Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Timișoara. Șomajul mic îi aduce pe culmile disperării pe angajatorii timișeni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
228 replies to this topic

#199
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
ionut, apreciez efortul, ai incercat.

productivitatea nu se refera( direct) la tehnologia de productie sau la numarul de produse pe care le poate realiza si nici la pretul lor.
exista situatii (multe) in Romania in care un loc de munca dispune de aceleasi conditii tehnologice, produce la fel si totusi are un salariu de trei ori mai mic decat aceeasi pozitie din germania. de ce?

productivitatea e formata din doua aspecte; productie si salariati.
produci ceva, adaugi valoare. platesti salariile( si altele) iar ce ramane e profit. retineti cuvantul profit dar ganditi-va la prosperitate, nu la bani.
adevarul e ascuns de cei mai multi si suna cam asa;
cu cat salariile sunt mai mari cu atat productivitatea este mai mare, nu pentru ca s-ar produce mai mult( cum cred unii), ci pentru ca salariile reprezinta una din cele doua parti( cea mai mare)ale productivitatii, deci, in valoare absoluta, productivitatea este mai mare.
salarii mici= productivitate scazuta
salarii mari= productivitate mare.

in Romania se mizeaza mult pe acest ciclu vicios, in special de catre cei din guvern.
economia tarii este inca subdimensionata si fragila raportat la populatie si resurse ( vezi totalul si sofisticarea) dar nu avem bani sa o dezvoltam, chiar nu avem.
avem nevoie de investitii straine. pentru a atrage investitiile straine jucam o piesa absurda, forta de munca ieftina, si atunci cand populatia se plange, se baga la inaintare placa productivitatii mici. asa ca...salarii mici si joc de glezne.
e clar, cei responsabili cu economia stiu ca productivitatea e un indicator care poate sa creasca doar prin sine, prin marirea salariilor dar nu ne permitem, nu si daca vrem sa scapam de saracie. trebuie sa fim saraci ca sa putem fi bogati.

investitiile romanesti in strainatate, importul de capital.
sub 150 de companii romanesti investesc in afara granitelor. asa, si? conteaza?
da, conteaza foarte mult. ati retinut cuvantul profit? ok.
tarile dezvoltate isi muta capitalul prin lume pentru a face si mai multi bani pe care ii trimit acasa. cu banii astia se creeaza prosperitate local, cu banii adunati de aiurea, de prin tari subdezvoltate care inca nu au economii puternice si companii cu avant.
cine nu intelege capitalismul, il plateste!
ungurii au doar in Romania cateva mii(!) de companii. germania, olanda si franta conduc detasat in clasamentul tarilor harnice din europa,  aduna bani de peste tot. cu ei si-au facut tari frumoase si atragatoare, le-au dezvoltat.

5 milioane de romani isi saboteaza tara pentru o viata mai buna.
suna urat dar este adevarat. oamenii astia lucreaza pentru tarile care tin salariile jos in Romania( si in alte tari) prin politica... productivitatii.

nu facem profit frumos nu investim! simplu, nu?...si au investit, 70% din economia romaneasca!

in ultimii zece ani au investit peste 100 de miliarde in Romania - toate guvernele se lauda cu atragerea de investitii straine, nimeni nu spune cat au scos, dar se stie. nu de la romani, nu, ca romanii nu au, Romania e doar un catalizator.

mult, putin, sunt bani pe care Romania nu-i avea in urmatorul secol pentru investitii iar capitalistii romani sunt securisti tunari, n-au nici puterea financiara nici intelectuala pentru dezvoltarea romaniei.
ati retinut, sub 150 de companii romanesti cu investitii in strainatate?! conteaza foarte mult, in Romania nu au de unde sa scoata banii astia pentru ca nu exista - romanii au vreo 30 miliarde/euro in total, banii lor de zile negre - iar din afara nu stiu, nu se pricep sa ia, sa aduca!
avem nevoie asadar de investitii straine, avem nevoie de forta de munca ieftina pentru a le atrage. alternativ, putem ramane saraci, cu cei cativa lei la saltea.
investitiile straine in Romania vor dezvolta economia pe toate palierele si, daca suntem destepti(!), vom putea sa ne folosim de aceasta dezvoltare pentru a sifona bani din alte tari mai sarace si mai putin dezvoltate, mai sunt multe si in europa si in lume. pana atunci strainii vor produce aici si vor vinde in lume, de unde vor aduna bani. intre timp noi ne alegem cu salariile si cu dezvoltarea, cu lectia capitalismului.

retineti, capitalismul nu e un joc cu suma zero, in care castigul unuia e pierderea altuia, nu. se produce valoare din noi si noi oportunitati, se face profit si altfel dar deocamdata e usor si la indemana businessul curent, sifonarea de capital.

exemplele de salarii bune din tarile prospere ca germania, uk, olanda, nu reprezinta un motiv pentru salarii mari in Romania, sunt cauza salariilor mici.
companiile pentru care lucrati pe acolo, prin lume, multinationalele, tarile in care sunteti, se folosesc de acest instrument - forta de munca ieftina prin indicatorul (fals) productivitatii - pentru a crea prosperitate local, la centru,  pentru a atrage si mai multi oameni de la margine, pentru a face si mai multi bani.

data viitoare cand primiti salariul uitati-va bine la el, pentru o parte din banii aia au muncit altii.

acumularea de capital, baieti!

Edited by morenno, 06 September 2018 - 08:30.


#200
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Eu ti-am dat varianta pentru productivitate "favorabila" patronilor sa nu fiu rau... :)
Nu am dorit sa iti dau definitia descrisa de tine.

Poti sa afirmi ca nu exista ecomomii neagra si gri in Romania, adica economiile alea "responsabile" cu: "optimizari"?

Singura noastra sansa este sa crestem prin inflatie, crestere inflationista, corelata cu o productie masiva.

Cand vin investitorii straini = "moartea" economica a celor autohtoni.

Investitori straini + salarii mici = TVA incasat mic + contributii/angajat mici(din cauza salariilor mici).

Profitul, plus valoarea se duc.

Nu zic faptul ca trebuie sa ii alungam ci doar ca trebuie sa puna si ai nostri osul la treaba si... sa aiba viziune pe termen lung.

Scazi azi profitul si platesti angajatii mai bine ca sa ai maine/in viitor profit.

Banii, platiti in plus angajatilor se intorc in economie.

Cererea creste, diasporenii nu mai au motive sa lucreze in afara si cererea creste din nou.
Apar noi locuri de munca si ciclul se repeta.

Eficienta se opreste intr-un punct, depinde si de cerere.

Ai anumite costuri/cheltuieli fixe care se impart la o productie si de 1000 si 10000 de bucati de produs x.

Prin plecarile masive se va ajunge in punctul in care cererea va fi atat de mica incat nu va mai fi rentabil sa produci.

Este un cerc vicios...

Si nu este de neglijat faptul ca investitorii isi fundamenteaza decizile de relocare in tara x sau y , in mod obiectiv, prin analize multicriteriale, drumuri optime, etc.

Putem sa ne punem si in cap, daca "drumul" optim nu trece sau nu se opreste la noi, adio investitii.
In acest sens, nu avem o pozitie geografica tocmai favorabila: ar fi fost utila o pozitie mai in "centrul" Europei, sau sa existe piete puternice(cu cerere mare) langa noi.

Edited by i0nut_tt, 06 September 2018 - 08:27.


#201
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Pentru mine un lucru e clar: zgarciobii ce-si bat joc de angajati cu salarii de mizerie vor mai trai doar cat vor mai profita de tristii ce accepta sa se chinuie si sa sufere. Viitorul apartine celor ce vor plati salarii ca afara. Si da, acest lucru va fi posibil in viitor si-n Romania, in situatia in care "capitalismul de caravana" va disparea.

Edited by cap_tepos, 06 September 2018 - 08:25.


#202
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmorenno, on 06 septembrie 2018 - 08:06, said:

5 milioane de romani isi saboteaza tara pentru o viata mai buna.
Asta e cea mai mare tampenie de pe planeta Terra. Nu te supara, dar habarn-ai ce spui.

Quote

suna urat dar este adevarat

Ai deraiat complet.

#203
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
ok!

#204
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Sa zicem ca este adevarat si ca "5 milioane de romani isi saboteaza tara", de ce nu oferiti voi autohtonii salarii mai mari, o sa ofere si ei(cei straini) inevitabil.

Voi nu sabotati nimic?
Cifra de 5 milioane este aceea oficiala, neoficial sunt mult mai multi si se vede.

Sau ce zici de practica: exportam tot ce se poate vinde in afara la un pret mai bun/mare ca in interior si apoi cumparam(importam) mult mai scump.
Si culmea exportam materii prime, nu produse finite.

Si nu, nu este despre cum strainii distrug Romania prin preturile mici(legume, fructe, etc.).
Daca ar putea nici nu ar mai vinde in Romania doar ca au supraproductii de orice.
Astfel, vand in vest mai scump si in Romania mai ieftin.
Olandezului ii convine pretul en-gross practicat, pentru rosii, de exemplu, din Italia, Franta, doar ca nu arunca productia "in plus" ci o aduce in Romania.

Pentru investitorii straini din Romania nu este o problema faptul ca romanii pleaca.
Pot oferi salarii mai mari si exporta majoritatea productiei.

Voi autohtonii ce faceti?
Puteti concura cu ei? Cererea voastra nu vine "prioritar" din tara?
Si nu mai punem la socoteala faptul ca: indiferent daca locuiesti in Romania sau daca locuiesti in Italia/Franta/Germania banii tot la ei ajung.

Pleaca romanul, cumpara de la ei.
Ramane romanul, cumpara de la noi(ei).

Voi unde sunteti in ecuatie, sau mai bine spus unde o sa fiti?
Si nu imi spune ca patronii toti au stranse milioane de euro.

Sa zicem ca un patron(fost patron) are 1 milion de euro, daca are doi copii, banii se duc, la un "salariu"(impropriu spus- repartitie a banilor/impartire lunara) de 1000 de euro/fiecare(3 familii = a patronului, ale copiilor), in mai putin de 30 de ani?
Viitorul nu suna ok nu? Cel mai probabil ajung, in viitor, angajati.
Si cati au 1000000 de euro?

Concluzia este: si voi va (auto) sabotati.

Edited by i0nut_tt, 06 September 2018 - 08:57.


#205
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
angajatorii autohtoni sunt minoritari in economia romaneasca si cei mai multi sunt...well, romani.
invata singuri, invata incet. se lupta cu toti!

vad ca procesati bine informatia, sunt in plus. e timpul sa parasesc camera.

Edited by morenno, 06 September 2018 - 08:56.


#206
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postmorenno, on 06 septembrie 2018 - 08:54, said:

vad ca procesati bine informatia, sunt in plus. e timpul sa parasesc camera.
Nu nici vorbă!
Stai aici!
Trebuie să discutăm dar fără ca discuția să ajungă un concurs de șmecheri chiar dacă este un versus patroni salariați.
La dracu dacă nici în virtual nu ne putem spune ce ne doare pe fiecare înseamnă că în real nu o vom face niciodată.

#207
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@moreno

Quote

5 milioane de romani isi saboteaza tara pentru o viata mai buna.
suna urat dar este adevarat. oamenii astia lucreaza pentru tarile care tin salariile jos in Romania( si in alte tari) prin politica... productivitatii.

Cum ar fi si invers? Tara, mentalitatea care mi-a sabotat viata, m-a obligat sa o parasesc, sa traiesc printre oameni cu care nu m-am obijnuit nici dupa 28
de ani?
Cum e cu banii pe care-i trimitem regula acasa la rudele noastre, impozitele pe care le platim inca pe proprietatile noastre, sau chiar afecerile din tara
pe care le avem din afara? Nu intra si ele pana la urma la socoteala in economia nationala?

Quote

Diaspora a trimis în țară mai mulți bani decât investițiile străine
Potrivit unui studiu al Băncii Mondiale, cei care au plecat au trimis mai mulți bani decât investitorii străini. Suma intrată în țară anual de la românii plecați este
de aproape 4 miliarde dolari, adică circa 2% din Produsul Intern Brut (PIB) al țării.
Banii intrați în țară de la românii care muncesc peste granițe susțin financiar o parte consistentă a familiilor din România. Remiterile către România au ajuns una dintre
marile resurse financiare, depășind fluxul de Investiții Străine Directe (ISD), fenomen întâlnit exclusiv în țările aflate în curs de dezvoltare.


Eu personal trimit acasa de 28 de ani, in medie min.800€ max.1200€, regulat ca renta viagera pentru socrii ramasi in tara.



Scrisoare către România: „Cred că vei muri bătrână și singură și mai cred că îți meriți soarta”
De către Daniela Stoica -
30/01/2018

Un număr de 9 români părăsesc ţara în fiecare oră. Ţara noastră se laudă cu cea mai mare creştere economică, dar exodul continuă.
Dacă românii ar râmâne, bugetul statului ar câştiga de pe urma lor jumătate de miliard de euro anual, dar nivelul de trai din România nu-i convinge.
Un studiu al Organizaţiei Naţiunilor Unite arată că sunt 3.400.000 de români în Diaspora dar în realitate numărul acestora este mult mai mare. Cifra
reprezintă 17% din populaţia României. Este unul dintre cele mai mari procente pentru o ţară care nu a fost afectată de conflicte armate.

Ștefan Moișanu, un tânăr român, om de afaceri, a publicat ceva timp în urmă pe blogul său o scrisoare deschisă adresată României în care se declară
învins de sistem.
Câți dintre noi suntem de acord cu el? Nu știm, dar dacă suntem în jur de 5 milioane de români plecați din România, acest număr poate fi un răspuns.

„Nu mai merge. Tot am încercat, am crezut că pot, dar am obosit. Vreau să ne despărțim. Ești o țară minunată și sunt convins că într-o zi vei face un alt cetățean
foarte fericit. Dar eu trebuie să plec până nu îmi pierd mințile. Acum, la sfârșit, îmi e greu să spun dacă te-am iubit vreodată. Nu știu de ce am fost atât de convins
că da, dar am crescut alături de tine și nu mi-am imaginat cum aș putea exista în afara ta.

Cele mai frumoase momente din viață le-am avut alături de tine. Mare parte din ce sunt acum, cu bune și rele, e ața datorită ție. Dar și cele mai abisale clipe ale
disperării le-am aflat tot de la tine.
Când eram la școală ți-am adus primele jigniri. Am pus la îndoială calitatea dascălilor tăi. Am trecut cu 10 la română născocind citate din Tudor Vianu și alții și niciunul
din ei nu a avut tupeul să spună că sunt inventate, de teamă să nu se facă de rușine că nu l-au citit niciodată. Le-am spus eu. Am avut curajul să îi spun profesoarei
de chimie că e psihopaă și să îmi susțin cauza în fața inspectoratului. În facultate le-am spus profesorilor că eu nu am venit la facultatea de Microsoft și Oracle și că
nu voi fi părtaș la șmenurile lor.
Ai încercat să mă scoți din sistem pe toate căile și să mă pui jos cu alți învinși dar am reușit de fiecare dată să rezist. Și nu te înțelegeam de ce erai atât de înverșunată
împotriva unui tânăr ce dorește să fie mai bun pentru a produce pentru tine.

Mai ții minte când eram student și mi-am făcut prima firma? Facturasem 6 milioane lei vechi. Prima mea factură, scrisă pe genunchi la un client care se amuza uitându-se la
mine cum încerc să calculez TVA-ul. În două săptămâni mi-ai trimis Garda Financiară care m-a amendat cu 50 milioane lei vechi pentru că nu trecusem numărul contractului
pe factură. Le-am spus celor de la Gardă că nu am, că abia am facturat 6 milioane. Mi-au spus că lasă, ai părinți, rude, ești tânăr.
Dar când am hotărât să îmi declar dragostea pentru tine și să cumpăr cu munca mea o bucată din tine? Când am făcut primul credit să iau un teren, să fac o casă unde să
muncesc pentru a prospera ca parte din tine și unde să mor pentru a mă întoarce în pământul tău. Mai ții minte cum m-ai batjocorit prin cei de la cadastru care mi-au spus că
nu e problema lor că sunt greșite planurile și că un sfert din teren e în șosea. Pierderea mea, ofranda ta.

Știi tu oare câte zile am pierdut în templele tale cu ghișee? Am învățat în ele umilința în toate declinările ei și tot nu am fost demn de tine, tot arogant am rămas.
Știi tu oare că mi-am petrecut peste 5000 de ore conducând? Știi tu că era să mor într-un accident? Și toate pentru că nu poți construi drumuri și căi ferate, știi doar să le
desenezi ca un retardat pe șervețele.
Am muncit cu bucuria și energia pe care numai tinerețea ți-o dau, și pentru că am avut cap și mâini dibace am produs cât pentru a hrăni cei 121 de fii ai tăi ce mi-au fost angajaț
i în anii ăștia. Și din banii pe care i-am făcut vânzând roadele muncii mele ți-am pus lunar pe masă o parte frumușică. I-ai luat de fiecare dată fără măcar să zâmbești. Și dacă am
fost strâmtorat și nu i-am avut mi i-ai luat tu singură din buzunar. Și dacă nu îi aveam ți-ai trimis recuperatorii să îi scoată de la mine cu bătaia.

Hmm, mi-aduc aminte de câte ori am pus tot ce aveam gaj să construiesc ceva, pentru mine, pentru tine, pentru noi, și totul a fost la un pas să se năruiască pentru că o hârtie z
ăcea sub salamul cuiva la un ghișeu.
Nu am fost demn nici de oamenii tăi. Oricât am muncit, abia am reușit să acopar țepele pe care mi le-au dat. Pentru că ți-ai învățat oamenii ca atunci când sunt furnizori să nu
livreze, ca atunci când sunt clienți să nu plătească, ca atunci când le împrumuți bani să nu îți mai răspundă. Și eu nu pot munci pe cât fură ceilalți.

Și pentru că vorbim de oameni, te-ai schimbat, să știi. Ai devenit mai rea, mai încrâncenată, mai apăsătoare. Și ai devenit barbară, în sensul istoric al cuvântului. Fiii tăi știu mai
puțină carte dar fură mai mult, violează mai mult, beau mai mult, mănâncă până le crapă burțile și sunt într-un permanent război. Ai distrus mediul sănătos în care familia, izvorul
normalității, moralității și evoluției, putea să se nască și să crească. Te-ai autocondamnat la sterilitate. Poate e felul naturii să tragă pe linie moarta o mutație genetică nereușită,
un experiment social ratat.

Știi ce, dacă mă gândesc mai bine, it is you (tu ești de vină – n.r.).
Tot ce ți-am cerut a fost să mă lași să muncesc și aș fi împărțit cu tine roadele cu bucurie. Sunt tânăr, inteligent, doritor să muncesc, și unde îmi pun mintea și mâinile rămâne ceva
în urmă. Tu ești cea care m-ai transformat într-un etern meșter Manole. Și ca să nu se năruiască peste noapte ce am clădit, am zidit în temelii multe din cele ce îmi erau dragi.
Și când politicienii tăi se laudă că edificiul a mai crescut cu un procent, nu spun ca în el sunt închise suflete și  sacrificii ale unor fraieri ca mine.

Cred că vei muri bătrână și singură. Cei care te-au iubit și pe care i-ai batjocorit vor obosi sau vor pleca, iar cei care doar te-au folosit se vor muta la alta când nu vei mai putea
să le oferi nimic. Și mai cred că îți meriți soarta.”
https://www.rotalian...-meriti-soarta/

Asa cum spuneam, sunt dator in primul rand fata de mine, de familia mea. Restu este donatie si can can

Edited by WestPoint, 06 September 2018 - 10:00.


#208
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Te-au facut sa-ti iei campii si-acum esti si tradator.

#209
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
De fapt un lucru normal in Romania. Numai tineretea  si punerea in scena din 1989, ne-a facut o clipa sa credem ca vom putea schimba macazul sau
sa resetam la o mentalitate imaginara. Dupa reset insa ce-am gasit,

[ https://i.gyazo.com/20e3b112acc6017dc269cd5cd6a219f8.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#210
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,127
  • Înscris: 04.08.2007
http://m.hotnews.ro/stire/22688087

#211
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
scrisoarea pwlii fara coaie.

romanii vorbesc inutil cu tara, cu abstractul, cand ziua, strada, mizeria, miserupismul, sunt cat se poate de practice, de reale.
adevarul este ca cel care a scris chestia aia, daca avea o putere mare, mierlea toti romanii intr-un acces de furie, de neputinta, nu dadea foc la tara.
neputinta? da, neputinta!

romanii, un popor maret, glorios, meritoriu, stim, stim...
romanul? individual suntem rahat, nu suntem in stare de mai nimic, nici macar sa vorbim frumos unii cu altii, pentru ca...dumnezeu stie de ce. unitate in dorinta?...

in vremuri grele fugim care pe unde, ca potarnichile, de parca tara fuge de noi in cele bune. dar de unde cele bune? din scrisori lacrimogene? stai asa, ca trebuie sa ma dezinfectez cu un pahar plin de vodca.
asa, unde am ramas? Romania...

fugitivii nu au tara, am spus?...
cum vorbeste un roman destept cu un roman prost? din germania, desigur. sau din uk, sau...
fuga de lupta se simte...cum sa spun eu, se simte greu, pe timp indelungat, se simte ca...lasitatea. unii spun ca-i dor dar stiu si ei mai bine ca sunt datori o lupta.

sa te lupti cu lenea concetatenilor tai si cu hotia politicienilor pe care i-au ales e greu, costa mult, timp, nervi si bani, dar poti s-o faci o viata intreaga. trebuie s-o faci, trebuie sa continui lupta parintilor, lupta bunicilor si poate ca, intr-o zi, copiii sau nepotii tai nu vor mai lupta, se vor bucura de o viata linistita si prospera.
lucrul neterminat, alta inventie romaneasca premiata cu aur la salonul de fraieri de la geneva.
eh, dar sa te lupti cu tine insuti ani si ani de zile de dorul casei, asta e cancer. sa-ti rozi singur temelia, sufletul de om, e mai dureros decat orice lupta. nu esti doar un strain intr-o tara straina, te instrainezi si de tine.

ce sa asimileze tara adoptiva, instrainarea-ti?

dar tinerii?!
tineretea e vremea revoltei, a experimentelor, e vremea idealismului infocat dornic de actiune. nu e vremea dezertarii, instrainarii.
vai de ei parinti, vai de ei copii.
orice societate care are catusi de putin simtul conservarii va face tot posibilul sa impiedice plecarea, nu si a noastra.
au plecat, au plecat tinerii, au plecat si cei mai in varsta care puteau sa-i invete, sa trezeasca viata din ei, sa-i provoace la lupta. au plecat.
acum arata cu degetul, tineri si batrani deopotriva. plang, se clatina, tremura de parca a scuturat dumnezeu pamantul sub ei.

cel mai organizat sistem din Romania e hotia. cine sa se opuna cand tara sangereaza curajul, spiritul si sufletul ei?
cine? cei straini in doua tari? cei care au ramas? cei care au ramas, ok, pentru ca ei au o datorie mai mare decat cei plecati...

plecati, cautati o viata mai buna, dar nu aveti pretentia la o romanie mai buna, nu va aude. nu are urechi, are doar ochi cu care sa vada prohodul cantat pe sapte voci straine.

emigrarea se vrea o poveste pozitiva, despre speranta, despre succes. unii spun ca e despre curaj si sacrificiu, ca e o poveste despre o viata mai buna. dar este? o viata mai buna?
in realitate e o poveste dramatica, traumatizanta, care distruge familii, distruge suflete de om.
bucatile vietii nu cantaresc la fel, anii tineretii si cei ai copilariei sunt mai grei, cantaresc mai mult. anii maturitatii sunt mai bogati si mai importanti pentru trai dar e atunci, in anii mici ai vietii cand memoria, limba si flacara creativitatii se formeaza. copilaria e raiul iar tineretea e lupta.
daca esti doctor nu conteaza, tai oriunde, altfel esti tu cel amputat atunci cand lasi in urma locul unde s-au intamplat toate.
emigrarea nu e o solutie, e o infrangere.

ce impresie au cei plecati? ca stau acolo pana se face tara bine? stai sa mai beau un pahar.

cei plecati au intructiuni de integrare...trec zeci de ani, nu se intampla.
cei care vor sa plece au instructiuni pentru a ramane, pentru a lupta...nu se intampla.

tragic! o interpretare tragica a vietii.

nu v-a iubit tara destul...
scrisoarea pwlii, scriitor fara coaie.

Edited by morenno, 06 September 2018 - 12:56.


#212
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 08.11.2009

View Postmorenno, on 05 septembrie 2018 - 07:59, said:

nu, nu e normal sa ceara angajatului sa faca lucruri pe langa asa cum nu e normal ca angajatul sa aiba in Romania pretentii de occident.
crezi ca exista respect fata de locul de munca si fata de cel care-l face posibil cand nu exista respect pentru propria tara, pentru propria persoana?

dar hei, ce-i normal?...

De ce?!  Ma refer la partea bolduita. Care este rationamentul logic pentru aceasta afirmatie?!

#213
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

View Postremvirg, on 06 septembrie 2018 - 11:55, said:


Taman mi-am gasit  un job bun in Olanda. O sa contribui la accelerarea micsorarii decalajului.

#214
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
vezi in primul comentariu de pe pagina.

pe scurt, pentru ca nu avem istoria, structura sociala si cea economica( plus altele) a tarilor occidentale.
pentru ca romanii fug, si atunci cand nu fug se ascund.

#215
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 21.08.2003
Ptr toti tovaraseii proletari de aici, cei cu pumnul ridicat impotiriva patronilor rai :  lasati-l jos ca de pumn veti muri, treaba sta altfel decat credeti voi. Poate va este familiara expresia: "cine se  aseamana se aduna"?  Daca pana acum ati intalnit numai jeguri de angajatori poate ar trebui sa va intrebati de ce. Cum va asterneti asa dormiti, prmiti ce meritati. Poate ptr ca sunteti toxici ptr firma, furati ca-n codru si munciti aproape deloc poate de aia nu gasiti servici bun. Poate sigur.
In momentul cand comentati pe la spate si faceti  politica si exatloane si barfe  in loc sa munciti, in momentul cand pauzele de tigara si cafea sunt o treime din timpul de lucru, in momentul in care tineti cont ce face patronul, ce masina si-a luat si altele care nu va privesc, in momentul in care mangliti tot ce atingeti, in momentul in care distrugeti orice primiti de la firma incepand de la echipament de protectie vandut pe olx (si apoi declarat la itm ca nu a primit nimic, aia nu e semnatura lui) pana la schimbat roti si faruri de la masina, faruri bai nene, cu totul...eh bine atunci nu are rost sa veniti cu pretentii.  Ambreiaj la masina de 1an platit de firma ca la garantie au zis clar ca nu are cum sa apara halul ala de uzura la acel kilometrej iar mai tarziu vedem pe youtube burninguri si offroaduri, ce parere aveti de acest tip de angajat?
Pretentii si drepturi atat stiti sa cereti. Obligatii nu exista ptr voi. Ca de ex sa va vedeti de treaba, atat tot. Ah, si salar' mai mare, asta e primul lucru cerut si dupa ziceti ca de ce nu va suna inapoi. Nu cu asta se incepe o relatie de scuuces bai hahalerelor. Una doua salar' mare. Ce sa faceti cu el? Sa-l spargeti la mall? Sa-l ingropati intr-o masina supraevaluata in care apoi sa ingropati alti bani?  Una doua salariu mai mare de parca asta ar rezolva ceva. Nu stiti ca un salariu mai mare inseamna si preturi mai mari?
Sunteti atat de prosti incat nu stiti a cere ceva, de fapt voi vreti PUTERE DE CUMPARARE mai mare nu salariu mai mare. Iar puterea de cumparare mai mare nu are cum s-o dea  patronul dragi tovarasi si tovarasele. Asta e exclusiv apanajul statului care prin politicile guvernului si parlamentui  asigura o economie sanatoasa bazata pe profesionism, respect, conștiinciozitate. Esti bun? Bravo, castigi bine! Daca esti foarte bun vin firmele dupa tine nu tu dupa ele. Esti hahalera? Mori de foame sub pod. Nu e vina patronului ca ati batut palma pe 1000 euro iar in mana primesti 500. Intelegeti?  Adica jumate din ce munciti se duce la stat. Plus tva. In momentul cand veti intelege asta poate va incepe sa mearga treaba in tara asta. Sau puteti sa deveniti patroni si voi daca e asa bine. Dar mai usor e sa va faceti bugetar, acolo e de voi, salariu salariu si munca din parti,ce mai asteptati, nu va mai plangeti cand aveti asa alternativa. Sau sunteti aia tip '' 'aide sa muncinm da Doamne sa nu gasim!".
Nu va place generalizarea ca toti sunteti niste hoti si lenesi? Pai e perfect simetrica cu generalizarea ca toti patronii e rai. Bineinteles ca-s si jeguri printre ei  dar nu toti sunt sinicigasi sa-si saboteze munca de zeci de ani poate.
Vorbesc din postura celor doua tabere (desi nu ar trebui sa existe tabere ci doar simbioza) sunt atat angajat cat si "angajator" nu ma ocup efectiv de angajari dar am drept de veto asupra lor. De angajat se ocupa o tanti care e in firma dinaintea mea iar eu sunt angajat acolo din '93 da, ce prost, am o viata in acelasi loc, la aceleasi fite se besini din partea sefilor. In viata asta am vazut poate sute de angajati, zic ca nu ma mai surprinde nimic dar tot apare cate unul care sa-mi dovedeasca contrariul...de ex luni am avut un coleg nou, un amarastean dintr-un sat dobrogean. Post de baza (nu-l pot baga la masinarii daca nu stie nimic), salariu de baza plus tichete cado plus transport plus o masa calda (avem catering asigurat, 2 feluri plus desert, portii babane si personalizate adica nu porc la mahomedani nu tocatura la regim, 50 lei plus tva plateste firma zilnic ptr fiecare). Deci a inceput luni, marti a miscat ceva prin curte, ieri a venit la ora 10 (desi face max1h din fata casei lui, are microbuz direct pe strada firmei, pai in bucale corporatistii fac si 2 ore naveta) si cica se cam clatina de la miros, nu l-am vazut ca-l luam de guler iar azi joi nu a mai venit deloc, telefon inchis, nu raspunde, nimeni nu stie nimic, maine am o masina care trece prin sat, sa opreasca la poarta sa vada ce si cum, poate e absent motivat desi experienta imi zice altceva. Deci luni a inceput joi s-a terminat munca. Dar tot e ceva, am avut cazuri care a durat mai putin. Nimeni nu i-a zis nimic, i s-a dat o sarcina de serviciu si va asigur ca era o treaba ptr copii, sa deretice prin curte. O sa-i trimit drepturile salariale prin posta cu confrimare de primire, sunt obisnuit, cunosc procedura, am pierdut o salopeta si o preche de bocanci noi la afacerea asta, 100 euro lipsa in firma, bine ca nu e mai mult. Daca la 33 ani faci rahaturi de astea nu poti cere salariu de 1000 euro din prima. Daca venea in continuare si facea treaba si isi aducea aportul in firma putea ajunge si chiar depasi 1000 euro in mana. Daca era meserias, zugrav, instalator, tamplar ceva maini dibace si era harnic si facea treaba buna repede si eficent...cu cea mai mare placere, nu-l lasam sa plece. Am unul de asta dar e batran, munceste mosu' ala de ne face pe toti de rusine, orice ii ceri tace si face, acum vreo doua luni pe canicula ne-a salvat un compresor de 10 000 euro, atat costa unul la furnizor, cu reduere cu tot, mai nou totul se schimba nu se repara, a facut babayu' niste oringuri si niste reductii din cupru in loc de alea originale de plastic, a stat o zi de a rupt basca la strung dar  a plecat cu trei eminesti in plus la salar si a zis ca e prea mult oricum ca era in timpul muncii. Daca are o zi de asta pe saptamana se scoate, depaseste pragul psihologic de o mie parai pe luna. Si munceste si acasa mosu, ne aduce mereu din gradina bunatati, struguri, oua, zice ca orice are face parte cu noi. Azi ne-a adus niste tartacute galbene, "caoni'" le spune, cica-s ultimele pe anul asta, suntem toti lipiciosi pana la coate de zemosi ce au fost, atragem mustele ca niste acadele, pai cum sa nu-i zici mosului  "La muti ani" cand e sarbatori la ei?  E turc daca nu v-ati prins pana acum Si ala tanar tot turc e dar neserios, de ce l-as tine daca nu vrea ?

#216
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
omul nu va avea niciodata un control mai mare decat cel asupra propriei persoane.
inaltimea omului sta in vointa lui, decaderea lui in abandon.
asta e justitia suprema!
daca nu ai control asupra ta nu vei avea control asupra altora.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate