Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2216 replies to this topic

#343
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu e chiar asa. Un telefon inseamna si altceva decat sistem de operare. Ori nici aici nu stralucesc cu ceva.

#344
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,004
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFlat, on 19 august 2016 - 11:00, said:

exact asta faci, te pozitionezi (in subconstient) convenabil
toata lumea stie ca Italia/Franta sunt optiuni mai bune de vacanta
de ce nu faci analogia invers?
"daca mie imi place sa merg in vacanta in Turcia, Grecia, Bulgaria nu ma apuc sa le explic celor care merg in Italia, Franta... "
evident ca optiunea de a merge in Bulgaria si nu in Italia e valida, dar motivul nu va fi niciodata "pentru ca e mai frumos in Bulgaria". daca spui asta si incerci sa-l convingi pe vreunul ca e mai bine in Bulgaria decat in Italia, e clar ca esti in bula si negi realitatea. trebuie sa argumentezi cu picioarele pe pamant. motivele sunt pentru ca e mai ieftin, pentru ca e mai aproape, sau pentru ca nu-mi plac macaronarii. asa da.
Aici nu suntem de acord ... da, eu prefer Italia/Franta, dar nu cred ca pentru toata lumea sunt optiuni mai bune. Exista oameni care prefera all-inclusive-ul si resorturile inchise pentru ca sunt mai practice, nu pentru ca e mai ieftin pe ansamblu ... exista oameni care prefera serviciile turcilor, exista oameni care prefera plajele din Grecia/Turcia celor din Italia/Franta, etc. Si, evident, cand compari si tinand cont de pret, sunt sanse mari sa obtii ceva superior in Turcia/Grecia. Eu ies la pret comparabil sau chiar mai bun pe Italia/Franta pentru ca imi asigur avionul gratis spre Italia/Franta, dar nu pot face acelasi lucru spre Turcia/Grecia.

Exemplu cu Ferrariul si Rolls Royce-ul l-am dat din cauza ca ele sunt pozitionate intr-o zona a pietei care e foarte sus, dar in realitate ele imi sunt mult mai putin utile decat Octavia mea si eu nu as face schimbul cu ele (presupunand ca nu le-as putea vinde). Ideea era ca oricat de sus ar fi pozitionat un produs ca imagine, in mod cert exista un procent mare de populatie pentru care acel produs nu e deloc potrivit/optim. 950-ul l-as compara cu Skoda Octavia, un produs practic si bun all-around la un pret foarte competitiv. Nu are imaginea Audi/Mercedes/BMW in piata, dar are avantajele ei si un raport pret/oferta mult superior. In functie de configuratie, vei gasi fara probleme Skode Octavia care sa fie mai rapide decat BMW-uri, chiar daca costa semnificativ mai putin. Si vei gasi si versiuni de echipare care sa bata versiuni de echipare de pe BMW. Dar plusul de imagine va fi de partea BMW, asta e clar. Cam asa e si cu WP/iOS/Android.

View PostFlat, on 19 august 2016 - 11:00, said:

in schimb, parametrii obiectivi, masurabili pot determina o ierarhie care nu mai tine cont de subiectivism
Doar ca parametrii masurabili nu inseamna nimic daca nu stii care parametru e mai important pentru client ... daca compar Ferrari-ul cu Skoda la cat de rapid accelereaza, castiga Ferrari, daca compar Ferrari cu Skoda la cat consuma fiecare sau la spatiul interior, castiga Skoda. Care parametru e mai important? Depinde de client.

Edited by utopium, 19 August 2016 - 11:42.


#345
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
de cand a aparut pe piata am fost sigura ca nu va functiona. Pentru cine are calculator pe Windows, parca nu ai chef sa ai pe telefon acelasi lucru si sa operezi la fel. Un iOS, Android te tenteaza mult mai mult.

Iar pe langa asta, sistemul de operare este de tot rahatul, update-uri foarte greu, nu fac fata cu aplicatiile, o mare prostie.

#346
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postbusiness11, on 19 august 2016 - 11:43, said:

Pentru cine are calculator pe Windows, parca nu ai chef sa ai pe telefon acelasi lucru si sa operezi la fel.

Iar pe langa asta, sistemul de operare este de tot rahatul, update-uri foarte greu, nu fac fata cu aplicatiile, o mare prostie.
???

E adevarat ca unii exagereaza cand iau apararea WP dar astea sunt aberatii duse la extrem.

#347
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Big likePosted Image

View Postjegmihai, on 19 august 2016 - 11:46, said:

???

E adevarat ca unii exagereaza cand iau apararea WP dar astea sunt aberatii duse la extrem.

Edited by iliemirea, 19 August 2016 - 11:53.


#348
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postjegmihai, on 19 august 2016 - 11:46, said:

???

E adevarat ca unii exagereaza cand iau apararea WP dar astea sunt aberatii duse la extrem.

O fi blonda cu "biznis" de taraba!

#349
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009

View Postbusiness11, on 19 august 2016 - 11:43, said:

de cand a aparut pe piata am fost sigura ca nu va functiona. Pentru cine are calculator pe Windows, parca nu ai chef sa ai pe telefon acelasi lucru si sa operezi la fel. Un iOS, Android te tenteaza mult mai mult.

Iar pe langa asta, sistemul de operare este de tot rahatul, update-uri foarte greu, nu fac fata cu aplicatiile, o mare prostie.

Fata draga,nu fii trista....
Ba unii au foarte mare chef sa aibă sistemele conectate,ii ajuta sa nu piarda timp. Ce i drept,nu ajuta la vanarea de pokemoni... :(
Nu toata lumea are timp si chef sa insurubeze/desurubeze pe aplicatii linux sau sa puna ROM uri pe telefon. E o unealta care trebuie sa te ajute,nu un scop in sine.
650 nu e top,dar face aceleasi lucruri pe care le face un S4 sau un iphone5 . Unele mai bine,altele mai rau. Costa in schimb mai putin de jumătate. Aaa,ca nu esti in trend ? Pffff,asa putin contează....
Ma uit la oameni cu androizi care nu pot face nimic pe tel pt ca isi face tel update chiar atunci... Ma,telefonule,esti nebun ? Pai pe mine,posesorul tau,nu ma întrebi daca vreau si cand vreau sa faci update ???

#350
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,004
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbusiness11, on 19 august 2016 - 11:43, said:

de cand a aparut pe piata am fost sigura ca nu va functiona.

update-uri foarte greu
Si totusi uite ca functioneaza foarte bine ... a, confunzi popularitatea cu functionalitatea ... nu e nici o problema :) Altora li se pare chiar practic sa aiba acelasi SO si pe laptop/tableta/desktop, nu de alta dar pot folosi aplicatii comune/au conturi integrate/etc. Eu nu m-as supara sa ruleze si televizorul sau computerul de bord al masinii pe Windows, de ce as vrea ca fiecare sa aiba alt sistem de operare? Cu cat sunt mai multe pe acelasi SO, cu atat e mai usora integrarea/comunicarea intre dispozitive. Dar poate tu nu esti asa de practica si vrei sa ai alt SO pe fiecare dispozitiv, nu e nici o problema.

E drept, in ultimele 10 zile au fost doar doua update-uri de SO, din care unul major ... cam putin, nu? :)

#351
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014

View Postadcamo, on 19 august 2016 - 12:10, said:

Ma uit la oameni cu androizi care nu pot face nimic pe tel pt ca isi face tel update chiar atunci... Ma,telefonule,esti nebun ? Pai pe mine,posesorul tau,nu ma întrebi daca vreau si cand vreau sa faci update ???
Depinde ce setari faci.
E valabil pentru toate sistemele de operare.
Eu pe toate dispozitivele mele am setat sa ma intrebe intai daca vreau update si apoi sa il descarce/instaleze.

#352
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postadcamo, on 19 august 2016 - 12:10, said:

Ma,telefonule,esti nebun ? Pai pe mine,posesorul tau,nu ma întrebi daca vreau si cand vreau sa faci update ???
Bănuiesc că instalarea automata a update urilor pe desktopul cu W10 e un feature,  gândită de geniile de la MS. Curios ca se critica fix același lucru la celelalte SOuri.

View Postiliemirea, on 19 august 2016 - 12:25, said:

Depinde ce setari faci.

Setările e grele, mah ;) Neuronul trebuie să proceseze informația, lucru imposibil la anumiți indivizi. La telefoanele cu windows updaturile nu se instalează default automat? Gluma e gluma, dar acum nu mai e vorba de exagerări, ajungem în domeniul patologic.

View Postutopium, on 19 august 2016 - 12:21, said:

Altora li se pare chiar practic sa aiba acelasi SO si pe laptop/tableta/desktop, nu de alta dar pot folosi aplicatii comune/au conturi integrate/etc.
Nu este nici pe departe același SO. Aaa, te-a păcălit numele, e problema ta. Mă întreb dacă playerul meu preferat, cu setările mele preferate, adică potplayer, mi-ar merge si pe un telefon cu W10. Nu mergeee? Atunci despre ce naiba vorbești tu?

#353
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Sigur ca nu se instalează automat. Tu ai tel cu wm ?
Iti spune ca exista o actualizare disponibila,o descarci si apoi ai optiuni,sa o instalezi atunci sau sa planifici când sa se instaleze....
Ma rog,nu stiu cum e cu neuronul la tine,in general la majoritatea oamenilor lucrează in echipa....,solo s ar putea sa performeze mai slab ce i drept....

#354
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,004
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlucifer76, on 19 august 2016 - 13:22, said:

Nu este nici pe departe același SO. Aaa, te-a păcălit numele, e problema ta. Mă întreb dacă playerul meu preferat, cu setările mele preferate, adică potplayer, mi-ar merge si pe un telefon cu W10. Nu mergeee? Atunci despre ce naiba vorbești tu?
Sunt aplicatii pe care le cumperi pe WP si merg si pe Win 10 si pe TV prin Continuum ... despre aia e vorba, ca unesc platformele si nu mai ai SO-uri diferite. Mie imi convine sa am acelasi SO si pe telefon, si pe laptop/desktop/tableta, si pe TV (via Continuum). Daca aduc Continuum si pe mediaplayerul masinii, e perfect Posted Image A, ca tehnic doar o parte din Kernel e comuna si inca nu e fix acelasi SO, da, nu e, dar spre asta se merge dupa cum stii foarte bine, iar aplicatiile le faci la fel si pregatesti doar interfata diferit pentru mobil.

Edited by utopium, 19 August 2016 - 13:27.


#355
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Normal ca nu e acelasi, nu exista hardware suficient de puternic pe vreun smartphone sa duca varianta pentru desktop.

#356
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
În general o lucra neuronul, dar in particular am ceva dubii. Pe telefonul meu nu se instalează nimic în mod automat. Ești surprins?

#357
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,004
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiliemirea, on 19 august 2016 - 13:26, said:

Normal ca nu e acelasi, nu exista hardware suficient de puternic pe vreun smartphone sa duca varianta pentru desktop.
Ba exista, orice smartphone de top de acum e la fel de puternic sau mai puternic decat un desktop tipic de acum 5 ani care ruleaza foarte bine variantele desktop. Daca fac o editare de film 4K pe telefon (un "merge" la doua clipuri), telefonul le face mai rapid decat desktopul meu de acum 5 ani. Si redarea e mult superioara pe telefon :)

Edited by utopium, 19 August 2016 - 13:31.


#358
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Inca dispozitivele, in speta PC-urile, telefoanele, tabletele, etc, sunt destul de diferite. Unele au GPS, altele nu, unele au giroscop, altele nu, ati prins ideea.
Pentru o aplicatie simpla, e usor de facut ca ea sa fie la fel pe toate dispozitivele, dar cand intra si alte aspecte in joc, n-are cum sa fie exact la fel aplicatia peste tot, trebuie ajustata.
Pe Windows 10, cel putin aplicatiile Microsoft sunt aplicatii universale, plus multe altele facute de alte companii software.
Ideea e ca limbajul de programare folosit sa faci o aplicatie pentru PC, e acelasi cu cel pentru Surface, Hololens, Xbox, Windows Phone.

Pana acum, asta e marea diferenta dintre Windows, Android si iOS.

#359
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Nu @utopium ,nu e a fel de performant. Limitările procesoarelor ARM sunt clare.
Degeaba frecventa sau numarul de core uri e acelasi...,nu poate executa instructiuni complexe si asta înseamnă timp mai mare de procesare... Dar am impresia ca stii astea deja...

#360
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postadcamo, on 19 august 2016 - 13:51, said:

Nu @utopium ,nu e a fel de performant. Limitările procesoarelor ARM sunt clare.
Degeaba frecventa sau numarul de core uri e acelasi...,nu poate executa instructiuni complexe si asta înseamnă timp mai mare de procesare... Dar am impresia ca stii astea deja...


aproape ca ai dreptate:


AMD shows off next-gen “Zen” processor that outperforms Intel “Broadwell-E” processor.
At an event last night in San Francisco, AMD revealed additional details and a first look at its next-generation, high-performance “Zen” processor core. AMD demonstrated an 8-core, 16-thread “Summit Ridge” desktop processor outperforming a similarly configured 8-core, 16-thread Intel “Broadwell-E” processor when running the multi-threaded Blender rendering software with both CPUs set to the same clock speed.
The “Zen” processor core features multiple architectural advances designed to increase the performance, throughput, and efficiency of AMD’s future products. “Zen” is based on a clean-sheet design and features a new cache hierarchy, improved branch prediction and simultaneous multithreading (SMT). These advances will allow the “Zen” core to scale to meet the needs of a broad range of applications, including fanless 2-in-1s, embedded systems, high-performance computing, and the datacenter.
The “Zen”-based “Summit Ridge” desktops will utilize the AMD AM4 socket, a new unified socket infrastructure that is compatible with 7th Generation AMD A-Series desktop processors for better performance and connectivity scalability. The first desktop systems featuring 7th Generation AMD A-Series processors and new AM4 sockets are scheduled to ship in the second half of 2016 in OEM PC designs.
AMD AM4 platform key technology features include:
DDR4 Memory
PCIe Gen 3
USB 3.1 Gen2 10Gbps
NVMe
SATA Express
In 2017, AMD expects to introduce “Zen” core-based computing products first for high-performance desktops, then for enterprise-class servers, mobile PCs, and then embedded applications.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate