Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Prepay Orange - redirectare apel

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.05.2007
am incercat astazi sa setez redirectionare apel de pe un orange parepay, conditionata , cand nu am acoperire sau am telefonul inchis . de fapt folosesc un dual sim si pt cazul in care ma suna cineva in timp ce utilizez datele  sa primesc totusi apelul (este dual doar standby ) . spre surpriza mea ... nu merge redirectare nici cu cod USSD nici din meniul telefonului

am contactat orange (prin formularul de contact de pe site si spre surprinderea mea au raspuns foarte repede . mi-au dat si sms ca sa imi aduca la cunostinta ca am primit raspunsul in email.
pana aici toate super ok ... cu exceptia raspunsului "serviciul de redirectionare a apelurilor nu este disponibil pentru cartelele PrePay" .
personal ... mi se pare inacceptabila ideea ca daca nu ai acoperire sa nu poti primi apelurile prin redirectionare ...

Attached Files



#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
S-a mai discutat asta si pe alte topicuri.
Daca ti se pare inacceptabil, ai la dispozitie alti operatori la care te poti muta si prin portabilitate iti pastrezi si numarul.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sau alte servicii, tot de la Orange. Folosesc serviciul care nu imi ofera ce vreau, mi se pare inacceptabil, Orange sucks.

#4
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Activezi casuta si primesti SMS cu call missed.

#5
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.05.2007

 AlexEn, on 19 octombrie 2016 - 11:11, said:

S-a mai discutat asta si pe alte topicuri.
Daca ti se pare inacceptabil, ai la dispozitie alti operatori la care te poti muta si prin portabilitate iti pastrezi si numarul.

tocmai asta urmeaza sa fac .... cel mai pobabil ... insa ... ideea era ca ma surprinde concepul asta ... de a nu-mi permite sa-mi consum minutele din optiune prihn redirectionare ...

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Se feresc de "baietii da baietii" care fac terminare ilegala de pe voip.
Eu un mod de a face un pic mai greu treaba asta.
Ca intotdeauna sufera si utilizatorul normal.

Edited by alexa32, 19 October 2016 - 15:35.


#7
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 AlexEn, on 19 octombrie 2016 - 11:11, said:

Daca ti se pare inacceptabil, ai la dispozitie alti operatori la care te poti muta si prin portabilitate iti pastrezi si numarul.
Este penibil ca in 2016 octombrie sa mai ai la cartela tot aceeasi lipsa a serviciilor de redirectionare ca pe vremea lu' Dialog. Concurenta are redirectionari la cartela, inclusiv Digi. E chiar inacceptabil. E la fel de penibil si sa vii cu raspunsuri de Dambovita gen 'daca nu iti place plimba ursu' '  

 alexa32, on 19 octombrie 2016 - 15:33, said:

Se feresc de "baietii da baietii" care fac terminare ilegala de pe voip. Eu un mod de a face un pic mai greu treaba asta. Ca intotdeauna sufera si utilizatorul normal.
Nu are nici o treaba terminarea ilegala de apeluri cu redirectionarea.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 biogood, on 19 octombrie 2016 - 17:04, said:

Concurenta are redirectionari la cartela, inclusiv Digi.

Vodafone nu e concurenta pentru portocala?

#9
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Cum nu?

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai si are redirectare la cartela?

#11
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Ah da, asa e, ai dreptate, trebuie corectie. Dar tot are ceva in plus fata de Orange, anume posibilitatea de a face conferinta la cartela. La Orange nici asa ceva nu exista.

#12
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

 biogood, on 19 octombrie 2016 - 17:04, said:


Nu are nici o treaba terminarea ilegala de apeluri cu redirectionarea.
Cum zici tu ;)

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si daca ar avea probabil ca e banal de detectat, cred ca le-ar face un serviciu "terminatorii" sa foloseasca redirectarea. Daca iei cartela, activezi optiunea de mii de minute si suni imediat in zece locuri unii chiar te blocheaza, desi e utilizare super-ok. Daca ti-ai redirectat si raspunzi de zece ori din zece locuri diferite e destul de putin probabil sa fie un utilizator normal.

#14
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@f300, se detecteaza foarte bine si cu si fara redirectare. Nu asta e problema, ci faptul ca un utilizator obisnuit si care utilizeaza produsul prepay conform tiparului obisnuit pentru o persoana fizica, nu are posbilitatea nici de redirectari nici de conferinta. Toate astea pe banii lui, evident.

#15
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016
Tocmai aia e treaba, ca la PrePay se face frauda, ca sunt disponibile oricui si pot cumpara cu sutele...
In schimb la abonamente sunt permise, pentru ca fraudatorii nu au posibilitatea sa faca abonament peste abonament si sa fraudeze cu ele... daca te prinde e game over, a doua oara nu iti mai ofera sansa sa mai faci asa ceva pe abonament.

#16
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
eu nu cred ca digi la prepay are redirectionare!!! a avut un colaborator, a incercat sa redirectioneze spre alt numar, avea credit, avea optiune cu minute activa, nu a mers, nu si-a mai batut capul...
la telekom cartela insa, exista redirectionare spre alte numere si functioneaza perfect (consuma din minutele din optiune sau daca nu ai asa ceva din credit Posted Image)
offtopic: functioneaza si conferinta la telekom/ vodafone, prepay nu sunt probleme

Edited by maiorukaki, 20 October 2016 - 07:23.


#17
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Si bineinteles ca acel colaborator ti-a imprumutat cartela ca sa testezi si tu serviciile sau a incercat sa faca redirectionare de dragul tau.
Mai e pe Digi acel colaborator? Sper ca l-ai convins sa porteze pe Vodafone ca sa nu iti strice reputatia. Ce colaboratori ai tu cu cartela Digi?

Edited by danutz1, 20 October 2016 - 08:34.


#18
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
AI VENIT SA POLUEZI SI PE AICI?
poti sa fii putin on topic?

Edited by maiorukaki, 20 October 2016 - 10:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate