Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O micuta casa

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postpicomouse, on 31 mai 2017 - 07:21, said:

Poți prinde direct extrudatul pe emulsia bituminoasă. Igasol e ca un fel de lipici. Torni sapa o lași sa se usuce si o hidroizolezi si pe ea . Ideea ar fi sa stabilesti cu ce hidroizolezi ca sa vezi cu ce straturi vii peste ca sa facă priza unul cu altul. Daca mergi pe hidroizolare cu bitum nu poți sa pui ceva peste care este incompatibil. La sapa peste care probabil vii cu gresie sau piatra as folosi ori un hidroizolant in masa ori ceva cu cristalizare ca sa prindă bine un adeziv de exterior flexibil cum ar fi un CM17. La rosturi bagi CT 40 sau 43 si nu mai trece apa nici sub presiune. Dacă ești mai scrupulos mai dai si cu un lac de rosturi impermeabil.( vezi Vali1900).
Am hotarat ca peste sapa sa pun http://www.ceresit.r...istalizare.html , am citit si experienta ta si pe jurnalul lui Vali, pe urma gresia cu un CM 17, cu rosturi etc.Dar inainte de sapa, ce as putea pune care sa nu necesita lipire la cald, doar dat cu pensula si pe urma sa pun extrudat de 3 si sapa.Daca pun Igasol nu las sa se usuce ? cu ce lipesc pe urma extrudatul...? Mesterii sunt paraleli cu hidroizolatia si nu vreau sa regret ca am sarit vreo etapa ....

#110
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdanyramy, on 31 mai 2017 - 10:02, said:


Am hotarat ca peste sapa sa pun http://www.ceresit.r...istalizare.html , am citit si experienta ta si pe jurnalul lui Vali, pe urma gresia cu un CM 17, cu rosturi etc.Dar inainte de sapa, ce as putea pune care sa nu necesita lipire la cald, doar dat cu pensula si pe urma sa pun extrudat de 3 si sapa.Daca pun Igasol nu las sa se usuce ? cu ce lipesc pe urma extrudatul...? Mesterii sunt paraleli cu hidroizolatia si nu vreau sa regret ca am sarit vreo etapa ....

Poți da o mina cu Igasol lași sa se usuce si lipești extrudatul tot cu Igasol. Dacă te uiți pe prospectul de la Igasol se da un strat cu bidineaua  se lasă 3-4 ore sa se usuce. Nu la soare, nu pe ploaie. Vii cu al doilea strat perpendicular pe primul si pui extrudatul peste. Vezi ca se găsește si extrudat cu un fel de îmbinare pe margini. Fiind pe orizontala nu pleacă nicăieri. Cind se usucă bine o sa vezi ca adera bine la polistiren, dar oricum nu o sa ai probleme greutatea sapei fiind semnificativă.

#111
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View Postdanyramy, on 31 mai 2017 - 10:02, said:

Am hotarat ca peste sapa sa pun http://www.ceresit.r...istalizare.html , am citit si experienta ta si pe jurnalul lui Vali, pe urma gresia cu un CM 17, cu rosturi etc.Dar inainte de sapa, ce as putea pune care sa nu necesita lipire la cald, doar dat cu pensula si pe urma sa pun extrudat de 3 si sapa.Daca pun Igasol nu las sa se usuce ? cu ce lipesc pe urma extrudatul...? Mesterii sunt paraleli cu hidroizolatia si nu vreau sa regret ca am sarit vreo etapa ....
Poti sa folosesti adeziv den braven denbit styro fix ptr a lipi xps ul de sapa cu conditia ca sapa sa fie plana.Dai cu cu primer pe sapa inainte sa treci la lipirea propriu zisa (DenBit Grund W3).Sa ai sapa dreapta altfel patesti ca mine ...


#112
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvali1900, on 04 iunie 2017 - 20:46, said:


Poti sa folosesti adeziv den braven denbit styro fix ptr a lipi xps ul de sapa cu conditia ca sapa sa fie plana.Dai cu cu primer pe sapa inainte sa treci la lipirea propriu zisa (DenBit Grund W3).Sa ai sapa dreapta altfel patesti ca mine ...
    

Vali el pune sub sapa. Se presupune ca placa a ieșit plana. Am lipit si eu XPS cu spuma la soclu dar aici nu cred ca e cazul Igasol este suficient sa țină pe poziție XPS  ul si sa hidroizoleze.

#113
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postpicomouse, on 04 iunie 2017 - 22:42, said:

Vali el pune sub sapa. Se presupune ca placa a ieșit plana. Am lipit si eu XPS cu spuma la soclu dar aici nu cred ca e cazul Igasol este suficient sa țină pe poziție XPS  ul si sa hidroizoleze.
Se presupune ca a iesit dreapta,o sa vad cand o mai verifica nivelul.Sunt o ea care incearca se se descurce in hatisurile constructiei... precum dana cu celalat jurnal.Deci dau cu igasol,, las sa se usuce si pun xps sau dau cu igasol si pun direct xps?

#114
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdanyramy, on 07 iunie 2017 - 22:30, said:


Se presupune ca a iesit dreapta,o sa vad cand o mai verifica nivelul.Sunt o ea care incearca se se descurce in hatisurile constructiei... precum dana cu celalat jurnal.Deci dau cu igasol,, las sa se usuce si pun xps sau dau cu igasol si pun direct xps?

Igasol se da in 2 miini cu bidineaua pe direcții perpendiculare. Intre cele 2 miini aștepți 3-4 ore. Pe al doilea strat de Igasol pui direct XPS-ul înainte sa se usuce. Astfel el va lipi plăcile de hidroizolația făcută.  Ideea este ca primul strat acoperă suprafața plăcii si creeaza aderentă iar al doilea strat umple eventualele imperfecțiuni si se lipește de polistiren.

#115
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
da' tu de ce te suparasi? ca vaz ca tragi cu oq la noi... :D

#116
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postviotl, on 30 noiembrie 2017 - 17:27, said:

da' tu de ce te suparasi? ca vaz ca tragi cu oq la noi... Posted Image
Nu m-am suparat, doar ca am fost plecata, nu am  mai facut mare lucru la casa.....doar gardul si o balustrada ca cerea arhitectul pt referat.Voiam sa fac receptia, din cauza racordarii la gaze - imi cereau- acum 3 zile am aflat ca iar s-a schimbat...O sa incerc totusi sa fac receptia...de ieri am contor, adica oficial electrica.La primavara, tencuiala interioara si ...restul.

#117
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Stie cineva de unde cumpar capace de gard, Bucuresti, eventual sector 4?

Attached Files


Edited by danyramy, 01 December 2017 - 09:37.


#118
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Eroare. Am crezut ca vrei capace pentru tevi.

Edited by cumparator, 01 December 2017 - 10:15.


#119
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postcumparator, on 01 decembrie 2017 - 10:14, said:

Eroare. Am crezut ca vrei capace pentru tevi.
Am luat, din h-bach din alea

#120
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
poze?

#121
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postviotl, on 01 martie 2018 - 21:44, said:

poze?
Lume buna, am ajuns laizolarea tavanului si a podului care va fi doar loc de depozitare. Ce sa folosesc ca vata? Mesterul ma ia cu...dupa buzunar, coane Fanica....Care e diferenta intre https://www.dedeman....00-mm/p/6008675 si https://www.dedeman....0-mm/p/6016226? Intre PLE SI PLU????
poze?/? Am mai facut balustrada si inceput tencuitul....

Attached Files


Edited by danyramy, 21 March 2018 - 16:58.


#122
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
De unde ai luat piesele pentru balustrada?

#123
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postdanyramy, on 21 martie 2018 - 16:53, said:


Diferenta pare a fi conductivitatea termica de 0.040 W/mK respectiv 0.037 W/mK

#124
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Intre PLE si PLU diferenta majora e de densitate.
Vata o pui intre grinzi? Sau sub? In pod pui osb/scanduri?

Eu la pod am folosit Multirock C de la Rockwool. Am preferat sa aleg o vata cu densitate mai slaba ( asta de care zic eu seamana la densitate cu PLE - dezavantajul as zice e ca see lucreaza o idee mai greu cu ele decat cu o vata mai densa) si sa pun strat mai gros. Am pus 40 cm la pod, a fost vreo 16 ron/mp, la grosime de 10 cm.

#125
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postbobitzaaa, on 22 martie 2018 - 09:56, said:

De unde ai luat piesele pentru balustrada?
Mesterul s-a ocupat,  stiu ca din Doraly le-a luat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate