Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Unicredit Bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4031 replies to this topic

#2629
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 29.03.2017

 daddypuff, on 22 iulie 2022 - 21:31, said:

La tine toate-s nasoale.
😅

#2630
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021
Salutare,
Sunt cllient Unicredit de ceva timp si desi nu am ce sa le reprosez, observ ca au ridicat destul de mult comisioanele si ca nu mai sunt beneficii asa mai bune in afara de Happy Hour.
Am vazut ca cei de la ING au o ofertă destul de buna conditionata doar de incasari de 700 RON lunar, iar ei au si cursul preferential si transferuri in lei/euro gratuit. Pana si cardurile din ofertele Genius costa chiar daca ai veniturile necesare ceea ce mi se pare aberant... nu mai zic ca te costa administrarea unui cont valutar vreo 50 euro anual iar la transfer se calculeaza procentual comisioanele.
In concluzie, mai merita ramas la Unicredit?

#2631
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.06.2006
Unicredit merita doar pentru card in EUR fara comision, daca: ai pachet care include cont in EUR, cardul il pui pe contul in EUR si cumperi EUR la cursul BNR. Asta pentru ca toate cardurile in EUR din Romania au comisioane (ori emitere, ori periodice, ori la retragere). Deci e perfect pentru vacante in tarile cu EUR. Acum decizi tu daca noul comision lunar merita doar pentru asta; in rest as zice ca nu prea.
Insa exista alternative si pentru asta (ING, Revolut, Wise, Vivid, Orange Money - eventual combinate).

#2632
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Raiffeisen are 1500 euro pe zi față de 1000 la Unicredit

#2633
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 28.01.2007
In plus (sau mai bine zis in minus😀), unicredit permite un singur schimb valutar pe zi la curs BNR.

#2634
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007

 thecagero, on 05 august 2022 - 18:47, said:

Unicredit merita doar pentru card in EUR fara comision, daca: ai pachet care include cont in EUR, cardul il pui pe contul in EUR si cumperi EUR la cursul BNR. Asta pentru ca toate cardurile in EUR din Romania au comisioane (ori emitere, ori periodice, ori la retragere). Deci e perfect pentru vacante in tarile cu EUR. Acum decizi tu daca noul comision lunar merita doar pentru asta; in rest as zice ca nu prea.
Insa exista alternative si pentru asta (ING, Revolut, Wise, Vivid, Orange Money - eventual combinate).

Unicredit are taxa de administrare pentru cardul secundar de euro din noile pachete incepand cu 1 iulie si e 3 lei/luna + comision 20 lei la reemitere card la expirare.
Cei interesati de card fara taxe de administrare mai au de ales Raiffeisen zero tot/premium ori noile pachete George unde se ofera si card fizic de euro fara taxa lunara/anuala. BCR taxeaza 20 lei taxa de transport la emiterea cardului.
Daca nu aveam retragere gratuita la ghiseu pentru euro nu imi mai bateam capul cu ei.

#2635
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021

 thecagero, on 05 august 2022 - 18:47, said:

Unicredit merita doar pentru card in EUR fara comision, daca: ai pachet care include cont in EUR, cardul il pui pe contul in EUR si cumperi EUR la cursul BNR. Asta pentru ca toate cardurile in EUR din Romania au comisioane (ori emitere, ori periodice, ori la retragere). Deci e perfect pentru vacante in tarile cu EUR. Acum decizi tu daca noul comision lunar merita doar pentru asta; in rest as zice ca nu prea.
Insa exista alternative si pentru asta (ING, Revolut, Wise, Vivid, Orange Money - eventual combinate).

asta daca ai oferta de BF... la BT cardul in euro are comisioane decente (4 euro emitere, 3 euro pe an) dar nu ai happy hour, insa are curs mastercard la alte valute si curs BNR la plata in lei la POS non-BT

#2636
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.06.2006
Si la Raiffeisen nu sunt costuri pentru cardul in EUR? Inteleg ca taxele de administrare sunt 0 la premium, dar ar ramane comisionul de retragere la ATM.

#2637
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Am pachet GeniusCont Gold si card de debit Visa Classic. Saptamana trecuta am retras o suma de bani de la un ATM Euronet din Vivo Cluj-Napoca. Acum am vazut ca in Mobile Banking imi apare pe langa retragerea respectiva o alta tranzactie cu COM. RETRAGERI DE NUMERAR DE LA ATM-UL BANCII (dar este precizata locatia aceluias ATM) in valoare de exact 1% din suma retrasa. De la acest ATM am tot facut retrageri de multe ori fara nici o problema chiar si lunile trecute. Cu pachetul Genius Cont ar trebui sa fie retrageri gratuite de la orice ATM din Romania.

A mai patit cineva la fel ?

Am facut cerere de refuz de plata din Internet Banking.   Nu este o suma mare, dar nu mi se pare corect. Sa vedem in cat timp primesc raspuns.

#2638
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
mda au luato razna. Eu am fost la banca si am facut panarama, acum vad ca nu m-ai ia nici un comision.

#2639
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Daca ai geniuscont gold in cadrul vreunei conventii salariale e posibil sa iti fie aplicate comisioane eronat. De la modificarea din 1 iulie la o gramada de conturi au fost aplicate comisioane la conturi la care nu era cazul pentru ca au fost incadrate gresit in grila de comisionare.
Daca te consoleaza cu ceva nu esti singurul/singura...

#2640
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View Postprincematei, on 05 august 2022 - 15:59, said:

In concluzie, mai merita ramas la Unicredit?

Sub nicio formă, este banca cu cele mai mari și mai absurde comisioane.

#2641
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Daca ai contul de Black Friday e cea mai buna alegere din Ro, altfel pare ca au devenit cea mai slaba optiune.

Sunt curios daca in noiembrie vor mai baga acele oferte de BF, le-au avut anual fara exceptie, nu m-ar surprinde sa renunte si la alea.

#2642
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postsmylle2u, on 29 august 2022 - 10:02, said:

Daca ai geniuscont gold in cadrul vreunei conventii salariale e posibil sa iti fie aplicate comisioane eronat. De la modificarea din 1 iulie la o gramada de conturi au fost aplicate comisioane la conturi la care nu era cazul pentru ca au fost incadrate gresit in grila de comisionare.
Daca te consoleaza cu ceva nu esti singurul/singura...

Contul l-am deschis personal in 2018 si pana acum am avut GeniusCont Gold datorita sumelor incasate din salariu. Firma nu a incheiat conventie salariala cu Unicredit. Intradevar acum observ ca din data de 1 iulie toate retragerile de la ATM mi-au fost comisionate cu 1% si eu doar acum am observat. Incredibil Posted Image

#2643
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Fă cerere pe mail de stornare a comisioanelor. O să primești sumele înapoi.

#2644
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006

View Postvwvwvw, on 29 august 2022 - 10:13, said:

Daca ai contul de Black Friday e cea mai buna alegere din Ro, altfel pare ca au devenit cea mai slaba optiune.

Sunt curios daca in noiembrie vor mai baga acele oferte de BF, le-au avut anual fara exceptie, nu m-ar surprinde sa renunte si la alea.
oricum daca ai avut vreodata cont la ei nu poti aplica pentru oferta de BF, din pacate...

#2645
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004
La ce politică bancară duce Unicredit, în curând va fi cumpărată de Banca Transilvania, care cumpără tot.:)

#2646
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postlaurcj, on 29 august 2022 - 09:28, said:

Am pachet GeniusCont Gold si card de debit Visa Classic. Saptamana trecuta am retras o suma de bani de la un ATM Euronet din Vivo Cluj-Napoca.

Euronet nu cred ca intra in reteaua de gratuitati la nicio banca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate