Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#631
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
F bine, ai fost prevazator cu privire la termoizolatie si la umbrirea ferestrelor in sezonul cald.
Esti la a doua casa este?Posted Image  (sau ai mai avut tangenta cu constructiile, altfel nu se explica cum iti iese puzzle-ul Posted Image )

#632
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Maine incep copii Scoala...
...s-a terminat compartimentarea interioara de zidit.Practic mai este de cofrat si turmat o Centura care sa le lege pe cele de la Mansarda intre ele...si am terminat-o "la Rosu".
Pentru cei care o sa va apucati...nu va faceti probleme daca terminati Caramida (...eu mi-am facut) si va ma trebuie cateva...la De__man se vand si la bucata.Nu luati mai multa...sa ramaneti cu ea,in majoritatea locurilor se vand doar la Palet.Multumesc @oMariusRO...dar mi-au mai trebuit vro' 30 bucati...Lama la "sabie" cumparam impreuna cand te hotaresti.. :)

Attached Files


Edited by Adrianradu, 10 September 2017 - 13:48.


#633
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Montarea Invelitorii mele este Trilogie...ieri au venit...au montat toate foile de tabla...dar mai trebuie 30 cm !!! de Fonton.S-a dat jos de pe Casa si mi-a zis..."...am gresit masuratoate...ce sa facem?!...sa-mi tai capul"...Ar fi o idee...cu flexul...drujba.Eu cred ca asa se fac filmele de groaza cand ii alearga unul cu drujba pe unii...ala nebunu' era un Beneficiar : )
Sa nu "ziceti" nimic de nuanta aia ca era prafuita...si asa mai avea sotia mea putin si ma suia pe Casa sa fie dansa sigura...

Attached Files



#634
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 Adrianradu, on 12 septembrie 2017 - 04:45, said:

Montarea Invelitorii mele este Trilogie...ieri au venit...au montat toate foile de tabla...dar mai trebuie 30 cm !!! de Fonton.S-a dat jos de pe Casa si mi-a zis..."...am gresit masuratoate...ce sa facem?!...sa-mi tai capul"...Ar fi o idee...cu flexul...drujba.Eu cred ca asa se fac filmele de groaza cand ii alearga unul cu drujba pe unii...ala nebunu' era un Beneficiar : )
Sa nu "ziceti" nimic de nuanta aia ca era prafuita...si asa mai avea sotia mea putin si ma suia pe Casa sa fie dansa sigura...

Nu te ambala ca arată ok. Culoarea pina la urma nu este critica. Nu o sa stai cu drona sa admiri culoarea, mai degrabă o sa te bucuri ca e etanșă si își face treaba.

#635
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna ziua...
...s-a terminat Structura Casei...am sa fac niste calcule si am sa le postez.
M-am tot gandit pe ce "cale" sa apuc...avand in vedere Bugetul pe care aproape l-am terminat.
Va reamintesc ca este un Proiect pe termen lung...initial am vrut anul acesta sa o ridic "la rosu" dar sotia mea insista sa continuam si a mai scos niste bani de "la ciorap" Posted Image
Am decis sa punem Tamplaria si Termosistemul fara Decorativa... sa incerc sa obtin Receptia fara sa fie nevoie sa prelungesc Autorizatia de Constructie care expira in Martie.Probabil ca daca las pentru la primavara nu o sa mai am timp...Al doilea Constructor mi-a spus ca cu casa inchisa si temosistemul pus poate lucra la Interior si pe timpul sezonului rece...
Vreau sa va rog sa imi spuneti o parere cum sa execut Placarea Fatadelor Posted Image .Vreau sa fie Lemn...am tot cautat,firmele de specialitate nu prea ma baga in seama din cauza suprafatei oarecum mica...~ 100 mp.M-am gandit sa cumpar niste capriori de 10,12/5 si polistirenul sa fie intre ei.Sub lemn va fi polistiren de 10 cm restul de 15 cm probabil grafitat.Acum trebuie sa fie ventilat?...trebuie sa pun o folie?...caz in care iau capriorii de 12 cm...sau direct pe polistiren cu capriori de 10 si polistiren de 10?.Intentionez sa cumpar Lambriu mai lat sa il dau cu Lac transparent.Mi-ar fi placut sa fie facut de cineva specializat si pentru aceesoriile care cred ca exista...colturi,terminatii dar poate reusesc singur.Va reatasez cum o sa arate la sfarsit...

Attached Files



#636
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006
Chestiile din lemn le lucrez cu ei http://www.foisoare-.../lemn/mansarde/ .
Costa mai mult decat daca le faci singur, desigur, dar se pricep la lemn, ii recomand. Sunt destul de ocupati.

#637
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Adrianradu
- constructorul are interes sa prindă o lucrare, iarna cam somează.
- lemnul ala de pe fațada trebuie dat cu lac / montat in anumite conditii, citeste pe o cutie de lac, iar variatiile de umiditate/temperatura zi/noapte in cursul toamnei nu sunt tocmai ok.

#638
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
M-am apucat sa-mi cumpar cate ceva...
Usa de la iesire pe Terasa imi da batai de cap...o vreau culisanta cu ridicare dar nu gasesc pe PVC de la Salamander pentru bluEvolution92

Attached Files



#639
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Sa nu-mi spui ca stalpul de lemn care apare in pozele 2-5 va ramane definitiv acolo

#640
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 gabian22, on 19 septembrie 2017 - 08:58, said:

Sa nu-mi spui ca stalpul de lemn care apare in pozele 2-5 va ramane definitiv acolo
Sunt 4...si vor ramane definitiv facand parte din structura Sarpantei

#641
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Oare ar trebui sa-mi fac griji pentru Acoperisul meu cel nou?!
Am citit pe Jurnalele  cum s-au comportat ale voastre...dar oare cum se va comporta un acoperis invelit cu Tabla peste o stuctura libera...adica cam bate vantul pe sub el?!
PS prin natura serviciului meu primesc instintari Meteo mai...detaliate...previziunile sunt ca la Bucuresti va fi mai rau ca la Timisoara

Edited by Adrianradu, 20 September 2017 - 14:57.


#642
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
La pariu ca o sa fie doar o furtunica mica?

#643
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 oMariusRO, on 20 septembrie 2017 - 15:00, said:

La pariu ca o sa fie doar o furtunica mica?
Tie ce iti pasa ca ai Terasa...Posted Image

#644
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Dar am acoperis la bloc si stau la 4/4 Posted Image

Tin pe o bere cu oricine ca nu o sa fie nimic special. Maxim cateva crengi rupte ca la fiecare furtunica :)

Edited by oMariusRO, 20 September 2017 - 15:15.


#645
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...despre Tamplarie -> 19 mp,Rulouri (actionate electric/buton) Plase insecte,culoare wenge

Am cautat initial Salamander,gama bluEvolution92,tripan...Preturile au fost undeva la ~ 3000 euro tamplaria si ~ 2000 euro rulourile
N-am uitat si la Veka 3700 euro +2400 rulourile.
Am cerut separat,un pret pentru Usa de iesire pe Terasa (1800 x 2200) cu sistem Culisant cu ridicare...2900 euro Salamander...5481 euro Veka.DOAR usa...Am renuntat...
...dupa care am renuntat si la bluEvolution92 si am ajuns la Steamline76...o gramada de compromisiuri...

Edited by Adrianradu, 20 September 2017 - 19:17.


#646
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007

 Adrianradu, on 20 septembrie 2017 - 14:56, said:

PS prin natura serviciului meu primesc instintari Meteo mai...detaliate...previziunile sunt ca la Bucuresti va fi mai rau ca la Timisoara

Pai ce-ai făcut, ma, nene, ma? A fost o fasaiala?

#647
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 laffin, on 20 septembrie 2017 - 20:17, said:


Pai ce-ai făcut, ma, nene, ma? A fost o fasaiala?
Stai ca pe noi ne tin astia pe scaune...

#648
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Sa nu pleci acasa pana nu vine furtuna :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate