Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

DESPRE ANVELOPE

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
17795 replies to this topic

#11863
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 12.03.2009

View PostDeenman, on 29 mai 2019 - 17:20, said:

Ia uite aici frumusete:
Merc tot timpul peste BMW! Posted Image

#11864
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Am observat că falken fk510 are pereții laterali mai umflați. Cauciucul are protecție jantă, dar face ca mașina sa para mai ridicată din suspensie.




#11865
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Eu inainte de PS4 am avut Sport Maxx RT.
Sport Maxx RT mi-au parut foarte directionale, mergeai ca pe sine pe asfalt uscat, totusi PS4 sunt mai uniforme iar pe apa....

Apropo de userul care se leaga de puterea motorului si RWD, ne uitam la Tesla 3, versiunea Performance vine standard cu PS4.
Iar acolo chiar vorbim de putere si cuplu instant.

#11866
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
In plus, colegul are benzinar. Din ce am priceput eu e ori e280 ori c280 de 231cai. E un benzinar aspirat si cuplul nu-i cine stie ce enorm 300nm,  ca mai mult influenteaza asupra uzurii  pneurilor  cand ai cuplu mare, cred eu. Depinde si de condus e clar.

Eu nu acord prea mare atentie faptului ca marca x vine din fabrica cu brandul de anvelope y, e ca si la ulei, e un parteneriat intre producatori si atat. Acum e clar ca daca nu corespundeau cerintelor nu erau puse...

Edited by vinciun, 31 May 2019 - 21:17.


#11867
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru masinile cu caracteristici deosebite brandurile premium de anvelope isi adapteaza pneurile de top conform specificatiilor acestora de ex. codurile RO1, RO2 sunt marcate pe pneuri adaptate pentru Audi, cu N de la 0 - 6 pentru Porsche, samd.

Numai daca faceti comparatia intre un CSC 6 de aceeasi dimensiune fara marcaj N-X si unele cu marcaj N-X va ganditi imediat ca diferenta de pret nu poate sa fie doar din branding, ceva este schimbat acolo.


In aceasta idee am dat exemplu Tesla, ei nu au ajuns la un asemenea rafinament incat sa lucreze cu producatorii de pneuri anumiti compusi si anumite tesaturi, folosesc reteta si pneul de baza.

Edited by Speedo, 01 June 2019 - 00:26.


#11868
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Tin minte ca contisportcontact3 erau notate cu mo parcs, adica pentru Mercedes si erau mai scumpe decat sportcontact5, nu stiu daca se mai gasesc. Vrei sa spui ca sunt mai bune?

https://www.norauto....eal-379500.html

Incep sa ma uit iar la pneuri ca degraba le schimb pe alea spate, cred mai tin o luna, maxim doua.

Ciudat ca contisportcontact5 sunt notate cu B la frana pe ud si F la consum. Nu as spune ca-s cele mai bune notatii.

https://www.norauto....eal-379500.html

#11869
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013

View Postvinciun, on 01 iunie 2019 - 01:18, said:


Ciudat ca contisportcontact5 sunt notate cu B la frana pe ud si F la consum. Nu as spune ca-s cele mai bune notatii.

https://www.norauto....eal-379500.html

E-ul la consum e din cauza ca e varianta cu "Seal"
Exista si fara "Seal", au C la consum.

Aceeasi poveste ca la Pirelli All Season, care au lansat tehnologia cu "Seal inside" prin 2014-2015
Au C la consum la varianta simpla si E la varianta cu Seal inside.

Edited by zveroboi78, 01 June 2019 - 15:20.


#11870
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QJhF8hhxPfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stiam ca exista asa ceva dar nu am stiut ca astea sunt seal.

Totusi B la franare? Premiumcontact5 si 6 sunt cu A, gama sport ar fi trebuit sa fie mai performanta nu?

#11871
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
http://fr.tyrereview...t-Contact-6.htm

#11872
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Inca stau la ganduri daca o sa iau mps4 sau altceva. Ma uit ca un bridgestone potenza 050 asymetric e vreo 85 de euro fata de 108 michelin, la fel si dunlop sport RT. 20 de euro per bucata nu-i foarte mult dar totusi nu-i nici de neglijat. O sa ma mai gandesc. Pilot sport imi plac foarte mult cum stau pe janta. Flancul putin inclinat si protectia janta foarte mare, ofera un aspect destul de sportiv. Imi pare foarte rau ca am ratat odata niste jante exact ca ale mele doar ca mai late, 8,5j in loc de 7,5 (desi mi-ar trebui 8j in mod normal)  la doar 200 de euro perechea de ocazie in stare foarte buna. Daca le luam, nu-mi mai bateam capul de aspect. Statea intinsa orice anvelopa pe ele.

#11873
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca vrei sa ți rupi capul.cumpara ți csc5. Gălăgioase, rigide, nu face balans deloc.

#11874
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
E un 230 compresor modificat, adica are 40 de cai in plus si vreo 80 de nm (de la 280 stock) conform specificatiilor neamtului care l-a facut.

Mersi de raspuns Speedo. Cred ca o sa merg in continuare pe Dunlop, nu mi se pare ca merita diferenta Michelin, sau poate sunt fanboi, who knows.  De alea vechi am fost super multumit, deci probabil o sa am o surpriza placuta cu noua generatie.

Edited by burkina, 01 June 2019 - 23:39.


#11875
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Este alegerea ta, doar sa nu fie RT2, ca acestea au pus multe probleme de descentrare/deformare din cauza masei neuniform distribuite, probleme semnalate chiar si aici pe topic acum cca. 1 an.

#11876
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Pai am citit de probleme si la Michelin, tot aici pe topic. Gen uzura/imbatranire prematura.

Probleme gasesti pe internet la orice, si la Bentley.

#11877
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Da, dar e altceva sa nu poti folosi pneurile, sa le schimbe pe garantie, chiar si de 2 ori.

#11878
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nici nu stiu ce sa mai cred sau sa mai zic. Eu i-am zis omului ca a mers pe pana sau roata moale pana i s-a incins si a cedat. Explozia a vut loc la 120km/h+ in drum spre Grecia saptamana asta.

Anvelopa are 2 luni si 2500km vechime, rotile au fost verificate si umflate inainte de plecarea in Grecia. Masina are tmps, detectare pana, si l-a anuntat doar cand a cedat anvelopa.

Povestea e asta:

"Epopeea Continental continuă cu o delaminare a peretelului lateral și ejectare a suprafetei de rulare la 124 km/h pe autostradă. Am reușit să controlez masina și să supraviețuies împreună cu prietenii mei. Conducătorul auto ce rula înapoia mea, un alt prieten, era cu mult mai afectat de ceea ce a văzut. Reprezentantul tehnic al continental Romania a declarat: "Buna ziua, Ma bucur sa aud ca totusi nu ati patit ceva. Acum, m-am uitat pe filmari si nu sunt relevante in a depista ce a provocat ca anvelopa sa cedeze.
Fotografiile releva doar ca anvelopa a ramas fara aer si s-a taiat sub presiunea jantei, insa, nici acestea nu ne ajuta in a depista ce a provocat ca anvelopa sa cedeze". Trebuia să ne aduceți anvelopa din BG spre analiză, altfel nu beneficiați de garanție pentru o anvelopă de 2 luni și 2500 km."

"Deenman @ așa arată o anvelopă după 426 m de reducere a vitezei până la oprire completă. Nici să nu te gândești vreodată să pui piciorul pe frână în prima fază. TPMS a semnalat pierderea presiunii exact în momentul exploziei. La ce bun? Ai aici fimul pentru a-ți face idee cum a fost. We transfer link https://we.tl/t-auoKKgV8jt
La 13:07:36 vei vedea în partea dreată prin șanț calea de rulare care o ia înainte și mai parcurge 30 m. Trebuie să ții cont că a fost instalată în partea stangă spate.
Am plecat în Grecia pe 24.05 și firește cu o zi înainte am setat presiunea pentru încărcarea de drum (pasageri + bagaje)."

Attached Files



#11879
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,906
  • Înscris: 12.03.2009
Uau, nasoala faza!
Am patit-o si eu cu 1310 pe la 80 la ora, tot stanga spate. Am tinut-o cu greu sub control, era masina incarcata cu vreo 300-350 kg. M-am speriat putin....

#11880
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

View PostSpeedo, on 02 iunie 2019 - 00:07, said:

Este alegerea ta, doar sa nu fie RT2, ca acestea au pus multe probleme de descentrare/deformare din cauza masei neuniform distribuite...

Confirm. Mancat in, scuze, co.urul personal + fumat ierburi de proasta calitate. Efectul? Creier complet disfunctional recte trecut de la Toyo la Dunlop RT2. Fortat sa schimb 2 seturi, cu scandal. Ambele seturi uzina din Polonia. Terminat aventura cu bine, trecut inapoi la Toyo...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate