Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Octavia 3- "Magic Black"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2570 replies to this topic

#1189
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Legile sunt problema, ca nu se aplica, altfel sa vezi cum incepe sa devina lumea civilizata...

#1190
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Cu cheia am rezolvat-o, era desincronizata.. merge, intre timp s-a aprins inapoi check engine.. nu poti sa le ai pe toate (stinse).

#1191
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Din curiozitate m-am dus la magazinul de piese auto  din apropriere sa intreb si io cat "coasta" niste filtre la scoda mea..
Tineti-va bine: Filtru de polen- simplu 46 de lei MANN;
Cu carbune activ 67 de lei tot Mann - la reprezentanta "e scump"271 de lei.. astia's normali?
Filtru de fraier ,pardon aer- 71 de lei si filtrul de motorina 122 de lei, filtru de oloi 32 de lei.
Deci toate filtrele 300 de lei.
Uleiul castrol 19x lei bidon 5L. Total 500 de leuti.
Cat dracu' poa sa fie manopera in reprezentanta de costa de la 1150 in sus?

#1192
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru aia 650 de lei, ce reprezinta diferenta, ai GARANTIE boierule! :P Daca te incapatinezi sa-ti faci singur alea, scutesti aia 650 lei. Ce te faci daca se "farima bolidu''?
Nu te mai vaita atita :D ca doar 1 data ii platesti... Dupa ce iesi din garantie, deja te costa intretinerea la jumate...

#1193
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Pai de exemplu la Casa Auto Iasi manopera era 165 lei pe ora. Acu o fi mai mult.

#1194
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Ce sa faci asa castiga si reprezentantele bani, plus ca ai mai mari sanse la reprezentanta sa fie originale (cum sa nu :P).
Hotia e mare, da sa vezi la Toyota la reprezentanta 2 telescoape spate originale pt Rav 1600 lei bucata cu manopera cu tot..., comandate din Ungaria tot originale 300 lei amandoua (zicea ala cu care am vb ca la noi sunt multe taxe...). Mers ersonal acum vreo 5-6 luni cu masina sefului...Asa ca hotia e la ea acasa, scuze capitalismul...

Uitasem, vezi ca ai multi senzori si multe casete de deschis pana apuca sa le schimbe. Sau ai zis ca o lasi si revi a doua zii (24 ore manopera :) ).

Edited by fotbal5, 29 May 2017 - 18:08.


#1195
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
La reprezentanta ma intrebau daca schimb doar uleiul cu filtru sau toata revizia..
Se pierde garantia masinii daca filtrul de polen e schimbat in alta parte?
Am incredere ca motorul si cutia nu vor face probleme in garantie, dar nu stiu la ce sa ma astept cu nenorocitul ala de filtru de particule. Ala cred ca o sa-si dea duhul odata si odata.

Altfel , a venit in vizita un Superb , credeam ca e negru dar e maro.Attached File  20170522_192252.jpg   91.74K   55 downloads
190CP, DSG, fara navi, dar cumva se afisa navigatia de pe telefon pe ecranul din bord. Smart!
34000de euro, masina de firma.
Consum mediu pe termen lung 6.7L/100km, pe vreo 2xxx km la o viteza medie de 51km/h. Calutii aia 80 in plus trebuie sa mananca si gura lor ceva, nu-i asa?

Edited by tfmercedez, 29 May 2017 - 19:17.


#1196
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Posttfmercedez, on 29 mai 2017 - 19:08, said:

La reprezentanta ma intrebau daca schimb doar uleiul cu filtru sau toata revizia..
Se pierde garantia masinii daca filtrul de polen e schimbat in alta parte?

Nu ai cum sa pierzi garantia nici daca nu faci revizia la dealer. Totul este ca service-ul sa fie autorizat pentru Octavia.

#1197
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Problema e ca ca nu prea sunt autorizate si cu preturi bune ...

#1198
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Probabil ca trebuie sa-si scoata si ei de undeva spaga pentru autorizare.

#1199
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Nu știu cum e la Skoda, dar la Toyota filtrele de aer și polen le schimbam singur și nu au comentat niciodată. Probabil asa poți face și la Skoda. Nu vad de ce s-ar pierde garanția ptr asta.

#1200
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Si eu ma gandeam ca ce nu afecteaza motorul nu ar trebuii sa intre la garantie, acum cu filtru de aer e intrebarea.
Dar nu stiu cum se gaseste unul sa verifici si sa fie probleme, cel mai bine ar fii dai ceva la un mecani de la ei si sa-l intrebu daca se poate si prin altii...

#1201
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Posttfmercedez, on 29 mai 2017 - 19:08, said:

Am incredere ca motorul si cutia nu vor face probleme in garantie, dar nu stiu la ce sa ma astept cu nenorocitul ala de filtru de particule. Ala cred ca o sa-si dea duhul odata si odata.


Vazusem la macaronari un reportaj despre un dispozitiv montat intre rezervor si motor care printr-un sistem combinat de pulverizare moleculara in camp electromagnetic, interactioneaza cu moleculele de carburant optimizand si imbunatatind combustia si in acelasi timp reducand emisiile de poluanti. Sistemul este aplicat incepand de la turisme si pana la camioane si utilaje industriale. Interesanta era marturia unui responsabil de santier dintr-un tunel, care spunea ca au fost obligat de autoritati sa monteze la utilaje FAP-uri pentru a fi in conformitate cu legislatia de munca in spatii inchise, insa muncitorii acuzau ameteli si probleme respiratorii, etc, iar dupa montarea acelui dispozitiv au disparut toate aceste probleme.
Dealtfel, sunt marturii cu auto euro 2 aduse la valori ale emisiilor care indeplinesc cu usurinta normativa euro 4.
Firma duce un adevarat razboi legal pentru omologarea dispozitivului. Odata omologat cica ar inlocui FAP-ul (de unde si dificultatile de omologare, ar fi o catastrofa pentru producatorii de FAP) care zice-se ca are efecte negative asupra sanatatii.
Pe un alt forum citisem marturia unui tip care a montat asa ceva pe un Volvo S60 euro 5 (masina cu FAP) iar la verificarea emiilor la ITP, aparatul nu reusea sa identifice nici o valoare a opacitatii pentru ca era foarte mica, sub 0.20 (minimul ce aparatul reusea sa masoare).


Pentru aprofundare:
https://www.dukicdaydream.com/
http://www.dukicdaydream.com/dk/eng/

Edited by florinppv, 30 May 2017 - 13:13.


#1202
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 20.06.2005

View Post_R_A_D_U, on 29 mai 2017 - 16:12, said:

Pentru aia 650 de lei, ce reprezinta diferenta, ai GARANTIE boierule! Posted Image Daca te incapatinezi sa-ti faci singur alea, scutesti aia 650 lei. Ce te faci daca se "farima bolidu''?
Nu te mai vaita atita Posted Image ca doar 1 data ii platesti... Dupa ce iesi din garantie, deja te costa intretinerea la jumate...

Gresit. Garantia ramane valabila. Sa schimbat legea. Nu esti obligat sa mai faci asta la reprezentanta. Atat timp cat faci schimurile cu ce/cum trebuie la intervalele corecte nu pierzi nimic.

#1203
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Daca nu ma insel aia a fost o directiva europeana, care nu are efecte inca la noi.

#1204
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostwolfydRg, on 30 mai 2017 - 13:17, said:


Gresit. Garantia ramane valabila. Sa schimbat legea. Nu esti obligat sa mai faci asta la reprezentanta. Atat timp cat faci schimurile cu ce/cum trebuie la intervalele corecte nu pierzi nimic.
Eu, in martie cind am ridicat amazoana, am intrebat dealerul... raspunsul lui a fost: daca vreau sa pastrez garantia, sa fac TOATE interventiile (inclusiv intretirea) la service omologat SKODA, nu conteaza continentul, tara, judetul, orasul.

#1205
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 20.06.2005
Te cred, dar pun-te in postura lor. E normal sa zica asta.
Ar fi fost si mai normal sa iti spuna ca poti veni cu ale tale consumabile si atat timp cat sunt in parametri si in normele lor sa nu iti pierzi garantia. In felul asta platesti doar manopera si nu pierzi garantia. Cel putin la Honda se putea face asta.
La noi se poate oricum si orice. Clientul nu conteaza.

http://stirileprotv....ente.html Â

PS: cica de la 1 iunie , e valabil si la noi. Asa ca placa de la reprezentanta nu tine. Oricum ei vor pune bete in roate pentru ca vor pierde bani nu gluma.

Edited by wolfydRg, 30 May 2017 - 14:56.


#1206
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,580
  • Înscris: 30.10.2003
Sursa: Pro TV, Data publicarii: 28 Mai 2010

E o greseala sau chiar e veche stirea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate