Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Belvedere Residences / Belvedere Development Fabrica de Glucoza Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#73
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Usa e de la 150 Euro/bucata. E cu toc drept/rotund sau decupaje de geam ?
Parchet 35 ron la mp clasa 31.
Gresie/faianta nu gasesc pe internet date sau preturi, dar placile sunt destul de mici deci undeva la 10-20 euro pe mp.

Au zis ceva de firmele pentru sanitare sau electrice?

Exista vreo informatie despre ce materiale se folosesc la constructie, precum caramida/rigips sau izolatia folosita pe exterior ?

Edited by sovu, 28 November 2016 - 15:15.


#74
razvan_quattro

razvan_quattro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.03.2008
http://www.belvedere...s.ro/parteneri/


http://www.belvedere...etalii-tehnice/

#75
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Lipsesc niste detalii ce ma interesau si se descriu foarte generic.

Cat de gros e radier sau e pe piloti, rezistenta Richter, etc.. ?

In apartamente ai glet/caramida sau rigips in despartitori? In spatiile comune e rigips pe tavan dar in apartamente?

Marca caramizii lipseste, si parca nu se faceau cu grosime de 20 pe exterior.

Marca sanitarelor lipseste. WC e incastrat sau aparent :) ?

Niste extrase:

"
rezervor WC– montare incastrata / aparenta
obiecte sanitare in bai si grupuri sanitare
dusuri si cazi pe dimensiunile din proiect
usa de acces in apartament metalica
pardoseala circulatii pietonale – placare antiderapanta
tamplarie termoizolanta din PVC cu 5 camere cu geam termorezistent LOW-E
"

#76
AlicePopa

AlicePopa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.12.2016
Salutare. Cine e pe aici cu rezervare in Belvedere? Ma intereseaza mai multe detalii despre procedura si daca mai sunt apartamente disponibile in prima serie, cea ce se propune a fi gata in 2018.

#77
d_kyw1

d_kyw1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.11.2016
Salut Marius, au zis ceva si de aparitia unui showroom in curand? Chiar sunt curios sa vad cum ar arata. :) Am semnat si eu antecontractul deja, bl. 12 ;)

#78
razvan_quattro

razvan_quattro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.03.2008
Hello everybody!
Sa stiti ca s-a creat si o pagina de Facebook, Belvedere Residents - Fabrica de Glucoza , unde putem sa mai schimbam informatii , idei , pareri , etc
Momentan suntem cativa proprietari , dar sunt convins ca ne vom aduna din ce in ce mai multi.
Cheers!
Seara faina!

#79
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Lucrez in zona (Novo Park) dar am aflat de existenta acestui proiect de aici. Sa fie balariile atat de inalte pe Fabrica de Glucoza?
Imi pare rau sa vad ca romanii risca din nou a gira proiecte imobiliare din faza de randare 3D, semn ca istoria are toate sansele sa se repete. Nu ramane decat de stans bani si asteptat.

Exemplu ca e tot aproape si tot al lui Popoviciu: https://forum.softpe...guna-residence/
"Alte două ansambluri aflate în procedură de faliment, Laguna Residence şi Cortina Residence, au lăsat cu ochii în soare 80 de cumpărători, care au plătit 8,1 mil. euro. Ansamblurile promiteau 770 de apartamente, dar nu au finalizat nici măcar unul. Acum, lichidatorii încearcă să vândă betoanele rămase în urmă pentru a recupera măcar o parte din banii puşi de bănci."

Edited by marcone, 31 December 2016 - 15:45.


#80
Xperion

Xperion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.03.2007
Mi-au atras si mie atentia aceste blocuri dar uitandu-ma la apartamentele de doua camere, mai ales la suprafata utila, m-a bufnit rasu'. Cum poate cumpara cineva un apartament de doua camere de 37mp? Nu mai zic de cele de trei camere...

Edited by Xperion, 04 January 2017 - 09:43.


#81
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Pui un micro patutz. Mananci la masuta de cafea. Folosesti scaune de copii.
Daca esti copil sau pitic sigur incapi!

Edited by sovu, 04 January 2017 - 13:03.


#82
Chio87

Chio87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2016
Salut, prima data am auzit de acest complex la targul imobiliar din noiembrie din Piata Constitutiei. Fetele alea de la targ mi-au zis ca nu mai stiu exact ce apartamente au disponibile, ca  s-au facut rezervari si ca cel mai bine e sa programez o intalnire dupa ce se termina targul, sa-mi prezinte oferta completa, eu fiind interesat de un apartament cu 3 camere. Ideea era ca in cazul in care merg la biroul de vanzari sunt sanse mai mari sa ma convinga sa iau ceva. Am mers, si toata ,,oferta'' consta in 2 tipuri de apartamente de 3 camere care m erau disponibile, unul care avea o terasa imensa si care avea sufrageria in corpul cu 10 etaje si celelelte 2 camere in corpul mai mic ( parca crpul G ise zice); iar al doilea apartament care era mai ok avea 67 mp si costa vreo peste 90mii la care adaugai 5% tva si locul de parcare. Deci ajungeai la 100 de mii in total. Mi s-a parut o bataie de joc, de la 70 de mii cat afisai pe site sa ajungi sa incerci sa imi vinzi cu 100 de mii. Explicatia a fost ca alea erau preturi promotionale, ca dupa ce  s-a rezervat un nr de ap gata cresc preturile. Atat ap care s-au rezervat cu 72 de mii cat si asta pe care cereau 90 de mii si cv aveau aceeasi suprafata 67 mp. Pai nu puteai sa imi zici la targ ca mai sunt 2 tipuri de apartament, dintre care unul pica din start? C

#83
Chio87

Chio87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2016
Ca idee, costul total al apartamentului pe care il voiam eu era undeva 100 de mii, deci sa dau 15 mii pentru o promisiune de vanzare a unui condamant penal dupa cate s-au tot intamplat in Romania mi s-a parut o prostie. In alta ordine de idei, pe cei care au cumparat totusi apartamentul ala care are sufrageria in corpul mai inalt si celelalte 2 camere si terasa in corpul mai mic ii indemn sa intrebe unde se afla rostul sesimic ce desparte cele 2 corpuri si cum a fost rezolvat in proiect. Conform normativelor de constructii cele 2 corpuri ar trebui separate printr-un rost seismic. De asemenea ar fi bine de stiut daca cladirile au sub radier piloti. LA un regim de inaltime P+10 plus 2 subsoluri, plus amplasare aproape de lac ar cam trebui piloti. In acest caz Bogart va trebui sa subcontracteze pe altcineva intrucat nu are utilaje pentru realizarea fundatiilor pe piloti ( daca gresesc sa ma corecteze cnv). In aceste conditii sa termini cele 2 blocuri pana in martie 2018 mi se pare imposibil. Dupa mine doar sistematizarea zonei, fundatiile pe piloti si cele 2 subsoluri daca vor fi gata in vara va fi bine. Dupa aia sa termini 11 etaje, instalatiile, finisajele, este practic imposibil. Dar poate ne zic cei care au semnat contractul ce clauze, penalitati au stipulate in el..

#84
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Ce parere aveti despre faptul ca nu ai drept de ipoteca pt suma data in avans, ceea ce e prevazut in lege?

Ce parere aveti despre faptul ca vanzatorul poate face modificari rezonabile, desi e foarte vag termenul, ceea ce poate duce la micsorarea suprafetei, semnezi pentru 80mp la final are 78, pierzi ceva mii nu?

Sau despre caz fortuit, ceea ce inseamna absolut orice nu tine de vanzator, daca o firma de la care se cumpara materiale da faliment atunci constructia se poate prelungi cateva luni din lipsa acestuia.

Se spune ca termenul de finalizare se refera strict la apartament dar nu si bloc, exista posibilitatea ca blocul sa nu fie finisat, liftul sa nu functioneze, parcarea subterana sa nu fie accesibila, etc.

Si ar mai fi multe in antecontractul ala.

Cum comentati voi, cei care ati platit deja 15% avans, sau nu v-au intresat aceste aspecte?

#85
d_kyw1

d_kyw1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.11.2016
Eu care am platit 15% avans, comentez in felul urmator: TREABA MEA! Daca vreau, pot lasa banii aia pe strada. Nu inteleg de ce trebuie sa ma traga pe mine la raspundere un strain pentru ce fac cu banii mei. Seara frumoasa! :)

#86
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Eu nu am intrebat cu rautate, poate trebuia sa spun, rog cei care au facut asta, sa-mi explice ce au inteles ei sau ce informatii au primit. Ma refeream la cei care au citit si poate au cerut pareri juridice. Eu mai sus am spus ce am inteles eu, persoana fara intelegeri prea mari in materie.

Si da, nu ma intereseaza ce faci tu cu banii tai :)

#87
d_kyw1

d_kyw1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.11.2016
Am citit acum intonand altfel ce ai scris tu si inteleg la ce mod ai spus :))...scuze, dar m-am plictisit de cei care tot judeca pe forumul asta, care ar trebui sa fie unul strict pentru informatii menite sa vina in ajutor, nu de datatori cu parerea.

Legat de intrebari, parerile mele sunt urmatoarele:

Ce parere aveti despre faptul ca nu ai drept de ipoteca pt suma data in avans, ceea ce e prevazut in lege? - aici ai dreptate;
Ce parere aveti despre faptul ca vanzatorul poate face modificari rezonabile, desi e foarte vag termenul, ceea ce poate duce la micsorarea suprafetei, semnezi pentru 80mp la final are 78, pierzi ceva mii nu? - +/- 5% parca, asta apare in orice contract de avans;
Sau despre caz fortuit, ceea ce inseamna absolut orice nu tine de vanzator, daca o firma de la care se cumpara materiale da faliment atunci constructia se poate prelungi cateva luni din lipsa acestuia - +3 luni maxim, apoi platesc ei despagubiri;
Se spune ca termenul de finalizare se refera strict la apartament dar nu si bloc, exista posibilitatea ca blocul sa nu fie finisat, liftul sa nu functioneze, parcarea subterana sa nu fie accesibila, etc. - nu va termina nimeni apartamentul x inainte de a finaliza fatada sau alte componente comune ale blocului...

Achizitia inainte de a fi construit un imobil presupune un risc, insa presupune si un cost discountat. Trebuie sa ne asumam si niste riscuri, pentru anumite beneficii, sau cel putin asa vad eu lucrurile. :)

#88
Alexbanik

Alexbanik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.04.2007
Salut,
Am dat si eu avansul de 15%, si am pus si eu intrebarile respective catre dezvoltator iar raspunsurile sunt urmatoarele:

I: Ce parere aveti despre faptul ca nu ai drept de ipoteca pt suma data in avans, ceea ce e prevazut in lege?
R: Banca detine ipoteca locuintei pana in momentul semnarii contractului final, deci practic avansul de 15% nu ajunge in buzunarele dezvoltatorului ci in buzunarele bancii cu care ei lucreaza, avand in vedere ca banca Libra Bank este finantatoarea proiectului.

I: Ce parere aveti despre faptul ca vanzatorul poate face modificari rezonabile, desi e foarte vag termenul, ceea ce poate duce la micsorarea suprafetei, semnezi pentru 80mp la final are 78, pierzi ceva mii nu?
R: Conform oricarui contract suprafata utila a apartamentului este una aproximativa pana in momentul in care cadastrul se realizeaza. De aceea este stipulata clauza de +-5%, care este total diferita de "modificarile" rezonabile mentionate. Acele modificari, nu afecteaza apartamentul in sine ci spatiul comun. Aceste modificari rezonabile semnifica modificari datorate tevilor de canalizare si a altor lucruri daca apar modificari fata de planul lor initial de constructie.

I: Sau despre caz fortuit, ceea ce inseamna absolut orice nu tine de vanzator, daca o firma de la care se cumpara materiale da faliment atunci constructia se poate prelungi cateva luni din lipsa acestuia.
R: Acest lucru este specificat in orice astfel de contract. Dezvoltatorul fie asteapta fie isi schimba furnizorul de materiale. De asemenea daca intarzierea depaseste mai mult de 3 luni fata de data mentionata in antecontract si vina este exclusiva a dezvoltatorului atunci se aplica penalitati.

I:Se spune ca termenul de finalizare se refera strict la apartament dar nu si bloc, exista posibilitatea ca blocul sa nu fie finisat, liftul sa nu functioneze, parcarea subterana sa nu fie accesibila, etc.
R:Termenul de finalizare este pe imobil adica tot ce tine de imobilul tau. Conform contract imobilul este reprezentat deapt + boxa + parcare. Si da, e posibil ca daca nu sunt cumparatori la etajele superioare sa nu-l duca pana la ultimul etaj.

Recomandarea mea este cititi cu atentie antecontractul si orice nelamurire sa fie adresata si dezvoltatorului (fie ca veti fi sau nu proprietar), nu doar in forumuri. Orice intrebare pe care am adresat-o in mod politicos am primit raspuns in maxim o zi. De asemenea se pot adauga clauze/elimina cu acordul ambelor parti in antecontract.

O zi minunata va doresc.

#89
d_kyw1

d_kyw1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.11.2016
Multumesc mult, Marius. Am ales si eu finisajele inainte de semnarea precontractului, aici sunt ok. :))

Astept cu nerabdare sa vad un showroom cu un apartament gata finisat, dar mai e ceva pana atunci... ;)

#90
Irina1723

Irina1723

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2014
Si eu dat deja avansul de 15% si m-au asigurat ca proiectul va fi finalizat in 2018, nici vorba sa se intarzie.  Plus de-asta, vorbim de Bog`Art, nu am auzit vreodata sa nu isi respecte termenele. Chio87, fundatia pentru cele doua blocuri si pentru tronsonul G este una singura, de aia proiectul este structurat in faze, tocmai pentru a asigura un grad de rezistenta ridicat sunt facute doua nivele de subteran. Mai mult decat atat, exista o autorizatie de constructie cu proiect de structura care poate fi oricand consultat. ;)

Iar referitor la preturi, e normal ce cei care cumpara in faza incipienta sa aiba anumite discounturi, iar preturile sa evolueze in functie de numarul de vanzari. Asa se procedeaza mai peste tot, depinde cum ai noroc sa prinzi, nu cred ca au inventat ei roata acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate