Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

O micuta casa

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#55
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Asadar, pot pune un start de pietris pe fundul pivnitei, inainte de betonul mort? Cum,cand se monteaza cordonul bentonitic?Doreii mei nu au mai lucrat cu asa ceva.........

#56
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

View Postdanyramy, on 13 octombrie 2016 - 08:14, said:

Asadar, pot pune un start de pietris pe fundul pivnitei, inainte de betonul mort? Cum,cand se monteaza cordonul bentonitic?Doreii mei nu au mai lucrat cu asa ceva.........

Pentru a pune acel strat de pietris ai nevoie de acordul proiectantului. Cum am mai spus, acel pietris schimba presiunea cu care ti-a fost dimensionata fundatia.

#57
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@micutzule...e vorba de o "pivnita"...un camin de 2x3...las-o in suparare de presiune si dimensionare de fundatie...
Succesiunea operatiilor ar fi cam asa:
- sapatura (asta e deja facuta)
- strat pietris pana la cota radierului
- folie PVC
- beton egalizare (beton mort - nu este obligatoriu daca poti asigura altfel acoperirea de beton la plase...de exemplu sa isi faca baietii un carlig dintr-o bucata de fier beton si sa ridice plasa pe masura ce se toarna betonul)
- armare radier cu plase sudate (atentie si la mustati pentru pereti)
- Turnare radier din beton armat
- armare pereti
- cofrare pereti
- montare cordon bentonitic
- tunare pereti
- cofrare, armare si turnare placa.

#58
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postbrawnie, on 13 octombrie 2016 - 11:30, said:

@micutzule...e vorba de o "pivnita"...un camin de 2x3...las-o in suparare de presiune si dimensionare de fundatie...
Succesiunea operatiilor ar fi cam asa:
- sapatura (asta e deja facuta)
- strat pietris pana la cota radierului
- folie PVC
- beton egalizare (beton mort - nu este obligatoriu daca poti asigura altfel acoperirea de beton la plase...de exemplu sa isi faca baietii un carlig dintr-o bucata de fier beton si sa ridice plasa pe masura ce se toarna betonul)
- armare radier cu plase sudate (atentie si la mustati pentru pereti)
- Turnare radier din beton armat
- armare pereti
- cofrare pereti
- montare cordon bentonitic
- tunare pereti
- cofrare, armare si turnare placa.
Dupa ce armeaza peretii se pune cordonul bentonitic si apoi se cofreaza si se toarna betonul.

#59
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

View Postbrawnie, on 13 octombrie 2016 - 11:30, said:

@micutzule...e vorba de o "pivnita"...un camin de 2x3...las-o in suparare de presiune si dimensionare de fundatie...
Succesiunea operatiilor ar fi cam asa:
- sapatura (asta e deja facuta)
- strat pietris pana la cota radierului
- folie PVC
- beton egalizare (beton mort - nu este obligatoriu daca poti asigura altfel acoperirea de beton la plase...de exemplu sa isi faca baietii un carlig dintr-o bucata de fier beton si sa ridice plasa pe masura ce se toarna betonul)
- armare radier cu plase sudate (atentie si la mustati pentru pereti)
- Turnare radier din beton armat
- armare pereti
- cofrare pereti
- montare cordon bentonitic
- tunare pereti
- cofrare, armare si turnare placa.

SI pe pivnita aia nu vine casa?

#60
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@micutzu...Nu e langa casa pivnita...casa e gata :) cel putin eu asa am vazut in poze
@xjl...de obicei se monteaza cordonul dupa ce se inchide o fata a cofrajului...cat mai aproape de momentul turnarii betonului pentru a se evita o eventuala ploaie care ar strica cordonul.

#61
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postbrawnie, on 13 octombrie 2016 - 12:03, said:

@micutzu...Nu e langa casa pivnita...casa e gata Posted Image cel putin eu asa am vazut in poze
@xjl...de obicei se monteaza cordonul dupa ce se inchide o fata a cofrajului...cat mai aproape de momentul turnarii betonului pentru a se evita o eventuala ploaie care ar strica cordonul.
Da ,stiu, dar din discutie cred ca vrea sa cofreze doar pe o parte (interior). Crezi ca a procedat bine ca a sapat beciul lipit de fundatia casei si la o cota mult mai joasa( cel putin asa se vede din poza) ? Dupa ploile astea nu stiu ce o fii acolo.

#62
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postmicutu82, on 13 octombrie 2016 - 12:00, said:

SI pe pivnita aia nu vine casa?

Pivnita este sub o terasa de langa casa

Am  avut groapa acoperita cu folie PVC in timpul ploilor

View Postxjl, on 13 octombrie 2016 - 14:15, said:

Da ,stiu, dar din discutie cred ca vrea sa cofreze doar pe o parte (interior). Crezi ca a procedat bine ca a sapat beciul lipit de fundatia casei si la o cota mult mai joasa( cel putin asa se vede din poza) ? Dupa ploile astea nu stiu ce o fii acolo.
Pe partea cu beciul, unde este cota mai joasa, am fundatie mai adanca decat restul 1.80-2 m.Da, vreau sqa cofrez doar pe o parte, e k? Ma gandeam sa pun pietris  si sa pun folie pvc pentru a evita caderea pamantului cand torn.O sa torn cu aditiv si trebuie sa lamuresc mesterii in legatura cu acel cordon.....Daca cofrez doar pe o parte il pun intre radier si peretii cofrati? M-ar ajuta o poza.........

#63
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postdanyramy, on 13 octombrie 2016 - 19:57, said:

Daca cofrez doar pe o parte il pun intre radier si peretii cofrati? M-ar ajuta o poza.........
Gasesti o multime de poze pe Google daca cauti dupa cuvantul cordon bentonitic

#64
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Am gasit un jurnal cu o pivnita realizata.Are o caseta/gaura lasata pe fund, pentru ce este?

Attached Files


Edited by danyramy, 13 October 2016 - 21:23.


#65
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Probabil sa se scurga apa care ar ajunge printr-o intamplare nefericita in pivnita, pe podea. Basa parca se numeste.

Edited by Bylly00, 13 October 2016 - 22:22.


#66
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
In viitoare pivnita am putul si va fi hidroforul.Cand torn pivnita trebuie sa las gaura pentru iesirea unei tevi de apa? Trebuie sa pun teava si un cordon bentonitic in jurul ei? Sau  pot pune teava ulterior?

#67
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdanyramy, on 18 octombrie 2016 - 20:16, said:

In viitoare pivnita am putul si va fi hidroforul.Cand torn pivnita trebuie sa las gaura pentru iesirea unei tevi de apa? Trebuie sa pun teava si un cordon bentonitic in jurul ei? Sau  pot pune teava ulterior?

E mai bine sa pui țeava la turnare si cu cordon in jurul ei decit sa dai gaura si sa izolezi după.

#68
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eventual poti pune o teava mai mare in diametru cu snur pe ea (ca un fel de piesa de trecere) si sa treci apoi teava de apa prin teava mai mare...spatiul ramas intre cele 2 il umpli cu spuma. Atentie ca pe langa teava de apa ai nevoie sa intre si curent in pivnita :)

#69
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postbrawnie, on 19 octombrie 2016 - 07:35, said:

eventual poti pune o teava mai mare in diametru cu snur pe ea (ca un fel de piesa de trecere) si sa treci apoi teava de apa prin teava mai mare...spatiul ramas intre cele 2 il umpli cu spuma. Atentie ca pe langa teava de apa ai nevoie sa intre si curent in pivnita Posted Image

Pot folosi aditivul hyseal direct in cifa  la turnare si sa-l amestece vreo 10 min.? In instructiuni scrie ca tb amestecat in substanta uscata..... Eu nu pot sa-l pun in statie, daca il pun direct in cifa isi pierde capacitatea?

#70
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ideal este sa il pui in statie, daca nu este aceasta posibilitate atunci il poti pune in cifa...eu asa am facut pentru toata casa.

#71
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postbrawnie, on 20 octombrie 2016 - 08:23, said:

ideal este sa il pui in statie, daca nu este aceasta posibilitate atunci il poti pune in cifa...eu asa am facut pentru toata casa.

pt fundul pivnitei, unde este cantitate mica o sa pun direct in cifa. Se amesteca cu lapte de ciment sau pun direct si amesteca cifa ?

#72
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pui direct si amesteca cifa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate