Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Sfat cumparare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu lua masina fara sa o conduci putin si fara sa o vada un mecanic.

Verifici in primul rand ca instalatia de franare sa mearga, pe dedesubt te uiti ca acele conducte de frana sa nu fie corodate, pt ca faci naveta si daca ramai fara frane e buba. Sa aiba 2 airbag-uri si aer conditiona care sa mearga. Asta presupune ca masina are lonjeroanele drepte, nu trage stanga dreapta si ca motorul e ok.
Eu as cauta un Fiat panda sincer. E ideala pt ce vrei tu, sau un Ford fusion. Masini mai inaltute, fiabile si ieftine de intretinut.

In rest ia in calcul 1000 de lei minim pe an revizii neplanificate, fata de schimbul de ulei.

Edited by t-balt, 22 July 2016 - 19:52.


#20
Arianna1982

Arianna1982

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.07.2016

View Postt-balt, on 22 iulie 2016 - 19:49, said:

Nu lua masina fara sa o conduci putin si fara sa o vada un mecanic.

Verifici in primul rand ca instalatia de franare sa mearga, pe dedesubt te uiti ca acele conducte de frana sa nu fie corodate, pt ca faci naveta si daca ramai fara frane e buba. Sa aiba 2 airbag-uri si aer conditiona care sa mearga. Asta presupune ca masina are lonjeroanele drepte, nu trage stanga dreapta si ca motorul e ok.
Eu as cauta un Fiat panda sincer. E ideala pt ce vrei tu, sau un Ford fusion. Masini mai inaltute, fiabile si ieftine de intretinut.

In rest ia in calcul 1000 de lei minim pe an revizii neplanificate, fata de schimbul de ulei.

Multumesc!! Foarte utile sfaturile!! Mai vreau si alte sfaturi !! Ajutati-ma pentru ca spre rusinea mea sunt habarnista! Nu stiu nici ce sa inspectez la o masina!!

#21
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Nu pierde vremea cu cine nu-ți poate dovedi că are toate documentele mașinii și nu acceptă o verificare-constatare în service înaintea vânzării (pe care o vei plăti tu, dar n-ar trebui să te coste mai mult de 100-120 de lei). La 2000 de euro ai toate șansele să cumperi o petardă, deci măcar asigură-te că mașina e ok din punct de vedere legal și la o adică te vei putea descotorosi ușor de ea (cu o Rablă, ceva...). În rest, de ofertă nu duci lipsă, pe Autovit văd că sunt vreo 100 de mașini sub 2000 de euro, deci ar trebui să găsești ceva, mai ales dacă te uiți și pe alte site-uri. Singura mașină de care m-aș feri e Matizul.

#22
Arianna1982

Arianna1982

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.07.2016

View Postinius, on 22 iulie 2016 - 20:16, said:

Nu pierde vremea cu cine nu-ți poate dovedi că are toate documentele mașinii și nu acceptă o verificare-constatare în service înaintea vânzării (pe care o vei plăti tu, dar n-ar trebui să te coste mai mult de 100-120 de lei). La 2000 de euro ai toate șansele să cumperi o petardă, deci măcar asigură-te că mașina e ok din punct de vedere legal și la o adică te vei putea descotorosi ușor de ea (cu o Rablă, ceva...). În rest, de ofertă nu duci lipsă, pe Autovit văd că sunt vreo 100 de mașini sub 2000 de euro, deci ar trebui să găsești ceva, mai ales dacă te uiți și pe alte site-uri. Singura mașină de care m-aș feri e Matizul.

Nu vreau Matiz!! Nici nu-mi place !!

#23
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
2000 nu e o suma mare dar nici mica , cat despre masina ce sa zic sunt unspemii de topicuri pe tema asta si unspe mii de posibile masini ! Eu ti-asi fi recomandat BINEINTELES un corsa (ieftin , mic ) ai zis ca nu iti place ... Ma gandeam si la un Ka sau un ..... nu stiu !!! Tu vrei masina buna cu an bun in bani putini !!! Ce iti recomand din tot sufletul SA NU TE DUCI SA CUMPERI MASINA FARA UN PRIETEN , O CUNOSTINTA etc... CARE SE PRICEPE LA MASINI!  Esti tinta perfecta pentru tepuitori!
De exemplu daca vrei iti dau eu un Logan 2004 Full si ti-l dau ieftin (are si GPL) 1500 euroi , face a facut taxi 5 ani dar nu are decat 80000 km Posted Image

Edited by mihaiduban, 22 July 2016 - 20:53.


#24
Arianna1982

Arianna1982

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.07.2016

View Postmihaiduban, on 22 iulie 2016 - 20:47, said:

2000 nu e o suma mare dar nici mica , cat despre masina ce sa zic sunt unspemii de topicuri pe tema asta si unspe mii de posibile masini ! Eu ti-asi fi recomandat BINEINTELES un corsa (ieftin , mic ) ai zis ca nu iti place ... Ma gandeam si la un Ka sau un ..... nu stiu !!! Tu vrei masina buna cu an bun in bani putini !!! Ce iti recomand din tot sufletul SA NU TE DUCI SA CUMPERI MASINA FARA UN PRIETEN , O CUNOSTINTA etc... CARE SE PRICEPE LA MASINI!  Esti tinta perfecta pentru tepuitori!
De exemplu daca vrei iti dau eu un Logan 2004 Full si ti-l dau ieftin (are si GPL) 1500 euroi , face a facut taxi 5 ani dar nu are decat 80000 km Posted Image

Corsa imi place dar sa aiba 1200cm3, nu 1000!! Majoritatea Corselor au cate o chichita pt care zic pas!! KA e cotet de gaini, nu vreau!!
Ahhhaaa! Acum ti-o iau!!Posted Image

Edited by Arianna1982, 22 July 2016 - 21:17.


#25
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Nu conteaza .... Eu am scris pe topicul tau doar pentru sa iti spun asta :

Quote

Ce iti recomand din tot sufletul SA NU TE DUCI SA CUMPERI MASINA FARA UN PRIETEN , O CUNOSTINTA etc... CARE SE PRICEPE LA MASINI!  Esti tinta perfecta pentru tepuitori!
Toate bune ! Si sa ne spui ce masina ai luat pana la urma !!
Oricum vad ca esti destul de pretentioasa  la masini si nici bani multi nu prea ai Posted Image


Ce zici de asta : http://olx.ro/oferta...cce27e;promoted ?

Edited by mihaiduban, 22 July 2016 - 21:33.


#26
Arianna1982

Arianna1982

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.07.2016

View Postmihaiduban, on 22 iulie 2016 - 21:26, said:

Nu conteaza .... Eu am scris pe topicul tau doar pentru sa iti spun asta :

Toate bune ! Si sa ne spui ce masina ai luat pana la urma !!
Oricum vad ca esti destul de pretentioasa  la masini si nici bani multi nu prea ai Posted Image


Ce zici de asta : http://olx.ro/oferta...cce27e;promoted ?

Ce polisata e !! Cred ca e vai de mama ei !!

Edited by Arianna1982, 22 July 2016 - 21:56.


#27
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cauta un Ford Fusion 1.4 benzina. E foarte potrivita pentru nevoile tale.

#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cam mari pretentiile cand ai 2000 de euro in buzunar. Aia e praf, Corsa e proasta, aia nu-mi place... sorry, dar asta cu plăcutul sunt deja fitze. La cum pui problema, tu vei merge destul cu masina. Iar conditia de baza e sa nu te lase in drum si sa nu fie un pericol public. Si poate singura conditie de baza ar fi sa aibă 2xairbag, ABS si (poate) aer condiționat. Nu conteaza prea mult motorul, mai ales ca esti si mai începătoare in ale condusului. Este greu sa recomanzi un model anume. Mergi totusi la verificare cu cineva care se pricepe. Măcar cat de cat. Si nu uita ca a fost o masina de 2000 de euro. Poate ma înjuri pentru sinceritate. Dar priveste totusi obiectiv lucrurile. Altfel ajungi sa bagi 1000 de euro in ceva de 2000. Si poate nici atunci nu va fi "in mintile ei".

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015

View PostArianna1982, on 22 iulie 2016 - 21:52, said:

Ce polisata e !! Cred ca e vai de mama ei !!

Cum zice ardeleanu: "Apoi domnuca draga, polisata nu vrei, murdara nu vrei, veche nu vrei, apoi de achizitionat masina nici nu poate fi vorba" Posted Image
Nici nu vreau sa imi imaginez cum o sa te comporti cand o sa dispui de cel putin 20.000euroi si o sa cauti masina Posted Image

#30
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostTruculMagic, on 23 iulie 2016 - 09:37, said:


Nici nu vreau sa imi imaginez cum o sa te comporti cand o sa dispui de cel putin 20.000euroi si o sa cauti masina Posted Image
Isi cumpara Logan sa-i ramana bani de benzina pt urmatorii 10 ani ..

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
Nu ca decat sa ia Logan cu 10.000, mai bine pune 300% ca mai inainte si isi ia Passat Posted Image

#32
Arianna1982

Arianna1982

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.07.2016

View PostTruculMagic, on 23 iulie 2016 - 09:37, said:


Cum zice ardeleanu: "Apoi domnuca draga, polisata nu vrei, murdara nu vrei, veche nu vrei, apoi de achizitionat masina nici nu poate fi vorba" Posted Image
Nici nu vreau sa imi imaginez cum o sa te comporti cand o sa dispui de cel putin 20.000euroi si o sa cauti masina Posted Image

Nu dispun de 20000 euroi si nu cred ca voi dispune vreodata! Cel putin pentru o masina nu voi pune niciodata atatia bani la bataie!!!! Dar sa stiti ca dintr-un salariu de 1200 RON, am strans cu truda cei 2000 de euro si m-ar durea sincer burta sa ma pacaleasca un samsar cu o rabla buna de aruncat la fier vechi!!

#33
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Logan 1.4 sau 1.6, fiabila și ieftina la intretinere/reparații în service de cartier. Mai târziu dacă vrei poți sa ii pui gaz. Evita cele din 2004-2007 parca atunci s-au rezolvat problemele cu rugina.

Edited by QAZ, 23 July 2016 - 21:45.


#34
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
La ce pretentii are, gen Corsa trebuie sa aibă 1200 cmc, nu 1000 cmc (citez: "!!!"), Logan mai mult ca sigur e un jeg.
Nu conteaza ca sunt sanse mai mari sa găsească unul in stare buna si <130-140000 de km. Acum cativa ani am fost de la Bucuresti pana la Arad cu un Logan alb care avea 220000 de km. Si in ciuda ruginii si a sentimentului de low cost, nu am avut nici o teama sa mă intorc cu el in Bucuresti. (PS: 3 insi si masina full... cred ca 2 palme mai erau de la portbagaj, pana la asfalt - asa am mers pana la Arad).

Edited by LauCalin, 23 July 2016 - 23:33.


#35
StefanVasile

StefanVasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 20.10.2008
http://olx.ro/oferta...html#1828b67273

ia-o

#36
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostLauCalin, on 23 iulie 2016 - 23:29, said:

La ce pretentii are, gen Corsa trebuie sa aibă 1200 cmc, nu 1000 cmc (citez: "!!!"),
Corsa de 1L noua prindea suta in 16 secunde. Pe langa faptul ca-s turate si omorate motoarele alea mici, o depasire calumea nu poti sa faci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate