Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#577
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Mie mi-a parut mult si pentru ca nu am avut termen de comparatie, nu am in proiect partea cu antemasuratorile lemnariei de la acoperis |(o sa rezolvam insa) si in mintea mea la 160 mp de acoperis credeam ca vreo 4-5 mc de lemnarie este suficient...bad news, am actualizat putin bugetul pe acest subiect.. :)

In alta ordine de idei eu am in proiect popi de 15X15, cosoroaba de 10X15 si capriori de 8X15 asezati la 60 cm distanta. Acoperisul este proiectat in ideea de a fi acoperit cu tigla ceramica, sper sa nu fie subdimensionat sau ceva...o sa mai cer niste opinii de la ceva arhitecti. Evident primesc cu cu mare drag/interes opinii si de pe aici .. :)

#578
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
daca intra Brawnie si are timp te lamureste ..mie unu imi pare cam mult..dar numai calculele pot sa 'raspunda' cu exactitate.

#579
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 catalijns, on 08 august 2017 - 11:22, said:

Mie mi-a parut mult si pentru ca nu am avut termen de comparatie, nu am in proiect partea cu antemasuratorile lemnariei de la acoperis |(o sa rezolvam insa) si in mintea mea la 160 mp de acoperis credeam ca vreo 4-5 mc de lemnarie este suficient...bad news, am actualizat putin bugetul pe acest subiect.. :)

In alta ordine de idei eu am in proiect popi de 15X15, cosoroaba de 10X15 si capriori de 8X15 asezati la 60 cm distanta. Acoperisul este proiectat in ideea de a fi acoperit cu tigla ceramica, sper sa nu fie subdimensionat sau ceva...o sa mai cer niste opinii de la ceva arhitecti. Evident primesc cu cu mare drag/interes opinii si de pe aici .. :)

 catalijns, on 08 august 2017 - 11:22, said:

Mie mi-a parut mult si pentru ca nu am avut termen de comparatie, nu am in proiect partea cu antemasuratorile lemnariei de la acoperis |(o sa rezolvam insa) si in mintea mea la 160 mp de acoperis credeam ca vreo 4-5 mc de lemnarie este suficient...bad news, am actualizat putin bugetul pe acest subiect.. :)

In alta ordine de idei eu am in proiect popi de 15X15, cosoroaba de 10X15 si capriori de 8X15 asezati la 60 cm distanta. Acoperisul este proiectat in ideea de a fi acoperit cu tigla ceramica, sper sa nu fie subdimensionat sau ceva...o sa mai cer niste opinii de la ceva arhitecti. Evident primesc cu cu mare drag/interes opinii si de pe aici .. :)

 catalijns, on 08 august 2017 - 11:22, said:

Mie mi-a parut mult si pentru ca nu am avut termen de comparatie, nu am in proiect partea cu antemasuratorile lemnariei de la acoperis |(o sa rezolvam insa) si in mintea mea la 160 mp de acoperis credeam ca vreo 4-5 mc de lemnarie este suficient...bad news, am actualizat putin bugetul pe acest subiect.. :)

In alta ordine de idei eu am in proiect popi de 15X15, cosoroaba de 10X15 si capriori de 8X15 asezati la 60 cm distanta. Acoperisul este proiectat in ideea de a fi acoperit cu tigla ceramica, sper sa nu fie subdimensionat sau ceva...o sa mai cer niste opinii de la ceva arhitecti. Evident primesc cu cu mare drag/interes opinii si de pe aici .. :)

 catalijns, on 08 august 2017 - 11:22, said:

Mie mi-a parut mult si pentru ca nu am avut termen de comparatie, nu am in proiect partea cu antemasuratorile lemnariei de la acoperis |(o sa rezolvam insa) si in mintea mea la 160 mp de acoperis credeam ca vreo 4-5 mc de lemnarie este suficient...bad news, am actualizat putin bugetul pe acest subiect.. :)

In alta ordine de idei eu am in proiect popi de 15X15, cosoroaba de 10X15 si capriori de 8X15 asezati la 60 cm distanta. Acoperisul este proiectat in ideea de a fi acoperit cu tigla ceramica, sper sa nu fie subdimensionat sau ceva...o sa mai cer niste opinii de la ceva arhitecti. Evident primesc cu cu mare drag/interes opinii si de pe aici .. :)

La suprafața apropiată 12x14 m in proiectul meu am avut popi 12x12 ( nu am găsit si am pus 15x15), cosoroabe si pene 10x15 si căpriori 7x15 ( iar nu am găsit si am pus 10x15) cu distanta de 60 intre ei. Structuristul a zis ca pot pune ce vreau eu țigla sau tabla ca structura tine. Acum depinde si de înclinarea acoperișului, eu zic ca solicitări mai mari apar cu cit panta este mai mică . Cred ca este util sa vb cu un structurist nu cu arhitectul.

#580
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu nu am cum sa il lamuresc atata timp cat nici nu stiu cum arata sarpanta...

#581
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna ziua...
...mai este putin si vine Toamna...chiar nu ma asteptam sa fiu cu Constructia in stadiul acesta in luna August ( -> 16 Martie)
Partea pozitiva este ca s-a inceput montarea Sarpantei...binenteles dupa ce am venit din CO...desi inainte sa plec s-au jurat pe m__a ca o sa fie gata pana ma intorc.
"Cand Pisica nu'i acasa..."
Au fost decofate Centurile si Stalpii Mansardei...dupa ce le-am zis ca daca ma intorc pe Santier a doua zi si le gasesc asa le dau foc...M-au crezut in stare...probabil atitudinea...tonul...

Attached Files



#582
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Cand iti faci casa, nu pleci in concediu ;)

#583
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

 bobitzaaa, on 17 august 2017 - 15:56, said:

Cand iti faci casa, nu pleci in concediu Posted Image
Eu nici nu m-am apucat de ea si n-am plecat in concediu. Proiectul si avize.
Pe de alta parte, daca nu fugi un pic, cred ca o iei razna.
Si eu sunt de parere ca ai avut ceva viteza. Cred ca o inchizi anul asta si ai timp si de ceva interioare.

#584
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cred ca dimpotriva, se astepta sa fie deja gata acum, daca a inceput la jumatatea lui martie. Nu-i asa? Eu am inceput pe la sfarsitul lui aprilie si sunt cam la acelasi stadiu.

Edited by Bylly00, 17 August 2017 - 20:22.


#585
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 bobitzaaa, on 17 august 2017 - 15:56, said:

Cand iti faci casa, nu pleci in concediu Posted Image
...credeam ca pana in iunie este gata "la rosu" ,atat mi-am propus,ca sa pot pleca in vacanta in august.Sper ca a fost...o gluma...ca eu nu traiesc pentru Casa aceea...

 Bylly00, on 17 august 2017 - 20:22, said:

Cred ca dimpotriva, se astepta sa fie deja gata acum, daca a inceput la jumatatea lui martie. Nu-i asa? Eu am inceput pe la sfarsitul lui aprilie si sunt cam la acelasi stadiu.
...ai dreptate

 CDS_961, on 17 august 2017 - 19:19, said:

Pe de alta parte, daca nu fugi un pic, cred ca o iei razna.
...si mai mare dreptate

Edited by Adrianradu, 17 August 2017 - 21:08.


#586
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@Adrianradu in poza a 2-a se vede cum doreii tai ai prins capriorii de cosoroaba cu coltare... nu stiu cine cumpara materialele dar ancorele pana-caprior sunt de cel putin 2-3 ori mai ieftine decat un coltar...

#587
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 brawnie, on 17 august 2017 - 21:41, said:

@Adrianradu in poza a 2-a se vede cum doreii tai ai prins capriorii de cosoroaba cu coltare... nu stiu cine cumpara materialele dar ancorele pana-caprior sunt de cel putin 2-3 ori mai ieftine decat un coltar...
Multumesc pentru grija acordata Bugetului meu...dau eu o bere o data si o data nu'i tara asta asa  mare...materialele le cumpar eu dar...cum spuneam intr-un post anterior am cumparat coltarele acelea cu 3 lei si astazi am complectat cu prinderile recomandate de tine pe care am dat 2.2 lei dintr-un Targ/Talcioc.Holsuruburile,de exemplu,costa 0.10 lei si daca cumperi o cutie (500) reduse 0.08 lei

Attached Files



#588
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Adrianradu, on 18 august 2017 - 10:47, said:


Multumesc pentru grija acordata Bugetului meu...dau eu o bere o data si o data nu'i tara asta asa  mare...materialele le cumpar eu dar...cum spuneam intr-un post anterior am cumparat coltarele acelea cu 3 lei si astazi am complectat cu prinderile recomandate de tine pe care am dat 2.2 lei dintr-un Targ/Talcioc.Holsuruburile,de exemplu,costa 0.10 lei si daca cumperi o cutie (500) reduse 0.08 lei

De unde anunme ai cumparat coltarele si restul prinderilor si holsuruburile, da-mi si mie contactele in pm.

#589
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Adrianradu, on 18 august 2017 - 10:47, said:

Multumesc pentru grija acordata Bugetului meu...dau eu o bere o data si o data nu'i tara asta asa  mare...
Posted Image Posted Image Posted Image  hai noroc

 Adrianradu, on 18 august 2017 - 10:47, said:

..... prinderile recomandate de tine pe care am dat 2.2 lei dintr-un Targ/Talcioc.
nu ai facut nici o afacere cu ancorele pana caprior...La dede sunt 2.17lei/buc :)  iar daca te stradui un pic le gasesti si mai ieftine...de exemplu aici la 1.95 lei/buc

#590
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
da. sunt mai ieftine, doar ca ....... nu se pot comanda online.

#591
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Structura Sarpantei este gata...mai trebuiesc taiati Clestii si Capriorii la dimensiunea din Proiect.
Imi fac aceleasi griji ca Dragos pentru Tytan...s-au apucat sa-l dea si se anunta ploaie...
Poate termin pana vine oMariusRO de la mare si nu ma prinde ca dau cu vermorelul lui...
In alta ordine de ideei astazi am fost "promovat" Sef de Echipa...
Constructorul meu...vezi episodul cu Vacanta...bineinteles ca s-a incurcat in Lucrari si "astazi"(se traduce = "saptamana asta") ar fi avut nevoie si de ultimi doi oameni care ii mai are in Santier ...dar acestia au refuzat sa se duca la cealata Lucrare si m-au sunat daca pot sa ramana, ..." ca ei vor sa termine treaba".Acum nu ma prind dar cred ca va trebui sa ii si platesc si sa am "grija" de ei.Le-am spus ca maine mergem la Primarie sa ii iau in spatiu si ca pot sa stea cat vor ei...
PS...daca vreodata  aveti nevoie de Lant de drujba Stihl apelati la mine...le-a trebuit in weekend si mai bine le cumparam drujba noua cat am intrebat de Lantul Acela...cu x dinti si y zale si la Stihl nu se potrivesc alte lanturi...si pana nu am ajuns la un Distribuitor autorizat nu am gasit...unde iti fac un Lant pe loc in functie de ce este pansonat pe lama aceea...complicat...

Attached Files



#592
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
si eu mi-am luat 'teapa' cu un lant de drujba..insa l-am putut returna ca sa-l iau pe cel potrivit..

#593
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Astazi a inceput sa se bata scandura pe Acoperis.Sper ca am cumparat ultimi mc de lemn.
Am avut si primul Team meeting cu oamenii "mei"...mai in gluma mai in serios dupa ce termin la Rosu ne apucam de renovat un apartament cu doua camere...la primavara sa fim gata sa luam startul Constructiilor de Case.Daca schimba iar Mirel echipa sa fim pregatiti...Scara all inclusive cu toate treptele...

Attached Files



#594
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Adrianradu, on 22 august 2017 - 13:13, said:

Daca schimba iar Mirel echipa sa fim pregatiti..

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Vrei sa imi imprumuti echipa ta, doi barbati si jumatate, dupa ce termina la tine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate