Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#595
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Când termina? Îmi trebuie și mie vreo 2 la armare :)

#596
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...deci imi trebuie o Agenda...un Logan MCV...si un Concediu fara Plata...sau sa mai fac repede un copil...

#597
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu inainte sa incep casa nu aveam nevoie de agenda. Retineam toate maruntisurile. Acu' m-am damblagit nu mai retin nici 3 repere cand ma duc la shopping. Ma trezesc in dede si nu mai stiu dupa ce m-am dus acolo.Posted Image

MCV-ul e pt carat materiale cumva? Si aici am patit-o..desi barcuta mea a dus multe..acu am constatat ca are arcurile de pe spate rupte..tot de la carat saci / gresii / materiale..nu numai la casa..ci si la alte renovari..

Edited by manghels, 23 August 2017 - 09:08.


#598
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,657
  • Înscris: 11.03.2006
Si eu am schimbat amortizoarele. Cred ca ieseam mai bine la socoteala platind transportul pentru multe materiale decat sa le car cu masina.

#599
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostAdrianradu, on 22 august 2017 - 19:07, said:

...deci imi trebuie o Agenda...un Logan MCV...si un Concediu fara Plata...sau sa mai fac repede un copil...
am eu un break ieftin de vandut.... mai bun ca un MCV :)
Attached File  3.jpg   354.69K   84 downloads

#600
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postmanghels, on 23 august 2017 - 09:06, said:

MCV-ul e pt carat materiale cumva?
Ma "lansez in afaceri"...Constructorul meu a "uitat" doi oameni la mine in Santier...si eu am gasit un prieten aproape disperat dupa ce a primit Oferte de 4500 euro manopera pentru renovare un apartament de doua camere (+ "asigurati loc de parcare?"..."asigurati cazare?"..."asigurati masa calda?") asa ca i-am facut o Oferta pe care a acceptat-o...acum mai sper ca baietii astia sa stie sa puna gresie si faianta ca altfel am pus-o'...
...

Edited by Adrianradu, 23 August 2017 - 16:48.


#601
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostAdrianradu, on 23 august 2017 - 16:45, said:

Ma "lansez in afaceri"...Constructorul meu a "uitat" doi oameni la mine in Santier...si eu am gasit un prieten aproape disperat dupa ce a primit Oferte de 4500 euro manopera pentru renovare un apartament de doua camere (+ "asigurati loc de parcare?"..."asigurati cazare?"..."asigurati masa calda?") asa ca i-am facut o Oferta pe care a acceptat-o...acum mai sper ca baietii astia sa stie sa puna gresie si faianta ca altfel am pus-o'...
...
Am terminat si eu de renovat apartamenul din oras acum 3saptamani dupa o inundatie monstruoasa de la cel de deasupra, pretul manoperei a fost cam 4500 lei si a durat 8 zile. Reparat tavane in ambele camere si hol, lavabil toata casa, scos parchet si montat parchet, schimbat 2 usi. Ap are cam 55mp. Daca mai ai nevoie ii pot recomanda si eu pe cei 2 baieti care au lucrat la mine, este a 3a oara cand lucrez cu ei. Nu sunt cei mai ieftini dar sunt seriosi si lucreaza f curat.

#602
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...deci vrei sa imi iei painea de la gura...?!
Sa ii spui tu atunci lui Brawnie ca nu ii mai cumpar masina...ca am "pierdut" prima si singura Lucrare pe care am primit-o... :)

#603
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostAdrianradu, on 23 august 2017 - 20:05, said:

...deci vrei sa imi iei painea de la gura...?!
Sa ii spui tu atunci lui Brawnie ca nu ii mai cumpar masina...ca am "pierdut" prima si singura Lucrare pe care am primit-o... Posted Image
Pai daca sunt mai ieftini decat ai tai poate ii impresariezi si pe astia :))

#604
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...caramida peste caramida...

Attached Files



#605
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostAdrianradu, on 26 august 2017 - 19:51, said:

...caramida peste caramida...

Strop cu strop se umple balta.
Ai terminat acoperisul, au batut astreala, ca nu ai mai postat nimic ?

#606
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrianradu, on 26 august 2017 - 19:51, said:

...caramida peste caramida...

Original cu BCA sub grinda. Ce nu aveau pinza sa taie caramida? La zidurile de compartimentare la intersecții si la colț in mod normal trebuiau sa țeasă cărămizile. Nu ca ar fi vre-o drama dar si Doreii tai intra la electro-zugravi vorba unui clasic.

#607
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
"Tesute"=?

#608
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postpicomouse, on 27 august 2017 - 07:36, said:

La zidurile de compartimentare la intersecții si la colț in mod normal trebuiau sa țeasă cărămizile. Nu ca ar fi vre-o drama dar si Doreii tai intra la electro-zugravi vorba unui clasic.

Nu se vede bine in poza dar sunt tesute. Am pierdut juma de bax de bere pe treaba asta :)

#609
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postpicomouse, on 27 august 2017 - 07:36, said:

Original cu BCA sub grinda. Ce nu aveau pinza sa taie caramida? La zidurile de compartimentare la intersecții si la colț in mod normal trebuiau sa țeasă cărămizile. Nu ca ar fi vre-o drama dar si Doreii tai intra la electro-zugravi vorba unui clasic.
Ma bucur ca iti place,a fost o decizie economica,acceptata de Diriginta...zidurile Interioare sunt tesute...nu este nici o drama dar... te cam grabesti sa "etichetezi"...

View PostMirel_85, on 26 august 2017 - 23:21, said:

Ai terminat acoperisul, au batut astreala, ca nu ai mai postat nimic ?
Sarpanta a fost terminata si a fost batuta Astereala,nu am mai postat pentru ca trebuiau taiati Capriorii la dimensiune si mi-a trebuit o Schela...
Multumiri inca o data @ oMariusRO a fost si de data asta la inaltime...si la propriu si la figurat.
Peste o saptamana este programata montarea Invelitorii metalice -> Umbrella de la RoofArt

Attached Files


Edited by Adrianradu, 28 August 2017 - 07:13.


#610
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Baga acum niste zeama peste astereala (mai ales partea de sus, unde nu o sa mai ai acces). Ma refer la ceva gen Titan 4F. Prin interior poti da oricand, dar pe sub tabla acum e momentul.

Arata frumos lucrarea.

#611
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

View PostAdrianradu, on 28 august 2017 - 07:02, said:

Ma bucur ca iti place,a fost o decizie economica,acceptata de Diriginta...zidurile Interioare sunt tesute...nu este nici o drama dar... te cam grabesti sa "etichetezi"...


Sarpanta a fost terminata si a fost batuta Astereala,nu am mai postat pentru ca trebuiau taiati Capriorii la dimensiune si mi-a trebuit o Schela...
Multumiri inca o data @ oMariusRO a fost si de data asta la inaltime...si la propriu si la figurat.
Peste o saptamana este programata montarea Invelitorii metalice -> Umbrella de la RoofArt
Frumos, ingrijit si din ce am urmarit si bine construit.
Bravo. Faca in continuare merge la fel, va iesi ceva frumos si bun.

#612
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrianradu, on 28 august 2017 - 07:02, said:


Ma bucur ca iti place,a fost o decizie economica,acceptata de Diriginta...zidurile Interioare sunt tesute...nu este nici o drama dar... te cam grabesti sa "etichetezi"...


Sarpanta a fost terminata si a fost batuta Astereala,nu am mai postat pentru ca trebuiau taiati Capriorii la dimensiune si mi-a trebuit o Schela...
Multumiri inca o data @ oMariusRO a fost si de data asta la inaltime...si la propriu si la figurat.
Peste o saptamana este programata montarea Invelitorii metalice -> Umbrella de la RoofArt

Nu pun etichete dar asta se vedea in poza la colț . M-am mai uitat odată si nu am văzut la colț alternanța la caramizi dintr-o parte in alta. Dacă e  atunci este foarte bine deoarece așa trebuie sa fie. Am spus originala deoarece știu ca ai căutat o caramida decenta si exceptând manopera care este mai simpla nu văd un avantaj al soluției adoptate. Am presupus ( poate greșit) ca a fost propunerea constructorului fiind mai ușor de executat.
Oricum eu îți spun ce văd in speranța de a te ajuta pe tine ( nu am afinități cu constructorii). De exemplu din poze arată bine șarpanta. Am văzut plăcute metalice ( si eu am apelat la ele deoarece urăsc scoabele). Ce nu m-am prins este dacă popii sunt pe centrul acoperișului sau asimetric (din poza 6 par mai pe stinga dar poate sa fie o eroare de perspectiva). Mai erau necesari acei popi la structura pe care ai făcut-o? Întreb deoarece am văzut acoperisuri similare fără popi (așa erau in proiect).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate