Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Belvedere Residences / Belvedere Development Fabrica de Glucoza Bucuresti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
233 răspunsuri în acest subiect

#109
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 28.03.2016

View Postvalysmail, on 23 februarie 2017 - 16:45, said:

Am fost acolo in cascarabeta lor si mi-au zis ca nu prea mai au apartamente de doua camere.
Mai aveau doar unul la etajul 9, 50mp la 72000 + tva.
Intr-un final am decis sa semnez pentru el iar in antecontract scria ca este etajul 7.  Apoi am intrebat de marja de 5% a variatiei suprafetei. Pentru ca in contract scrie ca daca apartamentul are 50mp si dupa ce semnez il primesti de 47.5 totul este in regula si nu pot fi trasi la raspundere. Si au zis ca e o clauza impusa de banca, nu se poate modifica. Sunt in dubii acum.

De obicei se pun 2%, 5% este enorm (la un apartament de 75 mp este o pierdere de 3,2 mp = cat o baie mica). Asta cu banca este bullshit, banca nu impune clauze in antecontracte.
Ce nu inteleg este de ce apare etajul 7 in antecontract cand de fapt este etajul 9?
Chestia asta o mai fac dezvoltatorii atunci cand nu au autorizatie decat de P+n si totusi ei vand la P+n+1 cu speranta ca o sa-si ia o autorizatie de extindere.
In caz ca nu isi iau, anuleaza unilateral antecontractul iar daca in acesta nu este trecuta nici o penalizare clientul ramane cu timp pierdut si bani blocati aiurea.

#110
anielacatargiu

anielacatargiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 04.04.2017
Buna. Eu sunt noua pe aici.. n-am mai scris niciodata pe un forum si mi se pare un pic ciudat, ca nu prea am incredere in tot ce se scrie, dar din necesitate, apelez la bunavointa voastra. Ma intereseaza sa ma mut anul urmator aici impreuna cu sotul meu pentru ca lucram in zona amandoi … intrebarea mea este… daca sunt in concediu de maternitate, pot prezenta adeverinta de salariu pe ultimele sase luni pentru un credit cu Prima Casa?

#111
remusburnea

remusburnea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 05.04.2017
Aniela, din ce stiu de la sora mea care a fost intr- situatie asemanatoare, poti prezenta adeverinta de salariu daca te afli in concediu de maternitate pentru a demonstra ca esti in campul muncii,  Dar aceste venituri (în caz că exista şi dacă persoana se află de mai mult de 6 luni în concediu de maternitate respectiv ea nu primeşte salariu de la angajator) nu vor fi luate în consideraţie de către bancă la calcularea fluxului numerar al creditului. Cel mai bine e sa suni sis a intrebi, cred ca difera de la caz la caz.

#112
anielacatargiu

anielacatargiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 04.04.2017
Multumesc...  o sa sun la banca... sper sa reusesc.... Eu chiar m-as grabi cu formalitatile, ca deja mi-a intrat ceva in cap si nu ma mai las. Îmi place zona, imi place proiectul, mi se par preturi bune si din ce am citit in ultmul timp, pretul imobilelor va creste constant de acum si asta ma cam sperie, ba chiar si dobanzile pentru Prima Casa..

#113
oldspike

oldspike

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 11.07.2010

View Postanielacatargiu, on 05 aprilie 2017 - 15:01, said:

Multumesc...  o sa sun la banca... sper sa reusesc.... Eu chiar m-as grabi cu formalitatile, ca deja mi-a intrat ceva in cap si nu ma mai las. Îmi place zona, imi place proiectul, mi se par preturi bune si din ce am citit in ultmul timp, pretul imobilelor va creste constant de acum si asta ma cam sperie, ba chiar si dobanzile pentru Prima Casa..
De credit prima casa vei avea nevoie abia la anul când se finalizează proiectul. Din câte stiu, nu acorda nicio banca fără sa aibă garanție (apartament construit). Vom vedea pana atunci ce fonduri / opțiuni vor fi.
Momentan, trebuie sa plătești doar avansul, 12%.
Iar pt credit, contactează un broker, îți prezintă ofertele mai multor bănci :)

#114
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 13.08.2015
Atentie la astia "noi pe forum" ca baga o intoxicare doua, iau ban, fac alt cont incep iar.
In general cate doi, unu "interesat" altu "povatuitor", adesea cu nickuri de fata.
Atentie mare.

#115
oldspike

oldspike

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 11.07.2010
"Astia noi", adică unul dintre cei care tocmai și-a cumparat un apartament in complex.
Ar fi ideal dacă nu am mai suferi de complexul "Agenturili străine" și am înceta sa suspectam orice lucru din jurul nostru 😁
Toate cele bune! :)

#116
anielacatargiu

anielacatargiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 04.04.2017
Va multumesc mult pentru raspunsuri... ma gandesc acum, ca ati putea sa imi sariiti in cap si mie, dar la urma urmei, oamenii care cauta sa se mute undeva incep sa isi faca conturi pe forumuri, cum e cazul meu... nu cred ca trebuie sa fi fost activa pe forumuri de o viata ca sa fiu credibila. :)))) llasand asta.... Apropo, mai stie cineva care este stadiul lucrarilor?

#117
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 13.08.2015
Lucrarile merg bine spre excelent, in februarie inca nu se apucasera da e vreme, ce-atata graba.

[ https://i.imgur.com/Ho3sHZW.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#118
oldspike

oldspike

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 11.07.2010
Tot respectul pentru @denisen, dar este un pic in urma. Cred ca mai bine intri pe site-ul lor + Facebook + YouTube și vezi acolo stadiul real al construcției.
Eu am fost zilele trecute pe șantier pt semnare și erau la nivelul 1. Culmea, dispăruse și zapada 🙄
@anielacatargiu, cred ca cel mai sănătos este sa te interesezi direct acolo despre toate aspectele, compari cu alte proiecte similare și te decizi dacă merita sa cumperi sau nu.
Eu am fost aproape sa renunț după ce am citit câțiva hateri din acest forum :))

#119
razvan_quattro

razvan_quattro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 07.03.2008
Bineinteles, constructia evolueaza intr-un ritm foarte bun, in opinia mea.
Exista pagina de facebook si site-urile oficiale ale proiectului, dar si un grup pe facebook in care se regasesc cumparatorii si cei interesati de proiect :

       Belvedere Residents - Fabrica de Glucoza
https://www.facebook...32391610138133/

  Aici se dezbat subiecte legate de proiect,evolutia lucrarilor,finisaje s.a.m.d. Asadar, cei cu adevarat interesati, pot sa se alature grupului, pentru eventuale intrebari si extra informatii.

Noroci ! ✌🏼

Editat de razvan_quattro, 07 aprilie 2017 - 00:21.


#120
remusburnea

remusburnea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 05.04.2017
E evident ca mai repede de 2018 nu are cum sa fie gata... Dar asta e Romania, desi se misca mai greu lucrurile eu tot prefer cartierele astea mai mult decat sa imi fac o casa singur.. Greşelile de proiectare sunt si mai frecvente, si n-ai garanţie pentru ele în caz că trebuie să refaci lucrările.

Editat de remusburnea, 07 aprilie 2017 - 16:21.


#121
anielacatargiu

anielacatargiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 04.04.2017
Va multumesc pentru raspunsuri...  Nu ma pricep la detaliile tehnice...le-am citit pe siteul lor, sotul se pricepe si daca el de acord sa luam aici, el stie... pe mine sincer ma incanta ff mult ca o sa fie gradinita si scoala germana cu clasele 1-4 si after school. :))))

#122
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 13.08.2015

View Postanielacatargiu, on 07 aprilie 2017 - 16:25, said:

Va multumesc pentru raspunsuri...  Nu ma pricep la detaliile tehnice...le-am citit pe siteul lor, sotul se pricepe si daca el de acord sa luam aici, el stie... pe mine sincer ma incanta ff mult ca o sa fie gradinita si scoala germana cu clasele 1-4 si after school. Posted Image)))

Da, si mie imi place foarte tare ca vor muta Cismigiul pe terenu ala dintre ansablu si lac.
Da da, nu radeti, cum muta Ceausescu bisericile, pe piloti rotativi.

Scoli, licee, spitale, ehee cate vor mai fi fix langa, treci strada doar, o sa vedeti voi, toate se vor face.
Cumparati la pret de Paris c-o sa va treziti la New York.

Pana si trecutul strazii vor sa-l faca cat mai rapid, de-aia nu vor lati niciodata strada aia Fabrica de Glucoza!
Ca s-o treci cat mai repede in drum spre Turnul Eiffel sau Rockefeller Center si sa-ti bei dimineata cafeaua la ultimul etaj.

Editat de denisen, 07 aprilie 2017 - 18:15.


#123
anielacatargiu

anielacatargiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 04.04.2017
Ehehe, dar cata ironie.. nu zice nimeni ca se asteapta sa fie cate in luna si in stele, dar ca e o zona buna pentru un cartier rezidential nou si ca o sa se lucreze la cat mai multe facilitati, nu vad nimic imposibil sau greu de crezut.... totusi.

#124
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.706
  • Înscris: 13.08.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fTm_4GHyMN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#125
remusburnea

remusburnea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 05.04.2017
As vrea sa stiu daca a mai fost cineva pe acolo si a mai aflat noutati despre stadiul lucrarilor.

#126
anielacatargiu

anielacatargiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 04.04.2017
Ar fi foarte util pentru toti sa stim!!! eu mai am totusi o intrebare - mai tehnica, de data asta: mai stie cineva cum sa o fie suprastructura la apartamente? ca inca ma gandesc daca e mai avantajos la etajul 10...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate