Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Cati imigranti sunt in Romania? 15 sau 165.000?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
313 replies to this topic

Poll: Cati migranti traiesc acum in Romania? (120 member(s) have cast votes)

Credeti varianta oficiala ca Romania a primit doar 15 imigranti?

  1. Da (6 votes [5.00%])

    Percentage of vote: 5.00%

  2. Nu (114 votes [95.00%])

    Percentage of vote: 95.00%

Doriti ca guvernul sa prezinte o situatie clara a numarului de imigranti aflati in Romania?

  1. Da (115 votes [95.83%])

    Percentage of vote: 95.83%

  2. Nu (5 votes [4.17%])

    Percentage of vote: 4.17%

Vote Guests cannot vote

#253
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Dece oare se aude doar despre cei ce intra, legal sau iegal si deloc despre cei asa zis "expulzati"
Sa nu fie in programul de guvernare mentionati ??

#254
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 01.08.2005

 vio69a, on 04 iulie 2017 - 18:38, said:

Dece oare se aude doar despre cei ce intra, legal sau iegal si deloc despre cei asa zis "expulzati"
Sa nu fie in programul de guvernare mentionati ??
Vrei sa stii prea multe. Posted Image

#255
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Bursul, on 03 iulie 2017 - 09:29, said:

Partea cea mai proasta e ca Romania nici nu are bani sa-i trimita inapoi, nici sa-i integreze in societate. Vroiam sa zic ca nu are un program de integrare in societate.
Da' cine dracu' are?
Toti nu fac decat sa le dea bani si sa le dea voie sa-si implementeze tribalismu' pe unde se instaleaza.

 Bursul, on 03 iulie 2017 - 09:34, said:

Din cate stiu eu nu sunt trimisi. Sunt preluati si dusi in centre. De acolo muma padurii are grija de ei. Si or sa se tot adune.
Logic, nu prea: vor in vest, unde traiul e mai bun, alocatiile-s mai mari, rudele mai multe si mai asezate, retelele de influenta tribala mai dezvoltate, lumea ii accepta mai usor etc.
Io zic ca se uschesc spre vest, asa incet. Raman putini, cel putin acuma.

#256
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 grrrrr, on 05 iulie 2017 - 08:47, said:


Logic, nu prea: vor in vest, unde traiul e mai bun, alocatiile-s mai mari, rudele mai multe si mai asezate,

Asezate in pomi banuiesc ca doar sunt maimute si analfabeti, primitivi si murdari, basca teroristi....

#257
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003

 grrrrr, on 05 iulie 2017 - 08:47, said:

Logic, nu prea: vor in vest, unde traiul e mai bun, alocatiile-s mai mari, rudele mai multe si mai asezate, retelele de influenta tribala mai dezvoltate, lumea ii accepta mai usor etc.
Io zic ca se uschesc spre vest, asa incet. Raman putini, cel putin acuma.
Sunt tare curios ce se intampla cu astia veniti. Cei care trec granita sigur nu sunt dati inapoi. Oare au voie sa paraseasca centrele unde sunt plasati? Si daca da, pleaca spre Ungaria? Acolo daca sunt prinsi sunt trimis inapoi spre Romania?
Deocamdata ungurii nu comenteaza nimic, banuiesc ca nu exista treceri frauduloase a refugiatilor din Romania in Ungaria.

#258
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,994
  • Înscris: 25.06.2007

 vio69a, on 10 iulie 2017 - 11:52, said:

Asezate in pomi banuiesc
Asezate in locuintele sociale ale municipalitatii, care le plateste si curentul, incalzirea, intretinerea etc. Asta pe langa alocatia de sprijin, asistenta medicala etc

#259
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Bursul, on 10 iulie 2017 - 13:03, said:

Sunt tare curios ce se intampla cu astia veniti. Cei care trec granita sigur nu sunt dati inapoi. Oare au voie sa paraseasca centrele unde sunt plasati? Si daca da, pleaca spre Ungaria? Acolo daca sunt prinsi sunt trimis inapoi spre Romania?
Deocamdata ungurii nu comenteaza nimic, banuiesc ca nu exista treceri frauduloase a refugiatilor din Romania in Ungaria.
Pai deja ca sigur nu vin multi incoace, ca stiu cum e la noi - au comunicatii/informatii ultimul racnet, numai noi albii nu stim ca suntem invadati - si stiu cum e cu ungurii.
Si si cei care vin, odata asezati aicea sigur isi contacteaza rudele din vest si organizatiile (in)umanitare si se aranjeaza cumva ca de aici sa plece incetisor incolo.
Pe unguri ii deranjeaza masele mari si vizibile si care se opresc la ei.
Nu cred ca se uita la pasagerii de masina care trec in cateva ore prin tara lor.

 Karhu, on 10 iulie 2017 - 13:44, said:

Asezate in locuintele sociale ale municipalitatii, care le plateste si curentul, incalzirea, intretinerea etc. Asta pe langa alocatia de sprijin, asistenta medicala etc
Taci mah, tu nu stii ca bietii imigranti e oropsiti la greu si munceste ca si cainii pentru ticalosii de noi?

Edited by grrrrr, 10 July 2017 - 15:52.


#260
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Karhu, on 10 iulie 2017 - 13:44, said:

Asezate in locuintele sociale ale municipalitatii, care le plateste si curentul, incalzirea, intretinerea etc. Asta pe langa alocatia de sprijin, asistenta medicala etc

Pentru cunostiintele noastre generale cat e alocatia lunara/persoana-familie, daca cuprinde si plata intretinerii sau numai mancarea si hainele, si cum poate avea asistenta medicala cineva care nu apartine sistemului medical national...??
Si o alta mica rugaminte.
O adresa a unei locuinte sociale sau grup de locuinte sociale municipale unde sunt cazati imigranti ilegali.
Date utile discutiei ontopic cred eu.
Sa nu mai bajbaim cu presupuneri

Edited by vio69a, 10 July 2017 - 16:12.


#261
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Karhu, on 10 iulie 2017 - 13:44, said:

Asezate in locuintele sociale ale municipalitatii, care le plateste si curentul, incalzirea, intretinerea etc. Asta pe langa alocatia de sprijin, asistenta medicala etc
Daca municipalitatii i-ai trimite o gramada de oameni ai strazii sa le dea locuinte.."n-am" (ca Ilie Moromete). Daca zise merkelitza si ue..insa, pentru astia au.

#262
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ce legatura are ?
Municipalitatile niciodata nu au dat adapost copiilor strazii sau oamenilor fara adapost.
Afara de niste exceptii  rare.
Au dat oamenii de bine, voluntarii, fundatiile.
I-a oprit cineva pana acum?
Au fost orbi si nu i-au vazut ?ca de schimbat bordurile de 2 ori pe an se de astupat gropile in fiecare luna sunt bani....

Potrivit legii actuale, un solicitant de azil primeste in Romania, mai putin de un euro - 3,8 lei pe zi - pentru mancare, trebuie sa astepte un an ca sa aiba drept sa munceasca si in cazul in care sufera de o boala cronica, nu poate primi tratament medical gratuit. Potrivit unui proiect recent al MAE, sumele de bani pentru un azilant pot sa ajunga pana la 1.100 de lei pe luna. In plus, solicitantii vor putea sa munceasca dupa trei luni din momentul in care au depus cererea de azil. Daca sunt someri, pot primi ajutor de la stat.

Edited by vio69a, 19 July 2017 - 21:15.


#263
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cluj Napoca si Somcuta Mare....

Două centre regionale destinate integrării migranților, în cadrul unui proiect finanțat cu fonduri europene, în valoare de 600.000 de euro.
Proiectul este destinat atât refugiaților, care vin din zone de conflict, mai ales din Siria în ultima vreme, precum și resortisanților, cetățeni care provin din state din afara Uniunii Europene și care se află în România cu diferite scopuri.

Grupul țintă îl reprezintă aproximativ 3.000 de refugiați, din Siria, Palestina, state africane, dar și resortisanți din state din afara UE, aflați în România la studii sau la muncă.

Attached File  imigrari3_0.jpg   50.71K   10 downloads

Edited by vio69a, 19 July 2017 - 23:01.


#264
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 vio69a, on 19 iulie 2017 - 21:14, said:

Ce legatura are ?
Municipalitatile niciodata nu au dat adapost copiilor strazii sau oamenilor fara adapost.
Afara de niste exceptii  rare.
[...]

Ete, locuinte sociale iti spune ceva?
Alea care sint..
Ca un om al strazii nu vrea sa ramina decit in canale sau pe banci in parc..e altceva.

Dar ideea e asa: noi construim locuinte sociale si altele asemenea cite ..nu stiu..sa spunem 10 pe an..Vii, tu, merkel si spui "la mine i-am invitat dar ii culc in vecini..asa ca ia luati voi nu stiu citi"..reactia normala ar fi fost "intii sa-mi culc familia si dup'aia musafirii tai"...

#265
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 diaconuliviu, on 20 iulie 2017 - 14:15, said:


Dar ideea e asa: noi construim locuinte sociale si altele asemenea cite ..nu stiu..sa spunem 10 pe an..Vii, tu, merkel si spui "la mine i-am invitat dar ii culc in vecini..asa ca ia luati voi nu stiu citi"..reactia normala ar fi fost "intii sa-mi culc familia si dup'aia musafirii tai"...

Mereu uiti ca le construiesti cu banii altora....

#266
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 01.08.2005

 vio69a, on 20 iulie 2017 - 16:01, said:

Mereu uiti ca le construiesti cu banii altora....
E bine sa le construiesti cu banii altora, important este ca nu va calca picior de migrant pe acolo. Mielul bland suge la doua oi. Posted Image

#267
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 vio69a, on 20 iulie 2017 - 16:01, said:

Mereu uiti ca le construiesti cu banii altora....

Ti-ar place ca eu, cu banii mei sa mobilez o camera in apartamentul tau si eu sa dispun de ea apoi fara sa-mi pese de ce crezi tu despre asta?
Cam acelasi lucru e si cu migrantii aia..
Lumea nu-i vrea dar imi spune una ca ea nu mai are unde-i culca, sa-i culc la mine.

#268
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 diaconuliviu, on 21 iulie 2017 - 12:52, said:


Ti-ar place ca eu, cu banii mei sa mobilez o camera in apartamentul tau si eu sa dispun de ea apoi fara sa-mi pese de ce crezi tu despre asta?


Exemplul nu e bun.
La caminul cultural se mai construiescte cu bani europeni o anexa care este destinata celor ce au fugit de razboi ca sa capete adapost

#269
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Sa nu facem greseala ca orice imbracaminte musulmana sa o atribuim numai imigrantilor.
De curand 3 doamne, surori, fiicele unei cetatene romance,  au dost scoase din Gaza si trecute in Iordania ca apoi sa zboare spre Romania

Fetele, nascute in Gaza de mama romanca casatorita cu un palestinian, au ramas in custodia tatalui dupa divort.
Doar ca tatal nu le-a mai dat voie sa se intoarca in Romania.
A fost nevoie de demersurile ambasadei Romane, ajutata de israelieni ca sa se rezolve treaba.

Attached File  image2.jpg   63.3K   9 downloadsAttached File  20294179_10154096427867168_177420635771487873_n.jpg   112.28K   10 downloads

Edited by vio69a, 27 July 2017 - 07:46.


#270
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 From 27 iulie 2017 - 07:44:

Sa nu facem greseala ca orice imbracaminte musulmana sa o atribuim numai imigrantilor.
Si imbroboditele din imagine la ce categorie intra, romancute get-beget? C-adica nu-i ca vreuna din Ardeal care sa graiasca: "no tulai domne, ce mandre-s straiele astea, ia sa-mi trag si io", nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate