Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Ce este religia pentru voi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#73
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

View PostSpecterSS, on 25 iunie 2016 - 14:20, said:


Nu pot spune aici..

Nici nu ma obosesc sa scriu atat..

http://www.editurada... Icke/237694039

Pai, atunci nu mai fa afirmatii nefondate:)..Daca nu esti in stare sa spui "de ce":)..

#74
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016

View Postmeow91, on 25 iunie 2016 - 14:39, said:


Pai, atunci nu mai fa afirmatii nefondate:)..Daca nu esti in stare sa spui "de ce"Posted Image..

Nu merita sa ma obosesc sa scriu pentru tine.

Pune mana si citeste

#75
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

View PostSpecterSS, on 25 iunie 2016 - 14:42, said:


Nu merita sa ma obosesc sa scriu pentru tine.

Pune mana si citeste

Pentru mine??? Scrie pentru toata lumea:)...Eu te-am intrebat.."de ce":)..nu stii sa-mi spui:)..Eu ti-am argumentat tot:)...

#76
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMinimalistul, on 25 iunie 2016 - 13:53, said:

De acord pana la prima propozitie. Nu cred ca era momentul oportun pentru corectii care sa devieze de la subiect.
O, ba da, câtă vreme corectura era doar o continuare de la prima afirmație și anume că termenul nefilimi ar însemna cu totul altceva decât ceea ce scrie în dicționar și în traduceri. Pentru a contrazice acest lucru ai nevoie de un nivel cultural extrem de ridicat, cu trimiteri la lingviști și analogii istorice, nu către supoziții fără acoperire. Înțelegi acum legătura?

P.S. Respectivul ipochimen este încă în faza ablactării, din păcate. Uite pe cine-l aduce în discuție, distinsul nostru partener de dialog:

David Vaughan Icke (born 29 April 1952) is an English writer, public speaker, and former professional footballer and sports broadcaster. He promotes conspiracy theories about global politics, and has written extensively about them.
Icke was a BBC television sports presenter and spokesman for the Green Party, when in 1990 a psychic told him that he was a healer who had been placed on Earth for a purpose, and that the spirit world was going to pass messages to him. In March 1991, he held a press conference to announce that he was a "Son of the Godhead" – a phrase he said later the media had misunderstood. He said that a subsequent appearance on BBC's Wogan changed his life, turning him from a respected household name into a public laughing stock

Edited by mario_bril, 25 June 2016 - 15:54.


#77
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View PostSpecterSS, on 24 iunie 2016 - 21:18, said:

Ce este religia pentru voi?

Ma refer aici religiei de care apartineti..

Nu vreau sa va influentez dar pentru mine este o tehnica extrem de eficienta de manipulare a oamenilor!

Aceasta tehnica este folosita de mii de ani..

Nu ma intrebati de cine ca nu va spun..


religia era ceva ce trebuia sa dea raspunsuri la probleme  dar dupa cum se vede religia e ceva ce creaza probleme !!

#78
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

View Postmario_bril, on 25 iunie 2016 - 15:48, said:

O, ba da, câtă vreme corectura era doar o continuare de la prima afirmație și anume că termenul nefilimi ar însemna cu totul altceva decât ceea ce scrie în dicționar și în traduceri. Pentru a contrazice acest lucru ai nevoie de un nivel cultural extrem de ridicat, cu trimiteri la lingviști și analogii istorice, nu către supoziții fără acoperire. Înțelegi acum legătura?

P.S. Respectivul ipochimen este încă în faza ablactării, din păcate. Uite pe cine-l aduce în discuție, distinsul nostru partener de dialog:

David Vaughan Icke (born 29 April 1952) is an English writer, public speaker, and former professional footballer and sports broadcaster. He promotes conspiracy theories about global politics, and has written extensively about them.
Icke was a BBC television sports presenter and spokesman for the Green Party, when in 1990 a psychic told him that he was a healer who had been placed on Earth for a purpose, and that the spirit world was going to pass messages to him. In March 1991, he held a press conference to announce that he was a "Son of the Godhead" – a phrase he said later the media had misunderstood. He said that a subsequent appearance on BBC's Wogan changed his life, turning him from a respected household name into a public laughing stock

Chiar ai crezut ca a citit acele carti?? Omul se uita pe History Channel la Acient Aliens:))). Dezbat cateva idei bune dar exagereaza cateodata. Initiatorul doar repeta ce a vazut acolo.

Acum cativa ani, am vazut un documentar despre religie si teoria conspiratiei. In privinta religie . (Zeitgeist se numea filmul) Au dezvaluit cateva lucruri destul de interesante, mai ales similaritatile dintre Horus (zeu egiptean) si Iisus:).. Acum , nu stiu exact ce surse au avut si cat de exact este:)

Ideea este urmatoare, biserica a manipulat si a avut momente cand au condus lumea (biserica romano-catolica in timpul razboaielor sfinte). Biserica este o institutie si trebuie tratata ca atare. Credinta, este cu totul altceva. Este pentru fiecare individ, fiecare cum alege sa o inteleaga:). Nu putem sa definim credinta la un mod general, pentru fiecare inseamna ceva diferit:).

Intr-adevar, unii oameni sunt de condamnat, asteapta ceva in schimbul credintei lor- asta e o prostie.

Biblia poate fi interpretata in o mie de feluri, si toata colectia de carti, sunt defapt pilde:)..nu trebuie sa luam totul mot a mot

PS. Am postat aici si cateva similaritati

Horus a avut 12 discipoli-Iisus a avut 12 apostoli. Amandoi au fost nascuti de o feciora. Amandoi au fost botezati la aceeasi varsta etc.

Edited by meow91, 25 June 2016 - 18:17.


#79
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
Posted Image   Posted Image    Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by meow91, 25 June 2016 - 18:35.


#80
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Religia e o afacere

#81
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpetre69, on 25 iunie 2016 - 18:40, said:

Religia e o afacere
Te referi la cultele protestante si neo-protestante, da?

#82
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdark, on 25 iunie 2016 - 19:40, said:

Te referi la cultele protestante si neo-protestante, da?
La toate

#83
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016

View Postmeow91, on 25 iunie 2016 - 18:12, said:

Chiar ai crezut ca a citit acele carti?? Omul se uita pe History Channel la Acient Aliens:))). Dezbat cateva idei bune dar exagereaza cateodata. Initiatorul doar repeta ce a vazut acolo.

Acum cativa ani, am vazut un documentar despre religie si teoria conspiratiei. In privinta religie . (Zeitgeist se numea filmul) Au dezvaluit cateva lucruri destul de interesante, mai ales similaritatile dintre Horus (zeu egiptean) si Iisus:).. Acum , nu stiu exact ce surse au avut si cat de exact este:)

Ideea este urmatoare, biserica a manipulat si a avut momente cand au condus lumea (biserica romano-catolica in timpul razboaielor sfinte). Biserica este o institutie si trebuie tratata ca atare. Credinta, este cu totul altceva. Este pentru fiecare individ, fiecare cum alege sa o inteleaga:). Nu putem sa definim credinta la un mod general, pentru fiecare inseamna ceva diferit:).

Intr-adevar, unii oameni sunt de condamnat, asteapta ceva in schimbul credintei lor- asta e o prostie.

Biblia poate fi interpretata in o mie de feluri, si toata colectia de carti, sunt defapt pilde:)..nu trebuie sa luam totul mot a mot

PS. Am postat aici si cateva similaritati

Horus a avut 12 discipoli-Iisus a avut 12 apostoli. Amandoi au fost nascuti de o feciora. Amandoi au fost botezati la aceeasi varsta etc.

Mai neinformatule..

In viata mea nu m-am uitat la ancient aliens..

Citeste acele carti ca esti vai de steaua ta..

Incearca si Zecharia Sitchin.

Steven Greer.

Si multi alti scriitori..

#84
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postmeow91, on 25 iunie 2016 - 18:34, said:

Posted Image   Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Ce alai de popi... pentru trei ciudati.

Edited by barbu78, 25 June 2016 - 20:26.


#85
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

View PostSpecterSS, on 25 iunie 2016 - 20:17, said:


Mai neinformatule..

In viata mea nu m-am uitat la ancient aliens..

Citeste acele carti ca esti vai de steaua ta..

Incearca si Zecharia Sitchin.

Steven Greer.

Si multi alti scriitori..

Singurul care e neinformat esti tu:)..tot ce ai spus pana acum, n-ai argumentat absolut nimic:)

#86
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Religia este o componenta a culturii universale, care presupune credinta ca exista o forța supranaturala (divinitatea). In general, prin religie, persoana/individul, sau grupurile de indivizi dintro religie, creeaza o legatura cu divinitatea (prin rugaciuni, ritualuri sau alte forme de manifestare religioasa). Religia a existat sub diferite forme de cand exista omenii pe planeta noastra. Oricare din religiile de pe pamant, are ca fiinta suprema divinitatea sau Dumnezeu. Pe langa Dumnezeu (fiinta creatoare si guvernatoare, cauza a tot ce exista vazut si nevazut), aproape in fiecare religie exista fiinte divine de rang mai mic sau mai inferior, care s-au intrupat si au vietuit impreuna cu pamantenii din diferite zone geografice (Iisus Christos, Buda, Mahomed, etc.). Aceste fiinte divine au transmis direct (Moise, Iisus, Buda) sau indirect (Mahomed), codurile/legile morale de vietuire si convietuire catre oamenii de pe pamant, fiecare la timpul lui si in functie de gradul si puterea de perceptie si de insusire a oamenilor din vremea respectiva. Fiecare om are liberul arbitru de a decide daca respecta sau nu respecta aceste legi morale transmise prin religie in diferitele zone geografice de pe pamant si de unde sau raspandit apoi unele pe tot globul. Unele religii au fost mult alterate de catre liderii religiosi recunoscuti, autointitulati sau autoimpusi in scopuri personale sau de a domina diferite grupuri religioase. A-l percepe pe Dumnezeu doar prin prisma religiei este o mare greseala, fiindca divinitatea detine absolutul din punct de vedere al stiintelor de tot felul. Toate legile fizicii, chimiei, matematicii, etc. si toate formele de energie exista de cand exista planeta, universul, cosmosul si au fost create de divinitate. Oamenii le descopera treptat in functie de evolutia lor si de capacitatea lor de a le intelege si de a le folosi.

#87
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmeow91, on 25 iunie 2016 - 18:12, said:

Acum cativa ani, am vazut un documentar despre religie si teoria conspiratiei. In privinta religie . (Zeitgeist se numea filmul) Au dezvaluit cateva lucruri destul de interesante, mai ales similaritatile dintre Horus (zeu egiptean) si Iisus:).. Acum , nu stiu exact ce surse au avut si cat de exact este:)

Ideea este urmatoare, biserica a manipulat si a avut momente cand au condus lumea (biserica romano-catolica in timpul razboaielor sfinte). Biserica este o institutie si trebuie tratata ca atare. Credinta, este cu totul altceva. Este pentru fiecare individ, fiecare cum alege sa o inteleaga:). Nu putem sa definim credinta la un mod general, pentru fiecare inseamna ceva diferit:).

Intr-adevar, unii oameni sunt de condamnat, asteapta ceva in schimbul credintei lor- asta e o prostie.

Biblia poate fi interpretata in o mie de feluri, si toata colectia de carti, sunt defapt pilde:)..nu trebuie sa luam totul mot a mot

PS. Am postat aici si cateva similaritati

Horus a avut 12 discipoli-Iisus a avut 12 apostoli. Amandoi au fost nascuti de o feciora. Amandoi au fost botezati la aceeasi varsta etc.
De acord cu similaritățile, nu numai dintre Iisus și Horus dar și dintre Iisus și Buddha etc. În rest, Biblia nu poate fi interpretată în fel și chip și interpretarea respectivă să fie una corectă. Adevărul biblic stă chiar în Biserică.

View PostSpecterSS, on 25 iunie 2016 - 20:17, said:

Incearca si Zecharia Sitchin.
Sitchin's ideas have been rejected by scientists and academics, who dismiss his work as pseudoscience and pseudohistory. His work has been criticized for flawed methodology and mistranslations of ancient texts as well as for incorrect astronomical and scientific claims

#88
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSpecterSS, on 24 iunie 2016 - 21:18, said:

Ce este religia pentru voi?
Este legea Creatorului care ne spune ce IL deranjeaza si ce IL bucura, ce se intampla daca IL deranjeaza.
Avand in vedere ca totul vine de la EL, e o lectura interesanta.
Religia bisericeasca este diferita de ce a lasat Creatorul, Dumnezeu. Si pe merit incriminata de asa-zisii atei.

#89
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,462
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSpecterSS, on 24 iunie 2016 - 21:18, said:

Ce este religia pentru voi?
Religia e totul pentru noi
Si-n fericire si-n nevoi.

#90
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004
Un mijloc de a face bani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate