Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Belvedere Residences / Belvedere Development Fabrica de Glucoza Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#217
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Cum nu e? E metro la pipera, 5-10 minute pe jos de la belvedere

#218
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 17.09.2022
Zona asta, cu niste limitari prin lege ar fi iesit foarte frumoasa!
Ai dorobanti, floreasca..capitale, primaverii..zone frumoase, iei exemplu!
Ai terenuri aici de construit?
Foarte bine..faceti băieți DAR doar case, vile, blocuri de 4 etaje, spații verzi! ATÂT!
Cui nu-i convine..să facă în Militari, aici vrem Case, Vile, Blocuri de 4 etaje, spații verzi mari între ele.

S-a dus naibii..e prea târziu!

Câte mașini ies dintr-un cartier de blocuri înalte și câte ies dintr-un cartier de case și câteva blocuri mici boutique?

Dar noi nu, țărani..construim ca în China, o distopie arhitecturală, tone de blocuri înalte!

De ce e Dorobanți plăcut și fancy? Pentru că lângă casele din interbelic s-au făcut blocuri mici. De ce e Floreasca cochetă, de ce e mișto pe Barbu Văcărescu?

Încep să le distrugă și p-astea cu mizerii de blocuri mari în cartier de case. Bravo Firea, Nicușor, Oprescu și toți!

#219
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si cati isi permiteau sa dea +500k pe apartament ca sa faca P+4 cu spatii verzi mari?

#220
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.04.2005

View Postarfidx2, on 27 decembrie 2022 - 15:05, said:


De ce e Dorobanți plăcut și fancy? Pentru că lângă casele din interbelic s-au făcut blocuri mici. De ce e Floreasca cochetă, de ce e mișto pe Barbu Văcărescu?


Salut

Am stat in Floreasca. Zona aia numai cocheta sau fancy nu e. Blocuri din anii '60, multe (nereabilitate) intr-o stare jalnica (exterior, instalatii...), fara lift... Strazi mici cu masini parcate pe ambele trotuare pana in gard. E o aventura sa iesi cu un carucior de copil. Bonus: garajele prefabricate, maldarele de gunoaie de la piata si autobaza sunt o sursa nesecata de sobolani. Dar ai parc, gradinita, scoala si liceu (publice) la cateva minute de mers pe jos.

Daca pe masura ce se dau autorizatii de construire s-ar face gradinite si scoli in apropiere, lucrurile nu ar mai sta atat de rau.

#221
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postbogdan_o, on 29 decembrie 2022 - 15:28, said:

E o aventura sa iesi cu un carucior de copil.

Si la Belvedere cum faci cu un carucior de copil?

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Mi se pare ca tot de masina depinzi, nu e de parca ai iesi cu caruciorul pe aici pe langa gard cu atatea masini.

Sau poate zici de zona asta din complex?
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Adica da, incep sa vad ceva ceva Posted Image)

Sper ca se observa un trend, Bucurestiul numai pentru oameni nu prea se dezvolta, mai ales in zonele unde se construieste intens. Se dezvolta ptr a optimiza banii catre buzunarele dezvoltatorilor imobiliari si in stil american unde te sui in masina ptr orice (=complet aiurea).

View Postfigo1988, on 28 decembrie 2022 - 19:25, said:

Si cati isi permiteau sa dea +500k pe apartament ca sa faca P+4 cu spatii verzi mari?

Din moment ce sunt la vanzare apartamente de peste 1 milion cu o vedere indoielnica si care aparent se vand (ca na, care e sensul sa le tina, doar asa?), eu cred ca se gaseau.

Oricum dpdv al cresterii preturilor la materiale si la orice implica servicii, e clar si o reducere de cost cand faci mai putine.

Edited by greywolfact, 29 December 2022 - 16:28.


#222
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 17.09.2022
Ideea e ca oamenii au uitat de calitatea vietii in goana dupa pragmatic.
Toti cauta acum un acoperiș deasupra capului.. nu geam la baie, lumina naturala, nu peisaj cu pomi si spatii verzi pe geam, parcat mașina sub fereastră, țepușe de evacuare centrală termică de parcă suntem în lumea a treia..nu spații depozitare, nu nimic.
Eh..

#223
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Oamenii cauta ce isi permit. Crezi ca ar refuza vreunul o vila noua pe Aviatorilor cu toate utilitatile incluse? Nu. Dar nu isi permit. Asa ca se uita in buzunar, se uita la banca, se uita la ce e pe piata si aleg. Nici cei care isi cumpara Logan nu o fac pentru ca nu le place Bentley.

#224
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@greywolf: Mi se pare ca esti un pic rautacios cu Belvedere. Accesul cu carut e mai civilizat decat in majoritatea blocurilor vechi, unde sunt masini parcate si in scara blocului. Problema la Belvedere este ca nu prea sunt zone de interes in jur pentru iesitul cu copil. Din punctul asta de vedere Nusco e mai bun pentru ca are macar parcul ala in interior.  Depinde de cerintele fiecaruia. E foarte greu sa faci ceva care sa se potriveasca tuturor. In ceea ce priveste regimul de inaltime, cred ca e potrivit pentru o zona relativ periferica cu acces rapid la autostrada. Adica acolo e macar infrastructura potrivita.

Dar da, per total, orasul nu se dezvolta dupa niciun plan. Aici le multumim primarilor care probabil o sa aprobe PUG-ul cand nu o sa mai fie teren sa pui nici macar un semn cu "De Vanzare".

#225
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 12.07.2008

View Postgreywolfact, on 29 decembrie 2022 - 16:31, said:



Si la Belvedere cum faci cu un carucior de copil?

Sau poate zici de zona asta din complex?
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Adica da, incep sa vad ceva ceva Posted Image)

Sper ca se observa un trend, Bucurestiul numai pentru oameni nu prea se dezvolta, mai ales in zonele unde se construieste intens. Se dezvolta ptr a optimiza banii catre buzunarele dezvoltatorilor imobiliari si in stil american unde te sui in masina ptr orice (=complet aiurea).



Din moment ce sunt la vanzare apartamente de peste 1 milion cu o vedere indoielnica si care aparent se vand (ca na, care e sensul sa le tina, doar asa?), eu cred ca se gaseau.


Zona aceea din complex va fi o strada lata cu trotuar lat .

Ce vezi in spatele ansamblului este o biserica in constructie

https://starh.ro/project/tecla-church/

Totodata am pus acum cateva zile si detaliile legate de viitorul complex educational din planul 3 , conform certificatului de urbanism( scoala, afterschool, sala de sport si bazin de inot ).

In lateralul ansamblului este magazinul Kaufland in constructie si imediat langa avem santierul One High District

In Belvedere intre blocuri ai intermitent fie parcari fie spatiu verde+spatiu de joaca.

Edited by marius21, 29 December 2022 - 21:54.


#226
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postfigo1988, on 29 decembrie 2022 - 19:13, said:

@greywolf: Mi se pare ca esti un pic rautacios cu Belvedere. Accesul cu carut e mai civilizat decat in majoritatea blocurilor vechi, unde sunt masini parcate si in scara blocului.

Nu-mi vine sa cred ca dau exemplu mizeria de Iuliu Maniu, dar uite:
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Uite din Titan o zona pietonala relativ refacuta acu cativa ani:
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Esenta e ca se putea face ceva f frumos pietonal acolo, demn de acel cost ridicat / mp si nu s-a facut.

View Postmarius21, on 29 decembrie 2022 - 21:51, said:

Zona aceea din complex va fi o strada lata cu trotuar lat .

Da ok, complexul o sa arate candva mai bine din pct asta, pe interior. Solutia nu mi se pare sa fie o mana mica de investitie, baricadata in complex.

Din nou, oamenii de acolo o sa aibe copii, nu e totul acasa-job-acasa singur sau cu gagica, in chirie. Dar asa pare din pacate...

Edited by greywolfact, 29 December 2022 - 22:43.


#227
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 12.07.2008

View Postgreywolfact, on 29 decembrie 2022 - 22:41, said:



Nu-mi vine sa cred ca dau exemplu mizeria de Iuliu Maniu, dar uite:
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Uite din Titan o zona pietonala relativ refacuta acu cativa ani:
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Esenta e ca se putea face ceva f frumos pietonal acolo, demn de acel cost ridicat / mp si nu s-a facut.



Da ok, complexul o sa arate candva mai bine din pct asta, pe interior. Solutia nu mi se pare sa fie o mana mica de investitie, baricadata in complex.

Din nou, oamenii de acolo o sa aibe copii, nu e totul acasa-job-acasa singur sau cu gagica, in chirie. Dar asa pare din pacate...

Sunt multe familii in complex, chiar si cu 2-3 copii.

Ai pista pentru biciclete si poti accesa usor parcul Floreasca sau Herastrau. Ai acces facil la metrou ( am cronomentrat si de la mele si pana la metrou fac 7 monute pe jos, mers normal ) si de acolo poti lua metrou direct pana la intrarea in parcul Herastrau ( deci in 15-20  de minute dupa ce iesi din casa ajungi in parcul Herastrau .Eu spun ca este decent )

Daca esti o fire sportiva ai in complex Sweat sau traversezi strada la World Class ( inclusiv piscina, sauna )

Iti mai pun odata informatiile publicate de primaria S2 luna aceasta ( in lista cu certificatele  de urbanism emise in noiembrie 2022 )  : construire clădiri de locuințe colective cu regim de înălțime S+P+7E cu dotări și funcțiuni completare locuirii în regim de înălțime S+P+4E+Eth constând în școală, grădiniță, afterschool, sală de sport, bazin de înot, precum și amenajare incintă cu spații verzi, terenuri de sport, alei carosabile pietonale, împrejmuire, branșamente utilități, post trafo, stație electrică, semnalistică, organizare de șantier și operațiuni notariale (alipire terenuri)

Nu totul este ok. De ex santierele deschise vor genereaza si vor genera si in anii urmatori zgomot, praf, ceva mizerie .Este o situatie asumata pentru cei care locuiesc acolo ( proprietari sau chiriasi )



#228
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 17.09.2022

View Postfigo1988, on 29 decembrie 2022 - 18:56, said:

Oamenii cauta ce isi permit. Crezi ca ar refuza vreunul o vila noua pe Aviatorilor cu toate utilitatile incluse? Nu. Dar nu isi permit. Asa ca se uita in buzunar, se uita la banca, se uita la ce e pe piata si aleg. Nici cei care isi cumpara Logan nu o fac pentru ca nu le place Bentley.

Problema mea e ca Bentley inca se mai produce, dar vile ca pe Aviatorilor nu se mai fac.. deși cred că ar avea cumpărători.

#229
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postgreywolfact, on 29 decembrie 2022 - 22:41, said:

Nu-mi vine sa cred ca dau exemplu mizeria de Iuliu Maniu, dar uite:
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Uite din Titan o zona pietonala relativ refacuta acu cativa ani:
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Problema cu Fabrica de glucoza era spatiul care nu prea permitea ceva atat de lat cum s-a facut pe Iuliu Maniu sau Rebreanu. Sincer, eu chiar nu vad probleme mari cu ce s-a facut acolo. Complexul este unul la un pret moderat, a fost chiar un pic sub pretul zonei pana la faza care se construieste acum.

View Postarfidx2, on 30 decembrie 2022 - 00:35, said:

Problema mea e ca Bentley inca se mai produce, dar vile ca pe Aviatorilor nu se mai fac.. deși cred că ar avea cumpărători.

Se fac. Chiar anul asta s-a terminat o vila pe una din strazile adiacente Str Herastrau. Plus ca sunt o gramada de case mai vechi ce se pot reface, nu asta e problema orasului asta, ca nu gasesc oamenii cu 4 milioane de euro disponibili casa in care sa stea. Mai degraba e lipsa unui plan de ansamblu, care sa includa si dezvoltarea corecta in zonele actualmente goale.

Edited by figo1988, 30 December 2022 - 09:55.


#230
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
diferența între iuliu maniu și fca de glucoză e că unul e un bulevard din oraș și celălalt e o șosea ce se vrea a fi de viteză / intrare pe autostradă

locuitorii din militari sunt integrați în viața bulevardului, există magazine, piețe, trafic pietonal, mușuroiul obișnuit al unui cartier tipic de oraș
în schimb locuitorii din belvedere și celelalte complexuri rezidențiale nu pot folosi fca de glucoză decât ca pe o cale (singura) de acces cu mașina. viața lor de cartier, dacă e să se desfășoare undeva, va fi în străduțele și ce or face dezvoltatorii pe lângă blocurile lor, în tot acel câmp ce va deveni un fel de cartier, nu sus pe șosea. pe șosea e praf și urât, au betonat tot, nu există arbori, profilul cu separatoare beton îți indică exact ce fel de drum e, de mare viteză, e o șosea nu un bulevard.

diferența între șosea și bulevard este aceasta. bulevardul îți permite viață socială și pietonală, vad comercial pe el, este integrat în cartier, pe când o șosea este doar un drum de legătură, pentru mașini

#231
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Da, Iuliu Maniu, cea mai mare parcare din Bucuresti.

#232
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 17.09.2022
Culmea ca la modernizarea strazii fabrica de glucoza au prevazut zone de plantat copaci..zone in care nu s au mai plantat ca..deh - ultimul lucru la care se gandesc autoritatile sunt copacii.


#233
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 12.07.2008

View Postarfidx2, on 30 decembrie 2022 - 20:54, said:

Culmea ca la modernizarea strazii fabrica de glucoza au prevazut zone de plantat copaci..zone in care nu s au mai plantat ca..deh - ultimul lucru la care se gandesc autoritatile sunt copacii.

Au fost prevazuti dar proiectantii au dat-o in bara. Ar fi lasat trotuarul doar de 30-40 de centimetri latime, in unele zone ( initial nu a fost prevazuta si pista pentru biciclete ) . Oricum nu ar fi existat posibilitatea plantarii facile a copacilor deoarece mai jos de stratul de suprafata este balast compactat .

Am urmarit derularea proiectului pe forumurile de infrastructura. In final “solutia” a fost asfaltarea alveolelor . Atat s-a putut.

Initial ma gandeam ca Nicusor , care a criticat proiectul , va veni cu o solutie pentru remedierea erorilor de proiectare. Ar fi avut ocazia sa arate cum se pot face lucrurile cu cap. A ratat ocazia

#234
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 bogdan_o, on 29 decembrie 2022 - 15:28, said:

Salut

Am stat in Floreasca. Zona aia numai cocheta sau fancy nu e. Blocuri din anii '60, multe (nereabilitate) intr-o stare jalnica (exterior, instalatii...), fara lift... Strazi mici cu masini parcate pe ambele trotuare pana in gard. E o aventura sa iesi cu un carucior de copil. Bonus: garajele prefabricate, maldarele de gunoaie de la piata si autobaza sunt o sursa nesecata de sobolani. Dar ai parc, gradinita, scoala si liceu (publice) la cateva minute de mers pe jos.

Daca pe masura ce se dau autorizatii de construire s-ar face gradinite si scoli in apropiere, lucrurile nu ar mai sta atat de rau.

As vrea sa fiu de acord cu ce scrii, fiindca stau in zona si norocul nostru ca este cam printre putinele apartamente "diferite, ca altfel ai dreptate fara lift si micute majoritatea, insa zona, da, putea sa fie fara masini, insa primavara si vara nu prea se compara cu nimic altceva. Asa mai zic si eu, ca s-a aglomerat enorm, dar unde nu s-a aglomerat enorm? Mai merg prin Dr Taberei pe la ai mei, mai merg prin Rahova unde am o garsoniera, mai merg pe la Tineretului pe la niste prieteni, in continuare nu se prea poate compara...

Da, problema este la autorizatiile de constructii, ca s-au inghestuit bloculete mici pe niste spatii verzi complet aiurea si automat s-a aglomerat si mai mult zona. Acolo trebuia vazut de la inceput, dar bine ca incepe sa strice si locurile de parcare, pus stalpisori, dar la autorizatii aiurea nu se uita nimeni, ca deh, legile sunt facute pentru fraieri :)

Insa, nu ca vreau sa laud zona caci clar are multe lacune si mai ales acum cu noile constructii din zona mamut....no comment. Insa, in continuare este cu mult peste multe altele.

Mai dau exemplu de o zona - TEI - mie personal mi se pare si mai aglomerata decat Militari la parcare pe niste stradute (eu de vreo cativa ani de cand ne-am mutat aici am dscoperit si cartierele astea, ca inainte am stat Sebastian/Rahova 7 ani si sunt din DrTaberei asa ca mai degraba stiu Militari/Crangasi/Rahova).

Cam atat cu offtopicul, revenind la Belvedere, multi au facut business, am si eu prieteni au luat pe la 90k si acum se vand cu 120-130k, nu ma intrebati de ce, ca iar stau in zona si am si lucrat hibrid in Pipera chiar vav de constructii pe Glucoza, totul beton si sticla, nu inteleg de ce te-ai muta, decat daca ai fi expat acolo sa te duci pe jos la munca daca esti workaholic (eu uram zilele de mers efectiv la munca, so...) ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate