Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Huawei Nova

- - - - -
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#145
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
În momentul de față cel mai sigur de luat un telefon e de la operatori, sunt printre puținii care au 100% importuri oficiale. În plus, ca un alt avantaj pentru Huawei, și retailerii mari, gen MediaGalaxy, au insule dedicate Huawei/Samsung, ce e acolo e sigur oficial.

#146
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 01.12.2007

View Postchris_t, on 17 aprilie 2017 - 12:39, said:

Grijă la EvoMag, au foarte multe modele importate de QuickMobile. Dacă vrei de la ei, întreabă inainte dacă e import oficial sau nu Posted Image
Ce relevanta are?

View Postoctav727, on 17 aprilie 2017 - 13:08, said:

Grija la majoritatea site-urilor de acest gen. Telefonul de pe emag, de exemplu, este vandut de o firma din Valcea... Deci, zero posibilitati de verificare a garantiei.
Macar de la evoMAG si PCGarage il ridica din showroom, daca poate. Un apel la Huawei Ro (verificarea IMEI) si afla daca beneficiaza de garantie oficiala sau va depinde exclusiv de garantia oferita de magazin.
Pai cum 0?

View Postchris_t, on 17 aprilie 2017 - 13:11, said:

În momentul de față cel mai sigur de luat un telefon e de la operatori, sunt printre puținii care au 100% importuri oficiale. În plus, ca un alt avantaj pentru Huawei, și retailerii mari, gen MediaGalaxy, au insule dedicate Huawei/Samsung, ce e acolo e sigur oficial.
Sigur din ce punct de vedere? Ce relevanta au toate acestea?

#147
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
In cazul telefoanelor Huawei, Samsung, LG,  garantie oficiala (telefoane destinate pietei est-europene) inseamna si ESD-ROM, care este mai ok decat firmele de service cu care au contract site-urile respective. Practic, fara garantie oficiala esti la mana vanzatorului.

#148
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 01.12.2007
Vad ca la mediagalaxy si altex sunt ieftine. O sa vizitez magazinele atunci.

In privinta sticlei de protectie: Atentie: Sticla acopera doar partea plana a ecranului fara marginile rotunjite. Sticla are latimea de doar 6 cm si lungimea de 13.5 cm. - Este aceasta o problema? Sa cumpar folie de la o anumita firma?

#149
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Atunci achizitioneaza-l pur si simplu de la Flanco, cum am facut-o si eu si ai si ocazia sa il butonezi daca este expus la vreun stand. La Emag exista optiunea "vandut de Emag" astfel incat nu exista niciun fel de problema, eu unul nu am intampinat niciuna cu un produs electronic vandut de Emag, pentru cei ce isi achizitoneaza produse in functie de garantie.

In privinta foliei de sticla pot spune ca am incercat 3 si nu se lipeau pe margine din cauza sticlei 2.5D. De aceea am renuntat in a mai purta vreuna. In doua luni de utilizare, telefonul nu prezinta niciun fel de zgarietura pe ecran, bineinteles avand totusi grija de el.

Edited by Alexutu2201, 17 April 2017 - 14:59.


#150
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 01.12.2007
Si daca nu se lipeste pe margine inseamna ca o sa se dezlipeasca in scurt timp.. sau?
Eu nu am avut grija de ele pana acum. De aceea am luat doar SH si la schimbam la maxim un an. Acum o sa schimb domeniul de activitate, nu o sa mai lucrez cu fiare, deci ar trebui sa reziste mai mult. De aceea nu vreau sa iau ceva scump, nu am grija excesiv. Eu il arunc pe masa, il tin in soare, frig, ud, etc.

#151
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Nu se dezlipeste. Pur si simplu vor fi goluri de aer pe sub marginea foliei unde vor intra tot felul de impuritati. Cineva recomanda o folie cica ok o pagina sau doua in urma. O poti incerca pe aceea.

Edited by Alexutu2201, 17 April 2017 - 14:53.


#152
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postscrisit, on 17 aprilie 2017 - 13:53, said:

Ce relevanta are?


Pai cum 0?


Sigur din ce punct de vedere? Ce relevanta au toate acestea?
Telefon importat oficial înseamnă că orice problemă ai avea cu el, te adresezi Huawei România, respectiv service-ului agreat de aceștia. In cazul nostru ESD-ROM. Telefoanele importate neoficial sunt aduse de obicei din China sau țările arabe de către diverși. Prima problemă e că telefonul nu e personalizat pentru RO, deci îi pot lipsi diverse chestii din soft. Asta se rezolvă, dar pe de altă parte, telefonul nu e recunoscut de Huawei ca fiind import oficial, deci nu beneficiază de suportul acestora dacă se strică. Au fost destule cazuri de telefoane a căror "importatori neoficial" au refuzat garanția pe motive hilare, sau chiar au fost lovite in service pentru a putea spune că produsul a suferit șoc fizic si ca urmare e scos din garanție.

Fotoliile cele mai ok pentru telefoanele cu sticlă 2.5D sunt cele ce acoperă tot ecranul, inclusiv părțile negre de sus si jos, adică ceva de genul: https://www.mobiledi...u2t2x2r2s2.html

#153
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 01.12.2007
Sa inteleg ca marile magazine fizice sunt agreate esd rom?

#154
Kneht777

Kneht777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.04.2017
Cel mai bine ar fi sa il cumperi de la Flanco daca il gasesti.Certificatul de garantie este acoperit Huawei Romania.Pentru folie,mergi pe mobiledirect.ro,acolo vei gasi protectie de sticla ce acopera intreg ecranul pentru modelul Nova.Eu am achizitionat acest produs si se aseaza pefect pe display,aproape imposibil de sesizat ca pe display exista o folie aplicata.Sfatul meu e sa achizitionezi Nova,nu vei regreta,aparatul functioneaza ireprosabil.Eu am cumparat acest telefon  la doua saptamani dupa apartia lui si am inlocuit S6 pe care il aveam.Incomparabil,Nova da ceata din toate punctele de vedere.Niciodata in tot acest timp nu am avut macar o mica eroare sa vreun lag.Odata cu update-ul la 7 merge fantastic si nu am intampinat vreo defectiune.Temele merg orice as selecta,senzorul de amprenta este instant si permanent am 2gb de ram liberi.O seara buna sa aveti!

#155
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View Postscrisit, on 17 aprilie 2017 - 16:14, said:

Sa inteleg ca marile magazine fizice sunt agreate esd rom?
ESD agreeaza o factura fiscala si certificatul de garantie al producatorului, nu-i intereseaza de unde l-ai cumparat. Daca tel este importat oficial, ti-l repara in baza garantiei. Daca nu, il repara contra cost.

Edited by octav727, 17 April 2017 - 18:58.


#156
antonica_78

antonica_78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.10.2010
salut
pentru folie incearca  de la "mobiledirect.ro"   acopera tot ecranul forte bine, este ok ,fara bule sau spati libere...si nu gasesti alta mai ieftina
pentru telefon incearca un sait mai cu renume , gen emag  sau evomag .., posibilitate de retur in 30 zile fara comentari
toate produsele sunt acoperite de garantie ... cei de la emag au o retea de service mai buna si mai serioasa
bafta

#157
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
nova e foarte slab la ecran, am returnat eu acum o luna unul si emag mi-a luat 10% din pret pentru zgarieturi ce au aparut dupa 2 zile. nu umblu cu fiare dupa mine , dar asa telefon slab la ecran nu am mai avut, in rest nu am ce sa-i reprosez.

#158
Kneht777

Kneht777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.04.2017
Eu il am din noiembrie si nu a avut nicio zgarietura pana i-am pus folie.Puteai pune o folie si evitai nemultumirile!E ciudat sa vezi atatea mofturi cand e foarte usor sa gasesti o solutie simpla si sa multumeasca detinatorul!Ori sunt mici probleme cu moftul ori cineva se incadreaza la proverbul"Cine nu-i fudul............"Evitati sa formulati opinii care influenteaza negativ posibilii cumparatori.Terminalul este exceptional si daca exista mici nemultumiri exista solutii simple nu mofturi inutile.Am avut S6 si ecranul era mult mai prost decat la Nova.Au aparut zgarieturi profunde desi il tineam in buzunar,iar in acel buzunar nu tineam si altceva.Opinii impartite si total subiective.Solutiile la indemana si un pic de atentie protejeaza integral orice terminal!Zile bune sa aveti!

#159
apollodollce

apollodollce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.09.2012
Salutare. Vreau sa iau si eu un Huawei Nova si va rog sa ma lamuriti cu cateva aspecte:

1. Unde credeti ca il gasesc la cel mai bun pret?
2. Daca e setata amprenta la deblocare tastatura, mai trebuie sa introduc vreun cod pin cand deblochez sau doar pun degetul pe senzor?
3. Pot sa il setez sa deblochez cu butonul de deblocare din lateral dar sa folosesc senzorul de amprenta la alte chestii (gen derulat poze in galerie)
4. Se vede acceptabil afara, la lumina zilei?
5. Ati gasit o folie de sticla care sa acopere cum trebuie toata suprafata ecranului? Dar o husa ultra subtire? Dati un link va rog.
6. Are optiunea double tap to wake?
7.Il foloseste cineva in reteaua Orange? Ma intereseaza cum e semnalul 4G? Dar 2G?
8. Cartela din cate stiu e nano sim. Daca am micro sim oare o pot decupa eu sau stiti daca de la Orange imi da gratis alta?
9. L-ati mai cumpara si a doua oara?

Astept vesti de la utilizatori (si nu numai)
Multam fain

#160
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
salut,

nu am nova dar la câteva întrebări încerc să răspund ..

1. cel mai bun preț : - caută pe net, de ex. este un site : https://www.compari....ual-p349045282/ sau pe la emag, altex, flanco, media galaxy ...
2. cod pin introduci doar dacă nu- ți recunoaște amprenta sau încerci să - l deblochezi din buton
3.da
4. nu știu ( am alt model de H )
5. nu găsești să- ți acopere tot ecranul ( părerea mea ) deoarece este sticlă 2 D și are marginile alea teșite ...( așa am și eu - adică nu acoperă chiar tot ecranul ) ; https://www.mobiledi...u2t2x2r2s2.html  ( @antonica78 zice că este ok în post # 84 )
6. nu știu
7. cred că stă f. bine la semnal
8. la orange îți dă gratis altă cartelă ( 4G ) care este decupată ( nano - micro - sim ) ; trebuie doar buletinul
9. nu știu ...

stimă!

Edited by quarelin, 24 April 2017 - 18:13.


#161
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View PostKneht777, on 18 aprilie 2017 - 12:24, said:

Eu il am din noiembrie si nu a avut nicio zgarietura pana i-am pus folie.Puteai pune o folie si evitai nemultumirile!E ciudat sa vezi atatea mofturi cand e foarte usor sa gasesti o solutie simpla si sa multumeasca detinatorul!Ori sunt mici probleme cu moftul ori cineva se incadreaza la proverbul"Cine nu-i fudul............"Evitati sa formulati opinii care influenteaza negativ posibilii cumparatori.Terminalul este exceptional si daca exista mici nemultumiri exista solutii simple nu mofturi inutile.Am avut S6 si ecranul era mult mai prost decat la Nova.Au aparut zgarieturi profunde desi il tineam in buzunar,iar in acel buzunar nu tineam si altceva.Opinii impartite si total subiective.Solutiile la indemana si un pic de atentie protejeaza integral orice terminal!Zile bune sa aveti!
ma lasi cu limbajul asta de pitipoanca? pana a se inventa foliile cu ce umblai? huawei exact pe asta se bazeaza facand ecrane ce nu rezista la zgarieturi, stie ca tot moftangiul ia folie indiferent de telefon, formulez o opinie in cunostinta de cauza, am smartphone inca de cand au aparut pe piata dar asa ecran slab ca asta nu am avut niciodata. si am avut tot felul de telefoane. e singurul lucru pe care-l reprosez acestui terminal, in rest ar fi fost perfect pentru mine, nu am pretentii de camera nu stiu ce jocuri sau alte scoruri in nu stiu ce antutu...tin la ecarn sa nu se zgarie usor, la baterie sa tina minim o zi, asta tinea 2 si sa pot primi update la soft, stau acum pe batranul Lenovo Vibe X2 ce nu poate merge mai departe de Android 4.4.
Nu am laudat alta firma, am cumparat acest telefon bazandu-ma pe laudele altora, existau niste atentionari cu privire la sticla, dar nu m-am gandit ca pot pati asa ceva. Nu am avut decat de 2 ori Samsung si m-am lecuit, nu-mi mai iau nimic de la firma asta. Iphone mi se pare scump. Nu dau cu pietre cum fac altii, ca apoi sa laud ceva, nu, vorbesc ca simplu utilizator experienta personala. nu am folosit folie la niciun telefon pana acum si nu voi folosi nici de acum incolo, doar pentru ca unii fac ecrane proaste.

Edited by partyman, 24 April 2017 - 20:20.


#162
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
"dar asa ecran slab ca asta nu am avut niciodata"-Uite, vezi cum induci lumea in eroare? Doar din cauza unei experiente neplacute nu inseamna ca este adevarat tot ceea ce spui. Sunt multi factori care duc la astfel de intamplari. Folosesc Nova de 5 luni si de aproximativ 2 luni nu i-am mai aplicat niciun fel de folie din cauza ca nu gaseam una potrivita care sa se lipeasca calumea, timp in care nu are nicio zgarietura, nu l-am tinut in puf. Pur si simplu daily-use, tinut in buzunar, pus pe birou, lucruri normale. Nu stiu ce pretentii poti sa ai cand ai mainile din cioburi, il pui la gramada cu chei sau mai stiu eu ce alte lucruri faci si apoi te plangi de calitatea sticlei, ca eu nu cred ca se zgarie de la sine sau de la praf. Poti sa ai un telefon si de 3000 lei si sa se zgarie la fel, cel mai bun exemplu fiind S6 Edge, fiind de o sensibilitate iesita din comun, unde la inceput dadeai 3000 lei, iti cadea pe jos de la 30 cm si era praf si tandari apoi toata "ciobeala" aia se extindea.

Edited by Alexutu2201, 25 April 2017 - 09:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate