Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Demisie cu preaviz

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 adisz, on 28 iulie 2016 - 13:27, said:

Sper ca esti convins ca in perioada de "adio" demisionarului i se rupe de firma,iar firmei de demisionar.Asa ca firma prefera sa plateasca demisionarul,chiar daca sta acasa.Pierde mult mai putin asa.

Pai nu este mai simplu sa-i semneze demisia de a doua zi, pt ce sa-i mai plateasca 20zile ?

Da, poti ca ceri direct preaviz ca sa beneficezi de cele 20 zile de relax, la asta nu m-am gandit pana acum.

Edited by arg, 28 July 2016 - 13:44.


#20
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 Platon, on 28 iulie 2016 - 12:42, said:

Poti opta ca in preaviz sa lucrezi doar 4 ore pe zi, ai acest drept, sau te poti intelege cu ei, eu am obtinut in acel preaviz sa raman acasa din prima zi si sa fiu platit pentru cele 20 de zile, depinde cum si cu cine vorbesti

Asta se aplica daca esti concediat, nu cred ca ti-ai dat demisia si te-au platit o luna in plus degeaba. Doar daca acea luna a fost conediu de odihna neefectuat.

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt 3 posibilitati (cred ca au fost enumerate in mai multe raspunsuri):
  • Te da afara pe motiv de indisciplina (litara i). Nu da bine la imagine
  • Iti suspenda contractul pana la clarificare (preaviz suspendat, practic ramai la ei ca angajat, dar cu salariu 0, pentru ca nu prestezi). Nu e de preferat, cand te angajezi in alta parte, nu vei obtine deducerea pesonala (aia 250, sau cat mai sunt acum).
  • Varianta 1 sau varianta 2 (desi probabil sa fie 2)+chemare in judecata pentru daune.
Acum poti alege...

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kazooro, on 28 iulie 2016 - 11:30, said:

Deci , ieri am vorbit cu seful meu dorinta de a-mi da demisia , motivele fiind lungi si nu prea placute.. el mi-a spus ca trebuie sa mai vin o perioada de preaviz 20 zile.. intrebarea mea ar fi: daca as lipsi nemotivat de la munca in perioada de preaviz ce as putea pati?

http://www.avocatnet...demisionat.html

Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului. Prin urmare, daca, in perioada de preaviz, salariatul va absenta nemotivat de la serviciu, angajatorul are dreptul de a suspenda termenul de preaviz.

#23
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 Pololica, on 28 iulie 2016 - 14:07, said:

Sunt 3 posibilitati (cred ca au fost enumerate in mai multe raspunsuri):
  • Te da afara pe motiv de indisciplina (litara i). Nu da bine la imagine

  • Iti suspenda contractul pana la clarificare (preaviz suspendat, practic ramai la ei ca angajat, dar cu salariu 0, pentru ca nu prestezi). Nu e de preferat, cand te angajezi in alta parte, nu vei obtine deducerea pesonala (aia 250, sau cat mai sunt acum).

  • Varianta 1 sau varianta 2 (desi probabil sa fie 2)+chemare in judecata pentru daune.
Acum poti alege...


1 - Imaginea,omenia,respectul nu prea intereseaza, pe nimeni doar bani sunt importanti un aspect invatat de la  domni (patronache) .
2 - Dar te poti angaja, in alta parte daca doresti,  pana la urma poti avea, cite contracte de munca vrei, sunt persoane si cu 2 joburi sau mai multe(cu CIM bineinteles) ,
3 - Nu te va chema nimeni in judecata, desi exista posibilitatea legala .
  - De ce nu se va obosi nimeni, sa te cheme in judecata ? Simplu NU EXISTA FIRME, fara proverbiale (bube in cap) iar o actiune de genul  (chemare in judecata pentru daune) a angajatului poate atrage atentia ANAF . ( Cred ca am fost suficient de clar nu ?)

Edited by stefanionutmarius, 28 July 2016 - 17:00.


#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Omul a intrebat ce se poate intampla, nu si ce va urma cu siguranta.

PS: Sa stii ca exista si fara bube, doar ca nu ai sa le vezi la stirile de la ora 5, iar contracte de munca poti avea in limita a 24 h/ zi (si de preferat sa nu se suprapuna orele de prezenta...)

#25
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 Pololica, on 28 iulie 2016 - 17:34, said:

Omul a intrebat ce se poate intampla, nu si ce va urma cu siguranta.

PS: Sa stii ca exista si fara bube, doar ca nu ai sa le vezi la stirile de la ora 5, iar contracte de munca poti avea in limita a 24 h/ zi (si de preferat sa nu se suprapuna orele de prezenta...)

- Se poate intampla sigur un singur lucru , va fi desfacut contractul de munca nimic altceva .
- E la mintea cocosului (in limita a 24 h/ zi) . Am precizat  eu ca ar fi vorba de mai mult ?
-  Nu exista firme fara bube in cap, ( nu neaparat de tip fiscal ) , ideia e ca daca te viziteaza o autoritate de control , te vor vizita mai multe ulterior, ( tot la capiolul se poate intampla ) , chiar daca nu gaseste fiscu nimic in neregula, nu inseamna ca nu gasesc si ceilalti nimic, (EX - o autorizatie expirata , o licenta piratata de S.O pe P.C , E.T.C)  patroni stiu aceste lucruri si diin aceceasta cauza, nu se hazardeaza sa faca o gresala de genul, sa cheme angajatul in judecata in un exces de zel, pentru ca omu nu a respectat preavizul .

Edited by stefanionutmarius, 28 July 2016 - 18:18.


#26
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015

 Pololica, on 28 iulie 2016 - 14:07, said:

Sunt 3 posibilitati (cred ca au fost enumerate in mai multe raspunsuri):
  • Te da afara pe motiv de indisciplina (litara i). Nu da bine la imagine

  • Iti suspenda contractul pana la clarificare (preaviz suspendat, practic ramai la ei ca angajat, dar cu salariu 0, pentru ca nu prestezi). Nu e de preferat, cand te angajezi in alta parte, nu vei obtine deducerea pesonala (aia 250, sau cat mai sunt acum).

  • Varianta 1 sau varianta 2 (desi probabil sa fie 2)+chemare in judecata pentru daune.
Acum poti alege...

Litera i). nu mai există în forma actuală a legii.
Pentru a desface contractul de muncă pe motiv de abatere disciplinară angajatorul are de urmat o procedură anevoioasă care durează cel puțin 1 lună, de regulă 3 luni de fapt.

#27
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015


 Pololica, on 28 iulie 2016 - 14:07, said:

Sunt 3 posibilitati (cred ca au fost enumerate in mai multe raspunsuri):
  • Te da afara pe motiv de indisciplina (litara i). Nu da bine la imagine
  • Iti suspenda contractul pana la clarificare (preaviz suspendat, practic ramai la ei ca angajat, dar cu salariu 0, pentru ca nu prestezi). Nu e de preferat, cand te angajezi in alta parte, nu vei obtine deducerea pesonala (aia 250, sau cat mai sunt acum).
  • Varianta 1 sau varianta 2 (desi probabil sa fie 2)+chemare in judecata pentru daune.
Acum poti alege...

De ce vorbești fara sa stii?
Litera i nu mai exista.

Numa parerologi pe forumul asta...

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@hydema: si parerea ta la subiect care e pana la urma? Indisciplina e prevazuta in Codul Muncii (ca s-a restructurat ordinea de articole si subpuncte, e alta mancare de peste).

@stefanionutmarius: da, pentru noi e la mintea cocosului cu cele 24 h/ zi, dar mai stii ce tertipuri (interpretari) se pot avea?... Nu ma refer la Fisc, si la toti (si e un proverb: daca vor sa dea amenda, vor gasi oricum motiv)

@doddi: da, procedura ne mananca zilele...

#29
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Pai daca tot iti dai cu parerea macar da informatii corecte si actualizate.

Ca sa-l dai afara cu art. 61 lit. a) trebuie sa faci cercetare disciplinara, sa ii comunici, etc etc si toata tevatura dureaza mai mult decat alea 20 zile. Si in majoritatea cazurilor decizia este revocata de instanta (diferite motive).
Nu incurajez nerespectarea contractului dar ca angajator (luand in calcul raportul cheltuiala/rezultat) nu ai ce sa-i faci decat sa-i inchizi contractul de munca si sa-l lasi sa plece. Vorbesc din postura de fost angajat care a avut chemari in judecata pe diferite spete si ca si angajator in momentul de fata.

#30
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 hydema, on 29 iulie 2016 - 14:37, said:

Pai daca tot iti dai cu parerea macar da informatii corecte si actualizate.

Ca sa-l dai afara cu art. 61 lit. a) trebuie sa faci cercetare disciplinara, sa ii comunici, etc etc si toata tevatura dureaza mai mult decat alea 20 zile. Si in majoritatea cazurilor decizia este revocata de instanta (diferite motive).
Nu incurajez nerespectarea contractului dar ca angajator (luand in calcul raportul cheltuiala/rezultat) nu ai ce sa-i faci decat sa-i inchizi contractul de munca si sa-l lasi sa plece. Vorbesc din postura de fost angajat care a avut chemari in judecata pe diferite spete si ca si angajator in momentul de fata.

Majoritatea deciziilor. de concediere emise de comisia disciplinara. sunt anulate de instanta din lipsa probatoriului .
De obicei anumiti angajatori, ca sa scape de un angajat idezirabil, pur si simplu il concediaza, fara sa dispuna de probatoriul necesar , pentru acuzatiile formulate, la adresa angajatului care face subiectul comisiei, de disciplina fapt care in ochi, unei intantei de judecata insemna (concediere ilegala ).

#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Daca nu te prezinti la munca iti va desface contractul dupa 3 zile de absenta nemotivata. Asta e tot. Adica vei fi concediat, nu iti vei da demisia.

#32
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 caiuscorneliu, on 29 iulie 2016 - 17:12, said:

Daca nu te prezinti la munca iti va desface contractul dupa 3 zile de absenta nemotivata. Asta e tot. Adica vei fi concediat, nu iti vei da demisia.

Pot fi (1 ,2,3,4,5,ETC) zile de absenta nemotivata, acest aspect este la latitudinea angajatorului acum si va fi stipulat in R.O.I (Regulamentul de Ordine Interioara).

Edited by stefanionutmarius, 29 July 2016 - 17:24.


#33
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 24.10.2005
Ca sa nu deschid alt topic pe genu asta , pot pleca fara preaviz daca el nu a respectat normele de securitate in munca? adica , nu am mai primit nimic de 2 ani , lucrez ca electrician.

#34
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

 kazooro, on 28 iulie 2016 - 11:30, said:

Deci , ieri am vorbit cu seful meu dorinta de a-mi da demisia , motivele fiind lungi si nu prea placute.. el mi-a spus ca trebuie sa mai vin o perioada de preaviz 20 zile.. intrebarea mea ar fi: daca as lipsi nemotivat de la munca in perioada de preaviz ce as putea pati?
pai esti nemotivat pe acea perioada si in functie de reg. intern al companiei te poate da disciplinar afara.

 dark, on 28 iulie 2016 - 11:46, said:

Te dă afară cu litera i
nu mai exista litera i :) ... s'a schimbat :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate