timp ce folositi telefonu. Cum am spus eu 1 % il pierd in 3-4 min rasfoind facebook, browsing cu google chrome si rasfoind setarile telefonului. As vrea sa stiu daca e ok sa pierd atat..

Edited by blackwave, 12 November 2016 - 13:45.


#22
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postblackwave, on 12 noiembrie 2016 - 13:44, said:

Va multumesc pentru sfaturi. Voi incerca sa prelungesc durata de viata a baterie cat se poate mai mult.

Referitor la cea de-a doua intrebare as vrea sa stiu in cat timp pierdeti voi 1 % dar in timp ce folositi telefonu. Cum am spus eu 1 % il pierd in 3-4 min rasfoind facebook, browsing cu google chrome si rasfoind setarile telefonului. As vrea sa stiu daca e ok sa pierd atat..
Depinde...in cazul bateriei la Galaxy S4,de la 100% la 90% procentajul scade mai repede,iar dupa aceea mai greu.
Intrebarea ta este irelevanta,mai bine spune cat "screen" scoti la o incarcare,daca ajungi la 5 ore e super ok,asta conectat la wi-fi,pe datele mobile bateria se descarca mai repede.

Edited by missionnad, 12 November 2016 - 18:13.


#23
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011

View Postmissionnad, on 12 noiembrie 2016 - 18:11, said:


Depinde...in cazul bateriei la Galaxy S4,de la 100% la 90% procentajul scade mai repede,iar dupa aceea mai greu.
Intrebarea ta este irelevanta,mai bine spune cat "screen" scoti la o incarcare,daca ajungi la 5 ore e super ok,asta conectat la wi-fi,pe datele mobile bateria se descarca mai repede.

Am inteles.. ramane de vazut.
Voi inchideti aplicatiile din meniu aplicatii recente?

#24
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Daca numai am nevoie de ele,le inchid.
De asemeni poti dezinstala aplicatiile instalate de Samsung,îngreunează telefonul.

#25
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011

View Postmissionnad, on 12 noiembrie 2016 - 21:46, said:

Daca numai am nevoie de ele,le inchid.
De asemeni poti dezinstala aplicatiile instalate de Samsung,Ăźngreunează telefonul.

Chiar as vres sa le dezinstalez dar nu am cum.. doar sa dezinstalez actualizarile. Stiu ca se poate prin root dar nu vreau sa-i fac.

#26
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
1. CITIȚI AICI ÎNAINTE DE A POSTA!
2. Samsung Galaxy J5 (2016)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate