Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#559
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Adrianradu, on 02 august 2017 - 22:31, said:

Informativ in total Betonul de la Statie a costat 19900 ron (structura + camera hidrofor + fosa)

Aproape cat m-a costat pe mine pana la cota 0 :)

#560
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 oMariusRO, on 03 august 2017 - 06:35, said:


Aproape cat m-a costat pe mine pana la cota 0 :)
Fix la tine m-am gandit...oricum tu ai mai turnat si o alee pentru vizitatori in plus :)

Edited by Adrianradu, 03 August 2017 - 07:49.


#561
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si fundatia (partial) pana la -3m de la cota 0 :)

#562
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 oMariusRO, on 03 august 2017 - 06:35, said:


Aproape cat m-a costat pe mine pana la cota 0 Posted Image
sau pe mine ..la zidurile de sustinere..Posted Image

#563
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna seara...
...aveti idee de unde sa incep sa caut Piesele acestea de Prindere?!

Attached Files



#564
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Sunt

 Adrianradu, on 04 august 2017 - 21:45, said:

Buna seara...
...aveti idee de unde sa incep sa caut Piesele acestea de Prindere?!
Sunt confectii metalice metalice si le gasesti peste tot. Unele mai de calitate stiu ca are si Leroy M. , Ddman...ideea e sa nu le iei de la obor :) Nu ar trebui sa iti faci probleme, foloseste cat mai multe pentru ca rigidizeaza bine acoperisul.  Spor!

#565
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Dedeman ... sigur le gaesti acolo...

#566
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu o sa gasesti exact ce ti-a desenat inginerul acolo ( a si exagerat putin cu grosimea de 5 :) ) dar pentru imbinarea de sus la capriori poti folosi placa perforata dreapta iar pentru prinderea capriorilor de cosoroaba eu ti-as recomanda ancore pana-caprior.

#567
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 catalijns, on 05 august 2017 - 07:31, said:

Sunt confectii metalice metalice si le gasesti peste tot. Unele mai de calitate stiu ca are si Leroy M. , Ddman...ideea e sa nu le iei de la obor :) Nu ar trebui sa iti faci probleme, foloseste cat mai multe pentru ca rigidizeaza bine acoperisul.  Spor!
Multumesc pentru sfat...din fericire nu te-am ascultat si am gasit la Obor (Ziduri Mosi) ce mi-a trebuit la fix jumatate de pret fata Dede si Brico...aceleasi piese.Piesa aceea in V nu am gasit-o nicaieri si am luat una plata.
Am cumparat elementele Sarpantei -> 5600 lei de pe Fundeni (detalii pentru Bucuresti/Ilfov).In Chitila nu gaseam toate reperele la un singur depozit.Aici daca nu au avut o dimensiune au zis ca o fac si am fost placut surpins cand la niste popi 15x15 unde aveam 4.15 ml atat am platit.Peste tot trebuia sa iau de 5 ml.



 brawnie, on 05 august 2017 - 18:55, said:

Nu o sa gasesti exact ce ti-a desenat inginerul acolo ( a si exagerat putin cu grosimea de 5 :) ) dar pentru imbinarea de sus la capriori poti folosi placa perforata dreapta iar pentru prinderea capriorilor de cosoroaba eu ti-as recomanda ancore pana-caprior.
Multumesc...am scris amandoi o data...si ai dreptate nu am gasit...luat plate!

Edited by Adrianradu, 05 August 2017 - 19:10.


#568
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
@brawnie - in varianta conectori se foloseste chertari la capriori cu panele/cosoroabe? chertarea in acest caz e optionala sau obligatorie?
(ps. ai uitat de mine. Pune o notificare in calendarul tau cu numele meu)

Adrianradu - ce suprafata are invelitoarea?

#569
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 kondas, on 06 august 2017 - 08:57, said:


Adrianradu - ce suprafata are invelitoarea?
~ 130 mp

#570
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 brawnie, on 05 august 2017 - 18:55, said:

Nu o sa gasesti exact ce ti-a desenat inginerul acolo ( a si exagerat putin cu grosimea de 5 Posted Image ) dar pentru imbinarea de sus la capriori poti folosi placa perforata dreapta iar pentru prinderea capriorilor de cosoroaba eu ti-as recomanda ancore pana-caprior.
girez si eu pt ancorele astea, chiar isi fac treaba. La mine s-a mai dat si cate un 'chiron' (cuie lungi/groase) in caprior + ancorele astea. Am ramas 'restant' cu niste placi perforate, pe care le-as mai fi completat eu in anumite locuri (unde s-au folosit scoabe), insa dupa o serie de furtuni si straturi considerabile de zapada, se pare ca sta 'inghetata' sarpanta mea, cu tot cu greutatea tiglei ceramice pe umeri.

Edited by manghels, 07 August 2017 - 08:08.


#571
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 kondas, on 06 august 2017 - 08:57, said:

@brawnie - in varianta conectori se foloseste chertari la capriori cu panele/cosoroabe? chertarea in acest caz e optionala sau obligatorie?
(ps. ai uitat de mine. Pune o notificare in calendarul tau cu numele meu)

Adrianradu - ce suprafata are invelitoarea?
- daca folosesti conectori atunci chertarile sunt optionale.
- nu am uitat doar ca ziua are doar 24 ore...m-ar fi ajutat daca ar fi 34 de ore :)

#572
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 Adrianradu, on 05 august 2017 - 19:07, said:

Multumesc pentru sfat...din fericire nu te-am ascultat si am gasit la Obor (Ziduri Mosi) ce mi-a trebuit la fix jumatate de pret fata Dede si Brico...aceleasi piese.Piesa aceea in V nu am gasit-o nicaieri si am luat una plata.
Am cumparat elementele Sarpantei -> 5600 lei de pe Fundeni (detalii pentru Bucuresti/Ilfov).In Chitila nu gaseam toate reperele la un singur depozit.Aici daca nu au avut o dimensiune au zis ca o fac si am fost placut surpins cand la niste popi 15x15 unde aveam 4.15 ml atat am platit.Peste tot trebuia sa iau de 5 ml.

Adi, nu am recomandat obor  pentru ca am cumparat acum ceva vreme niste confectii de la obor pentru ceva lucrare la tara si am constatat ca erau o tabla ordinara. Daca ai gasit la aceeasi calitate ca la dd atunci super tare!
Pare cam mare suma de 5600 pentru lemnaria unui acoperis de 130 mp (cam pe aici avem si noi, vreo 160 cu terase), ne dai si noua niste detalii te rog? Ma intereseaza in principal umiditatea si un contact ceva sa nu ma plimb pe tot fundeni-ul ca e cam lung .. :)

#573
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna ziua...
...imi cer scuze ca nu ti-am raspuns la PM...atasez o poza cu locatia actuala
Despre pret...sa sti ca am cautat...am trimis mail_uri...cel mai scump cereau 6400 lei...
Iti atasez Reperele sa iti faci o idee...
Cat despre umiditate nu am gasit nicaieri uscat...cred ca parca am mai avut discutia asta pe Jurnal cand m-am apucat de Casa...

Spor

Attached Files


Edited by Adrianradu, 07 August 2017 - 15:45.


#574
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am dat vreo 12k+ lei pe lemn, la 190mp de sarpanta..si aici nu stiu daca am prins si scandura pt astereala. Au fost capriori de 5/15 cu nemiluita (parca veneau la 50-60cm distanta unu de altu), cosoroabe/popi de 12/12 la greu, cateva cosoroabe de 20/20 care mi-au rupt si buzunarele si spatele la urcat la etaj, alte grinzi de 12/16 sau 12/20 pe la coama si lucarna/stalpi.. Privind 'amenda' ta, 6.4k nu-mi pare mult...Nu mai retin..ai tabla sau ceramica (ai capriori de 5/25 deci ceramica)? Pe de alta parte, privind la cubaj, iese cam 700 pe mc..ceea ce suna a pret bun avand in vedere ca pretul pe mc la dimensiunile astea nu-i cam la fel cu pretul pe mc la scandura de ex. Cel putin asa-i prin zona mea, profilele astea se vindeau la metru liniar nu la cubaj.

Edited by manghels, 08 August 2017 - 09:12.


#575
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Ai dreptate cu pretul si cubajul...lui Catalin i s-a parut mult.Ca si la tine astereala nu este inclusa in pretul acela.O sa fosesc scandura de la cofraje.Invelitoarea este metalica.

#576
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Daca folosesti scandura de la cofraje atunci cere-le s-o curete in ziua decofrarii, daca se poate pe loc, pentru ca altfel e destul de greu de dat jos betonul intarit (daca flosesti vreun decofrol..poate e mai simplu). La fel..e de munca si la scos cuiele.

Nu-i cam mult capriori de 5/25 pentru tabla? Popi de 15/15? Nu-i un pic supra-dimensionat?

Edited by manghels, 08 August 2017 - 10:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate